Książki fantastyczne

Recenzja "Rycerza lata" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, rycerz lata

Oto Harry Dresden – pierwszy (i jedyny) w Chicago magiczny prywatny detektyw. Okazuje się bowiem, że „zwyczajny” świat pełen jest istot dziwnych i magicznych, a większość z nich niezbyt dobrze zgadza się z ludźmi.

Odkąd jego dziewczyna wyjechała z miasta, by jakoś poradzić sobie z nowo odkrytym apetytem na krew, Harry jest przybity i załamany. Nie ma z czego płacić czynszu. Unika kontaktów z przyjaciółmi. Nie pamięta, kiedy ostatni raz brał prysznic. I kiedy już się wydaje, że gorzej być nie może, pojawia się królowa Zimowego Dworu elfów, przedstawiając mu propozycję nie do odrzucenia. Harry musi odkryć, kto zamordował rycerza Lata, prawą rękę królowej Letniego Dworu, i oczyścić królową Zimy z podejrzeń...Sprawa wydaje się prosta, ale polityka elfów rzadko taka bywa. Dodatkowo, Harry odkrywa, że los świata zależy od jego śledztwa. Ale żadnych nacisków...

Harry Dresden, zakręcony, ale inteligentny mag z talentem do pakowania się w kłopoty, zawładnął mym sercem i duszą już od pierwszego tomu. Jego zaklęcia osiągnęły swój cel – każdą kolejną część wyczekuję z ogromną niecierpliwością, głodny dalszych przygód mego ulubionego bohatera. I nie tylko moje bariery ochronne padły pod jego urokiem – za granicą, jak i w Polsce, seria cieszy się niezwykłą popularnością i jest wręcz rozchwytywana przez rzesze czytelników. Niedawno, nadkładem wydawnictwa MAG, ukazał się jej nowy tom zatytułowany „Rycerz lata”. Tym razem jedyny prywatny detektyw i mag w Chicago będzie musiał zmierzyć się z niebezpieczną polityką elfów...

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Świat Jonesa – recenzja na GameExe

Dodała: , · Komentarzy: 0

"Każdy z kilku autorskich pomysłów, które Dick wykorzystał w "Świecie Jonesa", mógłby dziś posłużyć zwykłemu pismakowi za kanwę całej powieści" – z przedmowy Wojtka Sedeńki

Wydawnictwo Rebis zdecydowało się sięgnąć po jedną z pierwszych powieści Philipa K. Dicka jako kolejną część znakomitej serii najwybitniejszych dzieł pisarza. Był to okres przejściowy w jego życiu, kiedy to przestawiał się z pisania opowiadań na dłuższe formy przekazu. Czuć, że dopiero uczy się łączyć ze sobą wątki czy po prostu pisać długo, ale spójnie i logicznie. Co ciekawe, znany przecież z nadużywania środków odurzających, wtedy jeszcze nie brał narkotyków, nie licząc przepisywanych mu od dawna z powodu męczących go bólów głowy leków psychotropowych na bazie pochodnych amfetaminy. Dick był zawsze odważnym pisarzem i nie bał się wprowadzać śmiałych wątków nawet w "świętoszkowatej" Ameryce roku 1956, gdzie, według Wojciecha Sedeńki, całowanie w miejscach publicznych było karane z urzędu. Na jakie więc wpadł pomysły?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wyniki konkursu "Pradawna stolica"

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, pradawna stolica

Konkurs o "Pradawnej stolicy" zakończony. Czas najwyższy zaprezentować wam prawidłowe odpowiedzi oraz oczywiście zwycięzców – serdecznie wam gratulujemy!

Odpowiedzi:

  • Przed mianowaniem na Imperatorkę Modina nazywała się Thrace Wood,
  • Royce wychował się w Ratiborze,
  • Stwór, którego zabiła Thrace, nazywał się Gilarabrywn,
  • Arcadius zapoznał Hadriana i Royce'a,
  • Pełne imię i nazwisko ukochanej Royce'a brzmi Gwendolyn Delancy.

Zwycięzcy:

  • Dorota S. z Łodzi
  • Mateusz W. z Wolbromia

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka za ufundowanie nagród.

