Książki fantastyczne

Informacja prasowa

zwycięzca bierze wszystko, okładka

Już 12 lipca za sprawą wydawnictwa Fabryka Słów do księgarń trafi Zwycięzca bierze wszystko, trzeci tom serii "Dora Wilk" autorstwa polskiej pisarki, Anety Jadowskiej. Powieść należy do gatunku urban fantasy, a pierwsza część cyklu została zrecenzowana na naszym portalu przez Couruna.

Jest kilka spraw do załatwienia nim nastanie Sąd Ostateczny. “Heaven can wait”

Boże Narodzenie nie cieszy jak dawniej, kiedy nad głową wisi ci archanielski miecz, niestabilny emocjonalnie diabeł i zakontraktowana zabójczyni. W dodatku nadchodzi rewolucja, od której wyniku zależy zbyt wiele, by nie spróbować interwencji...

Na załamania przyjdzie czas, gdy opadnie bitewny pył.

Dora Wilk robi co musi i nie zamierza pokornie czekać, aż wypełnią się boskie wyroki. Czas wyciągnąć miecz i rozciągnąć kilka mięśni, bo jeden pierzasty tyłek jest wart przetrzepania. A wściekłej wiedźmy nie powstrzyma nawet Abbadon.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

ruiny, okładka książki

Już 20 czerwca do księgarń trafi kontynuacja "Tropiciela" Orsona Scotta Carda zatytułowana Ruiny. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Przygoda, emocje i podróże w czasie znalazły swoją kontynuację w drugiej części bestsellerowego cyklu Carda.

Gdy Rigg z przyjaciółmi przeszedł Mur oddzielający jedyny znany im świat od świata, którego nie potrafią sobie wyobrazić, miał nadzieję, że prowadzi ich w bezpieczne miejsce. Ale zagrożenia, jakie niesie ten świat, nie tak łatwo dostrzec. Rigg, Umbo i Param wiedzą, że nie mogą ufać Vadeshowi – maszynie w ludzkiej postaci, stworzonej po to, by oszukiwać i zwodzić – ale teraz stracili też pewność, że mogą ufać sobie nawzajem. Jednak nie mają wielkiego wyboru. Rigg potrafi odczytać ścieżki przeszłości, ale jeszcze nie dostrzega czekającego ich niebezpieczeństwa: w stronę Ogrodu zmierza niszczycielska, śmiertelnie groźna siła. Jeśil Rigg, Umbo i Param nie zdołają działać wspólnie, by zmienić przeszłość, nie będzie już przyszłości...

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Debiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”, które zostało później rozbudowane do rozmiarów powieści. Zapoczątkowała ona kultowy cykl. Do najsłynniejszych książek autora należą ponadto: cykl o Alvinie Stwórcy, „Glizdawce” czy „Tropiciel”. „Ruiny” to kontynuacja tej ostatniej.

Książki fantastyczne
james tiptree, award, nagroda, logo

WisCon uznawany jest za jeden z ważniejszych konwentów fantastycznych o charakterze feministycznym. Poza tym aspektem wiele związanych z wydarzeniem prelekcji i wykładów kładzie duży nacisk na problem płci, rasy i klasowości w sci-fi i fantasy. W Madison, Wisconsin, przyznawana jest także nagroda im. Jamesa Tiptree dla prac, które w znaczący sposób poruszają problem płciowości w fantastyce nie w politycznie poprawny sposób, lecz prowokując, wpływając na wyobraźnię i nawet powodując pewną frustrację.

James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym. Jako Tiptree uzyskała wiele nagród, a do najbardziej znanych jej utworów zalicza się "Houston, Houston, czy mnie słyszysz?", "Kobiety, których mężczyźni nie dostrzegają" oraz "Matka w niebie diamentów". Poza samą nagrodą tytułową laureaci otrzymują także czek o wartości $1 000 oraz czekoladę.

Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.

Książki fantastyczne

Wydawnictwo MAG na swoim forum ujawniło plany dotyczące wydawania książek na przestrzeni bieżącego roku. Oczywiście, mogą ulec zmianie – może coś się opóźnić albo coś nowego przybyć, jednak warto zapoznać się z przymiarkami. Dodane zostały także zapowiedzi na czerwiec i lipiec. Zacznijmy właśnie od nich: wydawnictwo, mag, logo

14 czerwca:

  • Łowcy kości – Steven Erikson
  • Wurt Jeff Noon

28 czerwca:

  • Kuźnia ciemności – Steven Erikson

3 lipca:

  • Ślepowidzenie – Peter Watts
  • Odtrutka na optymizm – Peter Watts

19 lipca:

  • Wicher śmierci – Steven Erikson
Książki fantastyczne

krzyslewy poinformował was już, jak przystąpić do głosowania na kandydatów do nagrody im. Janusza A. Zajdla, do czego gorąco zachęcam. Statuetka zostanie wręczona zwycięzcom pod koniec wakacji, a tymczasem w nieco zachmurzonym Baltimore, Maryland, ma miejsce Balticon.

baltimore science fiction society, logo, compton crook award

Jest to konwent organizowany przez Baltimore Science Fiction Society, na którym wręczana jest nagroda im. Comptona Crooka, amerykańskiego naukowca i pisarza sci-fi. Dodatkowo zwycięzca otrzymuje czek o wartości $1 000. Do nagrody nominowane są anglojęzyczne powieści z dziedziny SF, fantasy czy horroru.

Poniżej znajduje się lista nominowanych wraz z laureatem nagrody.

