Osiris

4 minuty czytania

Historia

Ozyrys to imię dobrze znane w historii starożytnego Egiptu, o którym uczą się dzieci już na poziomie szkoły podstawowej. Był bogiem śmierci, ale i patronem odrodzenia. Zabity przez swojego brata Setha, został porąbany na kawałki. Żona Ozyrysa, Izyda, poskładała szczątki męża za wyjątkiem jednego. W ten sposób przywróciła go do życia, chociaż odrodzony nie mógł już żyć na ziemi.

osiris, władca systemu, goa'uld, izyda, setesh, seth, anubis, ra, isis, ozyrys, kheb, sheldon stewart, sarah gardner, steven rayner, chappa'ai, sokar, hathor, zipacna, tok'ra, asgard, adara, atlantyda
Symbol Osirisa

Goa'uld noszący to imię był Władcą Systemu, którego wiek datuje się na okres Pierwszej Dynastii. Sprzymierzył się z Ra, aby pokonać zdradzieckiego Anubisa. Sojusz dotrwał aż do czasów Drugiej Dynastii, kiedy to Osiris wykradł fragment DNA od Ra i podarował go swojej królowej – Isis. W ten sposób opisywany Goa'uld określił swoją pozycję jako podwładny wcześniej wspomnianej władczyni. Decyzja ta była podyktowana spodziewanym wzrostem potęgi Isis i bezpieczniej było trzymać się kogoś silniejszego.

W czasie, gdy Ra pojawił się na Ziemi, Osiris postanowił osiedlić się na tej planecie na stałe. Przyjął miano "faraona" i ustanowił siebie władcą Egiptu, mając u boku Isis. Królowa rzadko jednak odwiedzała Ziemię. Osiris nauczył ludzi zasad uprawy roli, jednak rozbudował swój kult i wymuszał posłuszeństwo siłą, bazując na strachu mieszkańców swojego państwa.

Setesh, brat Osirisa, nie zgadzał się, by ludzie stali się cywilizowani. Pragnął przejąć egipskie imperium dla siebie, ale wpierw należało zdetronizować dotychczasowego władcę. Jakimś sposobem udało mu się nakłonić Osirisa i Isis, by wspólnie zaatakowali Ra. Próba zdobycia tytułu Boga Słońca nie powiodła się, gdyż Setesh zdradził brata i wyjawił cały plan ówczesnemu władcy wszystkich Goa'uldów. Osiris i Isis schronili się na Kheb, ale zostali pojmani. Ra dosłownie obdarł ich z ludzkich nosicieli, symbionty umieszczając w specjalnych słojach. Mieli w nich spędzić wieczność.

Setesh zdołał uciec, jednak pozostałe dwa zostały ukryte przez kapłanów tuż po tym, jak powiodła się rebelia na Ziemi przeciwko Goa'uld i tamtejsze wrota zostały zakopane. Osiris i Isis pozostali zamknięci w grobowcu aż do XX wieku, kiedy to na słoje natknął się amerykański archeolog, Sheldon Stewart. Nie mogąc odczytać napisów, ale przeczuwając, że w środku znajduje się coś niezwykle cennego, załadował je na statek płynący do Ameryki. W czasie podróży słój Isis otworzył się, co doprowadziło do śmierci królowej Osirisa.

Wrak statku Sheldona, który rozbił się u wybrzeży New Jersey, został odkryty w 2000 roku. Słój, wraz z innymi przewożonym artefaktami, trafił na Uniwersytet w Chicago. Badaniem znaleziska zajęli się profesor David Jordan, dr Sarah Gardner i dr Steven Rayner. Ta trójka chciała zbadać eksponaty, nim te zostaną przekazane egipskiemu rządowi i przewiezione do Afryki. Ciekawość dr Gardner doprowadziła do otwarcia słoja Osirisa. Symbiont skorzystał z okazji i wybrał na swojego właściciela wspomnianą panią doktor.

