Książki fantastyczne
heinlein, award, logo

Kosmos wciąż stanowi dla ludzkości zagadkę i mało prawdopodobnym jest poznanie choćby znaczącej cząstki wszechświata. Jednak to nie ogranicza wielu w marzeniach o podboju przestrzeni kosmicznej, kolonizacji obcych planet czy kontaktach pozaziemskich. Niektórzy zajmują się tym zawodowo, inni dzielą się swoimi wizjami na papierze, pobudzając wyobraźnie kolejnych pokoleń, które rzekomo są bliżej podboju kosmosu niż poprzednie generacje.

Zapewne każdy, patrząc w rozgwieżdżona niebo, zastanawiał się czy gdzieś hen daleko, w innym układzie słonecznym czy galaktyce, nie robi tego samego ktoś rozumny. Autorzy sci-fi dzielą się swoimi wyobrażeniami i skrytymi pragnieniami słowem pisanym. Scena science fiction rozrasta się z każdym rokiem, będąc prawdopodobnie najpopularniejszym podgatunkiem literatury fantastycznej. Konwentów poświęconych wyłącznie tej tematyce jest mnóstwo. Jednym z nich jest Balticon odbywający się w Baltimore, Maryland. Jednak czynnikiem wyróżniającym to wydarzenie od innych jest fakt przyznawania nagrody im. Roberta A. Heinleina. Wyróżnienie przyznawane jest autorom typowego, naukowego sci-fi oraz technicznych zapisków, które mają na celu inspirować ludzkość do eksploracji kosmosu.

Książki fantastyczne

Chłopcy 3 ...

Dodał: , · Komentarzy: 0

Jakub Ćwiek poinformował, że kolejna część "Chłopców" będzie nosiła podtytuł "Zguba", a jej premiera planowana jest na jesień 2014 roku. Póki co nie wiadomo jednak o niej nic więcej.

chłopcy

Za to w rozwinięciu newsa znajduje się pewna niespodzianka dla autora...

Książki fantastyczne
james tiptree, award, nagroda, logo

Tematyka płciowości może stwarzać problemy, zwłaszcza w sferze polityczno-społecznej. Zacieranie się granic między rolą mężczyzny i kobiety w społeczeństwie może niektórych drażnić, innych cieszyć, a pozostałych po prostu nie interesować. W literaturze fantastycznej również zaczyna zanikać bariera między męskim a żeńskim pisarstwem. Coraz więcej kobiet zaczyna tworzyć w tym gatunku, odnosząc na tym polu sukcesy komercyjne i zawodowe. Głównymi bohaterami książek fantastycznych również zaczęły bywać coraz częściej kobiety. Nie wątłe i mdlejące księżniczki, ale silne, znające swoje zalety heroiny zgoła nie pozbawione kobiecości.

Ważnym wydarzeniem dla żeńskiej literatury fantastycznej jest WisCon, bodajże jedyny całkowicie feministyczny konwent, na którym prym wiodą kobiety, choć mężczyźni również są mile widziani. To także coroczne miejsce wręczania nagrody im. Jamesa Tiptree, Jr. wyróżniającej prace dotyczące badania i poszerzania roli przypisywanych kobietom i mężczyznom. James Tiptree to pisarskie alter ego Alice B. Sheldon, która zdołała naruszyć niedorzeczną barierę budowaną między męskim i żeńskim pisarstwem. Zarówno tworząc jako Tiptree, jak i pod własnym nazwiskiem, Sheldon otrzymała wiele wyróżnień za swoje prace, stając się feministycznym symbolem literatury fantastycznej.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureat nagrody.

Książki fantastyczne

"Wijec" na GE!

Dodał: , · Komentarzy: 0
wijec, okładka

Szanowni czytelnicy! Mam niezmierną przyjemność poinformować, że wraz z tą chwilą na Game Exe pojawił się nowy artykuł. Wszystko za sprawą wydawnictwa Jaguar, które umożliwiło mi przeczytanie i zrecenzowanie książki pt. "Wijec". Jeśli więc zastanawiacie się, czy warto wydać odłożone pieniążki na tę lekturę, przeczytajcie świeżutką recenzję i przekonajcie się sami. Serdecznie polecam!

Jeśli coś można zarzucić Josephowi Delaneyowi, to na pewno nie brak wytrwałości i cierpliwości, gdyż wciąż nie daje on za wygraną i nadal w regularnych odstępach czasu wydaje kolejne książki z cyklu pt. "Kroniki Wardstone". Tym razem miałem przyjemność zapoznać się z tomem oznaczonym liczbą 11, zatytułowanym "Wijec". Cóż takiego, posiadający lekką rękę Brytyjczyk, naszykował w nim dla swoich fanów?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

żywe srebro

Dziś do księgarń nakładem wydawnictwa MAG trafił pierwszy tom "Cyklu Barokowego". Książka Neala Stephensona to jednotomowe wydanie Żywego Srebra, kolejna – "Zamęt" – ukaże się już 28 czerwca.

Akcja serii rozgrywa się na przestrzeni 60 lat (1655-1714) niemal na całym globie. Angażuje dwory królewskie, myślicieli i filozofów, żołnierzy i złodziei, wynalazców i pisarzy, astrologów i alchemików, postaci historyczne i fikcyjne.

Przez karty książki przewijają się wszystkie znaczniejsze osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: nie tylko Newton, i Leibniz, ale także John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, cała rzesza królów i książąt, a nawet siedmioletni Ben Franklin. Pełno tu pojedynków i pościgów, lecz nie brak także opisów systemów filozoficznych, rekonstrukcji powstania rachunku różniczkowego i teorii Newtona.

