Książki fantastyczne

Konkurs literacki Ten pierwszy raz

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Jak informuje wydawnictwo Genius Creations, po ich pierwszym konkursie pt. "Dobro złem czyń", firma nabrała chęci na kontynuację podobnych zmagań.

genius creations

Zapraszamy Was więc do udziału w naszym drugim konkursie, tym razem na mikropowieść, pod dwuznacznym tytułem "Ten pierwszy raz". Choć nie boimy się erotyki, to jednak kochamy SF i mamy na myśli pierwszy kontakt ludzkości z obcą, inteligentna rasą. Oczywiście jeśli Waszym zdaniem zapałamy do siebie – platoniczną lub nie – miłością możecie o tym napisać, ale zdecydowanie bardziej ciekawi nas, jak wyobrażacie sobie nasze pierwsze spotkanie trzeciego stopnia.

Książki fantastyczne

Po drugiej stronie już w grudniu

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

po drugiej stronie

Już na początku grudnia do księgarń trafi powieść Rafała Cuprjaka pt. "Po drugiej stronie".

Niedoskonała istota stanie twarzą w twarz z Superiorem, przedstawicielem nowej, doskonalszej rasy. Jaki będzie wynik tak nierównego starcia? Czy wygranie tej walki w ogóle jest możliwe? Jej wynik wskaże kierunek, w którym podąży ludzkość – czy będzie to nowa era, czy nieuchronna zagłada?

W rozwinięciu newsa znajdziecie fragment książki.

Książki fantastyczne

Rewolucja mrówek – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
okładka

Jak wygląda poznanie Innego? Najpierw jest spotkanie, później konfrontacja, a na końcu przychodzi pora na wzajemne zrozumienie. Właśnie w ten trzeci etap wprowadza nas Bernard Werber w ostatniej książce o dziejach dwóch wzajemnie współistniejących społeczności – ludzkiej oraz mrówczej, czyli "Rewolucji mrówek".

W zasadzie dostajemy to samo, co w poprzednich częściach, ponieważ historia znowu rozgrywa się równolegle na dwóch płaszczyznach – ludzkiej oraz mrówczej. Tym razem trzeci tom "Encyklopedii względnej i absolutnej" autorstwa nieżyjącego naukowca i pasjonata mrówek Edmunda Wellsa przypadkowo trafia w ręce zagubionej nastolatki Julie Pinson. Dziewczyna zainspirowana tekstami badacza postanawia zorganizować w liceum rewolucję na miarę nowych czasów, a mianowicie taką, w której nie ma miejsca na ból, cierpienie i rozlew krwi. W konsekwencji sama zaczyna dojrzewać, znajduje swoje miejsce na ziemi, a nawet po raz pierwszy czuje się dobrze we wspólnocie. Wszystko to jest możliwe dzięki wzorowaniu się na mechanizmach rządzących mrowiskiem. Z kolei w świecie mrówek słynna 103 nazywana przez ludzi mrówczym odpowiednikiem Marco Polo postanawia doprowadzić do spotkania dwóch cywilizacji, a przy okazji zrozumieć, czym są humor, sztuka i miłość.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Antymiasto Poznań

Dodał: , · Komentarzy: 0
poznań, konkurs, antymiasto

"Słyszał z was ktoś kiedyś o mieście Poznaniu? Gdzie pyry i gzik królują na stole, kształtna, wąska rzeka Warta płynie w dole, a dwa kozły trykają się na ratuszowym cokole? Nie? Nie wierzę w cale!"

Ale dość mojego grafomaństwa. Czas ustąpić miejsca prawdziwym pisarzom. Wydawnictwo Miejskie Posnania ogłosiło 4. edycję konkursu na stworzenie opowiadania fantastycznego, które rozgrywa się właśnie w Poznaniu. Hasłem konkursowym jest – ANTYMIASTO – dystopia, postapo, urban noire, space opera? Wy zdecydujcie i aplikujcie do 4 stycznia. A jest po co, bo nagrodą w konkursie jest nie tylko publikacja dzieła w antologii, ale także aż 3 tys. PLN za zajęcie I miejsca. Więcej szczegółów, regulamin i wytyczne znajdziecie pod tym adresem – poznan.pl.

Dotychczas wydano trzy konkursowe antologie – Miasto Wyobraźni, Miasto Dwa Zero oraz Miejska Paralaksa.

Książki fantastyczne

Na fali szoku – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, na fali szoku

Gdy skończyłem czytać powieść Johna Brunnera, musiałem na chwilę ironicznie się uśmiechnąć i cicho pozłorzeczyć na los. „Na fali szoku” to Artefakt, opatrzony numerem szóstym, a więc wchodzący na rynek w niemal idealnym momencie. Wystarczająca liczba poprzedników ugruntowała pozycję serii, a nie zdążyła jeszcze znużyć lub przytłoczyć odbiorców. Brunner także nie wyskoczył nagle niczym przysłowiowy Filip – skąd więc moje narzekania na krzywe szczęście? Ano stąd, iż „Na fali szoku” to prawdopodobnie najsłabsza pozycja z dotychczas wydanych.