Odrodzony Władca Systemu próbował się dowiedzieć, co też stało się z Isis i Seteshem, a następnie poznać lokalizację Chappa'ai (Gwiezdnych Wrót).

osiris, władca systemu, goa'uld, izyda, setesh, seth, anubis, ra, isis, ozyrys, kheb, sheldon stewart, sarah gardner, steven rayner, chappa'ai, sokar, hathor, zipacna, tok'ra, asgard, adara, atlantyda
Osiris

Nie uzyskawszy satysfakcjonujących odpowiedzi, ruszył na poszukiwanie prawdy. Natknął się na doktora Daniela Jacksona. Osiris uświadomił sobie, że wie znacznie więcej niż Sarah. Śledząc zarówno jego, jak i dr Raynera, dowiedział się o istnieniu klucza do grobowca, w którym był uwięziony. Osiris ostatecznie zdobył rzeczony przedmiot. Przepytując Daniela Jacksona, dowiedział się o śmierci zarówno Isis, jak i Ra, Sokara, Hathor oraz Setesha (Setha). Wiedząc, że w obecnej formie nie jest zdolny do walki, z radością odkrył fakt, że jego zamaskowany statek wciąż czeka tam, gdzie go zostawił wiele wieków wcześniej. Osiris opuścił Ziemię, odkrywając, że dotychczasowi Władcy zmienili się podczas jego nieobecności. Postanowił odzyskać pozycję i odbudować wojska.

Ambitnego Goa'uld wypatrzył Anubis. Wysłał do Osirisa Zipacnę, aby ten przekonał go do służenia mu. Władca Umarłych z początku odmówił, ale gdy dowiedział się, że jego nowym władcą miałby zostać potężny Anubis, przemyślał raz jeszcze ofertę, po czym przyjął ją.

Osiris został wysłany przez Anubisa na spotkanie Władców Systemu, podczas którego doprowadził do ponownego uznania wygnanego Goa'ulda. W czasie obrad doszło do konfrontacji z Danielem Jacksonem, który próbował uratować ludzkiego nosiciela Osirisa – Sarah Gardner. Plan spalił na panewce, kiedy zainterweniował Yu.

Osiris otrzymał dowodzenie nad częścią floty Anubisa, wykorzystując ją w regularnych potyczkach z Tok'ra i Asgardczykami. Podczas jednej z takich walk, nad Adarą II, udało mu się nawet schwytać Thora. Wtedy też przybył Anubis, który osobiście połączył mózg porwanego z komputerem statku. Udało mu się wykraść wiele cennych informacji, jednak ostatecznie Thor został uwolniony przez SG-1.

W 2004 roku Osiris powraca na Ziemię na wieść o tym, że dr Daniel Jackson wrócił do żywych. Jako były Wzeszły, potrafił odszyfrować pismo na dopiero co znalezionej tablicy, która miała stanowić klucz do odnalezienia zaginionego miasta Starożytnych (Atlantydy). Używając ukradzionej od Thora technologii do tworzenia snów, Osiris, jako Sarah Gardner, próbował przekonać Jacksona do tłumaczenia. Członek SG-1 zakończył pracę, ale przejrzał plan Goa'ulda. SGC udało się stworzyć specjalny sygnał, dzięki któremu uwięziono Osirisa we śnie.

Goa'uld został złapany, a następnie symbiont usunięto z ciała Sarah Gardner. Osiris umarł prawdopodobnie już podczas rozdzielenia z nosicielem.

Wygląd

Nie wiadomo nic o wyglądzie Osirisa przed przejęciem ciała dr. Gardner. Ciało nowego nosiciela należało do brytyjskiego archeologa. Doktor Gardner miała kręcone blond włosy. Szczupła, już jako Władca Systemu wkładała bogato zdobione szaty. Osiris to jedyny przypadek, gdy nosiciel był innej płci niż poprzednie ciało.

Mechanicznie

Rasa Goa'uld
Główna planeta brak
Płeć bezpłciowy (osobowość mężczyzny w ciele kobiety)
Pozycja były Władca Systemu, podwładny Anubisa
Klasa Dyplomata 10/ Tyran 5
Siła 9
Kondycja 12
Rozsądek 11
Zręczność 12
Inteligencja 16
Charyzma 20
Punkty życia 67

Postać w trakcie sesji

Przebywając w ciele nowego nosiciela, Osiris odczuwa jego niedoskonałości. Z drugiej strony, wygląd Sarah Gardner pozwala mu manipulować dr Jacksonem, który kiedyś czuł do pani doktor coś więcej niż tylko sympatię. Ozyrys, świadomy swojej pozycji, zdecydował się na służbę u Anubisa, w pełni wykorzystując związane z tym możliwości. Dzięki temu ma dostęp do skradzionej technologii Asgard, ale popełnia błąd nie doceniając mieszkańców Ziemi.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...