Książki fantastyczne

Recenzja powieści Tullia AvoledaKorzenie Niebios – to iście gorąca bułeczka. Nie dość, że to dziewicza pozycja na rynku literackim, to jeszcze stanowi część Uniwersum Metra 2033, firmowanego przez autora "sami wiecie jakiej książki" Dimitra Glukhowskiego. Ano, czytaliście co nuklearna zagłada wyczyniła z postradziecką Rosją, to teraz możecie się przekonać jak w tym "Uniwersum" poradziły sobie z apokalipsą Włochy. Książka Avoleda stanowi część większej całości, jest kolejną cegiełką wcielającą w życie ideę Glukhovskiego – aby różni, obiecujący autorzy, wzbogacili świat wykreowany w jego wyobraźni o kolejne detale. Czy się udało? Czy ta pozycja zwiastuje sukces czy porażkę tego ambitnego przedsięwzięcia? Cóż, najlepiej sam się przekonajcie, a jeszcze lepiej byłoby gdybyście najpierw zapoznali się z recenzją "Korzeni Niebios" autorstwa Eirin. Zapraszam do lektury!

Niestety gorące Włochy nie wyglądają po Katastrofie lepiej niż reszta świata. Pogrążone w okrutnej zimie gruzy wiecznego miasta zmuszają swoich mieszkańców do nieludzkich czynów i nikt nie jest od tego wyjątkiem, nawet oddani słudzy Kościoła Katolickiego. Wiara w siły niebieskie traci swe znaczenie, a Kościół swój autorytet. Z misją odnalezienia nowego przywódcy dla swojej wspólnoty wyrusza specjalista od gier na Playstation, Ojciec John "Jack" Daniels, wspierany przez oddział Gwardii Szwajcarskiej. Ale od Rzymu do Wenecji daleko.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Mówią, żeby nie oceniać książki po okładce. A przecież okładka jest bardzo ważna, to wręcz kluczowy element książki – może od razu odrzucić lub zachęcić do sięgnięcia po tytuł. Oczywiście znacznie łatwiej jest prześliznąć się wzrokiem po okładkach niż przeczytać chociaż fragment powieści. "Yggdrasil. Struny czasu" jest dość solidnym dowodem na to, że czasem warto podjąć ryzyko. Zapraszam do przeczytania recenzji tejże książki, którą napisałam ja – Ati.

Są książki, które z pewnych powodów wydawcy traktują po macoszemu. Zdawałoby się, że wydają je najtańszym możliwym kosztem, bo... "a, może jakiś zysk przyniosą, może nie". Jako przykład można podać tu powieść “Yggdrasil. Struny czasu”. Mówiąc szczerze, już na samym wstępie – ma chyba najobrzydliwszą okładkę, jaką kiedykolwiek widziałam. Wygląda jak dzieło początkującego użytkownika Photoshopa, który gdzieś zgubił nieco zmysłu artystycznego i poczucie estetyki, sklejając ze sobą warstwy kompletnie do siebie niepasujące. Przez to już na samym początku można odebrać wrażenie, że ma się styczność z jakimś kiepskim self-publishingiem.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Nagroda im. Brama Stokera 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0
bram stoker award, statuetka

Choć każdy przynajmniej raz w życiu obejrzał horror, to jednak znacznie mniejsza część populacji sięga po książki tego typu. Osobiście sądzę, że znaczna część książkowych strasznych historii nie jest wystarczająco przerażająca, czasami wywołując wręcz zażenowanie. Inaczej jest z filmami, gdzie nawet w przypadku najbardziej bezsensownego czy oklepanego scenariusza nagłe pojawienie się bestii czy innej maszkary wywołuje u mnie chwilowe podekscytowanie. Jest to zapewne powiązane z całą wizualizacją i otoczką dźwiękową. Znacznie trudniej przekazać takie emocje słowem niż obrazem, choć nigdy nie zapomnę jakie uczucie przerażenia wywołała we mnie "Małpka" Stephena Kinga. Autorom potrafiącym wzbudzać grozę słowem tym bardziej należy się wyróżnienie, bo to trudna sztuka.

