Komiksy

Harleen – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
harleen

Harley Quinn na topie. Dostaje własny film (w pewnym stopniu), serial animowany, a nawet serię komiksową pod szyldem "DC Black Label". W pierwszych dwóch bohaterka próbuje poradzić sobie po zerwaniu z Jokerem, w komiksie jednak widzimy ją jeszcze z czasów, gdy jako ambitna psycholog próbuje nawracać złoczyńców.

Wyjściowy pomysł Stjepana Šejica jest bardzo dobry – geneza Harley Quinn orbituje wokół tematów psychologicznych, wyobcowania bohaterki, wpływu mrocznego Gotham, manipulacji, baśniowych motywów i taniego romansidła. Może to ostatnie budzi wątpliwości, ale początkowo to parcie Harley w stronę Jokera, jak w "Pięknej i Bestii", zapowiada się intrygująco, a ilustracje uwodzą nie gorzej niż Pączuś panią psycholog.

Dragon Age: Cesarstwo Masek
dragon age: cesarstwo masek

Książkowe prequele do gier z serii "Dragon Age" to niewątpliwie ciekawy kawałek literatury. Choć ciężko je nazwać przełomowymi, a próba ukazania niektórych niuansów cyfrowej rozgrywki w tej formie niekoniecznie się sprawdza, pozycje te stanowią intrygujące uzupełnienie wiedzy na temat uniwersum Thedas. Ostatnimi czasy mieliśmy okazję spotkać się z nowymi wydaniami dzieł pióra Davida Gaidera, lecz nie jest to jedyna opcja. BioWare zapewniło nam też nową pozycję, tym razem autorstwa Patricka Weekesa, opatrzoną tytułem "Dragon Age: Cesarstwo Masek".

Orlais to najpotężniejszy kraj w Thedas. Zawdzięcza to wielu aspektom – tak militarnym, jak i kulturowym. To co jednak czyni cesarstwo tak niebezpiecznym, to tak zwana Gra, według której kręcą się tryby tamtejszej polityki. Zaś najlepszą Graczką jest cesarzowa Celene.

Świat Wiedźmina
ciri,wiedźmin

Tym tekstem chciałbym otworzyć serię artykułów będących próbą przedstawienia i zinterpretowania dziejów Ciri, ukazanych w książkach, grach i komiksach. Dla przejrzystości zrezygnowałem z nazbyt wyraźnego oddzielania tych źródeł. Tworzą one jedną całość i nie stoją ze sobą w większej sprzeczności.

Odnoszę wrażenie, że postać Ciri jest wyjątkowo słabo rozumiana. O ile refleksja zawsze jest cenna, nader często opinie o niej są powierzchowne, a ich oparcie w książkach czy grach nikłe. Oczywiście nie brakuje też i ciekawych spostrzeżeń. Jej postać na przestrzeni książek "Wieża Jaskółki" i "Pani Jeziora", a później grze "Wiedźmin 3: Dziki Gon" i komiksie "Klątwa kruków", na tyle mnie zafascynowała, że postanowiłem podjąć się własnej interpretacji jej historii.

Igrzyska śmierci

Igrzyska Śmierci – retrospektywa

Dodał: , · Komentarzy: 0

Ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy książek, które zostały przetłumaczone na 52 języki i podbiły serca olbrzymiej ilości pasjonatów czytelnictwa. Niekwestionowane sukcesy w filmowym box-office, które przełożyły się na cztery pełnometrażowe produkcje, wypełnione efektami specjalnymi i gwiazdami światowej kinematografii, przynosząc prawie trzy miliardy dolarów zysków. "Igrzyska Śmierci" to już prawdziwa marka, śmiało włączająca się do rywalizacji z największymi tuzami gatunku.

igrzyska śmierci

Cóż, ma ku temu wszelkie atuty. Książki Suzanne Collins są napisane takim stylem, że trafiają do młodego odbiorcy, ale również ten starszy znajdzie w nich coś, co spowoduje że totalnie wsiąknie w akcje i dylematy zawarte na kartach powieści. Dowód? Proszę bardzo, nawet nasz etatowy i wymagający recenzent Tomasz "Medivh" Kiedrowicz – prywatnie niesamowicie ustatkowany, odpowiedzialny i poważny człowiek – stwierdził:

Niewiele jest powieści, które zdołają mnie wciągnąć na tyle, że jedyne 350 stron zdołam pochłonąć w zaledwie jeden dzień. [...] Przerwy na posiłki były prawdziwą mordęgą, a wieczorne wyjście z kumplami zakończyło się dla mnie stosunkowo szybko – podałem jakiś banalny powód i zmyłem się błyskawicznie do domu, aby wrócić do świata Panem.

Niełatwo o lepszą rekomendację.

Komiksy

Informacja prasowa

Klasyczna powieść w komiksowej malarskiej adaptacji.

folwark zwierzęcy,komiks

"Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre zwierzęta są równiejsze niż inne".

"Folwark zwierzęcy" to wybitna powieść satyryczna i alegoryczna o konsekwencjach totalitaryzmu i nieodpowiedniej władzy, jedna z najgłośniejszych powieści George’a Orwella, zwanego "sumieniem swojego pokolenia".

W tym w pełni autoryzowanym wydaniu, artysta Odyr przekłada świat i przesłanie "Folwarku zwierzęcego" na wspaniale wyobrażoną powieść graficzną. Komiksowa, malarska adaptacja Odyra płynnie przechodzi między satyrą a bajką i spodoba się wszystkim, niezależnie od wieku, zgodnie z zamierzeniami Orwella.

Komiksy
czas nienawiści #2

Druga połowa historii o ludziach żyjących w świecie nienawiści, Stanach Zjednoczonych 2022, gdzie lewicowi terroryści walczą ze skrajnie prawicowym, kontrolującym obywateli rządem. Jak kończy się opowieść, w której zasady moralne już dawno przestały się liczyć?