Książki fantastyczne

Popularność Harry'ego Pottera sprawiła J. K. Rowling nie tylko dużą liczbę fanów, ale także i przeciwników. Pewnie wiecie już o co chodzi – magia jest zła, a książki fantastyczne również. Są kanałem umożliwiającym opętanie biednego, wciągniętego fascynującą historią czytelnika. Takie opinie już się wielokrotnie pojawiały, nawet Kościół miał o serii pisarki negatywne zdanie. Ale jeśli myślicie, że ostatnio sprawa ucichła, to się mylicie. Grupa nazywająca siebie Teenage Exorcists, w której znajdują się nastolatki na czele z wielebnym Bobem Larsonnem, właśnie wkroczyła do Wielkiej Brytanii, aby siać zamęt uratować Londyńczyków od złych mocy.

harry potter
Książki fantastyczne

Każda opowieść ma swój koniec. Brzmi to rzecz jasna jak banał, ale tak po prostu jest. Tym razem przyszedł czas na literacki cykl "GONE", autorstwa Michaela Granta. Pora, aby ktoś ocenił, czy ostatecznie zasłużył on na poczesne miejsce w literaturze i spoczął na półce otoczony splendorem i chwałą, czy wręcz przeciwnie – chałą. I jak myślicie – któż spośród redakcji GE podjął się tego zadania? Oczywiście, że Tamc. Zapraszam zatem do tekstu reanimowanego jakiś czas temu kolegi redaktora. Sprawdźcie, jak na ostatnim już ETAPIE trzyma się Faza szósta: Światło.

gone faza szósta, okładka

"Jako że wszystko ma swój koniec, musiał kiedyś nadejść dzień, w którym zostanie wydana ostatnia część serii "GONE", opowiadającej historię o dzieciakach zamkniętych w ETAP-ie. Nastąpiło to w czerwcu bieżącego roku, kiedy na półkach sklepów i księgarń pojawiła się "Faza szósta: Światło", która wieńczy cykl autorstwa Michaela Granta. Czy autor wspiął się na wyżyny swych umiejętności i zakończył dzieło tak, by zadowoliło nawet najbardziej wybrednego czytelnika?"

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Star Carrier – Pierwsze uderzenie na GameExe

Dodała: , · Komentarzy: 0
okładka, star carrier, pierwsze uderzenie

Wiek XXV. Tajemniczy władcy Galaktycznego Imperium Sh'daar uznali, że gwałtowny rozwój genetyki, robotyki, infotechnologii oraz nanotechnologii (GRIN) doprowadzi gatunek ludzki do punktu "osobliwości technologicznej", w którym ludzkość osiągnie transcendencję. Sh'daar uważają, że jest to zagrożenie dla całego Wszechświata, dlatego gatunek ludzki musi zostać powstrzymany, nawet jeśli miałoby to oznaczać jego całkowitą eksterminację. Lecz ludzie nie byliby sobą, gdyby podporządkowali się bez szemrania naciskom obcych, choćby i najpotężniejszych...

Pierwsze wrażenie było raczej... nieprzyjemne. Głównie dlatego, że zderzyłam się z ogromem astrofizycznych terminów i teorii, które do tej pory znajdowały się raczej na obrzeżach niż w centrum mojego zainteresowania. Jednak zarówno lekki styl Douglasa, jak i świetne tłumaczenie wydawnictwa Drageus sprawiły, że dość szybko przestawiłam się na nową, bardziej naukową formę rozrywki. Przyznam nawet, że niesamowicie mnie wciągnęła – w astrofizycznych teoriach zawsze jest pewna abstrakcja, która mnie pociąga tak samo, jak majestatyczny ogrom kosmosu i statków kosmicznych.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Wyprawa w Góry Księżycowe na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Wolicie przygodę czy kryminał?

wyprawa w góry księżycowe

Jak już pewnie niektórzy z Was wiedzą, Mark Hodder zrezygnował z dziwnych i zdumiewających spraw na rzecz Wyprawy w Góry Księżycowe. Przygoda wiodąca przez tereny Afryki z niewielką, szczątkową ilością steampunkowego Londynu – czy udało się z tego stworzyć ciekawą historię? Moje sprawozdanie z wyprawy przeczytacie tutaj.

