Shar i powłoki nocy

2 minuty czytania

shar
Symbol Shar

Shar to podstępna, niegodziwa bogini nienawiści, zła i zazdrości, a także twórczyni Cienistego Splotu. Zrodzona wraz z powstaniem wszechświata, nieustannie toczy boje ze swoją siostrą, Selune, zaś powłoki nocy to źrenice jej oczu.

Żelazna wola i perwersyjna determinacja tych istot czyni je idealnymi strażnikami sekretów Shar. Powłoki nocy poświęcają się jej wizji, praktykują jej magię, są okrutni i inteligentni oraz nie boją się wycofać, by wrócić i zmiażdżyć wroga. Honor nie odgrywa dla nich żadnego znaczenia. Robią to, co się im podoba pod warunkiem, że zwiększa to ich moc – lub moc Shar.

Powłoki plotą sieci intryg, szantażu i kontroli za pomocą nekromancji, iluzji oraz zaklinania, zawsze działając zgodnie z wolą bogini. Najczęściej sługami zostają kapłani. Tropiciele są wśród nich rzadkością. Znaleźć ich można w społecznościach dużych i małych, najczęściej praktykujących swoje obrzędy w tajemnicy. Wielu działa na rzecz obalenia rządów, organizuje sekretne stowarzyszenia i stwarza fałszywe kulty, by zrealizować swoje cele – wszak Shar dąży do obalenia tego, co istnieje, by powrócić do samego początku stworzenia.

sharGrafika z "Wyznań i Panteonów"

Oczy powłok nocy są całkowicie czarne, co wyróżnia je pośród innych, a zdolność widzenia w ciemnościach naturalnych i magicznych sprawia, że przeważnie obierają nocny tryb życia. Powłoka nocy nie może zostać oślepiona.

Shar nie tylko przewodzi im w posługiwaniu się magią Cienistego Splotu, ale i umożliwia komunikowanie się poprzez cienie umysłu. Powłoki nocy szepcą krótkie wiadomości innym wyznawcom Mrocznej Bogini w zasięgu stu pięćdziesięciu metrów. Wiadomość tę słyszą wszyscy wyznawcy Shar, ale i obserwatorzy tego zjawiska, o ile są wystarczająco blisko, by wydobyć z ciszy szept powłoki nocy. Umiejętność ta może być używana do komunikowania się z nieumarłymi wyznawcami oraz innymi stworzeniami w służbie Shar.

Powłoki posiadają także właściwość, dzięki której każdy czakram w ich użyciu zamienia się w Dysk Nocy, nadając mu nowe właściwości. Jeśli jest to bicz lub sztylet, może go napełnić klątwą tuż przed atakiem. Pośród umiejętności powłok znajduje się także wyjątkowa zdolność wejścia w umysł stworzenia i natychmiastowego zmodyfikowania jego wspomnień. Na wyższych poziomach wtajemniczenia powłoka nocy może wezwać cienie, które będą wykonywały jej rozkazy przekazywane w sposób werbalny tak, jakby znała jego język. Może do tego użyć także mowy cienia. Najpotężniejszą zdolnością powłok jest możliwość zdominowania stworzenia, zaś ten efekt utrzymuje się przez cały dzień. Umiejętność ta nie ma komponentu werbalnego, co odróżnia ją od wielu zdolności czaropodobnych tego typu.

Najsłynniejszym miejscem kultu Shar jest prawdopodobnie Mroczny Dom w Saerloon, znajdujący się w latarni morskiej, wyrastającej z jednej ze skał w Przełyku Umberlee, przy południowym wybrzeżu Sembii. Latarnię tę ufundowała kupiecka księżniczka z Saerloon, lady Merelith ze Straży, zapewniając podróżnym i kupcom bezpieczne połączenie między Miastem Rzeźbionych Diabłów a Morzem Spadających Gwiazd. Strażnikiem latarni mianowała Zembratha Kluna, swojego dalekiego kuzyna z Wrót Zachodu, nie wiedząc, iż jest on zagorzałym wyznawcą Shar i powłoką nocy.

Latarnia została wzniesiona w pobliżu ruin Boi Hezemdella, na skalistej wysepce Mezeketh, służąc za dom wyznawców Pani Utraty i stanowiąc ważną bazę dla sieci agentów, którzy próbują zapewnić klerowi Shar przewagę w duchowej wojnie przetaczającej się przez Faerun. Działalność Mrocznego Domu, jak żartobliwie nazywają latarnię Klun i jego towarzysze, jak na razie nie zwróciła niczyjej uwagi. Umiejętnie służą miastu jako zdolni latarnicy, jednak są to wyłącznie pozory.

Komentarze

0
·
W ogóle to skandal!
Jak można tę piękną, cudowną boginię nazywać 'podstępną i niegodziwą'. To pomówienia i nieprawda. Wszyscy wiemy, a już ja na pewno, że Shar to dobrotliwe bóstwo dające schronienie w mroku. A planowanie przyszłości, które szumnie nazywane jest 'intrygami', to tylko zabezpieczenie przed innymi istotami i bogami, którzy panoszą się po świecie i deprawują młodzież. Taka Lolth na przykład, to już brak słów... obrzydliwy insekt!
0
·
Spójrz na autorów, a zobaczysz, kto współtworzył ten tekst
0
·

Cytat

Taka Lolth na przykład, to już brak słów... obrzydliwy insekt!


Wyślij mi na PW swój adres, a następnego dnia Lolth będzie dla Ciebie jedynym źródłem i celem wszelkiej racji.

Poza tym niegodziwość Shar jest w istocie wyolbrzymiona - Pajęcza Matka nie raz udowodniła swoją przebiegłość, podczas gdy Shar działa dość szablonowo i przez to jest zbyt... przewidywalna.
0
·
Szablonowo czy nie... ważne że skutecznie.
0
·
Czy ja wiem... Skupia się na zwalczaniu Selune, która raczej jest słaba, a i tak zabić jej nie może. Jednak doceniam fakt, że skusiła kilku drowów, więc być może nie jest aż tak beznadziejna

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...