Dla pragnących nagłej zmiany w tempie narracji mam złą wiadomość – akt drugi "Czasu nienawiści" nie różni się od pierwszego. Seria do końca pozostała historią operującą ponurym klimatem, pokazującą trudną sytuację bohaterów po obu stronach barykady i niemożność prowadzenia normalnego życia. Jeden zwrot akcji jest tylko kamieniem chwilowo tworzącym kręgi na spokojnej tafli jeziora. Oczywiście to wrażenie czytelnika, bo nie ulega wątpliwości, że we wewnątrz postaci toczy się ciągła walka.

Komiksy

Hitman. Tom 1 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
hitman

Co się stanie, kiedy płatny morderca zyska zdolności telepatyczne i rentgen w oczach? Powstanie ludzka maszyna do zabijania czy może nowe talenty sprawią, że zwróci on lufę w kierunku superłotrów?

Tommy Monaghan zarabiał na życie pozbawianiem go innych na zlecenie. Pewnego dnia ktoś dopadł jego cel przed nim. W bezpośredniej konfrontacji z napotkaną istotą stracił przytomność, a po jej odzyskaniu odkrył nowe zdolności. Telepatia i rentgen pozwalają mu unikać zasadzek, dostrzegać przeciwników, zanim wychylą się zza rogu, i oczywiście sięgać do ich myśli. Zaopatrzony w zapasy ołowiu Hitman kontynuuje działalność cyngla na zlecenie, specjalizującego się w likwidowaniu osób obdarzonych supermocami.

Komiksy

Miło nam poinformować, że nakładem nowego wydawnictwa na rynku, Lost in Time, w drugiej połowie maja do rąk wszystkich zainteresowanych pasjonatów trafi komiks "Dziki Ląd". Dzisiaj uruchomiono możliwość składania zamówień przedpremierowych zarówno w oficjalnym sklepie wydawnictwa, jak i popularnych cyfrowych sklepach komiksowych jak Gildia czy Best Comics. Game Exe jest jednym z patronów medialnych tego tytułu.

lost in time

Dzieło Rama Venkatesana i ilustratora Sumita Kumara ("These Savage Shores", "Ruin of Thieves" czy "Batman: Secret Files") zabierze nas do parnego roku 1766, kiedy to Kompania Wschodnioindyjska trzymała za pysk cały świat, a czasy mitów, legend i nadprzyrodzonych mocy powoli odchodziły w zapomnienie... ale czy na pewno?

Dwa stulecia po tym, jak pierwszy europejski okręt dopłynął do Wybrzeża Malabarskiego i zawinął do portu w Kalikacie, Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska stara się zabezpieczyć swoją przyszłość na lukratywnym Jedwabnym Szlaku. Na pokładzie jednego ze statków Kompanii przybywa istota będąca ucieleśnieniem pradawnego zła, licząc na zadomowienie się w nowo odkrytej krainie. Wkrótce jednak przekonuje się, że ziemie nad Indusem zamieszkują demony i legendy dużo starsze od niej samej.

Kulawy szermierz

Informacja prasowa

kulawy szermierz

Już 20 maja nakładem wydawnictwa Initium ukaże się fenomenalny „Kulawy szermierz” autorstwa Tomasza Matery będący powieścią przygodowo-awanturniczą osadzoną w uniwersum fantasy wzorowanym na Europie z przełomu XVI i XVII wieku.

Tomasz Matera (1990) – Urodziwy jak Sokrates, rosły niczym Napoleon. Jak przystało na rodowitego łodzianina, zamieszkuje na wielkim szarym blokowisku w sąsiedztwie walących się kamienic. Wieczny student Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie zwiedził już instytut psychologii oraz filozofii, a obecnie studiuje historię pod skrzydłami wyrozumiałej Alma Mater. Niedoszły bankier, przelotnie krupier i barman, teraz lektor angielskiego. Adept trójboju i gier fabularnych. „Kulawy szermierz” jest jego debiutem literackim. Inspiracją dla powstania „Kulawego szermierza” były dla autora m.in. powieści Glena Cooka (zwłaszcza Kroniki Czarnej Kompanii), Joe Abercombiego (Bohaterowie, trylogia Pierwsze Prawo) oraz Michaela Moorcocka (przygody Elryka z Melninbone).

Bakly. W objęciach śmierci t. 2
bakly. w objęciach śmierci t. 2

Miroslav Žamboch to prawdziwy specjalista w kreowaniu mrocznego klimatu, a także bohaterów tak twardych i niezłomnych, że mogliby na śniadanie zagryźć bryłę zubożonego uranu, by chwilę potem wypluwać pociski nuklearne w kierunku swoich wrogów. Ostatnimi czasy mogliśmy się nacieszyć nowym wydaniem nieco starszych dzieł, ale pojawiają się też nowe powieści. Teraz przyjrzymy się jednej z nich, „Bakly, Tom 2. W objęciach śmierci”.

Sytuacja w Grafzatzy staje się coraz bardziej napięta. Choć gangi nadal starają się nad sobą panować, krew i pieniądze wciąż nakręcają sytuację. Baronówna Münchauzen w dalszym ciągu poszukuje starożytnej wiedzy i artefaktów, lecz ludzie, którzy je mają są niebezpieczniejsi niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Tymczasem przedwieczna istota wędrująca w kanałach dalej rośnie, zdeterminowana, by zyskać większą potęgę i nie powtórzyć dawnych błędów. Przez to wszystko kroczy Bakly i choć jedyną rzeczą, której teraz pragnie to śmierć, to tanio skóry nie sprzeda.

Wczytywanie...