Książki fantastyczne
zajdel

Nie tak dawno ogłoszono nominacje do Zajdli, a dzisiaj, dzięki serwisowi Polter.pl możemy się z nimi zapoznać za darmo. Jak? Wystarczy ściągnąć udostępnionego przez nich PDFa z tekstami. Jak sami o tym piszą:

"Marcin Zwierzchowski i Serwis Poltergeist prezentują zbiór tegorocznych opowiadań nominowanych do nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Plik można pobrać tutaj (PDF, 3,33 MB).

Marcin Zwierzchowski:

Dzięki współpracy autorów i autorek opowiadań nominowanych w tegorocznej edycji Nagród Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, a także wydawców książek i czasopism, na których łamach się one ukazały (jedno z opowiadań pochodzi z bloga), po raz pierwszy w historii udostępniamy Wam darmowy PDF z wszystkimi wyróżnionymi tekstami.

Czytajcie, udostępniajcie, linkujcie, zachęcajcie do czytania innych i przede wszystkim głosujcie! Koniec z wymówkami – teraz każdy z Was może na długo przed Polconem zapoznać się z nominowanymi opowiadaniami i oddać swój głos na samym konwencie."

Książki fantastyczne
okładka, bo śmierć to dopiero początek

Nie wiem dlaczego, ale wyraz "śmierć" w moim umyśle nierozerwalnie połączył się z jednym zdarzeniem – za każdym razem, gdy patrzę na niego, słyszę od razu moich umierających wieśniaków w "Black & White" i krzyczących doradców: "Śmierć. Śmieeeerć. Śmierć!". Ileż można? A przecież powszechnie wiadomo, że odejście z tego świata to dopiero początek, więc nad czym oni tak rozpaczali? Temat ten podjęła, w dosyć pokrętny sposób, Sylwia Błach, debiutująca opisywaną powieścią. Jak się spisała i o czym w ogóle jest ta książka? Tego dowiecie się z recenzji Couruna.

Sylwia Błach to imię i nazwisko pisarki, które nie mówi mi absolutnie nic. Normalnie należałoby się w tym momencie jakoś przejąć, jednak nic złego się nie stało, bowiem wspomniana studentka Politechniki Poznańskiej debiutuje w roli autorki pełnoprawnej książki, chociaż zebrała już pozytywne oceny za zbiór opowiadań "Strach". Skupmy się jednak na "Bo śmierć to dopiero początek" – czy, zgodnie z tytułem, będzie to początek, czy koniec drogi?

Niekiedy odpowiedź pada w recenzji od razu, zaś potem jej autor stara nas przekonać do swojego zdania. Skomplikowana sytuacja, gdyż już na wstępie zdradzamy wszystkie karty. Z podobnego założenia wyszła Sylwia Błach, dlatego początki książki, w której poznajemy próbę wybicia się na rynku wydawniczym początkującej pisarki imieniem Malwina, wcale nie zwiastują dość mrocznego zakończenia. Być może narażę się wszystkim matkom, jednak to rodzicielka decyduje się na dość desperacki krok. Podaje córce leki, dzięki którym finguje jej śmierć. Rzekomy zgon ma być trampoliną do kariery. Nie na darmo mówi się przecież, że wielu autorów dopiero po odejściu z tego świata zyskuje sławę i pieniądze. Dlaczego więc śmierć nie może być początkiem dostatku?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Wampiry" na GameExe!

Dodała: , · Komentarzy: 0
wampiry, bellona, nigel suckling, okładka

Edward, Stefano, Louis, Bill, Eric – niezależnie od imienia dzisiejszy wampir to całkiem nowa sylwetka. Jest przystojny (lub piękna oczywiście), pociągający, z poetyckim wyrazem cierpienia skrytym gdzieś w oczach. Słowem, jakby ktoś potraktował starego, dobrego Nosferatu blenderem, przy okazji dodając cukier, słodkości i różne śliczności (w tym oczywiście brokat). Tak, przyznaję się – nie przepadam za dzisiejszym wizerunkiem wampira, dlatego chciałam wam polecić książkę opisującą jego początki:

Śmiało można powiedzieć, że wampiry przeżywają swoją drugą młodość. Jednak po odrażającym Draculi pozostało już wspomnienie, podobnie zresztą jak po niskobudżetowych horrorach, które teraz ludzi bardziej śmieszą niż przerażają, a plastikowe kły Christophera Lee niedługo pewnie znajdą swoje miejsce z muzeum. Dzisiejszy wampir jest niemal udomowiony. Niemal zawsze przystojny, uwodzący i coraz częściej pożywający się syntetyczną krwią lub krwią zwierząt. Dlatego nie sposób nie zapytać, czy ktokolwiek jeszcze pamięta histerię, jaką jeszcze blisko 150 lat temu wywoływały te dzieci nocy?

