Pokój na froncie wiedźmińskim?

1 minuta czytania

Nie można odnieść wrażenia, że ostatnimi czasy Opatrzność w dalszym ciągu patrzy przychylnie na uniwersum "Wiedźmina". Można tu się odnieść do premiery serialu na Netfliksie, który spotkał się z ciepłym odbiorem, lecz nie tylko o to chodzi. CD Projekt RED wydało oświadczenie, że udało im się dojść do porozumienia z Andrzejem Sapkowskim.

wiedźmin

CD Projekt RED to polska firma, która sławę na skalę światową zyskała dzięki przekuciu prozy Andrzeja Sapkowskiego w gry, które zyskały sobie szerokie uznanie i grono oddanych fanów. Jednakże nieoczekiwana popularność marki przyniosła ze sobą również kłopoty. W 2018 roku Andrzej Sapkowski, twórca przygód Geralta z Rivii, zażądał od firmy kolejnych 60 milionów złotych za prawa do korzystania z marki. Prezes firmy, Adam Kiciński, uznał te roszczenia za bezpodstawne, co argumentował umowami podpisanymi w latach 2002-2016. Roszczenia te wynikły z faktu, że autor, nie przewidując sukcesu, jaki może osiągnąć dzieło CD Projekt RED, sprzedał prawa do postaci za zbyt niską kwotę (nieoficjalnie mówi się 35 tysiącach).

Choć spółka ze względu na prezpisy o ochronie klientów nie podała szczegółów porozumienia, to jak powiedział sam Kiciński: "Wierzę, że dziś rozpoczniemy nowy etap w naszej relacji". Ugoda ma zapewnić zaspokojenie żądań obu stron, uszanować dotychczasowe umowy i stworzyć podstawy do dalszej eksploatacji uniwersum przez CD Projekt RED, nie tylko w dziedzinie gier, ale również komiksów, gier tradycyjnych i merchandisingu.

wiedźmin

Komentarze

4
·
Nie oszukujmy się - gdyby nie CDProjekt RED, to nie byłoby serialu Netflixa i sukcesu książek. Sapkowski dalej byłby mało znanym pisarzem fantastyki który siedzi na emeryturze zarobionej w Centrali Handlu Zagranicznego, a tantiemy ze sprzedaży książek mógłby traktować jako skromny do niej dodatek. Oddając szacunek jego pisarskiemu geniuszowi jednocześnie stwierdzam, że jest s***ący we własne gniazdo osioł, buc, burak oraz gamoń nierozumiejący, że to właśnie dzięki RED-om jest dzisiaj tu, gdzie jest.
Niemniej bardzo cieszę się, że się dogadali. Czekam na Wiedźmina 4, jak na pierwszą gwiazdkę 24 grudnia.
1
·
mbwrobel, lepiej bym tego nie ujął. Poza tym, mógłby pan Sapkowski wziąć się za pisanie, miast pławić się w blaskach fleszy. I nie mam tu na myśli kolejnych popłuczyn po wiedźmińskim cyklu (vide: "Sezon burz"), których nie dało się czytać.
1
·
Czyżby obiecali mu roczny zapas wódy?
1
·
Ktoś wspominał, że zaczął żądać pieniędzy, gdy (dziś już nieżyjący) syn mu zachorował. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale może lepiej nie oceniać.
-1
·
@krzyslewy
Jak to nie oceniać? Cebulaki są najlepsze w ocenianiu i gnojeniu lepszych od siebie

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...