Biały Wilk 2: Tajemnice Novigradu

3 minuty czytania

tajemnice novigradu

Drugi numer "Białego Wilka" przenosi nas do tytułowej metropolii otoczonej Królestwem Redanii. To jedyna taka okazja do odwiedzenia Novigradu, ale dodatek ten, bowiem tak należy go określić po takim okresie od premiery, to także rozszerzenie zasad i przede wszystkim nowe pomysły na przygody.

Już na samym wstępie możemy przeczytać fabularyzowany Akt Założycielski Novigradu, który nie jest ściągawką historyczną (przedstawioną zupełnie osobno pod sam koniec numeru), lecz zwięzłym i dokładnym opisem miasta względem otaczającego go królestwa i pozostałych sąsiadów. Po tym ciekawym wstępie okazuje się, że czytelnikowi zostaje przypisana rola turysty, prowadzonego najciekawszymi ulicami Novigradu. Pomysł ten zawsze doskonale sprawdza się w przypadku suplementów opisujących jedno miejsce, zaś wplecione w tekst dialogi świetnie uzupełniają całość. Mamy także osobne ramki z opisem mechanicznym danego miejsca czy osoby, dzięki czemu nikt nie zarzuci autorom ukrycia tych informacji w niewidocznym miejscu.

Nowym elementem są bitwy morskie, które nie powinny dziwić nikogo zamieszkującego wielokulturowe miasto portowe. Niestety element ten stanowi głównie ciekawostkę, chociaż należy docenić fakt wprowadzenia umiejętności żeglarskich. Novigrad to także miasto kupieckie pełne banków, stąd pojawia się nawet opcja gry na giełdzie. Czynność ta nie wymaga jednak wielkiego zaangażowania graczy i pozwala na wzbogacenie się bez potrzeby pozostawania w jednym miejscu przez dłuższy czas.

Novigrad. Miasto uciech. Miasto niebezpieczeństw. Miasto niespodzianek. Witajcie, wędrowcy. I zagłębcie się w opisie tego niezwykłego miejsca. Chcecie dowiedzieć się czegoś o kulcie Wiecznego Ognia?

A może interesuje Was novigradzki port? Albo przyziemne rozrywki oferowane przez domy uciech? Novigard oferuje Wam to – i jeszcze więcej!

W tym "Białym Wilku" znajdziesz nie tylko obszerny opis grodu wraz z pomysłami na przygody, ale również rozszerzenia zasad oraz kolorowy plan całego miasta ze wszystkimi podgrodziami!

Nudne okazały się trzy zupełnie nowe archetypy postaci, czyli Włamywacz, Bankier i Marynarz. Nazwa w tym wypadku mówi sama za siebie i trudno w tej materii o jakąś odkrywczość. Żaden nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym i żaden do końca nie pasuje do wizji postaci na szlaku. Można je potraktować bardziej w kategorii ciekawostki niż użytecznego narzędzia. Problem ten nie dotyczy przygód rozgrywających się w miastach, jednak w tym elemencie "Tajemnice Novigradu" nie oferują żadnej przykładowej historii, która mogłaby stanowić solidną bazę dla własnej kreatywności.

Złego słowa nie mogę za to powiedzieć o mapce miasta, gdzie precyzyjnie oznaczono pokaźną liczbę miejsc. Dodatkowy podział na kategorie sprawia, że szybko odnajdziemy interesujące nas miejsce i poprowadzimy tam naszego bohatera. O reszcie strony graficznej "Tajemnic Novigradu" także nie mogę powiedzieć złego słowa, bowiem stylistyka obrazków nie odbiega normą od tego, co widzieliśmy wcześniej w podręczniku źródłowym. Można było postarać się o nieco lepszą okładkę, ale to bardziej czepianie się na siłę niż rzeczywista wada. Także ówczesna cena była dość mocno wygórowana, jednak dziś uzyskanie własnego egzemplarza wyciągnie nam z kieszeni dużo większą liczbę monet niż w chwili premiery. Cieszą również drobne nawiązania imion postaci do autorów podręcznika.

Podsumowując, "Tajemnice Novigradu" to nie tylko świetny przewodnik po tytułowym mieście, ale także niemal wzorcowo przygotowany dodatek. Całość czyta się bardzo dobrze, nowe elementy dodatkowo wzbogacają świat i tylko nieliczne rozwiązania, jak chociażby archetypy, wydają się dodane na siłę. Nie jest to także suplement dość drastycznie zmieniający zasady gry, przez co brak jego znajomości w nikłym stopniu jest nam w stanie popsuć zabawę. Wszyscy ci, którzy zdobędą legalny egzemplarz, nie powinni czuć się zawiedzeni, stąd też dość wysoka ocena.

Ocena Game Exe
8
Ocena użytkowników
10 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...