Czasopisma

Baśniowy Gorzów – Landsbergon 2 (6) 2020

Dodał: , · Komentarzy: 0
lansbergon,gorzów

Czy trzeba tłumaczyć, że baśń jest fantastyczna? Mnie nie. A jednak Naczelny rozpisał się we wstępniaku na bite trzy strony. Rozpraszał swoje wątpliwości? Uprzedzał wątpliwości czytelników? Wykorzystał okazję by popisać się erudycją? Wszystko być może. Ładnie wyszło, ale po raz kolejny podniósł poprzeczkę. Objętość gorzowskiego magazynu fantastycznego stała i skromna (24 strony), czcionka ostatnio większa, a wstępy Naczelnego coraz dłuższe. Autorzy mają pod górkę, bo krótka forma wymaga perfekcji. Rezultat? Trzy dobre „baśniowe szorty”.

Elf w rzeźni pegazów. Cóż, w ichnim świecie są bardziej parszywe fuchy. Ofiara uniwersyteckiego mobbingu, niedoszły czeladnik krystalografii odkrywa makabryczną tajemnicę. Dobra historia (chociaż zła) i takież zakończenie. Czegoś jednak brakuje. Może strzępy wspominanej tylko, nocnej rozmowy byłyby tą brakującą kroplą emocji? Czytelnik miał być wstrząśnięty, a nie zmieszany jak rozumiem. Nie idealnie, ale Marta Hihi Kalisiak („Pegazy”) ma barmański dryg, czuje krótką formę.

Czasopisma

Landsbergon #5

Dodał: , · Komentarzy: 0
landsbergon,gorzów,fantastyka,czasopismo

Spójny, tematyczny numer ze sztuczną inteligencją w tle. Pesymistyczny, dystopijny, a zatem i polityczny. Literacko wszystko na plus, chociaż życiowo na minus. Bo z czego się tu cieszyć? Że SI będzie bezwzględnie kontrolować naszą wydajność, co opisuje w „2120” Marta Hihi Kalisiak? Że doprawdy nie wiadomo (grywalizacja wchodzi, więc może to już) – jak w „Main user” Sobkowiaka i Kwiatkowskiego – kto projektantem, a kto awatarem? Że żaden protest nie będzie skuteczny, a spiskowcy skończą – w najlepszym dla nich wypadku – w „nielegalnej” knajpie, systemowym wentylu bezpieczeństwa? („Kontrmachina”)

Sztuka pisania dialogów umiera? Na cztery teksty numeru, dwa obywają się bez nich. Szkoda, bo pomysły zacne, podobnie jak zarysy fikcyjnych światów. Niestety, monolog wewnętrzny nie wystarcza zazwyczaj do wykreowania krwistego bohatera. Błaha w sumie „Kontrmachina” Karola Wojdyło zyskała dzięki niezłym dialogom dynamikę i niejednoznaczność, której trochę brakuje dwóm poprzednim, poważnym tekstom.

Czasopisma

24 lata działalności, ponad 300 numerów i prawdziwy kawał historii polskiego dziennikarstwa zajmującego się tematyką elektronicznej rozrywki. Wszystko wskazuje na to, że koronawirus wciąż zbiera swoje żniwo i tym razem uderza w czuły, bardzo nostalgiczny punkt.

cd-action

Fakty są takie – w związku z pandemią wydawnictwo Bauer zdecydowało się zamknąć kilka swoich tytułów i CD-Action jest jednym z nich. Wszyscy redaktorzy dostali dzisiaj wypowiedzenia z pracy.

Czasopisma

LandsbergON # 4

Dodał: , · Komentarzy: 0
landsberon,fantastyka,gorzów

Dobre miejsce na debiut, nie tylko dla Gorzowian. Tak można by podsumować informację którą zamieściłem niegdyś na łamach GE, z okazji wydania pierwszego numeru tego lokalnego magazynu fantastycznego. Tu nic się nie zmieniło. Jest jeszcze lepiej, bo uzyskanie numeru ISSN umożliwia chwalenie się debiutem w oficjalnym czasopiśmie. Zobaczenie w druku swojego tekstu (lub obrazu na kolorowej wkładce), poddanego fachowej (pod każdym względem) obróbce jest dużą przyjemnością, nawet bez finansowej gratyfikacji.

Skoro pomysł wypalił, o czym świadczą regularnie wydawane kolejne numery, to wypada formalne zalety odsunąć na bok i spojrzeć okiem krytyka. Jest dobrze ale… (bo jakieś ale zawsze jest). Grupa autorów jest wąska, co dla potencjalnych debiutantów powinno być wręcz zaletą, bo ileż numerów może zapełnić naczelny i zastępca? Wprawdzie Mariusz Sobkowiak (wspomniany naczelny) pisze we wstępniaku („To nie miało prawa się udać”) o zalewie prac, ale wcale tego nie widać w numerze.

Czasopisma
landsbergon,zin

Chcesz zobaczyć w druku swoje opowiadania? Załóż czasopismo! Tą drogą poszła grupa młodych, zafascynowanych fantastyką twórców z Gorzowa Wielkopolskiego. Ryzykowna koncepcja, ale w tym przypadku niepozbawiona szans. Za kasę można sobie teraz wydrukować to, co się tylko komu zamarzy, ale takie debiuty są zawsze kosztowne, zwykle przedwczesne, a czasem wręcz kompromitujące. Wszystko przez brak krytycznej redakcji oraz fachowej korekty i edycji. Tu nic z tych rzeczy!