Boli podwójnie, gdyż smak rozbudził we mnie genialny, niemalże idealny „Przedrzeźniacz”. Boli jeszcze bardziej, gdyż koncept wydawał się znakomity, jak na tamte realia wręcz pionierski i dający niemal nieograniczone pole do popisu. Mamy XXI wiek. Człowiek bez nazwiska, stale zmieniający tożsamości, będący jednocześnie wyrzutkiem społecznym, kaznodzieją i wysokiej klasy specjalistą od informatyki. Ścigany przez ogromną, narodową korporację za zdradę, znajduje oparcie w nieznajomej kobiecie, która bezinteresownie pragnie mu pomóc. Czy razem zdołają przeciwstawić się bezdusznemu systemowi?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
okładka

Artystyczność i artyzm to pojęcia właściwie niedefiniowalne. Szczególnie dzisiaj, kiedy namnożyła nam się masa pretendentów, chcących za artystów uchodzić. Z przykrością jednak konstatuję, że obecnie wystarczy zrobić coś zupełnie bezsensownego lub głupiego, aby owym artystą, przynajmniej w szerokim rozumieniu tego słowa, zostać. Nie wierzycie, posłuchajcie muzyki współczesnych gwiazd lub popatrzcie na dzieła w galeriach sztuki. To jest artyzm totalny, bowiem nietykalny. Ktoś krytykuje – prostak, burak lub głupiec (najczęściej trzy w jednym), nie rozumie wielkiej sztuki. Liczą się jedynie pochwały – no bo wówczas odbiorca oświecony, uświadomiony, taki jaki być powinien. Wygodna postawa, nie powiem.

Skąd wzięły się moje rozważania? Boć „Wróżenie z wnętrzności” Wita Szostaka jest książką bardzo specyficzną. Trudną. Niejednoznaczną. Niby współczesną, a jednak uniwersalną.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wygraj Imperium mrówek!

Dodał: , · Komentarzy: 0
imperium mrówek

Już 20 listopada! Ależ ten czas leci! Dawno nie było u nas żadnego konkursu, dlatego aby umilić czas przed naszym Jubileuszem, chcemy dać Wam możliwość zdobycia kolejnych nagród! Zadanie konkursowe jest związane z książką "Imperium mrówek", a mianowicie trzeba odpowiedzieć na pytanie "Jak ułożyć cztery trójkąty równoboczne z sześciu zapałek"?

Czas macie do 3 grudnia, zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy konkurs@gameexe.pl, podając również swoje dane korespondencyjne. Życzymy powodzenia!

Książki fantastyczne

Kościany Galeon już w księgarniach

Dodał: , · Komentarzy: 2

Informacja prasowa

piekara

Do księgarń trafiła już najnowsza powieść Jacka Piekary pt. "Kościany galeon". Wydawca zapewnia, że będzie to "Najdłuższa i najbardziej mroczna z opowieści o Mordimerze Mdderdinie łącząca cały cykl w całość."

Czy inkwizytor może zawrzeć przymierze z księciem piekieł?

Czy Demony potrafią modlić się do Boga?

Czy raj to tylko ułuda stworzona przez zło?

Najważniejszy tom cyklu. Łączy losy Mordimera z czasów nauki w Akademii Inkwizytorium z późniejszymi przygodami w życiu dorosłym w jedną całość.

Inkwizytor Mordimer Madderdin zostaje nakłoniony, by w poszukiwaniu zaginionego bogacza, wyruszyć w daleki rejs na północ od Szkocji. Nieoczekiwanie w czasie tej podróży zdarzą się gorsze wypadki niż sztorm, atak piratów czy napaść morskich potworów. Na horyzoncie zjawi się coś co zagraża życiu i duszy każdego chrześcijanina...

Książki fantastyczne

Dzień mrówek – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
okładka

Czy można porozumieć się z obcą cywilizacją? I czy ta cywilizacja może być wewnątrzziemska? Bernard Werber w powieści "Dzień mrówek" ponownie zabiera nas w niezwykły świat mikroskopijnych, lekceważonych stworzeń, które pod pewnymi względami są dużo bardziej rozwinięte niż ludzie.

Królowa Chli-pou-ni wypowiedziała wojnę ludziom i właśnie rozpoczęła przygotowanie wielkiej krucjaty przeciwko Palcom, których w jej mniemaniu jest około dwudziestu. Jednocześnie obserwujemy poczynania poznanej w poprzednim tomie serii mrówki 103, gdyż jako jedyna dotarła na kraniec świata (czyli przeszła przez pasy) i wróciła stamtąd żywa. Trzeba jednak przyznać, że rzeczywiście ta mrówka jest wyjątkowa, ponieważ zastanawia się, zadaje pytania, poddaje w wątpliwość usłyszane sądy oraz pragnie zdobywać jeszcze większą wiedzę. Równolegle obserwujemy rozwój swego rodzaju dziwacznej, ludzkiej komuny pod mrowiskiem, gdzie działania dziecka mogą wpłynąć na los wielu istnień. Przy tym wszystkim kryminalny wątek tajemniczych morderstw grupy wybitnych chemików jest tylko jedną ze składowych fabuły.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Hyperion – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
hyperion

"Hyperion" jest jednym z "pewniaków" w serii wydawnictwa MAG, "Artefaktach", ponieważ przeszedł już chrzest bojowy na polskim rynku, na którym został przyjęty bardzo ciepło. Jednak czego innego można było spodziewać się po powieści uważanej za klasyka gatunku science fiction oraz wyróżnionej nagrodami Hugo i Locusa? Nowe wydanie w tłumaczeniu Wojciecha Szypuły, straszące dziwnym osobnikiem na okładce (trochę sugerującym horror...), to okazja przede wszystkim dla czytelników, którzy do tej pory nie mieli styczności ze sztandarowym dziełem Dana Simmonsa. Grzechem byłoby z niej nie skorzystać.

Na tytułową planetę przybywa siedmiu pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Celem ich stawienia się na Hyperionie są mityczne Grobowce Czasu, które w najbliższym czasie mają odkryć swoje tajemnice. Być może pozwolą też zapobiegnąć nadchodzącej wojnie z Wygnańcami, a najlepiej przechylić szalę korzyści na stronę Hegemonii.

Czytaj dalej...

Wczytywanie...