posiadlosc

„Dragon Age II” – garść różności

2 minuty czytania

Premiera „Dragon Age II” coraz bliżej i przyznam szczerze, że ciekawy jestem szpetnie, jak dobrze sprzeda się najnowsze dziecko BioWare. W końcu z tym tytułem wiąże się masa kontrowersji, a na dodatek będzie on musiał zmierzyć się z niespotykaną od lat liczbą konkurentów, którzy z otwartymi ramionami przyjmą graczy rozczarowanych zmianą kierunku „smoczej sagi”. Czy ryzyko było warte świeczki? Przekonamy się już niedługo.

Tymczasem Kanadyjczycy wolą dmuchać na zimne i za pośrednictwem najnowszego spotu reklamowego, starają się ukazać, że droga jaką obrali była słuszna, a pasjonaci nie muszą się niczego obawiać. Skoro krytycy z branżowych czasopism, którzy z niejednego pieca chleb jedli, rozpływają się w ekstazie?

Plik wideo nie jest już dostępny.

Czujecie się przekonani? Bo ja, niestety, nie bardzo. Kilka „dziewiątek” to jednak zbyt mało, abym był zaintrygowany i zaczął nagle bić pokłony przed „Dragon Age II”. Oczekuje raczej czegoś w tym stylu, ale na to pewnie przyjdzie jeszcze czas. Przynajmniej mam taką nadzieje, bowiem BioWare ostatnio nie rozpieszcza nas dobrymi zwiastunami, tak jak to było kiedyś, gdy każdy materiał filmowy przyszykowany przez te studio, powodował totalne opadnięcie szczęki.

Dragon Age 2Dragon Age 2Dragon Age 2

Skoro wspomniałem już o recenzjach, to warto na chwilę przenieść się na nasze rodzime podwórko. Czasopismo „Neo Plus” jako pierwsze w Polsce oceniło najnowszą produkcję BioWare. Werdykt? Wysokie 9/10. Autor jest wręcz wniebowzięty potyczkami („sieczka wcale nie jest bezmózga”), intrygującymi lokacjami i postaciami, znakomitą fabułą czy nowym systemem dialogowym. Natomiast mocno nie przypadł mu do gustu niedoskonały interfejs, który ukazuje swoje największe wady w trakcie eksploracji. Narzeka również na przykrą utratę możliwości ukończenia niewykonanych wcześniej zadań (co jest w sumie dziwnym zarzutem, skoro fabuła rozciąga się na całą dekadę) oraz brak obozowiska znanego z „Dragon Age: Początek” (prowadzi to ponoć do dziwnych konfliktów w drużynie, które ciężko jest później ugasić). Po więcej zapraszam do kiosków.

Dragon Age 2Dragon Age 2Dragon Age 2

Na deser filmik prezentujący pokrótce wszystkie klasy i towarzyszy. Jeżeli wciąż kotłują się w Was dylematy pokroju – „łotrzyk czy mag?” albo „kogo wziąć do mojej drużyny wypadowej?”, to materiał przyszykowany przez serwis IGN może okazać się bardzo pomocny.

PS. O godzinie 22 odbędzie się kolejna prezentacja „na żywo”. Tym razem boski Mike Laidlaw zaprezentuje bonusowe DLC (cóż, materiału ma sporo...), a przede wszystkim kilka fragmentów z „Księcia na wygnaniu”. Oczywiście, będzie też możliwość zadania paru pytań pracownikowi BioWare, dlatego też niezgorszym pomysłem dla głodnych wiedzy jest skierowanie kroków pod ten adres.

Komentarze

0
·
Nie śledzę rynku gier komputerowych dokładnie, więc chciałbym się spytać o te konkurencyjne gry?
0
·
Z cRPG i pochodnych:

*Arcania: Upadek Setariff - 25 marca.
*Darkspore - 1 kwietnia.
*Disciples III: Hordy Nieumarłych - 11 marca.
*Deus Ex: Bunt Ludzkości - najprawdopodobniej koniec kwietnia (w tym tygodniu się dowiemy).
*Drakensang: Phileasson's Secret - w Polsce od 18 lutego.
*Dungeon Siege III - 27 maja.
*Fable III na PC - 17 maja.
*Hunted: Demon's Forge - 3 czerwca.
*Might & Magic: Heroes VI - okolice kwietnia.
*Mount & Blade: With Fire & Sword (na zachodzie) - na wiosnę.
*Wiedźmin 2 - 17 maja.
*...i masa DLC do powyższych gier.

Reszta gatunków:

*Assassin's Creed: Brotherhood na PC - 17 marca.
*Crysis 2 - 25 marca.
*Dawn of War II: Retribution - w Polsce od 4 marca.
*Duke Nukem Forever - 6 maja.
*F.3.A.R. - okolice maja.
*Homefront - 18 marca.
*L.A. Noire - 20 maja.
*Operation Flashpoint: Red River - 21 kwietnia.
*Portal 2 - 22 kwietnia.
*Total War: Shogun - 15 marca.
*...i masa DLC do powyższych gier.