„Zdumiewająca sprawa nakręcanego człowieka” była bliższa zrobienia ze mnie wielbiciela twórczości Marka Hoddera, niż „Dziwna sprawa Skaczącego Jacka”. Przede wszystkim, druga część przygód Burtona i Swinburne'a posiadała lepiej wyważoną akcję, a także pełną intrygujących tajemnic fabułę, dodatkowo urozmaiconą nutką grozy. Spowodowało to, że książka angielskiego pisarza była dla mnie wyśmienitą, wciągającą oraz trzymającą w napięciu do ostatniej strony lekturą, więc niezmiernie cieszyłem się z faktu, że pod ręką miałem już jej kontynuację – „Wyprawę w Góry Księżycowe”. Czy Hodder przeskoczył wysoką poprzeczkę, jaką postawił sobie poprzednim tomem?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
okładka, zaginione historie

Szanowni czytelnicy! Mam niezmierną przyjemność poinformować, że wraz z tą chwilą na Game Exe pojawił się nowy artykuł. Wszystko za sprawą wydawnictwa Jaguar, które umożliwiło mi przeczytanie i zrecenzowanie książki pt. "Zaginione historie". Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto wydać odłożone pieniążki na tę lekturę, przeczytajcie świeżutką recenzję i przekonajcie się. Serdecznie polecam!

"O tym, że "Zaginione historie" napisane przez Johna Flanagana są wyjątkowe, wiedziałem, zanim zacząłem je czytać. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż stanowią swego rodzaju podarunek, który autor chce wręczyć wszystkim miłośnikom serii "Zwiadowcy" za to, że wiernie przy nim trwali w literackiej podróży przez wszystkie dziesięć wcześniejszych tomów. Jak twierdzi pisarz, książka nie powstała po to, by odrywać kolejne kupony od osobistego sukcesu, a po to, by spełnić prośbę czytelników, którzy przez lata zasypywali go różnymi pytaniami o niewyjaśnione dotąd wątki. "Zaginione historie" są odpowiedzią – odpowiedzią na wszystko."

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Nagroda Locus 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 2
nagroda, locus

W miniony weekend miał miejsce coroczny bankiet organizowany przez magazyn "Locus", na którym przyznano nagrodę tegoż periodyku w kilku kategoriach skierowanych do twórców światowej fantastyki. Wyboru konkretnych laureatów dokonali sami czytelnicy czasopisma.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów poszczególnych kategorii.

Książki fantastyczne
marcin rusnak, opowieści niesamowite, okładka

Z Marcinem Rusnakiem mieliśmy już do czynienia przy okazji recenzji powieści "Czas ognia, Czas krwi". Bardzo przyjemna była to lektura, tym przyjemniejszą zatem okaże się wieść, że kolejne dzieło tego interesującego autora dostępne będzie za darmo. Zupełnie, całkowicie. Bez gwiazdek i obowiązkowych, płatnych logowań. A o czymże to? Jak mówi wydawca...

„Kto prowadzi audycję radiową w świecie spustoszonym wojną nuklearną? Czy znaleziona na strychu skrzyneczka naprawdę może spełniać marzenia? Dlaczego młody mag i XIX-wieczny geniusz medycyny muszą nauczyć się współpracować? Co sprawia, że niektórzy zabijają ptaki i jaka kara grozi za terroryzm magiczny? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć możecie w ebookowym zbiorze opowiadań Marcina Rusnaka. Opowieści niesamowite to literacki tygiel, w którym mieszają się najciekawsze konwencje współczesnej fantastyki: fantasy, cyberpunk, post-apokalipsa, groza. To dwanaście wyśmienitych opowiadań, a wśród nich zarówno niepublikowane premiery, jak i teksty zbierające laury w ogólnopolskich konkursach literackich (m. in. Horyzonty Wyobraźni 2009, Świetlne Pióro 2011). Co więcej: wszystko to zupełnie za darmo!”

Wczytywanie...