... czytaj dalej!

Książki fantastyczne

"Inwazja" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 1

Czy tworzenie powieści Science-Fiction jest trudnym zadaniem? Z pewnością tak. Autor musi posiadać zarówno rozmaitą wiedzę z wielu dziedzin życia jak i wielką wyobraźnie. Czy Michaił Achmanow – twórca książki pt. Inwazja posiada wymienione cechy? Tego dowiecie się z recenzji Pandemona.

inwazja, przybysze z ciemności, michaił achmanow

"Inwazja" to pierwsza część dziesięciotomowego cyklu rosyjskiego autora, Michaiła Siergiejewicza Nahmansona, kryjącego się pod pseudonimem Michaiła Achmanowa. Książka ta jest wręcz idealnym przykładem "nowożytnej" space opery – nieprzeładowanej gadżetami i nie tak naiwnej, jak te pierwsze, ale też zachowującej klasyczne cechy tego podgatunku fantastyki naukowej. Lecz czy to wystarczy, by lektura była satysfakcjonująca?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
nagrody, literackie, plakat

Od czwartku (05.07) do niedzieli (08.07) trwa coroczny bankiet w Uniwersytecie stanowym Kansas, którego tegoroczną myślą przewodnią jest "komunikacja i informacja". Poza licznymi warsztatami, lektoratami i pogadankami z autorami fantasy, w grę wchodzi rozdanie Nagrody im. Johna W. Campbella 2012, które odbyło się właśnie dziś.

W tym roku wyłoniono aż dwóch laureatów spośród jedenastu.

Książki fantastyczne

Zmiennoskóra na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

W dzisiejszych czasach, po wielkim sukcesie amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer, jesteśmy zalewani powieściami z wampirami w roli głównej. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, jednak każda książka ma nikłe szanse na zaistnienie ze względu na jej sporą konkurencję. Czy "Zmiennoskóra", autorstwa Faith Hunter ma szansę na sukces? Tego dowiecie się z recenzji krzyslewego.

okładka, zmiennoskóra

Pierwszy raz spotkałem się z tak pokręconym opisem, jak przy Zmiennoskórej. Jest on napisany lekko chaotycznie, a nieoczekiwana wzmianka o kociakach wytrąca z równowagi. Ostatecznie sięgnąłem po tę książkę z racji faktu, iż jest zaliczana do dark fantasy, które bardzo cenię.

Jane Yellowrock trudni się zabijaniem konkretnych wampirów odszczepieńców. Różnica między zwykłymi krwiopijcami polega na tym, że ci drudzy potrafią powstrzymać się przed zabijaniem i nieograniczonym piciem krwi. Posiadają oni swoje sługi, którzy w zamian za krew i swoje oddanie mają zapewnione dłuższe życie, opiekę swego pana oraz nadludzką szybkość. Jane dostaje nowe zlecenie, tym razem od Rady wampirów, co się nigdy nie zdarzało. Nagroda jest bardzo atrakcyjna, a zadanie polega na zabiciu odszczepieńca, który zjada ciała swoich ofiar. Wydaje się to łatwe, lecz wróg zaskakuje i okazuje kimś innym niż początkowo przypuszczano. Swój plan realizuje niemal bezbłędnie i trudność związana z pokonaniem go niebezpiecznie rośnie.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Niuch na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 3

Trzydzieści dziewięć tomów to cholernie dużo. Tyle właśnie liczy sobie seria Świat Dysku. Znam tylko jeden cykl, który dorównuje jemu liczbą części – "Xanth". Sztuką jednak jest nie napisane wieloczęściowej serii, lecz fascynującej książki. A co dopiero kilkudziesięciu fascynujących książek! Czy Pratchettowi udało się napisać kolejną ciekawą powieść? Pandemon wziął w obroty trzydziestą dziewiątą część "Świata Dysku" pt. Niuch. Jeśli chcecie zapoznać się z jego opinią na temat tej pozycji, zapraszam do przeczytania jego recenzji!