Cykl barokowy wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Trudno określić jego przynależność gatunkową, wskazać poprzedników czy nadać mu etykietkę poza etykietką powieści absolutnie genialnej. Stephenson ma niepowtarzalny dar: skomplikowane idee przedstawia w sposób zarazem prosty, zabawny, rozczulający i przyprawiający o dreszcze.

Książki fantastyczne

Dmitry Glukhovsky w Polsce

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Właśnie ukazuje się zbiór opowiadań autora bestsellerowego Metra 2033, Dmitrija Glukhovsky’ego. Niebawem, bo już 28 maja, autor odwiedzi Polskę, by promować majową premierę – błyskotliwe, tragikomiczne, utrzymane w konwencji science fiction opowiadania Witajcie w Rosji.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się w warszawskim salonie Empik przy ul. Marszałkowskiej 116/122 o godzinie 18.00. Oprócz rozmowy o książce Witajcie w Rosji jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu będzie przedstawienie fanom serii Uniwersum Metro 2033 autora pierwszego polskiego tytułu, który już niebawem ukaże się w ramach tego bestsellerowego cyklu. Dmitry Glukhovsky opowie również o swojej nowej powieści science fiction zatytułowanej FUTU.RE, która wkrótce ukaże się w Polsce.

dmitry gluchovsky, spotkanie

Dla czytelników środowe spotkanie będzie świetną okazją posłuchania, co ciekawego o sobie i swoich pisarskich projektach i planach ma do powiedzenia Dmitrij Glukhovsky, zadania nurtujących pytań, a także zdobycia autografu tego utalentowanego rosyjskiego pisarza.

Książki fantastyczne
okładka, złodziejska magia

Jeszcze nie tak dawno czytałam pierwszy tom Trylogii Czarnego Maga. Dziś ze zdziwieniem stwierdzam, że "niedawno" to tak naprawdę ponad 10 lat. Jak ten czas leci... W każdym razie, świat został uraczony początkiem czwartej trylogii. Rzecz jasna, wręcz musiałam sięgnąć po najnowszą książkę Trudi Canavan. Czy warto zapoznać się ze "Złodziejską magią"? Przeczytajcie recenzję i przekonajcie się sami.

"Złodziejską magię", będącą otwarciem trylogii "Prawo milenium", czyta się w miarę dobrze, aczkolwiek nie czułam przymusu czytania i czytania, aż do końca. Byłam w stanie odłożyć ją na dłuższą chwilę, ot tak. Wniosek: nie wciąga, jak pierwsze dzieła Canavan, od których nie potrafiłam się oderwać. No nie da się ukryć – wtedy COŚ się działo. Wybuch, morderstwo, szpiegostwo, atak na Kyralię – do wyboru, do koloru. A tu?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
kłamca, machinomachia, loki

Albo mi się wydaje, albo pojawia się pewna moda na wskrzeszanie swoich, zapomnianych już, bohaterów i dopisywanie historii, które wydarzyły się przed znanymi nam wydarzeniami lub w tak zwanym międzyczasie. Jakiś czas temu takiego zabiegu dokonał na przykład Andrzej Sapkowski ze swoim długowłosym Geraltem, teraz zaś postanowił zrobić coś podobnego Jakub Ćwiek z równie długowłosym Lokim w książce pt. "Kłamca 2,5. Machinomachia". Zapraszam Was na recenzję tej pozycji.

Wraz z pojawieniem się w księgarniach książki pt. "Kłamca 4. Kill'em all", praktycznie znikły wszelkie nadzieje na to, że czytelnicy jeszcze kiedykolwiek spotkają się z Lokim znanym z opowieści Jakuba Ćwieka. W takim przekonaniu żyłem przez prawie dwa lata, kiedy nagle pojawiła się informacja o nowej pozycji z uniwersum Ćwieka, "Kłamca 2,5. Machinomachia".

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Nagroda Nebula 2014 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0

Miesiąc maj to jeden z najgorętszych okresów jeśli chodzi o literaturę fantastyczną na świecie. To właśnie w tym czasie rozdawane są Oskary fantasyNebulę. Nagroda przyznawana jest przez organizację The Science Fiction and Fantasy Writers of America (SFWA) dla tytułów wydanych na rynku amerykańskim w kilku kategoriach.

logo, nebula, award

Poza głównym wyróżnieniem, dochodzi do przekazania nagrody im. Raya Brandbury'ego, zmarłego dwa lata temu autora kosmicznego SF. Pod uwagę brane są produkcje filmowe o podłożu fantastycznym. Co więcej, w trakcie bankietu nagradza się także obiecujących, młodych pisarzy, wręczając im nagrodę im. Andre Norton.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.

Książki fantastyczne

Nagroda im. Brama Stokera 2014 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0
bram stoker award

Również miłośnicy horrorów w każdej postaci mają dedykowany dreszczowcom wydarzenie, którym jest World Horror Convention dobywający się w tym roku w Portland, Oregon. I choć z roku na rok, wraz z wtórnością pomysłów i koncepcji w świecie grozy, coraz trudniej przerazić widza czy czytelnika, często ocierając się o żenadę, to są jednak autorzy, którzy nawet słowem pisanym potrafią zjeżyć włos na głowie i innych partiach ciała. Takich twórców warto nagradzać, a nie ma lepszego wyróżnienia pracy w dziedzinie horroru, jak otrzymanie nagrody im. Brama Stokera. Jest ona przyznawana przez Stowarzyszenie Pisarzy Horroru [ang. the Horror Writers Association] aż 11 kategoriach, nie tylko za typowe opowiadania fantastyczne, ale także literaturę faktu, poezję czy scenariusz filmowy.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.

Wczytywanie...