riese
Komiksy

Batman ma 80 lat!

Dodał: krzyslewy, wtorek, 18 czerwca 2019 · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

A tym, którego kochamy najbardziej, jest Batman - Frank Miller

Trudno uwierzyć, ale człowiek nietoperz kończy 80 lat. Pierwszy komiks z jednym z najpopularniejszych superbohaterów na świecie ukazał się w 1939 roku. Batman przez ostatnie lata stał się symbolem determinacji, odwagi i sprawiedliwości dla wielu pokoleń fanów.

batman

Kiedy przy jakiejkolwiek okazji pada hasło „superbohater”, zawsze dwa pierwsze przykłady, jakie przychodzą ludziom do głowy, to Superman i Batman. Faktycznie – to najpopularniejsi superbohaterowie, ale także najstarsi. Supermanowi trzeba przyznać pierwszeństwo z racji wieku (jest o rok starszy), ale to Batman z dzisiejszej perspektywy jest postacią znacznie bardziej wielowymiarową i z ciekawszym dorobkiem. Pomimo setek innych superbohaterów, którzy pojawili się w późniejszych latach, wciąż jest ikoną gatunku.

Komiksy

Rick i Morty #04 – recenzja komiksu

Dodał: krzyslewy, niedziela, 16 czerwca 2019 · Komentarzy: 0
rick i morty #04

W oczekiwaniu na nowe odcinki "Ricka i Morty'ego" można sięgnąć po komiksowe przygody bohaterów serialu. Pierwszy tom wzbudzał letnie uczucia, ale może czwarty – z nowym scenarzystą u sterów – lepiej wykorzystuje możliwości serii?

Nową odsłonę tworzą trzyczęściowa historia, dwie krótsze opowieści oraz "Dodatkowe historyjki". Niestety najdłuższa przygoda jest średnia – Kyle Starks ewidentnie nie radzi sobie ze stworzeniem czegoś większego. Części powinny być ze sobą mocniej powiązane, przewodni wątek – wyraźniej zaakcentowany, a nowe postacie – po prostu ciekawsze, żeby czytelnik mógł chociaż się łudzić, że nie stanowią tylko tła dla Ricka i Morty'ego.

Jak jest – przez słabe powiązanie i brak dobrego głównego wątku wydaje się, że bohaterzy sami są znudzeni i w niewielkim stopniu zaangażowani w akcję, zaś wszystkie poboczne charaktery zdają się ledwie kukiełkami, szybko odchodzącymi w niepamięć. Nie ratuje nawet inspiracja "Doktorem Who". Tak na marginesie, sam zamysł na "Ricka i Morty'ego" odnosi się do "Doktora Who", więc nie wiem, po co bazująca na brytyjskim serialu nowa postać.

Informacja prasowa

Już po Komiksowej Warszawie, na której sprzedał się prapremierowo komiks – „Kajko i Kokosz. Nowe przygody – Królewska Konna”. Dziś jest już w regularnej sprzedaży. Oprócz tego tytułu do sprzedaży trafiły jeszcze inne czerwcowe premiery, wśród których są m.in. takie tytuły jak:

egmont
  • DC Deluxe. Batman – Mroczny książę z bajki – album o Batmanie autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych europejskich twórców komiksowych – Enrica Mariniego!
  • Kolejne tomy albumów Ex Machina, Corto Maltese
  • Dla dzieci kolejne tomy w serii Yakari – przygodowo-humorystycznej opowieści o małym Indianinie – rekomendowanej najmłodszym adeptom sztuki komiksowej oraz w cyklu Lucky Luke.
encyklopedia wczesnej ziemi

Ludzie od swoich początków zadawali sobie pytania na temat powstania świata – z tych pytań (i braku łatwych odpowiedzi) zrodziły się mitologie. Teraz nie do pomyślenia jest oddawanie czci bóstwom egipskim, greckim czy rzymskim, a kiedyś te wierzenia dominowały. Dziś stanowią fascynujący dowód wielkiej wyobraźni dawnych mieszkańców Ziemi.

