New X-Men: Piekło na Ziemi
new x-men: piekło na ziemi

"New X–Men: Z jak Zagłada" miło mnie zaskoczyło. Grant Morrison z powodzeniem wyeksponował kluczowe cechy komiksów o mutantach i dorzucił garść ciekawych pomysłów, w tym jeden wstrząsający światem X–Menów. W efekcie otrzymaliśmy jeden z lepszych albumów o mutantach ostatnich lat.

Grant Morrison namieszał w życiu X–Menów za pośrednictwem siostry bliźniaczki profesora Xaviera, którą nie kierowały tak szlachetne pobudki, co nim samym. Cassandra Nova nie poprzestała jednak na manifestacji swojego sprytu i sianiu chaosu na Ziemi. Po przejęciu ciała Charlesa Xaviera udała się w kosmos, aby stanąć na czele armii Imperium Shi'ar. Jej prawdziwym celem jest zaś pozbycie się wszelkich mutantów.

Zamiary Cassandry Novy do najwymyślniejszych nie należały, lecz Morrison przekuł sztampowe polowanie na mutantów w wartką opowieść, pełną zwrotów akcji. Mogło się to podobać nawet osobom – które podobnie jak wyżej podpisany – nie są szczególnymi miłośnikami Xaviera i spółki.

Potępienie

Potępienie – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
potępienie

"Potępienie" to kolejny tom serii "Wojna Pajęczej Królowej", który wraz z coraz bardziej rozpaczliwym nazewnictwem jest zarazem środkiem całej historii. Richard Baker dostał za zadanie rozruszanie całej wyprawy, która nieco rozleniwiła się podczas swojego pobytu w Ched Nasad. Gdyby ktoś pokusił się o serial, to "Potępienie" byłoby środkiem sezonu, a więc na samym końcu dając nam przedsmak prawdziwego finału i jednocześnie starając się zaostrzyć apetyt na pozostałe odcinki. Sztuka ta niełatwa, więc autor musiał wyjść z nie lada opałów. Próbował, walczył, ale koniec końców ten debiut wśród polskich czytelników nie będzie zbyt długo rozpamiętywany, zaś nowonarodzone dzieci nie otrzymają w metryce imion najważniejszych postaci z książki.

Nie uprzedzajmy jednak faktów, bowiem patronujący serii R. A. Salvatore przygotował dla swojego kolegi odpowiednie podwaliny pod całkiem niezłą historię. Scementowana walkami w Ched Nasad drużyna wyrusza w nieznane, dobrowolnie rezygnując z powrotu do domu na rzecz odkrycia powodu, dla którego Lolth postanowiła nie odpowiadać na wezwania i modlitwy. Niezbędnym impulsem jest także Valas Hune, który proponuje zasięgnięcia informacji u kapłana konkurencyjnego bóstwa. Normalnie od razu uznano by ten pomysł za haniebne bluźnierstwo, ale w ciężkich czasach trzeba się chwytać niekonwencjonalnych metod. Dotarcie do Tzirika Jaerle jest zatem główną osią fabuły, choć Baker zadbał także o pokazanie wydarzeń zwiastujących niebezpieczeństwo dla samego Menzoberranzan.

Panie Czarowne

Panie Czarowne już w sprzedaży

Dodał: , · Komentarzy: 0
jakub ćwiek,panie czarowne

Od dziś możemy kupić najnowszą książkę znanego z "Kłamcy i Chłopców" Jakuba Ćwieka. "Panie Czarowne" poruszają tematykę czarownic, które zadomowiły się na polsko-czeskim pograniczu. Z opisu wydawcy wiemy tylko, że zawsze są to trzy panie, oczywiście różniące się zarówno mocami, jak i temperamentem, jednak trudno nazwać je złymi. Pomagają swoim, dzięki czemu miejscowi lepiej radzili sobie z problemami niż inni. Wiemy jednak, że nie do końca wszystkim się to podobało, stąd też zaczęło się polowanie oraz stosy. Tytułowe panie czarowne uniknęły prześladowań, jednak stoją przed wyzwaniami XXI wieku.

