Książki fantastyczne

Nagroda Locus 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 2
nagroda, locus

W miniony weekend miał miejsce coroczny bankiet organizowany przez magazyn "Locus", na którym przyznano nagrodę tegoż periodyku w kilku kategoriach skierowanych do twórców światowej fantastyki. Wyboru konkretnych laureatów dokonali sami czytelnicy czasopisma.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów poszczególnych kategorii.

Książki fantastyczne
marcin rusnak, opowieści niesamowite, okładka

Z Marcinem Rusnakiem mieliśmy już do czynienia przy okazji recenzji powieści "Czas ognia, Czas krwi". Bardzo przyjemna była to lektura, tym przyjemniejszą zatem okaże się wieść, że kolejne dzieło tego interesującego autora dostępne będzie za darmo. Zupełnie, całkowicie. Bez gwiazdek i obowiązkowych, płatnych logowań. A o czymże to? Jak mówi wydawca...

„Kto prowadzi audycję radiową w świecie spustoszonym wojną nuklearną? Czy znaleziona na strychu skrzyneczka naprawdę może spełniać marzenia? Dlaczego młody mag i XIX-wieczny geniusz medycyny muszą nauczyć się współpracować? Co sprawia, że niektórzy zabijają ptaki i jaka kara grozi za terroryzm magiczny? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć możecie w ebookowym zbiorze opowiadań Marcina Rusnaka. Opowieści niesamowite to literacki tygiel, w którym mieszają się najciekawsze konwencje współczesnej fantastyki: fantasy, cyberpunk, post-apokalipsa, groza. To dwanaście wyśmienitych opowiadań, a wśród nich zarówno niepublikowane premiery, jak i teksty zbierające laury w ogólnopolskich konkursach literackich (m. in. Horyzonty Wyobraźni 2009, Świetlne Pióro 2011). Co więcej: wszystko to zupełnie za darmo!”

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

świat jonesa, okładka książki

We wtorek (27.08) trafiło do księgarń nowe wydanie Świata Jonesa z rysunkami i w opracowaniu graficznym Wojciecha Siudmaka. To już trzynasta książka Dicka w nowym wydaniu. Jeszcze w tym roku w księgarniach pojawi się Wbrew wskazówkom zegara.

Każdy z kilku pomysłów Dicka ze Świata Jonesa mógłby posłużyć za kanwę całej powieści.

W Świecie Jonesa Stany Zjednoczone rządzone są totalitarnie, a opornych zabija się lub wysyła do obozów pracy. Nowi władcy wymyślili ideologię relatywizmu – filozofię władzy negującą wszelkie idee, których nie można udowodnić. Wszyscy są inwigilowani, nieopatrznie wypowiedziane słowo, które relatywiści mogą uznać za odstępstwo od ideologii, karane jest surowo. Już we wczesnych opowiadaniach i powieściach Dicka uwydatniły się dystopijne obawy autora, że państwo amerykańskie nie jest tworem demokratycznym, lecz policyjnym. Że obywatele są śledzeni, władzę sprawują tajne agencje, a każdy krok mieszkańców jest sterowany. Ciekawe, jak autor Świata Jonesa oceniłby obecne rządy USA, inwigilujące społeczeństwo o wiele sprawniej niż władze nazistowskie czy komunistyczne.

Z przedmowy Wojtka Sedeńki

Książki fantastyczne

Nagroda Hugo 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0
nagroda, hugo, logo

Przyznano wreszcie najważniejszą nagrodę z dziedziny fantastyki. Ponownie na Worldcon doszło do rozdania nagrody Hugo w licznych kategoriach. Co więcej, część zeszłorocznych laureatów i w tej edycji odniosła sukces, znów zgarniając nagrodę za swoje zasługi dla światowej fantastyki.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.

Książki fantastyczne

Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 5
nagroda zajdla, statuetka

Wraz z zakończeniem Polconu 2013 nadeszła także pora na wręczenie jednej z najważniejszych polskich nagród sceny fantastycznej – im. Janusza A. Zajdla.

W tym roku konkurencję rozgromił Robert M. Wegner, zdobywając statuetkę w obu kategoriach. Za najlepszą powieść – "Niebo Ze Stali", a także opowiadanie – "Jeszcze jeden bohater" z antologii "Herosi".

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach:

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

osama, okładka książki

30 sierpnia, w skrócie: jutro, do księgarń trafi nowa pozycja Uczty wyobraźni zatytułowana Osama. Książka została napisana przez Laviego Tidhara i ukaże się nakładem wydawnictwa MAG.

Lavie Tidhar przebywał w Dar Es Salaam w dniu zamachu na ambasadę amerykańską w 1998 roku. W Nairobi mieszkał w tym samym hotelu, w którym zatrzymali się członkowie Al Kaidy. Od tamtej pory wraz z żoną o mały włos uniknęli śmierci w zamachach londyńskim (2005) i na Synaju (2004) – te doświadczenia nakłoniły autora do napisania najpierw opowiadania "My Travels with Al-Qaeda" (Moje podróże z Al Kaidą) a następnie do stworzenia przełomowej, rozgrywającej się w alternatywnej historii powieści "Osama".

W świecie, w którym globalny terroryzm nie istnieje, tajemnicza kobieta wynajmuje Joego – prywatnego detektywa – do odnalezienia pewnego człowieka: tajemniczego autora tanich powieści sensacyjnych z cyklu "Osama bin Laden – Mściciel"...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

dary anioła, okładka

Trylogia Darów Anioła autorstwa Cassandry Clare z nowymi, oryginalnymi okładkami, jakie ukazały się w Stanach Zjednoczonych, jest już do dostępna w sprzedaży między innymi w salonach EMPiK-u. Książki ukazały się nakładem wydawnictwa MAG, a na podstawie pierwszego tomu nakręcony został film, który jest obecnie wyświetlany w kinach.

