Książki fantastyczne

"Demony Wojny. Część 2" na GE!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, demony wojny. część 2

Historia konfliktów zbrojnych to machina napędzana krwią, potem i intrygą. Jej karty zapisane są ambiwalentnymi wydarzeniami – dla jednych wypisanymi złotymi literami, dla innych krwią i blizną. A mimo tej świadomości człowiek wciąż ku nim dąży.

Świetne przedstawienie realiów wojennych prezentuje Adam Przechrzta w swoim cyklu o Aleksandrze Razumowskim, członkiem grupy wywiadowczej ZSRR. W najnowszym tomie prezentuje on sytuację z przeciwnego frontu, przechodząc na stronę wroga, do twierdzy Breslau, pod przykrywką dawnego pułkownika Abwehry. Poza sekretami nazistowskich sił, bohater odkrywa życiową prawdę – wojna wygląda tak samo po obu stronach barykady, zaś ideologia wybudza w ludziach tytułowe demony wojny.

(...)Po makabrycznych wydarzeniach z mroźnego Leningradu i skorumpowanej Moskwie, przyszła kolej na ukazanie sytuacji po drugiej stronie frontu. Podobnie jak rok wcześniej historyczny gród cara Piotra I, również twierdza Breslau w wyniku konfliktu znajduje się w opłakanym stanie. Brakuje jedzenia, gwałty, przemoc i bombardowania są na porządku dziennym, a miejscowa ludność wyczekuje ratunku, w tym przypadku ze strony III Rzeszy i rzekomej Wunderwaffe, mającej zmieść krasnoarmiejców z powierzchni aryjskiej ziemi. Wszystko to przypomina poniekąd sytuację z Leningradu. Przechrzta ukazuje w książce życiową prawdę, że wojna ma tylko przerażające oblicze, niezależnie po której stronie barykady się stoi. To wciąż ten sam ból i cierpienie. Zmieniają się tylko ideologie.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
przebudzenie arkadii, okładka

Wakacje! Słońce, upał, wolne od szkoły – idealny czas na wycieczkę nad morze. A jeszcze lepiej – wycieczkę w rejony śródziemnomorskie, gdzie wciąż są żywe mity z dawnych lat. Bo oto okazuje się, że starożytni Grecy coś wiedzieli, skoro podania o Arkadii najwyraźniej zawierają w sobie ziarno prawdy...

Toteż pozwolę sobie zabrać Was na podróż do słonecznych regionów. Zaczynającą się dziś, od "Przebudzenia Arkadii", a kończącą się na "Upadku Arkadii". Ale to dopiero za dwa tygodnie, więc sami pomyślcie – aż trzy tygodnie obserwowania perypetii bohaterów, oddychania sycylisjkim powietrzem, rozkoszowania się kąpielą w morzu oraz odkrywania dawno zapomnianych tajemnic. Wspomniałam, że w pakiecie jest spotkanie ze światem Cosa Nostry?

Ale to nie wszystko!

Książki fantastyczne

"Aposiopesis" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
aposiopesis

Akcja toczy się w 1871 r. w Warszawie. Junkierka Henrietta von Kirchheim, w której kocha się szalony inżynier Danił Downar, w czasie przedstawienia w operze jest świadkiem nagłej i tajemniczej śmierci wysokiego austriackiego urzędnika. Konflikt dyplomatyczny wisi na włosku. Śledztwo toczy się na najwyższym szczeblu.

Bohaterowie tej dowcipnej i napisanej z werwą powieści – zarówno ludzie z krwi i kości, jak mechaborgi i jeden autentyczny dżinn – są obdarzeni nadzwyczajnymi cechami, a znakomicie oddane realia oraz postaci historyczne stanowią tło dla rozgrywek, które przekraczają ramy rzeczywistości, by przenosić się w dawne i przyszłe światy.

