Jakub Ćwiek

Jakub Ćwiek
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Opole, Polska
Ocena użytkowników
8.5 Średnia z 2 ocen
Twoja ocena

Polski autor fantastyki; pisarz, animator kultury, konferansjer, dziennikarz, felietonista, scenarzysta, miłośnik i znawca popkultury. Studiował kulturoznawstwo i scenariopisarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Urodził się w Opolu. Rocznik 1982 – czyli ten sam, co filmowy "Conan Barbarzyńca" i "Blade Runner", co, jak mówi, zobowiązuje. Pierwsze trzy lata życia spędził jako dziecko całego akademika, po czym przeprowadził się z rodzicami do Głuchołaz. Tam zaczął udzielać się w amatorskim teatrze oraz pisać oraz udzielał się m.in. w harcerstwie.

Debiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań "Kłamca", opowiadających o przygodach nordyckiego boga, Lokiego, pracującego dla znanych z wierzeń chrześcijańskich aniołów. Już w jego pierwszych tekstach dało się dostrzec silne zainteresowanie popkulturą – opowiadania zawierały liczne odniesienia do różnych tekstów kultury, w dużej mierze do filmów. W "Kłamcy" popkultura występuje w roli współczesnej mitologii, przeplatając się z bardziej tradycyjnymi mitologiami, m.in. nordycką i chrześcijańską. Jeden z tekstów ze zbioru, "Cicha noc", doczekał się nominacji do prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Później Ćwiek był do niej nominowany jeszcze trzykrotnie.

Inne z opowiadań ze zbioru, "Samobójca", zostało wystawione przez grupę Słudzy Metatrona – Jakub Ćwiek wcielił się w rolę Lokiego. Słudzy Metatrona to sekcja teatralna Śląskiego Klubu Fantastyki, którą pisarz się opiekuje. Z ŚKF-em związany jest od czasu studiów. Adaptowane i reżyserowane przez niego przedstawienia grupa wystawiała na konwentach w całej Polsce. Ćwiek wcielił się też m.in. w tytułową rolę w sztuce na postawie komiksu Neila Gaimana Arlekin i walentynki. W marcu 2007 roku Słudzy Metatrona wystąpili w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, wystawiając spektakl "Kaliope" (także na podstawie twórczości Gaimana). Prócz tego grupa adaptowała m.in. następujące utwory:

  • "Rybki małe ze wszystkich mórz" Terry'ego Pratchetta,
  • "Córeczka tatusia" Franka Millera (z tomu "Girlsy, gorzała i giwery"),
  • "Dokąd jedzie ten tramwaj, Towarzysz podróży" Janusza A. Zajdla,
  • "Zrodzony z męża i niewiasty" Richarda Mathesona,
  • "Nie mam ust, a muszę krzyczeć" Harlana Ellisona.

Drugą książką Jakuba Ćwieka była kontynuacja zbioru opowiadań o Lokim, czyli "Kłamca 2. Bóg marnotrawny", który przyniósł autorowi kolejną nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla – za opowiadanie "Bóg marnotrawny". Książka była promowana utworem Loki nagranym przez zespół Anima Liberti. W 2008 roku ukazała się powieść "Kłamca 3. Ochłap sztandaru". Wydawcą wszystkich trzech części jest lubelskie wydawnictwo Fabryka Słów. W 2010 roku ukazały się wznowienia tych pozycji oraz, nakładem oficyny Audioteka.pl, audiobook "Kłamcy" czytany przez Krzysztofa Banaszyka. Cykl "Kłamca" jest tetralogią, ostatni tom nosi tytuł: "Kłamca 4. Kill’em All".

Pierwsza niezwiązana z opowieściami o Lokim historią autorstwa Jakuba Ćwieka była wydana przez Fabrykę Słów w 2007 roku powieść z pogranicza kryminału i horroru "Liżąc ostrze". Na jej motywach powstał film krótkometrażowy "Hi 2, 3-6" zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultura Fabric QFA pod honorowym patronatem prof. Janusza Gajosa.

Jakub Ćwiek jest aktywnym działaczem fandomu. Często odwiedza konwenty fantastyczne, na których oprócz uczestniczenia w spotkaniach z fanami wygłasza liczne prelekcje, prowadzi LARP-y organizuje konkursy oraz warsztaty. Należy do Smoczków Fandomu – wyróżnienie to spotyka osoby, które działają aktywnie w środowisku od co najmniej ośmiu lat. W maju 2010 roku zaczął prowadzić warsztaty literackie.

Jednym z jego największych marzeń było spotkanie z Bruce’em Willisem. Spełnił je w czerwcu 2010 roku, wraz z Marcinem Juchniewiczem startując i zwyciężając w konkursie zorganizowanym przez Sobieski Vodka Poland. Aby móc spotkać się ze swoim idolem, zrealizowali film "Drink Hard 0,7". Ćwiek zapowiedział już kolejny projekt filmowy – "F.A.Q. (OFF)". Będzie to serial internetowy. Kolejnym medium, którego podbój planuje, jest komiks. W oczekiwaniu na wydanie albumu tworzy scenariusz do internetowego komiksu "Serialowa kreska" publikowanego na Hatak.pl.

Pisarz

Wczytywanie...