Fantastyczne opowieści odżywają w "Encyklopedii Wczesnej Ziemi". Co prawda autorka komiksu tworzy zupełnie inną rzeczywistość, jednak wyraźnie inspiruje się w niej "Księgą Rodzaju", "Baśniami Tysiąca i Jednej Nocy" czy "Odyseją". Z tej inspiracji powstaje bardzo ciekawe dzieło o szkatułkowej kompozycji.

Z historii o miłości, będącej kompozycyjną klamrą, wyrasta szereg innych historii. Bohater jest bowiem gawędziarzem, swego rodzaju bardem, tyle że bez śpiewania. Sam opowiada, ale podczas podróży (o której zresztą opowiada) występuje również w roli słuchacza i czytelnika.

Informacja prasowa

W czerwcu Non Stop Comics wyda tylko trzy tytuły. "Infidel" to świetnie przyjęty w USA horror, będący jednotomową, zamkniętą opowieścią. Trzeci tom "Royal City" zamknie wszystkie wątki w kultowej już serii Jeffa Lemire'a. Z kolei przedostatni tom "Nienawidzę Baśniowa" z pewnością wzmocni mięśnie brzucha przed zbliżającymi się wakacjami, w trakcie których, tradycyjnie, robimy sobie wydawniczą przerwę. Poniżej kalendarz premier:

non stop comics
  • Infidel (19.06.2019)
  • Royal City, tom 3: Płyniemy z prądem (26.06.2019)
  • Nienawidzę Baśniowa, tom 3: Grzeczna dziewczynka (26.06.2019)
odrodzenie: wezbrane wody

Mimo że to już piąty tom "Odrodzenia", to dopiero w poprzedniej części wizja kreowana przez Tima Seeleya i Mike'a Nortona kupiła mnie na dobre.

Wcześniej scenarzysta konsekwentnie rozbudowywał historię o nowe wątki, prezentował postacie z różnych perspektyw i powoli, a czasem w iście ślimaczym tempie odkrywał kolejne tajemnice mieszkańców Wausau. Od czwartego tomu można zaobserwować wyraźny wzrost tempa akcji i dalsze splatanie się stworzonych wątków. Co nie oznacza, że Seeley zrezygnował z dodawania kolejnych.

Policjantka Dana Cypress wróciła z Nowego Jorku do Wausau, gdzie sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Szaleństwo zatacza coraz szersze kręgi, miejscowy szeryf (ojciec Dany) próbuje panować nad zdezorientowaną społecznością, a do tego wszystkiego swoje trzy grosze dorzucają agenci federalni i media łaknące sensacji. Oczywiście nie trzeba było długo czekać, żeby ktoś próbował napełnić swoją kiesę czy uzyskać wpływy przez skorzystanie z powstałego rozgardiaszu.

głodne słońce. ołtarz i krew

"Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło", pierwsza część dylogii Wojciecha Zembatego, pozostawiła po sobie uczucie niedosytu. Oryginalna opowieść osadzona w barwnej rzeczywistości Ameryki Środkowej urwała się w momencie, gdy akcja nabrała prawdziwych rumieńców. Teraz, po niespełna trzech latach oczekiwania, czytelnicy nareszcie mają szansę poznać zakończenie historii.

Ambicje Quinatzina, Cesarza Nowego Przymierza, są większe niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Nie interesują go półśrodki, chce raz na zawsze pokonać Tlaszkalan. Ta polityka nie wszystkim się podoba, wszak ta wiecznie trwająca wojna była czymś na kształt tradycji.

