Rocznica urodzin J. R. R. Tolkiena

1 minuta czytania

Jutro, tj. 3 stycznia 2009 wypada 117 rocznica urodzin jednego z największych w historii pisarzy fantasy – uważanego przez wielu za geniusza oraz jednego z prekursorów tego gatunku. Urodzony 3 stycznia 1892 r. w Bloemfontein autor ma w swoim dorobku dzieła takie jak "Władca Pierścieni", "Hobbit" czy "Sllmarillion" (wydany już po jego śmierci), osadzone w wymyślonej przez siebie krainie – Śródziemiu. Trzeba wspomnieć, że to tylko niektóre z jego książek. Tolkien ma na swoim koncie również wiele innych tytułów, w tym publikacje akademickie z dziedziny filologii staroangielskiej.

Zmarł w 1973 roku w Bournemouth w Anglii, pozostawiając po sobie wiele niedokończonych projektów, które dzięki staraniom swego syna, Christophera, częściowo ujrzały światło dzienne.

Za swój dorobek literacki i naukowy J. R. R. Tolkien otrzymał wiele nagród, w tym Order Imperium Brytyjskiego oraz związany z nim tytuł szlachecki, którego jednak do końca swego życia nie używał.

Mimo, iż twórczość pisarza uznawana jest czasem przez `dojrzalszych` czytelników za zbyt naiwną, sądzę, że żaden czytelnik nie może nazwać się prawdziwym fanem fantasy, jeśli nie sięgnie po książki tego autora.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...