Ograniczyłem się tylko do II kwartału.
0
·
Najprawdopodobniej to Wiedźmin 2, który powinien miec większe branie w Europie, szczegolnie srodkowo-wschodniej od DA2. Dalej mamy Fable 3, którego premiera została zapowiedziana na 17 Maja ( notabene tego samego dnia co Wiedzmin 2 ). Zblizajac sie powoli do konca listy mamy tez Dungeon Siege III ( premiera 27.05 ). Chyba mozna takze zaliczyc Skyrim ale nie wiem kiedy wyjdzie. Jezeli sie pomylilem to zgadzam sie na karne biczowanie, ale to chyba te "konkurencyjne" gry. Aczkolwiek moglem o czyms zapomniec

P.S. No tak, Tokar mnie ubiegł.....
0
·
No cóż, chyba jedyną grą z tej listy (jeśli chodzi o RPG), która może zagrozić DA2 jest wiedźmin (przynajmniej w Polsce). Nie znam wszystkich tytułów w prawdzie ale: Dungeon Siege III ( to jest chyba sieciowy hack and slash?), Mount & Blade: With Fire & Sword (to jest chyba RTS), Might & Magic: Heroes VI (to raczej nie jest RPG), Disciples III: Hordy Nieumarłych (grałem w dwójkę, to znowu pogranicze RTS i RPG), Arcania (bądźmy poważni, jedyna groźba powiązana z tą grą jest taka, że fani gothica zrobią szaszłyki z jej twórców ). Fable (próbowałem grać w poprzednią część i odniosłem wrażenie że to jest gra przewidziana dla młodszej widowni) Reszty z erpegów w zasadzie nie znam, do całości dochodzi również fakt że niektóre gry, które podałeś nie wyjdą na konsole.
0
·

Cytat

Dungeon Siege III ( to jest chyba sieciowy hack and slash?)


Owszem, hack'n'slash. Nastawiony jednak na singiel (choć i po sieci można grać, jak np. w Diablo). Do tego grę tworzy Obsidian Entertainment (m.in. Feargus Urquhart i Chris Avellone - jestem przekonany, że kojarzysz tych panów ) i wedle obietnic twórców, w tej części fabuła nie będzie tylko tłem, lecz ma mieć duże znaczenie.

Cytat

Mount & Blade: With Fire & Sword (to jest chyba RTS)


Nie, bardziej aRPG. Bardzo popularna seria wśród graczy i z pewnością sporo z nich się skusi.

Cytat

Might & Magic: Heroes VI (to raczej nie jest RPG)


Właśnie ta część sagi Heroes ma mieć znacznie więcej elementów cRPG (stąd też zmiana szyku, aby się skutecznie odciąć)

Cytat

Disciples III: Hordy Nieumarłych (grałem w dwójkę, to znowu pogranicze RTS i RPG)


To grzech, skoro jest to niezwykle miodna hybryda?

Cytat

Arcania (bądźmy poważni, jedyna groźba powiązana z tą grą jest taka, że fani gothica zrobią szaszłyki z jej twórców )


Fakt, ale gracz do gracza (bastion fanatycznych fanów, którzy łykną wszystko m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii i Włoszech)... Zresztą koszta są naprawdę niewielkie i prócz zakupienia gry, zostanie jeszcze trochę pieniążków na inne przyjemności

Cytat

Fable (próbowałem grać w poprzednią część i odniosłem wrażenie że to jest gra przewidziana dla młodszej widowni)


Baśniowa stylistyka jest, ale dzieciakowi bym tej gry nie kupił. Za dużo brutalności, krwi i seksu. Poza tym ludzie lubią bajki i epickie przygody, a nazwisko Molyneux wciąż znaczy wiele w tym gatunku i branży gier.

Cytat

Reszty z erpegów w zasadzie nie znam, do całości dochodzi również fakt że niektóre gry, które podałeś nie wyjdą na konsole.


Ano, widzisz. Deus Ex to niezwykle popularna (wręcz kultowa) i renomowana (popatrz sobie na oceny poprzednich części na Metacritic, szczególnie pierwszej) seria, która umieszczona jest w unikalnym uniwersum i oferuje specyficzny klimat (cyberpunk). Darkspore robi Maxis, a przecież ich gry zawsze sprzedają się na pniu i robią sporo zamieszania w branży (The Sims, SimCity, Spore). Za Hunted: Demon's Forge stoi kolejna wielka marka Bethesda i studio inXile, którego szefem jest niejaki Brian Fargo (też powinieneś kojarzyć jak fan Fallouta ). To naprawdę nie są anonimowe tytuły i pierwsze lepsze szaraczki skazane na pożarcie.
0
·
No cóż, większość z tych gier to hybrydy - a nie czyste RPG, nie piszę tego jako negatywu ale DA2 wydaje się mieć jednego wroga, wiedźmina, Jeśli zawęzić temat do konsol, to walka w zasadzie będzie między nimi, chociaż 2-3 tytuły z reszty gatunków mogą zamieszać (w szczególności Duke i Noire).

Nie podoba mi się szeroka krytyka DA2, którą widać na wielu serwisach. Jednak jeśli ma być to ME2 z mieczami, to liczę na świetną fabułę i filmowy styl. Szczerze mówiąc to nie czułem takiej więzi z (mam na myśli ME2) bohaterami od czasów Final Fantasy VIII, nie mówcie że się nie wzruszyliście widząc nową Normandię

Tak czy siak, myślę że nowe DA będzie hitem przez kilka tygodni. Jeśli ci ludzie mogli zrobić coś takiego jak ME2, to po prostu nie wierzę że mogli spieprzyć Dragon Age.

Dodaj komentarz

Wczytywanie...