Książki fantastyczne

Informacja prasowa

sine qua non

W października rusza emisja szóstego sezonu popularnego serialu The Walking Dead. Bieżące odcinki można oglądać na stacji FOX. Natomiast dzięki Wydawnictwu SQN już we wrześniu na rynek trafi kolejna książka z uniwersum Roberta Kirkmana. The Walking Dead. Zejście to otwarcie zupełnie nowej historii uzupełniającej komiksowo-serialowe wydarzenia. Powieść Jaya Bonansingi trafi do księgarń 9 września 2015. Pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o odwadze i szaleństwie – przymiotach, które tak trudno odróżnić w sytuacjach wyjątkowo kryzysowych. Przekonujące studium psychiki ludzi poddanych traumatycznym wydarzeniom.

Książki fantastyczne
alicja, alicja w krainie czarów, fantastyka, królicza nora, dama

Wstyd się przyznać, ale do tej pory nie miałem okazji do pełnego zapoznania się z jedną z najsłynniejszych książek w historii. „Alicja w Krainie Czarów” to dzieło matematyka o duszy wiecznego dziecka, które przyniosło Lewisowi Carrollowi wieczną sławę. Czy zasłużenie? To pytanie raczej retoryczne. Dzieło znalazło się nawet na liście BBC – 100 książek, które należy przeczytać przed śmiercią. Sam z powyższego zestawienia często korzystam i rzadko się zawodzę, więc dla mnie to wystarczająca rekomendacja do sięgnięcia po dany tytuł. Bardziej dręczy mnie co innego – czy „Alicja” może zaciekawić jeszcze dorosłego czytelnika, czy też (jak w przypadku pierwszych części „Harry`ego Pottera”) istnieje pewna granica wieku, po której traci się ją bezpowrotnie.

Streszczanie fabuły w tym konkretnym przypadku nie ma wielkiego sensu...

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
okładka

Wolsung, Wolsung? Zastanawiacie się, czym jest Wolsung? Wyobraźcie sobie, że "Arcanum: Przypowieść o Maszynach i Magyi" spędza upojną noc z podręcznikiem historii XX-wiecznej Europy. Dziecko, które przyszłoby na świat po dziewięciu miesiącach, byłoby właśnie Wolsungiem – światem, gdzie ludzie, elfy, krasnoludy, niziołki, gnomy i inne fantastyczne rasy przemierzają ulice pseudoeuropejskich miast, takich jak Lyonesse czy Gniazdo, walczą z niedobitkami Nieumarłej Rzeszy Ven Riera albo posuwają wanadyjskie arystokratki. Wydawnictwo Van Der Book postanowiło przybliżyć nam ten niezwykły świat wydając "Wolsung: Antologia. Tom I". Jak prezentują się przygody Niezwykłych Dam i Dżentelmenów?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Metro 2035 jesienią!

Dodał: , · Komentarzy: 1

Informacja prasowa

metro

Jesienią bieżącego roku swoją polską premierę będzie miała jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści fantastyczno-naukowych – Metro 2035 Dmitrija Glukhovsky’ego. Powieść ta zamyka cykl Metro i wraz z Metrem 2033 oraz Metrem 2034 tworzy kompletną fabularnie trylogię.

Polski wydawca Glukhovsky’ego, wydawnictwo Insignis, z okazji premiery Metra 2035 wprowadzi na rynek nowe edycje wszystkich tomów trylogii w odmienionej, artystycznej szacie graficznej autorstwa Ilji Jackiewicza, znanego i utalentowanego rosyjskiego ilustratora, twórcy okładek takich książek jak FUTU.RE (Glukhovsky), Łzy Diabła (Magdalena Kozak), Szczury Wrocławia (Robert J. Szmidt), a także wszystkich tomów serii Uniwersum Metro 2033, w tym Dzielnicy obiecanej (Paweł Majka) i niedawno wydanej Otchłani (Robert J. Szmidt).

Pomimo zupełnie nowej stylistyki okładek nowych edycji książek, wydawnictwo zachowało dokładną graficzną korespondencję z poprzednimi wydaniami książek. Polski logotyp Metro 2033/2034/2035 zaprojektowany przez Jacka Doroszenkę, pozostał geometrycznie niezmieniony, a jedynie dostosowany przez Ilję Jackiewicza do nowych okładek; nie zmienił się też układ napisów na frontach i grzbietach książek.

To jeszcze nie wszystko...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

próby ognia

Dziś od księgarń trafiło nowe wydanie "Prób ognia", kontynuacji "Więźnia labiryntu" autorstwa Jamesa Dashnera. Książka została objęta patronatem Game Exe i wyróżnia się nową, filmową okładką. Film na podstawie powieści trafi do polskich kin już 18 września.

„Próby Ognia” to drugi tom serii „Więzień labiryntu” amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, która stała się światowym bestsellerem i została przeniesiona na ekran filmowy przez wytwórnię Twentieth Century Fox.

„Więzień labiryntu” skończył się niezwykle emocjonalnym zwrotem akcji, który sprawia, że wszyscy miłośnicy serii w napięciu oczekują na spotkanie z kolejną przygodą.

