Komiksy

Saga Winlandzka - recenzja mangi

Dodał: krzyslewy, czwartek, 19 kwietnia 2018 · Komentarzy: 0
saga winlandzka #1

Wikingowie to wdzięczne postacie, jeśli chodzi o wykorzystanie ich w filmach, serialach, grach komputerowych, książkach i komiksach. Ostatnio co chwila gdzieś się pojawiają. W "Sadze Winlandzkiej" również pełnią główną rolę.

Thorfinn to młody, pałający żądzą zemsty wojownik. Uzdolniony i szybki, pełen nienawiści do zabójcy swojego ojca - tego zabójcę chce teraz zabić, ale w uczciwej walce. Pierwszy tom serii, zawierający dwa tomy wydania japońskiego (świetna decyzja wydawnictwa Hanami), przedstawia wydarzenia nie tylko obecne, lecz także przeszłe. Właściwie przeszłość stanowi najdłuższą część mangi, a do tego najciekawszą.

Zazwyczaj retrospekcje są nudne, ale nie tu. Początkowi brakowało solidnych fundamentów. Bohater chciał się zemścić, jednak niewiele było wiadomo o tym, jak się zmienił, kim jest, co się stało i w jakich okolicznościach. Zostaliśmy po prostu wrzuceni w środek akcji, skupiającej się na oblężeniu. Dopiero gdy przychodzi moment emocjonalnych uniesień, można poczuć zainteresowanie. Gdy zaś lądujemy w przeszłości, czujemy rosnące zaangażowanie, bo zaczynamy rozumieć motywacje postaci. Widzimy, dlaczego młody Thorfinn pragnie zemsty.

Informacja prasowa

Wydawnictwo Non Stop Comics już potwierdziło, że w kwietniu wychodzi drugi tom "The Black Monday Murders" o podtytule "Waga". Komiksy przyszły z drukarni, a oficjalna data premiery to 25 kwietnia.

the black monday murders

Opis: Horror, czarny kryminał, teorie spiskowe. Jonathan Hickman, scenarzysta takich przebojów jak The Avengers, The New Avengers i Secret Wars, kontynuuje opowieść o potędze brudnych pieniędzy i ludziach, których można za nie kupić. Pomaga mu w tym Tomm Cocker, rysownik o niezaprzeczalnym talencie.

wydawnictwo mag

Dziś do księgarń trafiły dwie nowe książki wydawnictwa MAG - druga część "Dawcy Przysięgi" autorstwa Brandona Sandersona oraz nowa pozycja w serii "Artefakty" - klasyk fantastyki "451 stopni Fahrenheita" Raya Bradbury'ego. Oto opis pierwszej z nich:

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.

Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.

pan żarówka

W najbliższą środę nastąpi premiera komiksu, który wygląda na jedną z najważniejszych tegorocznych premier Kultury Gniewu - "Pana Żarówki". W tym dniu - 18 kwietnia - w Klubie Regeneracja w Warszawie odbędzie się również spotkanie z autorem dzieła. Oto opis:

Sześcioletni chłopiec na wskutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie.

Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?

„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”) to epicka, surrealistyczna opowieść o nieodwzajemnionej miłości do życia.

Mucha Comics zaplanowała na kwiecień dwie nowe premiery. 26 kwietnia ukaże się album "Uncanny X-Force: Era Archangela", który jest drugim tomem serii "Uncanny X-Force" (recenzję pierwszego tomu znajdziecie tutaj).

mucha comics,komiks

Tego samego dnia wyjdzie też drugi tytuł, czyli pierwszy tom "Puls", w którym Brian Michael Bendis powraca do postaci Jessiki Jones - o jej przygodach pisał wcześniej w serii "Alias".

wehikuł czasu i inne opowieści

"Wehikuł czasu i inne opowieści" to zbiór komiksów Waldemara Andrzejewskiego, a także wgląd w jego dokonania i trochę ilustracji stworzonych na potrzeby książek. Ukłon w stronę polskiego twórcy i możliwość zetknięcia się z klasyką. Jednym zdaniem: świetna inicjatywa Egmontu.

W antologii znalazło się pięć historii. Dwie pierwsze to adaptacje powieści Herberta George'a Wellsa - "Wojna światów" i "Wehikuł czasu". Kolejna - "Kapitan Nemo" - powstała na podstawie książki Juliusza Verne'a. Następne są "Tam gdzie słońce zachodzi seledynowo" oraz "Hasło „Słomot”", przy czym ostatni utwór nie zawiera tekstu, to tylko kilka plansz z pustymi dymkami, projekt, który nie został dokończony.

Niewątpliwie czuć upływ czasu, który zostawił ślad na zamieszczonych tu utworach. W przypadku fabuły jest to wyraźne w pewnych chaosie narracyjnym i dialogowym. Nie zawsze między scenami są tak gładkie przejścia jak we współczesnych komiksach. Czasem może być trudne połapanie się, która postać się wypowiada - choć to już kwestia ilustracji. Sylwetki postaci są niewyraźne, a ponadto utrzymane nieraz w jednej barwie, więc odróżnienie jednej od drugiej parokrotnie na przestrzeni całego albumu okazuje się problematyczne. Wreszcie scenariusz cierpi trochę na przegadanie.