Tego typu nagrodą jest zapewne ta im. Brama Stokera, autora klasycznego "Drakuli", przyznawana przez Stowarzyszenie Pisarzy Horroru [ang. the Horror Writers Association]. Statuetka przyznawana jest za nadzwyczajne dokonania w dziedzinie grozy w aż 11 kategoriach. Ceremonia rozdania nagród w tym roku powiązana została z World Horror Convention w Nowym Orleania, Luizjana.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów nagrody.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

każdy musi płacić, okładka książki

Odkąd George R. R. Martin stworzył pierwszy tom sagi "Pieśni lodu i ognia", na świecie zapanowała moda do porównywania książek do jego twórczości. Ile polskich "Gier o tron" już się pojawiło na rynku? Ja kojarzę dwie – "Korona śniegu i krwi" Elżbiety Cherezińskiej oraz "Słowo i miecz" Witolda Jabłońskiego. Rzecz jasna, polskimi "Grami o tron" są z haseł reklamowych – jaki rzeczywisty jest stan rzeczy, nie wiem. W każdym razie do grona polskich odpowiedników powieści George'a R. R. Martina dołączył ostatnio Każdy musi płacić Roberta Forysia.

Polska odpowiedź na GRĘ O TRON

Trzy równoległe nici fabularne oraz szeroko zakrojona intryga na tle wyrazistych i mocnych bohaterów.

Wojownik-inkwizytor przybywa z grupą rębajłów do jednego z księstw by prowadzić dochodzenie w sprawie o morderstwo popełnionego przez upiora.

Bastard cesarza wraca z niewoli.

Alternatywna średniowieczna Europa okiem twórcy Sztejera

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

pradawna stolica, okładka książki

25 lipca za sprawą wydawnictwa Prószyński i Ska do księgarń zawita ostatni tom serii Odkrycia Riyrii pt. Pradawna stolica. Cykl Michaela J. Sullivana dobiega końca – szkoda, bo było to naprawdę dobre fantasy – jednak w przyszłości prawdopodobnie ukażą się inne książki rozgrywające się w świecie Elanu z tymi samymi bohaterami w roli głównej – Royce’m i Hadrianem.

Spadkobierca Novrona został odnaleziony, wojny ustały, a architekci nowego imperium nie żyją. Powinien nastać czas pokoju i dobrobytu, ale skończył się Uli Vermar i nadciąga armia elfów, siejąc po drodze spustoszenie. Ludzkość i świat Elanu może ocalić jedynie starożytny przedmiot, lecz jego odzyskanie wymaga dotarcia do miasta, które zniknęło przed wiekami. Imperatorka Modina wysyła grupę starannie dobranych ludzi na niebezpieczną wyprawę do Percepliquisu...

Książki fantastyczne

Bestsellerowa saga "Szeptem" cieszy się uznaniem czytelników na całym świecie, w tym i w naszym pięknym, nadwiślańskim kraju. Nie dziwi więc, że ktoś w końcu postanowił zebrać rodzimych wielbicieli cyklu w jednym miejscu. Za tą inicjatywą stanęła strona "Saga 'Szeptem' – Becca Fitzpatrick" oraz facebookowy fan page "O niektórych sprawach mówi się tylko Szeptem". Celem akcji jest zorganizowanie w Warszawie zjazdu fanów prozy Becci Fitzpatrick. Impreza ma się odbyć 20 lipca roku bieżącego, a Game Exe objął patronat nad tym wydarzeniem.

szeptem, bf

Osoby, które wpiszą się na listę uczestników pod tym adresem otrzymają podczas zlotu specjalne koszulki, a także przypinki. Poniżej zamieszczam plan imprezy.

Książki fantastyczne

Datę premiery książki fantasy "World of Warcraft: Vol'Jin Cienie Hordy" na podstawie kultowej gry Blizzardów, zaplanowano na 2 lipca roku bieżącego. Twórcą dzieła jest Michael A. Stackpole, autor licznych książek z uniwersum BattleTechu czy Star Wars. W rozwinięciu wiadomości znajdziecie fragment książki, więc sami będziecie mogli przekonać się co do jakość, tudzież jej braku, prozy wspomnianego pisarza.

wow, książka

Niestety, otrzymany przez nas tekst jest w języku angielskim. Na stronie wydawnictwa "Fabryka Słów" możecie zapoznać się z "maciupeńką" próbką "Vol'Jin Cieni Hordy" w rodzimym języku.