okładka książki, niuch

Zdawać by się mogło, że Terry Pratchett w swoim satyryczno-fantastycznym cyklu o Świecie Dysku obśmiał już wszystko – przecież napisał niemal czterdzieści kolejnych tomów! Ale nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w naszym świecie powodów do satyry jest całe mnóstwo i każdy dobry komik czy satyryk jeszcze długo będzie mieć zajęcie. W "Niuchu" Pratchett na cel do kpin wybrał wakacje policjanta-pracoholika. Czyli kogo? Vimesa oczywiście!

Czytaj dalej...

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i Ska za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Książki fantastyczne

Premiera ostatniej części Zwiadowców

Dodał: , · Komentarzy: 0

Wczoraj trafiła do księgarni najnowsza powieść Johna Flanagana, będąca częścią serii "Zwiadowcy".

zwiadowcy, fantasy, john, flanagan

„Zaginione historie” rzucają nieco światła na nieopisane dotąd przygody bohaterów. Co wydarzyło się po wydarzeniach zawartych w „Cesarzu Nihon-Ja”? Kim był Halt zanim został zwiadowcą? W jakich okolicznościach zginął ojciec Willa? Skąd wzięli się dodatkowi goście na romantycznej kolacji Gilana i Jenny? Na te i inne pytania odpowiadają właśnie „Zaginione historie” – książka, która powstała na wyraźne życzenie milionów fanów na całym świecie. Książka liczy okrągłe 500 stron i można ją zakupić za jedyne 39.90 zł.

Książki fantastyczne

"Czas silnych istot" – patronat

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Miło nam poinformować, że objęliśmy patronat nad kolejną książką. "Czas silnych istot", bo tak się nazywa, już wkrótce ukaże się na rynku za pośrednictwem wydawnictwa Fabryka Słów, a jej pierwszy fragment znajdziecie w naszym dziale książkowym.

czas silnych istot, fabryka słów, okładka

Zbliża się jubileusz setnej rocznicy istnienia WayEmpire. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjus Ezra, ma zamiar zaskoczyć trzysta miliardów ludzi zamieszkujących 25 światów Imperium i… odbić ojczysty glob. Terra Damnata, Ziemia Utracona, kolebka ludzkości, ma dołączyć do WayEmpire. Siedemnaście miliardów Erthirów zainfekowanych niegdyś cyfrową Bestią to nie jedyny problem. Spaczeni Unithirowie, którzy po Wielkiej Przegranej uciekli w Kosmos, kiedyś powrócą by dokonać wyimaginowanej zemsty. A wtedy Imperium Tao zatrzęsie się w posadach.

Torkil Aymore, znamienity Podróżnik i Gamedec, a przede wszystkim Ran, żołnierz elitarnej Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu, będzie walczył o przetrwanie. We wszystkich pięciu wcieleniach.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Premiera książki Andrieja Diakowa Do światła, najnowszej powieści w ramach projektu Uniwersum Mero 2033. Do każdego egzemplarza został dołączony nowy, nieznany dotąd rozdział końcowy kultowego Metra 2033, napisany przez samego Dmitrija Glukhovsky’ego!

Od dziś w księgarniach książka Andrieja Diakowa Do światła wydana przez wydawnictwo Insignis Media w ramach projektu Dmitrija Glukhovsky’ego Uniwersum Metro 2033.

metro, do światła, aim media

Z petersburskiego metra wyrusza grupa straceńców pod wodzą Tarana, doświadczonego stalkera opiekującego się dwunastoletnim sierotą Glebem. Celem wyprawy jest odszukanie tajemniczego światła, którego źródło znajduje się gdzieś w Kronsztadzie. Czy u celu czeka na nich mityczna Arka, w którą wierzą wyznawcy Exodusu, nowej religii upatrującej raju wolnego od promieniowania gdzieś we Władywostoku? A może kronsztadzkie światło wabi tylko wędrowców niczym ćmy w pułapkę?

Wczytywanie...