Wystartował już trzeci sezon serialu "The Expanse", ale kupienie książkowego "Przebudzenia Lewiatana" (na podstawie którego powstała wspomniana produkcja) w 2018 roku wymagało nie lada wysiłku. Na przeciw potrzebom wyszło wydawnictwo MAG, które skieruje na sklepowe półki pierwszy tom cyklu jeszcze w tym miesiącu.

expanse

Polscy czytelnicy poznali powieść w 2013 roku dzięki wydawnictwu Fabryka Słów. Wtedy dostaliśmy "Przebudzenie Lewiatana" w dwóch częściach i miękkiej okładce, jednak nakład w dużej mierze został wyczerpany, stąd dostępność, zwłaszcza pierwszej części, była raczej kłopotliwa. Spore zainteresowanie serialem nie mogło przejść bez echa, więc nie dziwi wznowienie, chociaż tym razem w nasze ręce trafi pojedynczy tom w twardej oprawie i nowym tłumaczeniu.

Informacja prasowa

Przygody Jonki, Jonka i Kleksa to legenda polskiego komiksu dziecięcego. Wydawnictwo Egmont w kwietniu proponuje czytelnikom już ósmy tom z wesołymi, pełnymi fantazji i groteski historyjkami - "Jonka, Jonek i Kleks. Szalony wynalazca i inne opowieści".

Do sprzedaży trafi również "Saga o Potworze z Bagien" uznana przez krytyków i czytelników za jedno z najlepszych dzieł komiksowych końca poprzedniego wieku.

saga o potworze z bagien

Premierę będzie miał również pierwszy z pięciu tomów cyberpunkowej, transhumanistycznej serii autorstwa Warrena Ellisa z rysunkami Daricka Robertsona, "Transmetropolitan", a fani uniwersum Thorgala mogą liczyć na szóstą część serii fantasy opowiadającej o młodzieńczych przygodach Thorgala, "Thorgal. Młodzieńcze Lata, Lodowy drakkar".

Czas ogłosić wyniki niedawno zakończonych konkursów. W pierwszym z nich nagrodą była książka "Assassin’s Creed Origins. Pustynna przysięga". Zdobyli ją: Marcin J. z Poznania, Marcin W. z Łukowa i Tomasz Ł. z Wysokiego Mazowieckiego. Serdecznie gratulujemy wygranej!

książkaksiążka

Natomiast w konkursie, w którym do wygrania było "Ramię Perseusza", zwyciężyli: Kamila H. z Jordanowa, Marcin J. z Poznania, Joanna S. z Darłowa i Aneta B. z Wielkich Dróg. Również gratulujemy!

Przy okazji zachęcamy do wzięcia udziału w jeszcze trwającym konkursie, który znajdziecie tutaj.

Informacja prasowa

szalony wynalazca i inne opowieści

Przygody Jonki, Jonka i Kleksa to legenda polskiego komiksu dziecięcego autorstwa Szarloty Pawel. Wesołe, pełne fantazji i groteski historyjki ukazywały się od lat 70. do 90. XX wieku na łamach popularnego pisma „Świat Młodych”, a także w wydaniach albumowych. 18 kwietnia br. do sprzedaży trafi nowy tom cyklu Jonka, Jonek i Kleks wydany przez Egmont Polska „Szalony wynalazca i inne opowieści”. W planach jest także kolejny album przygód Jonki, Jonka i Kleksa z opowieściami „Odwiedziny smoka” oraz „Na wakacjach”.

Jonka i Jonek – nastolatki wychowywane wśród peerelowskich bloków – dzięki niezwykłemu niebieskiemu przyjacielowi Kleksowi odrywają się od codziennej rutyny i wkraczają do krainy fantazji, marzeń i magii. Przypominamy czytelnikom sympatycznych bohaterów i ich świat, a Szarlota Pawel zabiera w albumie „Szalony wynalazca i inne opowieści” dzieci, ale i dorosłych w podróż, gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia.

Ósmy tom przygód to seria krótkich, wesołych, pełnych zaskakujących sytuacji i doskonałego humoru opowieści, oraz materiałów okolicznościowych. „Szalony wynalazca” i „Szukajmy ciotki Plopp!” to już drugie wydanie przygodowych historii publikowanych niegdyś przez Egmont w twardej oprawie. Pozostałe trzy komiksy nie są regularnymi opowieściami, a materiałami okolicznościowymi mającymi na celu promowanie wśród czytelników „Świata Młodych” oszczędzania „Tajemnica VIIB”, bezpieczeństwa „Przygody Kuby i Kleksa” i wybranych zuchowych sprawności, jak ambasador przyjaźni, czy przyjaciel książek w opublikowanym w formie kalendarza komiksie „Zuchowe sprawności”.

Wczytywanie...