Assassin's Creed: Porzuceni

Assassin's Creed: Porzuceni – fragment

Dodała: , · Komentarzy: 1

Informacja prasowa

Już 19 czerwca premiera nowego tomu serii "Assassin's Creed: Porzuceni"!

Odliczając dni do premiery książki "Assassin's Creed: Porzuceni" – najnowszego tomu bestsellerowej serii Olivera Bowdena – prezentujemy jej fragment. Jego akcja rozgrywa się w posiadłości Kenwayów owej feralnej nocy, kiedy ich rodzinne szczęście legło w gruzach. To co się wtedy wydarzyło zaważy na całym dalszym życiu Haythama i jego najbliższych. To wydarzenia tej nocy zaprowadzą bohatera do Niderlandów, Ameryki, Damaszku czy Egiptu. To one sprawią, że nie spocznie, póki nie pomści śmierci ojca i nie odnajdzie uprowadzonej siostry.

Zapraszamy do lektury! Fragment także do wysłuchania w niepowtarzalnej interpretacji Artura Dziurmana.

Książki fantastyczne

"Nexus" – recenzja na GameExe

Dodała: , · Komentarzy: 0
nexus

O transhumaniźmie robi się ostatnio coraz głośniej, coraz częściej staje się obiektem dyskusji, jednak już bardziej etycznych, w okół realnego zagadnienia niż czysto teoretycznych. Pewnie też dlatego jest (i może będzie częściej) poruszany w książkach, filmach, czy grach. Pewnie większość od razy skojarzy tutaj chociażby taki tytuł jak "Deus Ex". Tymczasem zapraszam do zapoznania się z całkiem nową pozycją "Nexus" napisaną przez debiutującego Rameza Naama, a którą recenzował dla was krzyslewy.

Jakie zagrożenia czyhają na pisarza science-fiction? Może on pogubić się w wirze wydarzeń, stworzyć niespójny świat (nie da się ukryć – przyszłość jest trudniejsza do przedstawienia niż przykładowe uniwersum fantasy z krasnoludami i elfami na czele), zapomnieć o rozrywce i przyjemności, zagłębiając się w wydumane oraz skomplikowane opisy naukowe, za bardzo odejść od centrum głównej osi fabularnej, nie zakończyć wszystkich rozpoczętych wątków, niedostatecznie zaciekawić czytelnika, odrzucić go topornym, niezrozumiałym, bełkotliwym stylem... Wymieniać można w nieskończoność. Z tych oraz innych powodów zawsze uważałem literaturę science-fiction za trudniejszą i ambitniejszą od fantasy, mimo że większą miłością zawsze darzyłem tę drugą. Dlatego do "Nexusa" podszedłem ze sceptycyzmem, tym bardziej, że to debiut Rameza Naama.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Spryciarz z Londynu" – wyniki konkursu

Dodał: , · Komentarzy: 0
spryciarz z londynu

W poniedziałek skończył się konkurs, w którym do wygrania były aż trzy egzemplarze najnowszego dzieła Terry'ego Pratchetta pt. "Spryciarz z Londynu". Nie zamierzamy już dłużej trzymać Was w niepewności i publikujemy lauteatów naszego konkursu. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do wzięcia udziału w następnych konkursach!

1. Pytanie: Jak nazywa się bohater "Spryciarza z Londynu"?
Odpowiedź: Dodger

2. Pytanie: Podaj nazwę nowoczesnej policji występującej w książce:
Odpowiedź: Peelersi

3. Pytanie: Jakiego pochodzenia jest Salomon?
Odpowiedź: żydowskiego

Zwycięzcy:

  • Grzegorz G. z Lublina
  • Monika G. z Wrocławia
  • Adela R. z Warszawy

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za ufundowanie nagród.

Wczytywanie...