Za 464 strony ukryte pod miękką okładką Wydawnictwo SQN życzy sobie niespełna 45 PLN, choć oficjalny sklep kusi premierową przeceną w wysokości 30 procent.

New X-Men: Z jak Zagłada
new x-men: z jak zagłada

Zacznijmy nietypowo, bo od ostatnich stron albumu "New X–Men #1: Z jak zagłada", pozwalających lepiej wejrzeć w zamysł twórczy Granta Morrisona. A to dlatego, że na końcu polskiego wydania zamieszczono kilkustronicowy wywód scenarzysty, w którym analizuje mocne strony komiksów z X–Menami, odwołuje się do innych superbohaterskich historii i tworzących je autorów. Nade wszystko to jednak wizja, jaką w oparciu o te analizy roztacza Morrison, okazuje się najbardziej intrygująca. Wizja na tyle ciekawa, że swego czasu włodarze Marvela umożliwili jej zmaterializowanie na kartach komiksu.

Mimo znacznej liczebności homo superior wciąż nie czują się bezpiecznie wśród innych ludzi. Ostoją dla mutantów pozostaje Instytut Nauk Wyższych Xaviera, lecz ostatnimi czasy nawet on przestał być bezpiecznym miejscem. Wszystko za sprawą Cassandry Novy, tajemniczej kobiety legitymującej się niezwykle silnymi zdolnościami telepatycznymi. A przy tym bardzo podobnej do pewnego sprzymierzeńca mutantów.

Uncanny X-Force: Ostateczna Egzekucja
uncanny x-force: ostateczna egzekucja

"Uncanny X–Force" od początku porusza się wokół tytułowej drużyny i zagrożenia, jakie dla świata stanowi Apocalypse. Pierwszemu z mutantów narodzonemu w starożytności Celestianie zawierzyli zastąpienie homo sapiens gatunkiem homo superior. Motyw ten dominuje także w czwartym i ostatnim albumie serii, lecz czy zgodnie z podtytułem dochodzi w nim do "Ostatecznej egzekucji"?

Fantomex, jeden z członków X–Force, zastrzelił klona Apocalypse'a będącego jeszcze chłopcem. Mutant nie wierzył, że da się go zawrócić ze ścieżki, na której końcu stałby się potężnym tyranem dla ludzkości. Na skutek wielu wydarzeń Fantomex otrzymał szansę na naprawienie swojego błędu – postanowił ponownie sklonować chłopca i zapewnić mu właściwą edukację w szkole dla mutantów imienia Jean Grey. Genesis, bo taki pseudonim przybrał młodzian, nie ma pojęcia o niedoszłym przeznaczeniu. Jednak pewna grupa osób zrobi wiele, aby mu o tym przypomnieć.

World of Warcraft: Jaina Proudmoore. Wichry wojny
world of warcraft: jaina proudmoore. wichry wojny

Za "World of Warcraft" raczej nigdy się nie wezmę, jako że nie przepadam za MMORPG-ami. Nie zmienia to jednak faktu, iż to uniwersum jest prawdziwą skarbnicą wciągających, ciekawych opowieści, pełnych niezliczonych bohaterów i wielkich czynów. To właśnie z tego powodu skusiłem się na kolejną książkę z tego uniwersum autorstwa Christie Golden, czyli "World of Warcraft. Jaina Proudmoore: Wichry Wojny".

Nie minęło wiele czasu od chwili, gdy Azeroth wstrząsnął Kataklizm. Starożytny terror udało się jednak pokonać i teraz świat powoli zdąża ku odbudowie. Wśród najbardziej aktywnych w tym względzie jest Jaina Proudmoore, która nie ustaje w wysiłkach na rzecz poprawy relacji między Przymierzem a Hordą. Szybko jednak okazuje się, że będzie to jeszcze trudniejsze niż początkowo zakładała.