Quinatzin rozdaje karty, ale nie on gra główną rolę w tej opowieści. Narrator skupia się przede wszystkim na postaci barbarzyńcy Harana, który stał się bohaterem po wzięciu do niewoli Szaratangi, największego wojownika Tlaszkali. Powraca także Citlali, która po rozstaniu z Haranem przyłącza się do pewnego tajemniczego zakonu. Trzecią ważną postacią jest Tennok, młodzieniec, który zamiast wypełniać rolę, jaką zaplanował dla niego ojciec, woli spędzać czas wśród książek. Bohaterowie są różnorodni, łatwo im kibicować, a ich motywacje – zrozumieć.

hellboy: burza i pasja. piekielna narzeczona

Skoro już wiemy, że nowa ekranizacja "Hellboya" okazała się niewypałem (niestety), to lepiej swój czas poświęcić – chwalonemu u nas po raz szósty – komiksowemu pierwowzorowi. Szósty tom wydania zbiorczego stanowi zamknięcie serii.

Tradycyjnie album składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, "Burza i pasja", to finał historii rozpoczętej w piątym tomie, ale mającej swoje początki również we wcześniejszych wątkach. Druga, "Piekielna narzeczona", to następny zbiór krótkich opowiadań z Hellboyem w roli głównej.

W "Burzy i pasji" czytelnik znajdzie wszystkie cechy, które można było przypisać ostatnim wydarzeniom. Mike Mignola już wtedy rozkręcał akcję na światową skalę, więc nie jest dziwne, że finał ma wręcz apokaliptyczny wymiar. W uwydatnianiu rozmachu pomagają nawiązania do legend, mitologii, "Apokalipsy Św. Jana"... To nie pierwszy raz, gdy scenarzysta z rzeczywistości "Hellboya" tworzy wielokulturowy tygiel, zadziwiająco spójny i przekonujący, mający dwa wspólne punkty: głównego bohatera, który przecież przynależy do tego świata, oraz ludzkość, która kiedyś wierzyła (nadal wierzy?) w te fantastyczne postacie i opowieści.

gamedec. czas silnych istot

Ostatnie lata są bardzo korzystne dla wszystkich gatunków polskiej literatury fantastycznej – ukazało się wiele nowych tytułów oraz wznowień renomowanych serii. Rebis wydał reedycję science fiction Marcina Przybyłka, "Gamedec". Tym razem "Czas silnych istot" w jednym tomie.

Od porzucenia Ziemi przez ludzi i utworzenia Way Empire minęło sto cykli. Przez cały ten okres ludzkość zadomowiła się w innym zakątku galaktyki, eksplorując, ucząc i rozwijając się na wszystkie możliwe sposoby. Mimo to nie zapomniała o swoim dziedzictwie i gorzkich doświadczeniach. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjusz Ezra przygotowuje do wprowadzenia w życie planu, w którym w ramach rocznicy powstania jego domeny kolebka ludzkości wróci w prawowite ręce. Nie zapomina przy tym, że do zabawy mogą się włączyć Unithirowie. To właśnie w ten kocioł wkrótce właduje się Torkil Aymore, pionier, podróżnik, gamedec, głowa klanu, a przede wszystkim Ran – obdarzony potężnymi zdolnościami żołnierz z Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu. Choć na pierwszy rzut oka plan jest dobry i starannie przygotowany już niedługo przyjdzie mu zatęsknić za kłótniami małżeńskimi i zmierzyć się z przeznaczeniem, które wysuwa pazury po każde z jego wcieleń.

Andrzej Ziemiański nie zwalnia tempa i przygotował "Adepta", czyli kolejny tom przygód przyszłego szermierza natchnionego, którego znamy z cyklu Achaja. Czy droga od zwykłego synka bogatego tatusia do postrachu kilku królestw potrafi wciągnąć?

virion

"Adept" to trzeci tom cyklu, w którym tytułowy bohater próbuje odnaleźć nową drogę życia w przygranicznej wiosce, gdzie nikt nie pyta o jego przeszłość czy pochodzenie. Andrzej Ziemiański wprowadza jednak zupełnie nową postać i tym samym sprawia, że ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości jest w istocie ważnym etapem życia samego Viriona. Z przygód Achai znamy koniec tej drogi, ale czy poszczególne jej wycinki są wystarczająco wciągającą lekturą?

Odpowiedź możemy poznać dopiero po pokonaniu, bagatela, 580 stron, co czyni "Adepta" najdłuższą częścią serii.

Wczytywanie...