Zakończenia

3 minuty czytania

Uwaga! Artykuł uwzględnia zainstalowanie darmowego dodatku "Edycja Rozszerzona" (“Extended Cut”).

Zakończenie "Mass Effect 3" jest uzależnione od wartości naszej Effective Military Strength (EMS), czyli Wymiernej Siły Zbrojnej. Im jest ona wyższa, tym więcej opcji jest dostępnych i ich efekty są inne. Żniwiarzy można Zniszczyć, Kontrolować, dokonać Syntezy lub Odmówić podjęcia decyzji.

 • EMS 0-1749 – Tylko opcja Zniszczenia jest dostępna. Jeśli w ME2 ocaliliśmy bazę Zbieraczy, to pojawia się możliwość Kontroli. Fala z Tygla powoduje ogromne zniszczenia na Ziemi i w galaktyce.
 • EMS 1750-2349 – Opcje Zniszczenia i Kontroli są dostępne. Fala z Tygla powoduje spore szkody.
 • EMS 2350-2649 – Wybór Kontroli nie powoduje żadnych szkód.
 • EMS powyżej 2650 – Wybór Kontroli lub Zniszczenia nie powoduje żadnych szkód.
 • EMS powyżej 2800 – Opcja Syntezy staje się dostępna.
 • EMS powyżej 3100 – Jeśli wybierzemy Zniszczenie, wyświetli się cutscenka, w której Shepard łapie oddech.

Zniszczenie

mass effect 3

Zakończenie jest opowiadane przez Admirała Hacketta. Wszelkie syntetyczne formy życia (Żniwiarze, gethy i EDI) zostaną zniszczone. Przekaźniki masy oraz Cytadela zostaną uszkodzone w wyniku rozprzestrzeniania się promienia z Tygla. Po jakimś czasie wszystkie szkody zostają odbudowane.

Jeśli EMS jest bardzo niski, to zakończenie będzie bardzo pesymistyczne. Przy odpowiednio wysokim poziomie EMS, pojawi się filmik, w którym Shepard bierze oddech.

Kontrola

mass effect 3

Zakończenie jest opowiadane przez Sheparda. Komandor poświęca się, by przejąć kontrolę nad Żniwiarzami, którzy przestają walczyć i opuszczają Ziemię. Przekaźniki masy zostaną uszkodzone, ale Cytadela będzie nienaruszona. Żniwiarze odbudują przekaźniki. W zależności od bilansu punktów Idealisty/Renegata (Paragon/Renegade), kwestie wygłaszane przez Sheparda będą trochę inne.

Synteza

mass effect 3

Zakończenie opowiada EDI. Shepard poświęca się, by stworzyć nowy rodzaj DNA i zjednoczyć syntetyczne oraz organiczne formy życia. Fala z Tygla rozprzestrzenia się po galaktyce, zmieniając życie na poziomie molekularnym. Żniwiarze pomagają w odbudowie i dzielą się przechowywanym przez siebie dorobkiem cywilizacji z poprzednich cyklów.

Odmowa

mass effect 3

Shepard może odmówić podjęcia decyzji na warunkach dyktowanych przez Żniwiarzy i nie aktywować Tygla. Można tego dokonać w toku rozmowy z Katalizatorem albo strzelić do dziecka po wstępnym zaakceptowaniu warunków. W tym wypadku Żniwiarze wygrywają. Ukazana zostaje jedna z kapsuł czasowych, stworzonych przez Liarę. Asari opowiada o przegranej i przestrzega kolejne cykle, by nie popełniły podobnego błędu.

Losy Normandii

Filmik ukazujący rozbitą "Normandię" także jest uzależniony od poziomu EMS.

 • Wybór Zniszczenia przy wartości EMS poniżej 1750 – "Normandia" jest poważnie uszkodzona, nikt nie wychodzi ze statku.
 • Wybór Kontroli przy wartości EMS poniżej 1750 – "Normandia" jest poważnie uszkodzona, ze statku wychodzi Joker i dwójka ulubionych towarzyszy Sheparda.
 • Wybór Zniszczenia/Kontroli przy wartości EMS wyższej niż 1750, a niższej niż 2800 – "Normandia" jest poważnie uszkodzona, ze statku wychodzi Joker i dwójka ulubionych towarzyszy Sheparda.
 • Wybór Zniszczenia/Kontroli przy wartości EMS powyżej 2800 – "Normandia" jest prawie nieuszkodzona, ze statku wychodzi Joker i dwójka ulubionych towarzyszy Sheparda.
 • Wybór Syntezy – jak wyżej, ale ze statku wychodzi Joker, EDI i ulubiony towarzysz Sheparda.

Losy Galaktyki i Sheparda

Oprócz tego, podczas opisu każdego z zakończeń pokazywane są obrazy z życia Galaktyki, poszczególnych ras oraz towarzyszy Sheparda. Zależne są one od decyzji podjętych przez komandora w toku gry (romansów, rozwiązania problemu genofagium, sytuacji między quarianami a gethami itd.) oraz poziomu EMS. Ostatni filmik przedstawia ocalałą załogę "Normandii" przy Ścianie Pamięci w momencie umieszczania na niej tabliczki z nazwiskiem komandora. Jeśli EMS był wyższy niż 3100, tabliczka nie zostaje umieszczona i zostanie wyświetlony filmik, w którym Shepard łapie oddech.

mass effect 3

Po napisach końcowych wyświetlany jest filmik, w którym Astronom opowiada dziecku historię Sheparda.

Komentarze

0
·
Prawie 3 lata minęły, ale tabliczka zostaje umieszczona na tablicy Normandii mimo że Shepard łapie oddech przy 3960 zasobach
0
·
Tabliczka zostaje w ręku "sympatii" Sheparda, ta osoba uśmiecha się, obraz przenosi się na łapiącego oddech Sheparda. I jeszcze jedno, Nie zauważyłem, żeby było cokolwiek na temat zniszczenia syntetyków wiernych Shepardowi w tym zakończeniu. Zebrałem blisko 7k EMS...

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...