Na wstępie muszę przyznać, że raczej rzadko czytam polską literaturę i jeżeli już, to głównie tych popularniejszych autorów, wybijających się ponad pozostałych – na przykład Jakuba Ćwieka czy Andrzeja Sapkowskiego. Andrzej W. Sawicki do tej pory był dla mnie zupełną zagadką. Jednak zacny pomysł połączenia steampunku z polskimi realiami XIX wieku skusił mnie do sięgnięcia po „Aposiopesis” i sądzę, że nie tylko mnie dane jest właśnie od nowej pozycji Horyzontów Zdarzeń rozpoczynać swoją przygodę z tym pisarzem.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Konkurs z Dziedzicem smoka

Dodał: , · Komentarzy: 0
dziedzic smoka

Wakacje już się rozpoczęły, a my mamy dla Was konkurs, w którym do wygrania są cztery egzemplarze Dziedzica smoka autorstwa Cindy Williams Chima. To świetna okazja, aby zdobyć coś do poczytania w ten upalny i wolny (przynajmniej dla części osób) czas. I pamiętajcie – podczas lektury niekoniecznie musicie marudzić tak jak ja!

Konstytucja, która miała zapobiegać wojnom między czarodziejami, została skradziona i Trinity musi się przygotować na możliwy atak. Każdy robi to, co potrafi najlepiej: Seph monitoruje Wajdlotmury, Jack i Ellen szkolą armię duchów, nawet niemagiczni Will i Fitch podkładają miny wzdłuż muru obronnego. Jason Haley natomiast czuje się nikomu niepotrzebny. Może nie jest najpotężniejszym czarodziejem w Trinity, lecz gotów jest walczyć w obronie swoich przyjaciół.

Wszystko się zmienia, gdy Jason znajduje ukryty w jaskini potężny talizman – ogromny opal zwany Smoczym Sercem. Między kamieniem a chłopcem rodzi się niezwykła więź i Jason zaczyna wierzyć w to, że stać go na więcej, niż można by przypuszczać.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie oraz dziękujemy wydawnictwu Galeria Książki za ufundowanie egzemplarzy.

Książki fantastyczne

"Rzeki Londynu" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, rzeki londynu

Woda! Po wycieczce do Londynu mogę rzec, że mam jej powyżej uszu. Chyba że jest gorąca, znajduje się w mojej wannie i do tego jest przyozdobiona stertą piany, powstałej w wyniku dolania płynu do kąpieli. Bo tak się jakoś nieszczęśliwie (dziwnie?) złożyło, że będąc w mieście, co rusz natrafiałam na rzekę. Gadającą, możecie to sobie wyobrazić? Jak dla mnie, to po prostu skandal. W każdym razie, nie mogłam wrócić z tej podróży, nie spisując żadnej relacji. Tak więc – ręczniki w dłoń!

Zanim w ogóle przejdę do opisywania, czym są "Rzeki Londynu", ostrzegam: NIE czytajcie opisu na okładce. Jeśli już musicie – to tylko pierwszy akapit. Zapewniam, znajomość całej treści obwoluty zepsuje całą przyjemność czytania. Osobiście udało mi się uciec od tego losu, głównie za sprawą redakcyjnego kolegi, za co mu z tego miejsca szczerze dziękuję.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Nagroda Locus 2014 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0

W miniony weekend przyznano nagrodę magazynu Locus, w której nominację przyznawali sami czytelnicy gazety, co tym bardziej powinno być docenione przez wyróżnionych, gdyż vox populi, vox Dei. To także dobra wskazówka dla innych czytelników, czym warto się zainteresować. Przecież coś musi być w danym tytule, skoro spodobał się tak pokaźnej liczbie osób.

nagroda, locus

Liczba kategorii do nagrody jest dość pokaźna. Plebiscyt wyróżnia nie tylko oddzielnie literaturę sci-fi i fantasy, ale także całą otoczkę tego półświatka – magazyny, wydawców, redaktorów, artystów czy literaturę faktu.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.