Książki fantastyczne
zajdel, nominacje

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych nominacjach do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla przyznawanej polskim powieściom i opowiadaniom. Na każdą z dwóch kategorii można podać pięć typów, ważne jednak, aby zostały one wydane/opublikowane w ubiegłym roku kalendarzowym. Zgłaszać je można pocztą elektroniczną na adres zajdel@fandom.art.pl oraz pocztą tradycyjną – adres korespondencyjny i więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Jeśli nie wiecie, na jaki tytuł oddać swój głos – polecam nieoficjalną listę pomocniczą dzieł, które mogą wziąć udział w głosowaniu. Liczymy, że podzielicie się z nami swoimi typami. Moje raczej nie są zbyt wyjątkowe – wszystkie opowiadania, na które oddałem głos, pochodzą z "Chłopców" Jakuba Ćwieka z tej racji, iż tylko te właśnie przeczytałem i zdobyły moje uznanie. W kategorii powieść wybrałem między innymi "Czas silnych istot" Marcina Przybyłka oraz "Niebo ze stali" Roberta M. Wegnera. A wy jak zadecydowaliście? Kto waszym zdaniem zasługuje najbardziej na nominację?

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Devin Jones, student college'u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam...

Życie nie zawsze jest ustawioną grą. Czasem nagrody są prawdziwe. Bywają też cenne.

Książki fantastyczne

Konkurs "Spryciarz z Londynu"

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, spryciarz z londynu

Zaledwie kilka dni temu opublikowaliśmy recenzję "Spryciarza z Londynu", a teraz dorzucamy do tego konkurs! Tym razem do wygrania są trzy egzemplarze książki Terry'ego Pratchetta, ufundowane przez wydawnictwo Rebis.

Dodger żyje z tego, co znajdzie w kanałach dziewiętnastowiecznego Londynu. To gość: kocha całą swoją dzielnicę, większość swoich ziomków i bardzo niewielu policjantów. A w zasadzie – żadnego policjanta. Prawdziwy z niego Pan „nic nie wiem, nic nie słyszałem, w ogóle mnie tu nie było”.

Chłopaka zna każdy, kto jest nikim, a nie zna nikt, kto jest kimś. W zasadzie tak powinno być i jest... do chwili, gdy pewnej deszczowej nocy ratuje z rąk oprawców samotną dziewczynę. Tyle że ta samotna ma męża, jednego z tych, którzy są kimś. Odtąd świat nieznacznie przyspiesza, a Dodgera pragnie bliżej poznać wielu ciekawych ludzi: milionerzy, politycy, policjanci, książęta i zawodowi zabójcy.

Zainteresowani? Zapraszam was więc pod ten adres, gdzie wystarczy, że odpowiecie na 3 pytania, a książki być może trafią do was!

Książki fantastyczne

Nagroda Nebula 2013 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0

Jedna z najważniejszych nagród dla amerykańskiej sceny fantastycznej została właśnie rozdana. Mowa oczywiście o Nebuli przyznawanej już od ponad 45 lat. Rozdanie odbyło się w hotelu Hilton w słonecznym San Jose, Kalifornia, nagradzając autorów w czterech kategoriach.

nebula, award, logo

Ponadto równocześnie przyznano nagrodę im. Raya Brandbury'ego, pisarza należącego do czołówki światowych twórców fantastyki, który zmarł rok temu. Do jego najbardziej znanych dzieł należy "451 Stopni Fahrenheita" oraz "Kroniki Marsjańskie". Nagrodę jego imienia przyznaje się fantastycznym produkcjom filmowym.

Dodatkowo rozdano także nagrodę im. Andre Norton, pisarki słynącej z serii "Świat Czarownic". Nagrodę tę przyznaje się młodym pisarzom sci-fi i fantasy.

Natomiast nagroda Solstice [pol. przesilenie] przyznawana jest osobom, które miały znaczący wpływ na wygląd sceny sci-fi oraz fantasy, a także dokonali pozytywnej zmiany na polu fikcji. Nagroda im. Kevina O'Donella Jr. przyznawana jest za wyjątkowe zasługi dla organizacji Science Fiction & Fantasy Writers of America.

Poniżej znajduje się lista laureatów i nominowanych do wszystkich nagród.

Książki fantastyczne

"Piasek" – recenzja i konkurs!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, piasek

GameExe, aby nieco umilić majowe upały, ogłasza kolejny konkurs! Tym razem do wygrania są trzy egzemplarze książki "Piasek" Piotra Nesterowicza, ufundowane przez wydawnictwo Novae Res. Zachęcamy również do lektury recenzji napisanej przez naszego lokalnego wioślarza Charona.

Mawiają, że nie ma nic łatwiejszego, aniżeli recenzowanie oryginalnych, nietypowych książek. Wiadomo – albo pomysł jest dobrze zrealizowany i przemyślany, albo kompletnie nieudany. Twierdzenie to nijak ma się do rzeczywistości w przypadku książki Piotra Nesterowicza "Piasek".

Akcja "Piasku" rozgrywa się w Mieście, metropolii podzielonej na dwa sektory – Stare i Nowe Miasto. Miasto jest bezustannie zagrożone przez Mutaharikę, ogromną pustynię, co jakiś czas budzącą się do życia i pochłaniającą kolejne obszary. Mieszkańców przed Mutahariką mają bronić Wiążący Piasek, grupa ludzi specjalnie szkolona do okiełznywania gniewu pustyni. ...czytaj dalej!

Zainteresowani konkursem? Zapraszam was więc pod ten adres, gdzie wystarczy, że odpowiecie na 3 pytania, a książki być może trafią do was!

Wczytywanie...