Bohaterką bestsellerowej serii jest Clary Fray nastoletnia rudowłosa artystka o skłonnościach do wpadania w tarapaty. Jej najlepszym i jedynym przyjacielem jest chłopak, matka jest roztrzepaną artystką, a miejscem rozrywki są ulice Manhattanu i nocne kluby. Aż do czasu, gdy pewnej nocy w nocnym klubie Pandemonium trzech nastolatków, których widzi tylko ona, na jej oczach zabija chłopca, który, jak się okazuje, tak naprawdę nie jest chłopcem... Clary czuje, że powinna zawiadomić policję, ale wie, że nikt jej nie uwierzy, gdyż ciało zamordowanego rozpłynęło się w powietrzu, a napastników nikt oprócz niej nie widzi. Są to Nocni Łowcy, tajemna kasta wojowników, których celem jest walka z demonami. W ciągu następnych 24 godzin znika matka Clary, a ona sama o mało nie ginie z ręki demona.

Książki fantastyczne
pradawna stolica, okładka książki

Łotrzykowska seria Michaela J. Sullivana znakomicie wstrzeliła się w literacki rynek, dzięki czemu została przetłumaczona na sześć języków, a pisarz mógł poświęcić swój czas na pisanie kolejnych tomów. W Polsce niedawno miała miejsce premiera ostatniej części zatytułowanej "Pradawna stolica". Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy i po nią warto sięgnąć, zapraszam do przeczytania mojej recenzji. Możecie wziąć także udział w konkursie, w którym do wygrania są dwa egzemplarze powieści.

Każdy cykl dobiega kiedyś końca – wcześniej czy później. Niektórzy pisarze próbują odwlekać tę chwilę, tworząc kolejne części, niewnoszące nic interesującego do przygód bohaterów, ale są również i tacy, którzy kończą je w odpowiednim momencie. Do tych ostatnich zaliczam właśnie Michaela J. Sullivana. Sięgając po „Pradawną stolicę”, stanowiącą zwieńczenie „Odkryć Riyrii”, nie odczuwałem wyczerpania materiału, a przy poprzednich odsłonach bawiłem się znakomicie. Wątpliwości, jakie miałem, dotyczyły jedynie faktu, czy autor starannie zamknie wszystkie wątki, nie pozostawiając miejsca na niedopowiedzenia, i czy w trakcie lektury jeszcze czymś mnie zaskoczy.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

ziarna ziemi, okładka

"Ziarna Ziemi" to pierwsza wydana w Polsce powieść Michaela Cobleya. Książka ukazuje się 30 sierpnia nakładem wydawnictwa MAG.

Pierwszy inteligentny gatunek, jaki napotkał ludzkość, zaatakował bez ostrzeżenia. Bezlitosny. Nieubłagany. Niepowstrzymany. Nie mając nadziei na powstrzymanie inwazji, Ziemia chwyciła się ostatniej deski ratunku, wysyłając trzy statki kolonizacyjne – ziarna Ziemi – w różne rejony galaktyki. Rodzaj ludzki miał przetrwać... w takim czy innym miejscu.

150 lat później na planecie Darien mieści się tętniąca życiem kolonia ludzka, utrzymująca przyjazne relacje z tubylczą rozumną rasą – uczonymi Uvovo. Lecz na lesistym księżycu Dariena pogrzebane są tajemnice. Tajemnice datujące się z czasów apokaliptycznej bitwy, jaka rozegrała się między starożytnymi rasami u zarania cywilizacji galaktycznej. Choć koloniści jeszcze o tym nie wiedzą, Darien wkrótce stanie się zarzewiem międzygalaktycznej walki o władzę, której prawdziwe stawki są dla nich niepojęte. A jakich wyborów dokonają Uvovo, gdy na jaw wyjdzie ich prawdziwa natura, zaś niebo pociemnieje od statków wroga?

Książki fantastyczne

Wicher śmierci na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
wicher śmierci, okładka

Lionel zajął się ostatnio kolejną książką autorstwa Stevena Eriksona. Zatracony w jego twórczości na amen, wyszukujący najmniejszych oznak spadku jakości, przeczytał, przeżył i zrecenzował specjalnie dla Was "Wicher śmierci"!

Szczerze mówiąc, obawiałem się takiego obrotu spraw za każdym razem, gdy sięgałem po kolejny tytuł z serii "Malazańskiej Księgi Poległych". Niestety, stało się – Steven Erikson obniżył loty swoim "Wichrem Śmierci". Nie jest to może ten sam spadek formy, jak w "Domu Łańcuchów", lecz daleko mu do świetnego "Wspomnienia Lodu" czy "Przypływów Nocy". Rozumiem, że nikt nie jest w stanie utrzymać takiego samego, wysokiego poziomu przez dłuższy czas, to jednak wciąż miałem cichą nadzieję, że do tego nie dojdzie. Oczywiście, recenzowany tom dalej nie jest wielkim nieporozumieniem. To cały czas poniekąd ciekawa ścieżka fabularna, kompleksowe postacie i liczne wydarzenia, jednak czegoś w tym wszystkim zabrakło – czegoś, co tworzyło wcześniej nieodparty urok całej sagi.

Czytaj dalej...

Wczytywanie...