dziki_lad

Portret Pani Charbuque i Asystentka Pisarza Fantasty

2 minuty czytania

Oto dwie nowe recenzje, które specjalnie dla was przygotował Lionel!

Portret Pani Charbuque

Ta tajemnicza i nastrojowa powieść opowiada historię portrecisty Piero Piambo, który otrzymuje zlecenie inne od wszystkich. Pani Charbuque, bogata i skryta kobieta, zamawia u niego swój portret, jednak stawia dziwaczny warunek: Piambo może jej zadawać pytania na dowolny temat, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu jej zobaczyć. Tak rozpoczyna się oszałamiająca i wciągająca literacka podróż do świata pani Charbuque oraz Nowego Jorku w roku 1893.

Dziwna i poruszająca opowieść o obsesji, inspiracji i nadnaturalnych zjawiskach przyprawiona szczyptą morderstwa... Zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilę odłożyć książki.

"Podobnie jak w innych jego utworach, Ford znów wpadł na dość ekscentryczny pomysł malowania portretu, bazując na ludzkich opowieściach. Ma to nawet pewien duchowy wyraz – czyż obraz tworzony w ten sposób nie oddaje całego jestestwa modela, pozbawiając go płytkiej, zewnętrznej powłoki, często dającej mylny obraz o danej osobie? Co więcej, autor eksperymentuje z gatunkami literackimi, łącząc fantasy z XIX-wiecznym kryminałem." ...czytaj dalej!

Asystentka Pisarza Fantasty

Zdobywca dwóch World Fantasy Award w 2003 roku: za najlepsze opowiadanie („Stworzenie”) oraz najlepszy autorski zbiór!

Recenzja w „Publishers Weekly” oraz miejsce na ich liście „Najlepszych Książek Roku”.

„Miasto Egzo-Szkieletów” – w 2005 roku zdobywca francuskiej Grand Prix de l’Imaginaire za najlepsze przetłumaczone opowiadanie!

"Książka zawiera 16 opowiadań o różnej długości i tematyce. Każde z nich opatrzone zostało autorskimi notatkami opisującymi ich genezę i nieco nakreślającymi, co autor miał na myśli. Jest to ciekawy zabieg edytorski, gdyż dzięki temu można lepiej przyjrzeć się życiu Forda i wpływowi, jakie miało ono na jego kunszt pisarski oraz ogrom wyobraźni. Fantazję ma wybujałą. Każde kolejne opowiadanie jest dziwniejsze, mniej konwencjonalne i coraz bardziej abstrakcyjne od poprzedniego." ...czytaj dalej!

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...