„Próby Ognia” przynoszą jeszcze więcej napięcia, pułapek i mylnych tropów niż „Więzień labiryntu”, przez co trzymają czytelnika w nieustannym napięciu aż do ostatniej strony.

Książki fantastyczne

Pół świata – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
pół świata, joe ambercrombie

„Pół króla” rozbudziło mój apetyt na zapoznanie się z całą trylogią "Morza Drzazg". Świat skonstruowany przez autora być może nie powala szczegółowością i dopracowaniem niczym u profesora Tolkiena, aczkolwiek potrafi zaabsorbować i przyciągnąć uwagę czytelnika. Chociaż seria przeznaczona jest raczej dla młodzieży, część pierwsza może spodobać się także dojrzałemu czytelnikowi. Jak rzecz ma się z kontynuacją, czyli z „Pół świata”?

Mamy do czynienia z dalszym ciągiem poczynań Yarviego, ale ma on już zupełnie inny status społeczny. W roli głównej Abercrombie obsadził zupełnie nową postać. Zadra Bathu jest absolutnym ewenementem – to dziewczyna-wojownik, dzielnie stająca w szranki z silniejszymi od niej rówieśnikami. Podczas jednego z treningowych pojedynków dochodzi do nieszczęśliwego, tragicznego w skutkach incydentu.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
pierwszy grób po prawej

Co wyjdzie z połączenia kryminału, urban fantasy i paranormal romance z domieszką erotycznej pseudoliteratury w stylu harlequinów? Darynda Jones postanowiła zaryzykować i zaserwowała czytelnikowi właśnie taką mieszankę wybuchową. Zdecydowanie nie był to najlepszy pomysł.

Powieść miała być połączeniem kryminału, romansu oraz elementów paranormalnych, ale detektywistyczne wątki zostały potraktowane po macoszemu. Bohaterka niby jest detektywem, ale jej działania ograniczają się niemal wyłącznie do pytania o odpowiedź duchów lub wykorzystywania ich wypowiedzi do przekonywania innych do swoich racji. Tym sposobem czytelnik otrzymuje co prawda rozwiązanie zagadki, ale bez zwyczajowego poszukiwania odpowiedzi, przesłuchiwania świadków czy łączenia pozornie całkowicie niezależnych wątków. Autorka poświęca natomiast mnóstwo uwagi bujnemu życiu erotycznemu bohaterki ze szczególnym naciskiem na: "zręczne dłonie", "gorące usta", "jedwabiste fałdki" oraz "płomienie liżące wszystkie miejsca intymne, podkreślając tym samym szał pożogi i pożądania".

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
drugie odkrycie ludzkości, nostrilla, cordwainer smith

Twórczość Paula Myrona Anthony'ego Linebargera jakimś cudem umknęła polskiemu rynkowi i na jej odkrycie musieliśmy czekać aż do 2015 roku, kiedy ukazała się w nowej serii wydawnictwa MAG – „Artefaktach”. „Drugie odkrycie ludzkości. Norstrilia” pozwala na bliższe zapoznanie się z wizjami pisarza, który wydawał fantastykę pod pseudonimem Cordwainer Smith i prowadził bardzo interesujące życie – poczynając od dzieciństwa częściowo spędzonego w Chinach, przez służbę w Korpusie Wywiadu Armii USA, a kończąc na doradzaniu prezydentowi Kennedy'emu. Po takiej prezentacji od książki można oczekiwać wiele. Czy spełnia pokładane w niej nadzieje?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
sissy sawyer, przepowiednia

Czy można połączyć profesjonalne policyjne dochodzenie, prowadzone przy użyciu najnowszych metod z wróżeniem z kart? Graham Masterton udowadnia w powieści "Sissy Sawyer. Przepowiednia", że nie tylko można, ale także da się to zrobić skutecznie.

Pomysł na fabułę pojawił się po lekturze artykułu o serii ataków snajperskich, w wyniku których zginęło wówczas dziesięć osób, a trzy zostały ciężko ranne. Napastnicy strzelali bez żadnego powodu do losowo wybranych ofiar. Inspiracja codziennymi wydarzeniami nie jest niczym szczególnym, gdyż wielu autorów wielokrotnie wspomina, że historie są wszędzie, a prawdziwa sztuka polega na tym, by umieć je dostrzec oraz przekazać innym. Powieść Mastertona wyróżnia się przede wszystkim umiejętnością pokazania rzeczywistości z różnych perspektyw. Czytelnik od początku wie, kto stoi za atakami, ale prawdziwą przyjemność stanowi powolne odkrywanie motywacji bohaterów.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Tappi – recenzje książek

Dodał: , · Komentarzy: 0

Mówi się, że Marcin Mortka to gawędziarz, marzyciel i pracoholik, którego odwiecznym marzeniem jest napisanie bajki idealnej. Czy człowiek, nawet tak zasłużony na poletku rodzimej fantastyki, jest w stanie spełnić swoje fantazje i musnąć perfekcji? Nasza etatowa recenzentka książkowa, Audrey, postanowiła to sprawdzić, sięgając po przygody przyjaznego wikinga Tappiego.

tappi, marcin mortka

Czy Mortka okazał się stworzony do pisania prozy dziecięcej, czy też może eksperyment na tym polu nieszczególnie się udał? Przekonajcie się sami.

Wczytywanie...