Książki fantastyczne

Szalejący dżokerzy – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
szalejący dżokerzy

"Dzikie karty" są jednym z najwyśmienitszych projektów, jakie ukazały się na rynku wydawniczym, co potwierdza w posłowiu sam twórca cyklu, George R. R. Martin. Okazuje się, że przewodzący pozostałym pisarzom autor miał znacznie ambitniejsze plany niż wskazywały na to dwa pierwsze tomy serii. Stanowiły one zbiór opowiadań, który momentami był z powodzeniem pozorowany na powieść, ponieważ przewijał się w nim główny wątek. Jednak dopiero trzecią część, zatytułowaną "Szalejący dżokerzy", można w pełni określić terminem powieści, a konkretniej powieści mozaikowej.

Przyznam wprost: nie spodziewałem się realizacji aż tak piekielnie trudnego pomysłu. Siedmiu pisarzy musiało zaplanować akcję, fabułę i występujących bohaterów w najdrobniejszych szczegółach, w ten sposób tworząc jedną, spójną książkę.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

metro 2033

Rok 2015 minął pod znakiem najbardziej wyczekiwanej premiery ostatnich lat – "Metra 2035" Dmitrija Glukhovsky’ego. Z tej okazji w ręce czytelników trafiły także nowe poprawione i ilustrowane wydania "Metra 2033" oraz "Metra 2034". Uniwersum wzbogaciło się o "Ciemne tunele" Siergieja Antonowa, do których dołączone zostały "Szepty zgładzonych" – gratisowy zbiór 13 opowiadań wyróżnionych w drugim konkursie na opowiadanie osadzone w świecie "Metra 2033". Robert J. Szmidt publikacją ciepło przyjętej "Otchłani" poszerzył geografię Uniwersum o Wrocław. Z pewnością wielu fanów oczekiwało też na spektakularną mroczną wizję przyszłości zawartą w "Futu.re" – powieści Glukhovsky’ego spoza Uniwersum "Metra 2033".

Książki fantastyczne

Studnia wstąpienia – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
studnia wstąpienia

Gdy przeczytałem dwie pierwsze książki z „Archiwum Burzowego Światła”, Brandon Sanderson stał się jednym z moich ulubionych autorów. Z chęcią sięgnąłem po pierwszą część chronologicznie wcześniejszej sagi, „Ostatnie Imperium”, czyli „Z mgły zrodzony” i również się nie zawiodłem. Dla porządku wyjaśnię, iż nie zostałem sponiewierany i zostawiony w uciążliwej niewiedzy, nie myślałem o książce w każdym możliwym momencie, nie oczarowała mnie ona tak bardzo, abym prawie oszalał, ale czekałem na jej premierę. I czekanie się opłaciło, bo jest znacznie lepiej.

Vin i Elend obalili Ostatniego Imperatora, człowieka, który nosił w sobie boski pierwiastek. Wydawało się to niemal niemożliwe, a jednak zdołali to zrobić. Teraz jednak wszystkich ogarniają wątpliwości. Co, jeśli władca nie był takim tyranem, jak się zdawało, a na swój sposób bohaterem, broniącym świat przed czymś gorszym od siebie?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

diablo

Już 3 lutego do księgarń trafi trzeci tom trylogii "Diablo. Wojna grzechu", cyklu opartym na bestsellerowej, wielokrotnie nagradzanej grze Blizzard Entertainment. Najnowsza część nosi tytuł "Fałszywy prorok" i wyszła spod pióra Richarda A. Knaaka, od lat tworzącego w uniwersum Diablo.

"Fałszywy prorok" opowiada dalsze losy Uldyzjana, bohatera dwóch poprzednich tomów: "Prawo krwi" oraz "Smocze łuski". Teraz, po upadku kultu Trójcy, Uldyzjan pragnie już tylko uwolnić ludzkość od zgubnych wpływów Katedry Światłości i stojącego na jej czele charyzmatycznego Proroka. Jednak Prorok to w rzeczywistości Inarius, anioł renegat, który uważa, że stworzony przez niego świat należy doń niepodzielnie, i nie zamierza przy tym pozwolić, by Sanktuarium wymknęło mu się z rąk. W obliczu zbliżającej się konfrontacji z tak potężnym przeciwnikiem Uldyzjan nie dostrzega, że Inarius nie jest jedynym, który chce zawładnąć światem ludzi. I Królestwo Niebios, i Płonące Piekła są świadome istnienia Sanktuarium... a zastępy aniołów oraz armie demonów nie ustaną w walce, dopóki nie zdobędą świata ludzi.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Nasz pierwszy konkurs "Dobro złem czyń" pokazał, jak wiele twórczej energii drzemie w piszących. Nie będziemy ukrywać, że bardzo nam się to spodobało i chcielibyśmy teraz – jak i w przyszłości – kontynuować ideę podobnych zmagań. Zapraszamy Was więc do udziału w naszym drugim konkursie, tym razem na mikropowieść, pod dwuznacznym tytułem "Ten pierwszy raz". Choć nie boimy się erotyki, to jednak kochamy SF i mamy na myśli pierwszy kontakt ludzkości z obcą, inteligentna rasą. Oczywiście jeśli Waszym zdaniem zapałamy do siebie – platoniczną lub nie – miłością, możecie o tym napisać, ale zdecydowanie bardziej ciekawi nas, jak wyobrażacie sobie nasze pierwsze spotkanie trzeciego stopnia.

ten pierwszy raz

Minęła już niemal połowa czasu na przyjmowanie tekstów, a licznik niebezpiecznie zbliża się do zera. Przypominamy, że mikropowieści będą przyjmowane tylko do końca marca! Nie zwlekajcie i zaskoczcie nas pomysłami! Wszystkie informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej konkursu.

