Informacja prasowa
Spektakl, zrealizowany przez GRUPĘ TEATRALNĄ STRAPONTEN, jest adaptacją powieści Janusza A. Zajdla, jednego z czołowych pisarzy science-fiction, patrona najważniejszej polskiej nagrody literackiej w dziedzinie fantastyki. Powstałą w 1982 roku powieść postrzegano jako wyrafinowaną rozprawę z komunistyczną rzeczywistością, jednak ze współczesnego punktu widzenia, dzieło Zajdla zatacza znacznie szersze kręgi tematyczne, nie stroniąc od trudnych i uniwersalnych kwestii. Opowieść o sztucznym świecie, stworzonym przez człowieka, rozważa kwestie względności pojęć wolności i uwięzienia, bada zależność między prawdą a fikcją, czy wreszcie przygląda się relacjom między jednostką a bezlitosną machiną społeczną w rzeczywistości pozbawionej stałych praw i reguł.
Zbuntowana przed stoma laty kolonia kosmiczna, obecnie zupełnie niezależne od Ziemi państwo-miasto, orbitujące wokół planety Tartar, nazywane największym ośrodkiem cywilizacji poza Układem Słonecznym. Paradyzja, nazywana przez mieszkańców najlepszym ze światów, jakie istnieją, fascynuje, kusi i niepokoi. Do jej wnętrza trafia pierwszy od wielu lat Ziemianin – pisarz Rinah, który uzyskał zgodę na zebranie materiału do swojej książki na temat tego niezwykłego świata. Pobyt na Paradyzji okaże się jednak bardziej skomplikowany, niż mogło się wydawać, a podróż przez tajemniczy świat ładu i dobrobytu rozpocznie się na dobre tam, gdzie oficjalnie powinna się zakończyć.
- Reżyseria i opracowanie tekstu: Szymon Waćkowski.
- Scenografia i kostiumy: Katarzyna Grynienko.
- Muzyka: Mikołaj Grzyb.
- Światło: Anna Wyszomirska.
- Występują: Ewa Buda, Barbara Derlak, Katarzyna Grynienko, Maria Magdalena Modzelewska, Magdalena Ulejczyk, Mateusz Kostka, Adrian Kupczyński, Szymon Waćkowski.
- Premiera: 21 lutego 2009, godz. 19:00
- Spektakle: 28 lutego 2009, godz. 19:00
- Miejsce: Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa-Mokotów
O GRUPIE
Straponten – dodatkowe siedzenie w teatrze (najczęściej bez oparcia), z którego za znacznie niższą cenę można obejrzeć spektakl z miejsca o dobrej widoczności, kosztem komfortu, jaki zapewniają typowe teatralne fotele.
Grupa Teatralna Straponten została założona przez studentów kierunków humanistycznych i artystycznych w listopadzie 2006 roku. Początkowo twórczość zespołu odznaczała się zupełną niezależnością od instytucji czy patronów, od października 2008 grupa działa przy Centrum Łowicka, z którym współpracowała okazjonalnie już wcześniej. W swojej twórczości członkowie zespołu nie chcą za wszelką cenę odkrywać nowego języka teatralnego, a raczej podejmują próby odnalezienia terenu dziewiczego w już istniejących i okrzepłych stylach i konwencjach, dającego pole do artystycznego manewru i świeżości przekazu. Jednocześnie wierzą oni, że jako zespół nieprofesjonalny, można świadomie kształtować ważką wypowiedź artystyczną. Pierwszy spektakl – „Porozmawiajmy o życiu & śmierci” (premiera – kwiecień 2007) będący impresją na temat sztuki Krzysztofa Bizio, jako bazę wykorzystywał intertekstualność i eklektyzm teatru postmodernistycznego, by opowiedzieć o rozpadzie więzi międzyludzkich pod wpływem popkultury. Drugi projekt grupy – „Mariaż” (premiera- kwiecień 2008) oparty na „Ożenku” Mikołaja Gogola, badając zależności współczesności z realizmem i naturalizmem, poruszał temat samotności współczesnych jednostek sprowadzonych do roli towaru na sprzedaż. Obydwa spektakle były prezentowane podczas XIII i XIV edycji Uniwersalnego Przeglądu Artystycznego „Pupa”, gdzie spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności.
Komentarze
Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Dodaj komentarz