Czesi wielbią Andrzeja Sapkowskiego za dowcip i wyobraźnię

1 minuta czytania

Informacja prasowa

andrzej sapkowski

Kolejka do stoiska, na którym autografy rozdawał autor „Trylogii husyckiej”, ciągnęła się przez całą salę wystawową. Żaden z polskich autorów nie budzi w Czechach podobnego zainteresowania.

Nadkomplet pojawił się również na spotkaniu z pisarzem. Andrzej Sapkowski dał popis ciętego humoru. Zapytany, czy jego najnowsza powieść – rozgrywająca się w Afganistanie „Żmija” – to jeszcze fantasy, odparł: – Z literaturą fantasy jest jak z koktajlem martini. Gdy przyrządza go kobieta, na dziewięć części wermutu daje jedną ginu. Gdy mężczyzna, na siedem porcji wermutu przypadają trzy porcje ginu. A Hemingway szklankę ginu zakropił wermutem i to też było martini.

Gdy któryś z czytelników zagadnął go, co myśli o ekranizacji „Wiedźmina”, prozaik jęknął: „A nie ma tam czasem innych pytań?”. W końcu jednak wyjaśnił: – Najlepiej posłużyć się tu przykładem krzywej Gaussa, która w przybliżeniu przypomina sterczący cycek. Otóż wszystko, co jest na samym dole, to koszmarnie złe ekranizacje. Powyżej mamy ekranizacje po prostu złe. A tylko sam wierzchołek zajmują dzieła naprawdę udane. Otóż film „Wiedźmin” plasuje się gdzieś pośrodku tej krzywej.

Pisarz nie miał ochoty, by wyjaśnić, nad czym teraz pracuje. – Nie brak ludzi żyjących z kradzieży cudzych pomysłów. Dlatego też amerykański autor Tim Powers mawiał w podobnych sytuacjach, że jego kolejna książka traktować będzie o parostatkach. Ja też o nich napiszę.

"Rzeczpospolita" Bartosz Marzec.

Komentarze

0
·
"Nie brak ludzi żyjących z kradzieży cudzych pomysłów."

Ależ z dupy odpowiedź, nie mam pytań. Cięty humor ciętym humorem, ale jak się komuś nie chce, to każda głupia odpowiedź dobra? ;] Chyba wyrastam powoli z Sapka, bez kitu. Zaczyna mnie koleś drażnić. ;p
0
·
Jego komentarze zawsze jednoznacznie sugerowały, że pomimo ciętego humoru jest nadętym bubkiem.

"- Panie Sapkowski, a gdzie plasuje się Żmija na tej Pańskiej krzywej Gaussa?
- W czarnej dupie, ot co. Zresztą obrazowe porównanie, bo papier, na którym została wydana książka tylko do tego się nadaje."
0
·
Sądzę, że w tej chwili moja recka "Żmii" mogłaby wyglądać trochę inaczej. ;p
0
·
Cenić Sapka można, ale od razu wielbić? Zresztą, nie tylko jego słowa o nim świadczą ;p .
0
·
Kiedyś go wielbiłem, także wiem jak można to robić. )

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...