Książki fantastyczne

Śląkfa 2014 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0
śląkfa, nagroda

Śląski Klub Fantastyki to prawdopodobnie najstarszy polski klub skupiający się na tej dziedzinie. Rok w rok organizuje on kilkudniowe Seminarium Literackie, któremu przewodzi konkretna tematyka. Tym razem był to industrializm i urbanizm w literaturze fantastycznej.

W trakcie tego wydarzenia ma miejsce także wręczenie Śląkfy w kilku istotnych kategoriach – twórca, wydawca oraz fan. W tym roku po raz pierwszy nominowano również do honorowej kategorii za wyjątkowe poświęcenie dla organizacji i polskiego fandomu. W historii klubu zdarzyło się także kilkakrotnie wręczyć Złoty Meteor, czyli antynagrodę za działalność szkodzącą fantastyce i fandomowi. Na szczęście od kilku dobrych lat nie została ona przyznana.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.

Książki fantastyczne
dreszcz 2: facet w czerni

Dreszcz potrzebuje muzyki, by ogarnąć wszystko, co dzieje się wokół niego. Potrzebuje naprawdę ostrego grania.

Oprócz codziennej walki z kacem i urwanym filmem musi ścierać się z najbardziej przerażającymi tworami śląskiego półświatka: węglowymi zombie, mikołowską mafią, a nawet... z rzeźnikiem z Sosnowca. W niebanalnym zadaniu pomagają mu: kumpel emeryt, młodociany kamerdyner, i paru herosów. W tym... super-żule z katowickiego dworca i jedyny prawdziwy Polak. W dodatku czarny.

Niesamowicie podoba mi się różnorodność dzisiejszej fantastyki. Od brutalnego i krwawego fantasy, po powieści sławiące heroiczne czyny młodych bohaterów. Od science fiction, której najchętniej by się nie czytało, ale jak się przeczyta, to jest się zadowolonym, po trochę lżejszą space operę z rozbudowanym światem. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać – przecież są jeszcze moje ulubione fantastyczne kryminały oraz wiele, wiele więcej. Każdy znajdzie coś dla siebie. W tym wszystkim jednak wyróżnia się jeden człowiek, jeden pisarz, którego poczynania twórcze śledzę ze szczególnym zainteresowaniem. Jakub Ćwiek.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

jakub ćwiek

Jakub Ćwiek, autor popularnych cyklów dla młodzieży i nie tylko („Kłamca”, „Chłopcy”, „Dreszcz”) w najbliższym czasie spotka się z fanami w trzech miastach Polski: Warszawie, Krakowie i Katowicach. To będzie doskonała okazja, żeby podpisać swój egzemplarz „Kłamcy 2,5. Machinomachii” – zbiorku uzupełniającego uniwersum Lokiego o nowe, nigdy wcześniej niepublikowane opowiadania, który niedawno miał swoją premierę.

Lista spotkań:

  • 17 czerwca (wtorek), godz. 18 – Księgarnia Matras, Al. Solidarności 113, Warszawa
  • 21 czerwca (sobota), godz. 16 – EMPiK Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice
  • 26 czerwca (czwartek), godz. 18 – Księgarnia Matras, Rynek Główny 23, Kraków
Książki fantastyczne
campbell award, poster, plakat

Coroczny bankiet na uniwersytecie stanowym w Kansas, to poważne wydarzenie w świecie literatury SF. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji był "science fiction a rzeczywistość", rozpatrując wpływ obu materii na siebie, czerpanie inspiracji, problemy społeczne w dziedzinie robotyki czy największe naukowe osiągnięcia ludzkości. Ponadto uhonorowano zmarłego w zeszłym roku Frederika Pohla, amerykańskiego pisarza fantasy. Do jego najpopularniejszych prac zalicza się "Człowiek Plus", "Handlarze Kosmosem" czy "Gateway: Brama do gwiazd".

Poza tym była to także okazja do przyznania nagrody im. Johna W. Campbella dla opowiadania SF oraz im. Theodore'a Sturgeona dla miniatur literackich.

Poniżej znajduje się lista laureatów i nominowanych.

Wczytywanie...