Chimery Wenus, tom 1

Chimery Wenus, tom 1 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
chimery wenus

"Gwiezdny zamek" okazał się tak udanym projektem, że w jego świecie postanowiono stworzyć nową, równoległą serię – "Chimery Wenus". Podobnie jak główny cykl, opowieść swoim klimatem przypomina twórczość Juliusza Verne'a. Komiks, nastawiony na przygodę z odkrywaniem nowych miejsc, ma jednak pewne mankamenty.

Akcja "Chimery Wenus" rozgrywa się w 1873 roku, kiedy trwa podbój kosmosu i walka mocarstw o wpływy na planetach Układu Słonecznego. Postacie historyczne mieszają się z fantastyką, innymi słowy oglądamy alternatywą rzeczywistość, w której ludzkość dysponuje technologiami właściwymi dla konwencji steampunku. Komiks koncentruje się na Wenus, zamieszkanej przez prehistoryczne stworzenia, w tym także dinozaury. Na miejsce przybywa grupka postaci o różnych celach, m.in. aktorka Helena Martin, pragnąca odnaleźć tu swojego ukochanego, poetę skazanego przez Napoleona III.

Komiksy

Informacja prasowa

Fabularna gra akcji „Horizon Zero Dawn” po premierze w 2017 r. szturmem zdobyła serca graczy i krytyków. Wizja świata dalekiej przyszłości po globalnej katastrofie zapewniła twórcom ze studia Guerrilla Games wiele branżowych nagród i rzesze oddanych fanów domagających się kontynuacji. W oczekiwaniu na „Horizon Forbidden West”, warto zapoznać się z komiksem “Horizon Zero Dawn: Raróg”, który jest łącznikiem spajającym obie gry. Premierę tej należącej do kanonu, dynamicznej opowieści będącej gratką dla fanów postapokaliptycznego uniwersum „Horizon”, wydawnictwo Egmont zaplanowało na 11 sierpnia br.

horizon zero dawn
Powrót Wolverine'a

Powrót Wolverine'a – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
powrót wolverine'a

Nie potrzeba wykształciucha, aby stwierdzić, że po śmierci naturalnym krokiem w cyklu życia superbohatera jest powrót do żywych. I tak też się stało w przypadku Logana, który po "Śmierci Wolverine'a" doczekał się "Powrotu Wolverine'a". Tylko czy można pisać o triumfalnym powrocie?

Już początek zwiastuje, że mamy do czynienia z komiksem skleconym bez większych ambicji. Logan wraca do żywych po tym, jak zmarł na skutek stracenia zdolności gojenia ran. Pomyli się jednak ten, kto uzna, że to koniec krnąbrnego mutanta. Budzi się bowiem z amnezją w dziwnym laboratorium, a stąd już tylko krok do postawienia go naprzeciwko organizacji Soteira i jej przywódczyni o jakże sugestywnie brzmiącym pseudonimie Persefona. Którą ścieżką podąży Logan? Czy ponownie i w naturalny sposób wejdzie w buty Wolverine'a? A może zostanie przeciągnięty na stronę siejącej terror grupy?

Wonder Woman: Martwa Ziemia

Wonder Woman w świecie Mad Maxa

wonder woman: martwa ziemia

Przepis na ciekawą historię superhero może być prosty – namieszać tak, by jak najbardziej odbiec od standardowej opowieści danego bohatera. Według tej recepty Batman został odesłany do rzeczywistości, w której Joker jest tym dobrym, zaś Wonder Woman obudziła się w postapokaliptycznym świecie na wzór "Mad Maxa". My skupimy się na drugim z wymienionych pomysłów – na komiksie "Wonder Woman: Martwa Ziemia".

Heroina budzi się na zupełnie innej Ziemi niż tej, którą zapamiętała. Niedobitki ludzkości żyją w ciągłym strachu przed zmutowanymi potworami, brakuje pożywienia, ogółem trwa ciężka walka o przetrwanie. Cywilizacyjne zdobycze stały się ruinami, a ludzie bronią się za pomocą włóczni, przywdziani w zbroje jak w średniowieczu. Wonder Woman chce wlać nadzieję w serca ocalałych i pomóc im w starciu z mroczną, niebezpieczną rzeczywistością.

Wczytywanie...