Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski
  • Data urodzenia
  • Miejsce urodzenia Łódź, Polska
Ocena użytkowników
9.68 Średnia z 19 ocen
Twoja ocena

Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Przez dwadzieścia lat pracował w polskim handlu zagranicznym. Od kilku lat zajmuje się wyłącznie pisarstwem.

Krótkie opowiadania o różnej tematyce pisywał i publikował od lat siedemdziesiątych. Za prawdziwy początek działalności literackiej należy uznać opowiadanie "Wiedźmin", wysłane w roku 1986 na konkurs ogłoszony przez miesięcznik "Fantastyka". Opowiadanie zajęło III miejsce w konkursie, a przez czytelników "Fantastyki" zostało uznane za najlepsze opowiadanie roku. Od 1986 roku Andrzej Sapkowski opublikował kilkadziesiąt opowiadań i nowel oraz kilkanaście książek. Publikuje również teksty krytyczne, recenzje i felietony w różnych miesięcznikach.

Pisarz jest laureatem wielu nagród m. in. Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Zdobył również najbardziej prestiżową nagrodę literacką roku 1998 – przyznawaną przez tygodnik "Polityka" – Paszport "Polityki". W 2003 nominowano go do nagrody Nike. W roku 2009 jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany Dawid Gemmel Legend Award. Jego książki są wydawane w prawie wszystkich krajach europejskich i USA. Na motywach cyklu wiedźminskiego powstała gra komputerowa "Wiedźmin".

Pisarz

Scenarzysta komiksów

Wczytywanie...