W literaturze fantastycznej są takie nazwiska, które się po prostu zna, choć może nie miało się okazji przeczytać któregokolwiek z utworów. Są to takie znakomitości jak J.R.R. Tolkien, Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert E. Howard, Glenn Cook, Terry Pratchett, H.P. Lovecraft, Stephen King, C.S. Lewis, Ursula K. Le Guin, Philip K. Dick czy Roger Zelazny. Subiektywność tej listy jest wręcz oczywista, ale nie da się ukryć, że nazwiska te nie tylko łączone są z sukcesem komercyjnym, ale także artystycznym, zapewniając lekturę na wysokim poziomie.
Jednak co z tymi, którzy zostali zapomniani przez czas? Ci, którzy pisali niszowo, ale warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza współczesnego czytelnika? Właśnie taki cel – przypomnienie zapomnianych – przyświeca twórcom nagrody Rediscovery im. Cordwainera Smitha. Co roku wskazywany jest autor, którego dzieła nie są obecnie tak popularne, ale posiadają w sobie ten pierwiastek unikalności, który zapewnił ich dziełom pewną renomę artystyczną.
Poniżej znajduje się laureatka tegorocznej nagrody.
Mildred Clingerman pisywała głównie miniatury literackie w "The Magazine of Fantasy & Science Fiction", jak i działach opowiadań w pisamch dla kobiet – "Good Housekeeping" i "Woman's Home Companion", co było dość popularne w Epoce Atomowej. Jej prace był docenione z powodu faktu, że pod przykrywką lekkiego SF potrafiła przekazać życiową prawdę na temat ludzi. Większość jej utworów została zebrana w antologii "A Cupful of Space".
Warto też wspomnieć kim był imiennik rzeczonej nagrody. Cordwainer Smith to pseudonim amerykańskiego pisarza SF Paula Linebargera. Większość jego utworów fantastycznych rozgrywa się w tym samym uniwersum w anachronicznej kolejności. Zazwyczaj jest to daleka przyszłość, w której organ zwany Instrumentarium Ludzkości zawiaduje skolonizowanymi planetami w celu zapewnienia przetrwania ludzkości, próbując stworzyć na każdej z nich utopię. Poza fantastyką jest także autorem książki dotyczącej wojny propagandowej, "Psychological Warfare", bazując na swoich doświadczeniach z II Wojny Światowej.
Komentarze
Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Dodaj komentarz