Elminster

2 minuty czytania

Mag Elminster jest jakoby wizytówką jednego ze światów D&D zwanego Forgotten Realms, lub jak wolicie, Zapomnianych Krain. Postać ta występuje w kilku książkach, jak też "gościnnie" w grach Baldur's Gate oraz Baldur's Gate 2. W pierwszym z wymienionych tytułów pomagał bohaterowi – dziecku Bhaala. W kontynuacji był jednym z wielkich bohaterów Krain. To jego imię pojawiało się w zagadce chochlików, jak też osobiście dopilnował, aby Jaheria wróciła na łono Harfiarzy.

Elminster urodził się ok. 1000 lat temu i pozostaje jednym z niewielu tak długo żyjących ludzi. Swą długowieczność zawdzięcza praktykowanej przez wiele lat magii. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż należy do Wybrańców Mystry. Bogini magii każdego ze swoich ulubieńców obdarzyła wieloma talentami, w tym długowiecznością. Wybór Elminstera podyktowany był faktem, iż posiadł on unikalną zdolność do "przechowywania" cząstki boskości Mystry.

W 1357 RD, czyli przed Czasem Niepokoju, mag osiedla się w miejscu zwanym Cienistą Doliną, niedaleko ruin starodawnego miasta elfów Myth Drannor. Jego wieża wygląda bardziej jak wiatrak i nie wyróżnia się niczym niezwykłym – a przynajmniej tak się na pierwszy rzut oka wydaje. Wraz z Rycerzami Myth Drannor, Elminster pilnuje, aby demony zamieszkujące ruiny tego dawnego wspaniałego miasta nie zaczęły nękać Krain.

Miejscem "pracy" pozostaje Cienista Dolina. W wolnych chwilach przemierza plany istnienia i wędruje do innych sfer egzystencji. Nie zdziwcie się więc, jeśli kiedyś przemierzając miasto sfer Sigil napotkacie starca z długą białą brodą, laską, śmieszną czapką, odzianą w czerwone wdzianko.

W czasie swojej bardzo długiej kariery poznał wielu przyjaciół, ale także narobił sobie nie mniej potężnych wrogów. Do tych ostatnich można zaliczyć przykładowo beholdery, czyli obserwatorów. Nie brak tu także o wiele groźniejszych przeciwników, jak chociażby Cyric czy Zhentarimowie. Elminster zwykł mawiać, że Manshoon nie jest dla niego żadnym zagrożeniem. Nić swego rodzaju przyjaźni łączy go chociażby z szalonym Halasterem. Można więc powiedzieć, że Elminster nie kieruje się uprzedzeniami innych.

W Dylogii Shandril pojawia się jedna z dawnych uczennic Elminstera, Symgharyl Maruel, znana jako Shadowsil. Choć próbuje zabić przyjaciół Starego Maga w bitwie magicznej, w której pomaga jej jeden z drakoliczy, to po widowiskowej walce dobro zwycięża a Shadowsil ulega i ginie. Przekonujemy, się dawna uczennica kochała Elminstera (z wzajemnością), lecz Wybraniec Mystry nie mógł jej uratować przed śmiercią. Symgharyl umiera w objęciach maga. Ten jednak nie pozostaje całe życie samotny. Po pewnym czasie wiąże się z Simbul, której potęga może bez problemu równać się z jego. Tę dwójkę połączyło prawdziwe uczucie, zdolne przezwyciężyć wiele przeciwności losu.

Elminster to zdecydowanie jedna z najciekawszych postaci w Forgotten Realms. Potężna i mądra, stała się prawdziwą ikoną a zarazem siłą, która zdolna jest wpływać na losy świata... a przy tym siła ta niepozbawiona jest swoistego poczucia humoru.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...