James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym. Jako Tiptree uzyskała wiele nagród, a do najbardziej znanych jej utworów zalicza się "Houston, Houston, czy mnie słyszysz?", "Kobiety, których mężczyźni nie dostrzegają" oraz "Matka w niebie diamentów".
Nagroda jej imienia przyznawana jest corocznie na WisCon tytułom, które w istotny sposób motywują do rozważań na temat płciowości w literaturze nie tylko fantastycznej. Poza samą nagrodą tytułową laureaci otrzymują także czek o wartości $1 000 oraz czekoladę.
Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.
- "My Real Children", Jo Walton;
- "The Girl in the Road", Monica Byrne;
- "Elysium", Jennifer Marie Brissett;
- "In Her Eyes", Seth Chambers;
- "A Woman Out of Time", Kim Curran;
- "Memory of Water", Emmi Itäranta;
- i inni.
My Real Children – W dniu telefonu Marka, świat Patricii Cowan przepołowił się. Jest 2015 rok, a ona sama bardzo stara. Zagubiona wśród rzeczywistości, wpatruje się w karteczki z informacjami na temat jej życia. Dzieciństwa, latach studiów w trakcie II Wojny Światowej. Te wspomnienia są niezamglone. Jednak przez ów telefon jej pamięć zaczyna charakteryzować dwoistość. Była Trish, kurą domową i matką czwórki dzieci. Była także Pat, spełnioną, podróżującą pisarką i matką trójki dzieci. Zdaje jej się, że pamięta bycie obiema kobietami. Które ze wspomnień są prawdziwymi? A może wszystkie to tylko urojenia starczego umysłu?
Książka daje możliwość spostrzeżenia jak otoczenie wpływa na nasze postrzeganie seksualności i płci. Osoba zmienia się wraz ze zmianą społeczeństwa. Te zmiany wpływają na jej życie oraz jak jest traktowana przez swoich partnerów, rodzinę i otoczenie.
The Girl in the Road – Gdy Meena znajduje na swej piersi ugryzienia węża, rozumie, że musi uciekać z Indii. W trakcie planowanej ucieczki, odkrywa Szlak – energetycznym moście, który stał się kryjówką różnego rodzaju włóczęgów i samotników. Oto jej zbawienie.
Tymczasem Mariama, młoda Afrykanka, jest zmuszona opuścić swój dom i przyłączyć się do karawany odmieńców przemierzających pustkowia Sahary. Wraz z trupą podróżników udaje się w stronę Addis Abba, etiopskiej metropolii o radykalnej polityce i bogatej kulturze.
Tytuł zapewnia nowe spojrzenie na przemoc skierowaną wobec kobiet w różnych formach, a także przemocy dokonywanej przez nie same. Przyglądając się historii obu kobiet połączonych jednym aktem przemocy, książka przedstawia zmieniające się idee płciowości, klasowości oraz ludzkiej godności.
Komentarze
Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Dodaj komentarz