Wszystkie teksty są bezbłędne językowo. W ramach walki z wiatrakami – bo już prawie nikt nie zwraca na to uwagi – mógłbym przyczepić się do użycia "ciężko" w znaczeniu "trudno". Tylko tyle. Podobno jeszcze jakaś literówka, ale ja żadnej nie znalazłem. Korektorskie zboczenie, a z drugiej strony dowód na zaangażowanie twórców. Znaleźli właściwe wsparcie. Walorem wręcz zaskakującym, bo mamy do czynienia z czymś na kształt zina – fan for fan – jest staranny skład i szata edytorska. Wordowskie justowanie i "sierotki" na końcu wiersza? Zapomnijcie i uczcie się! Dwie ręcznie łamane kolumny na każdej stronie tworzą harmonijną całość, a czterostronicowa wkładka z kolorowymi grafikami przyciąga wzrok. Profeska w każdym calu.

Czasopisma

Czasopismo "CD Action" kontynuuje politykę dorzucenia pełnych wersji gier od Ubisoftu, więc nikogo nie powinno zdziwić, że w najnowszym numerze znajdziemy kolejną grę francuskiego wydawcy, czyli szóstą odsłonę cyklu "Heroes of Might & Magic".

heroes vi,cd action

Kolejny, tym razem urodzinowy, numer już na początku przyszłego tygodnia, więc w końcu poznaliśmy nazwy wszystkich dodatków, które zostaną dołączone do pisma. Na nabywców czekają nie tylko kody do "World of Tanks", ale także dwie pełne wersje. Jedną z nich będzie szósta odsłona sławnego cyklu "HoMM", czyli strategii, w której nasz bohater raz jeszcze spróbuje uratować świat przed zagładą w ramach kilku kampanii.

Czasopisma

Nowa Fantastyka 07/2015 na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
nowa fantastyka

Wydanie lipcowe wita nas z okładki facjatą Arnolda Schwarzeneggera. Fakt ten oczywiście związany jest z gorącą premierą nowego "Terminatora". Z recenzją filmu możecie zapoznać się tutaj, natomiast redaktorzy NF (konkretnie Przemysław Pieniążek) przygotowali specjalny tekst, podsumowujący dotychczasową karierę jednego z najpopularniejszych robotów w historii kinematografii.

Tym razem wewnątrz gazety znajdziemy nieomal same dobre artykuły – co, bez żadnej złośliwości, jest dużym zaskoczeniem. Zaczynamy od Mateusza Wielgosza, który udzieli nam informacji na temat Plutona i prób zbadania tego ciała niebieskiego przez współczesnych naukowców.

Czytaj dalej...

Czasopisma

Zakończyła się już akcja crowdfundingu pisma Magia Miecz, które powróci do zbiorowej świadomości fanów gier RPG już w sierpniu. Z tej okazji wydawca pokusił się o krótkie podsumowanie całej akcji zbierania funduszy.

magia i miecz

Michał "Puszon" Stachyra, czyli wydawca nadchodzącej odrodzonej wersji czasopisma Magia i Miecz. postanowił podsumować całą akcję crowdfundingu tej niegdyś kultowej marki. Z zamieszczonego podsumowania można wyczytać, że pierwszy numer pojawi się w sprzedaży tak jak planowano, czyli w sierpniu.

Czasopisma

"Magia i Miecz" powraca! Na papierze.

Dodał: , · Komentarzy: 0

Było pierwsze w Polsce, w dodatku utrzymało się najdłużej na naszym rynku. "Magia i Miecz" kultowe pismo o RPG powróci już w ten weekend! Wczoraj na facebooku pojawił się oficjalny profil wznowionej wersji czasopisma, który w przeciągu pierwszych 5 godzin zebrał 1250 lajków, a w ciągu następnych ta liczba przerosła 2000 śledzących. Czy spełni oczekiwania wytęsknionych fanów? Mamy nadzieję, że z nawiązką, ponieważ teraz pismem opiekować się będzie Fajne RPG, czyli marka powstała ze zjednoczenia Kuźni Gier i wydawnictwa Gramel – obydwa od lat osiągają sukcesy nie tylko na rynku polskim.

magia i miecz

Więcej dowiemy się, kiedy licznik na stronie "Magii i Miecza" dobije do zera. Dokładniejszych informacji należy poszukiwać na poznańskim Pyrkonie. A jeżeli posiadacie jakieś archiwalne numery pisma i wybieracie się na konwent – zabierze je ze sobą. Jak obiecują wydawcy, będziecie mieli wtedy szansę na zdobycie niezwykłej nagrody.

Czasopisma

Nagrody Nowej Fantastyki

Dodał: , · Komentarzy: 0

Ciekawa sprawa się szykuje, ponieważ magazyn "Nowa Fantastyka" postanowił wręczyć swoje "fantastyczne" wyróżnienia. Nagrodzeni mają być zarówno starzy wyjadacze, jak i młodzi twórcy. Dokonano już eliminacji za rok 2013, ale warto śledzić to przedsięwzięcie – a nuż właśnie TY, młody twórco, będziesz mógł pokazać się kiedyś światu właśnie poprzez ten konkurs? Głodnych większej dawki informacji zapraszamy do rozwinięcia newsa.

nagrody nowej fantastyki, nowa fantastyka
Wczytywanie...