riese
Książki fantastyczne

Zapowiedź "Legenda. Rebeliant" Marie Lu

Autor: Krzysztof "krzyslewy" Lewandowski · Opublikowano: poniedziałek, 3 września 2012

Informacja prasowa

legenda

Mroczna przyszłość, w której nic nie jest takie, jak się wydaje.

Dwa odmienne światy, i dwoje młodych bohaterów, którzy stają w walce przeciwko sobie.

Piętnastoletnia June – geniusz militarny kontra jej rówieśnik Day – nieuchwytny przestępca.

Ich ścieżki krzyżują się. Rozpoczyna się wyścig na śmierć i życie.

Republika, miejsce niegdyś znane jako zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jest uwikłana w wieczną wojnę ze swymi sąsiadami, Koloniami. Piętnastoletnia June, urodzona w elitarnej rodzinie w jednej z najbogatszych dzielnic Republiki, jest wojskowym geniuszem. Posłuszna, pełna pasji i oddana ojczyźnie, jest wychowywana na przyszłą gwiazdę najwyższych kręgów Republiki. Również piętnastoletni Day, urodzony w slumsach sektora Lake, jest najbardziej poszukiwanym przestępcą Republiki, ale kierujące nim motywy wcale nie są tak podłe jak by się mogło wydawać.

Pochodzący z dwóch różnych światów June i Day nie mają powodu, by się spotkać, aż pewnego dnia brat June, Metias, pada ofiarą morderstwa, a Day staje się głównym podejrzanym. Wciągnięty w śmiertelną zabawę w kotka i myszkę, Day ucieka, próbując jednocześnie uratować swą rodzinę, a June desperacko usiłuje pomścić śmierć brata.

Zbieg okoliczności sprawia, iż oboje odkrywają prawdę o wydarzeniach, przez które połączyły się ich losy. Dowiadują się też, że ich ojczyzna gotowa jest sięgnąć po wszelkie dostępne środki, by zataić sekrety.

Oszałamiająca pierwsza powieść Marie Lu, pełna akcji, napięcia i romansu, bez wątpienia wciągnie i poruszy każdego czytelnika.

legenda

Recenzje zagraniczne:

  • „Debiut Lu to przebój!” – Starred Publisher’s Weekly Review
  • „Legenda nie tylko przetrwa szum medialny, ona na niego zasługuje” – The New York Times Book Review
  • „Legenda to wciągająca i ekscytująca powieść dla każdego czytelnika” – Los Angeles Times
  • „Dystopijna powieść Lu już stała się legendą” – USA Today

Dane techniczne:

  • Format: 14,5 x 20,5 cm
  • Liczba stron: około 300
  • Oprawa miękka ze skrzydełkami
  • ISBN: 978-83-265-0466-2
  • Termin wydania: 17 października

O autorce:

Marie Lu – niegdyś dyrektor artystyczny firmy zajmującej się tworzeniem gier komputerowych „Online Alchemy”, właścicielka marki „Fuzz Academy”, obecnie autorka dystopijnych powieści.

Powieść „Legend” – pierwszy tom trylogii – Marie Lu napisała pod wpływem Wiktora Hugo. Pewnego dnia, oglądając ekranizację „Nędzników”, zaczęła zastanawiać się nad relacją między znanym kryminalistą, a detektywem. W ten sposób narodziła się June i Day oraz ich historia oparta na tej relacji. Strona Autorki: www.marielu.org

Kolejne tomy trylogii – "Legenda. Wybraniec" i "Legenda. Patriota" – w przygotowaniu.

O tłumaczu:

Marcin Mortka – jest pisarzem i tłumaczem związanym z wydawnictwem Fabryka Słów. Do tej pory wydawał głównie fantastykę o podłożu historycznym. Dla Fabryki Słów napisał ponad 10 powieści.

Dla Zielonej Sowy napisał: „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu”.

Komentarze

kkiinnaa · sobota, 17 listopada 2012, 15:46
0
"Obojętne czy żyjesz, czy gniesz, możesz mieć tylko jeden dzień..."

Rozpoczynając czytanie Legendy, nie można uniknąć skojarzeń z Igrzyskami śmierci S. Collins oraz myślami typu "Kolejna książka napisana na fali popularności czegoś innego". Jednak zapoznając się z historią June i Daya te myśli zaczynają schodzić na dalszy plan, aż całkowicie znikają.
Marie Lu podobnie jak S. Collins stworzyła dystopiczny świat, podobnie jak Collins umieściła w nim dwójkę bohaterów i na tym moglibyśmy zakończyć wymienianie podobieństw.
Relacje jakie łączą bohaterów są dość specyficzne i mimo, że tutaj także dziewczyna "gra pierwsze skrzypce", to jak się rozwijają jest bardzo dalekie od tego, co jest opisane w Igrzyskach.
Bardzo dobrze przedstawiona jest sama Republika, jej konflikty z Patriotami oraz Koloniami i mam nadzieję, że w kolejnych tomach autorka bardziej to rozwinie.
Na duży plus zasługuje konstrukcja powieści - krótkie rozdziały, historia opisywana z perspektywy obojga bohaterów, co zostało wyróżnione odmiennymi rodzajami czcionki (nie wiem jak było w oryginale, ponieważ rozdziały są dodatkowo opisane imieniem bohatera, ale bez względu czy był to pomysł wydawcy zagranicznego czy też Zielonej Sowy, gratulacje, bo zdecydowanie taki mały zabieg "kosmetyczny" nadał oryginalności).

Co zrobi June? Jak zachowa się Day? Czym zaowocuje ich spotkanie? I wreszcie, jakie tajemnice ukrywa Republika? Aby poznać odpowiedzi na te jakże proste pytania musicie sięgnąć po lekturę pierwszego tomu trylogii Legenda.

Dodaj komentarz

 
 
Wczytywanie...