Książki fantastyczne

Alkaloid – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

„Lalka” arcydziełem jest i basta. Mało kto ma co do tego wątpliwości. Bolesław Prus popełnił powieść wybitną, za co cześć i chwała mu na wieki, a Stanisław Wokulski stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów literackich w naszej ojczyźnie. Pomijam oczywiście fakt wyrządzenia mu krzywdy przez polski system oświaty – no bo któż z nas nie analizował, czy imć Stasio był romantykiem, czy też może pozytywistą? Tak jakby świat składał się jedynie z zer oraz jedynek i można było wszystko jednoznacznie zdefiniować.

Na szczęście niektórzy potrafią wykazać się nieco większą kreatywnością niż tradycyjna pani od polskiego. Pisarz, ukrywający się pod pseudonimem Aleksander Głowacki (notabene jest to prawdziwe nazwisko Prusa), postanowił wykorzystać postać Wokulskiego i wykreować alternatywną wersję „Lalki”. Wersję, gdzie brak największej zmory oryginału – Izabeli Łęckiej, a sam główny bohater to człowiek interesu i genialny odkrywca.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
okładka

Mordimer Madderdin raz jeszcze wyrusza w podróż, by ukarać heretyków i zarobić przy tym nieco grosza, lecz także i tym razem nie trzymamy w ręku długo oczekiwanej kontynuacji przygód najsłynniejszego z inkwizytorów. Sam Jacek Piekara za ten stan rzeczy przeprasza w dedykacji, oddając "Kościany galeon" w formie rekompensaty i osłody przed "Czarną śmiercią". Tego typu nagrody pocieszenia są w polskiej fantastyce rzadkością, stąd do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Czy najnowszy tom przygód Mordimera znów jest typowym "zapychaczem", czy też głośno reklamowany jako "najdłuższa i najmroczniejsza" opowieść z cyklu faktycznie zwiastuje zwyżkę formy Piekary?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Czas żelaza – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Literatura fantastyczna w wydaniu Joego Abercrombiego obecnie jest uważana za jedną z najlepszych i najciekawszych na rynku. Cechują ją krwawe opisy, bohaterowie z ludzkimi wadami i ewidentnie folgujący swoim złym skłonnościom oraz wulgarne, ostre, ale nieraz zabawne dialogi. Do tego autor nie wzdryga się przed przedstawianiem swoich postaci podczas tak prostych czynności jak załatwianie potrzeby fizjologicznej. Ogólnie Abercrombie wskazał pewien kierunek, w jakim może podążać fantasy, a skoro przyjął się świetnie, szybko pojawili się pisarze, którzy chętnie idą wyznaczoną przez niego drogą. Wśród nich znalazł się Angus Watson, twórca "Czasu żelaza", łączący w debiutanckim tytule historyczne realia z elementami magii.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Złoty syn – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
złoty syn

Seria "Red Rising" może nie wyróżnia się piękną szatą graficzną – chociaż ta w nowym wydaniu rzeczywiście jest ładniejsza od starej – ale za to oferuje ciekawą treść, w której świat SF przeplata się z motywami starożytnymi. Właśnie ten aspekt zadecydował o tym, że pokochałem "Złotą krew" i niecierpliwie wyczekiwałem jej drugiego tomu, "Złotego syna". Czy kontynuacja sprostała moim oczekiwaniom? Zdecydowanie bardziej niż się tego spodziewałem.

Bohatera powieści, Darrowa au Andromedusa, znajdujemy w zupełnie odmiennej sytuacji w porównaniu do zakończenia części pierwszej. Wtedy wygrał grę Złotych, pokonując wszystkich rywali i zyskując wielu przyjaciół. Był zwycięzcą, na którym wzrok skupiły najznamienitsze rody świata, chcąc przyjąć go do swojego domu. W "Złotym synu" młodzieniec, choć wciąż ma u boku kilku wiernych sprzymierzeńców, doznaje dotkliwej porażki, która może przekreślić sukces jego misji, polegającej na pozbawieniu władzy Złotych, uciskających pozostałe kolory.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Bazar złych snów – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
okładka

Stephena Kinga nie trzeba nikomu przedstawiać, a jego dzieła znajdą odbiorców nawet bez najmniejszej reklamy. Mistrz horroru słynie najbardziej z dłuższych opowieści, na które może składać się nawet wielotomowy cykl, jak to się odbyło w przypadku uwielbianej przeze mnie "Mrocznej Wieży". Stephen King pisze także świetne opowiadania i, jak sam przyznaje, jest to dużo trudniejsze, ponieważ wymaga od pisarza dyscypliny, a każdy błąd od razu będzie widoczny. Czy w "Bazarze złych snów" trafiły się jakieś wpadki? Tak, chociaż nie zmienia to faktu, że całość nadal jest świetna.

Zbiór opowiadań – "Bazar złych snów" jest pozycją niewątpliwie ciekawą, chociaż moim zdaniem odbiega poziomem od najbardziej cenionych publikacji autora, jakimi są między innymi: "Lśnienie", "Doktor Sen", "Zielona mila" czy wspomniana już saga o ostatnim rewolwerowcu.

Czytaj dalej...

Wczytywanie...