Komiksy

Informacja prasowa

Batman w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu, Catwoman w Krakowie, Flash w Poznaniu, Superman w Lublinie, Aquaman i Green Lantern w Gdańsku.

egmont

Najsłynniejsi superbohaterowie uniwersum DC zagościli w polskich miastach. Znani i cenieni polscy rysownicy zostali poproszeni przez wydawnictwo Egmont o stworzenie alternatywnych okładek do kilku regularnie ukazujących się serii ze świata DC Comics, takich jak: Batman Detective Comics, Superman Action Comics, Harley Quinn, Liga Sprawiedliwości, Flash. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli wybitni artyści: Piotr Cieśliński, Zbigniew Kasprzak, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Piotr Kowalski, Tomasz Larek, Katarzyna Niemczyk, Marek Oleksicki, Grzegorz Przybyś, Marianna Strychowska, Przemysław Truściński. Prace prezentują różne style artystyczne i różne wizje znanych postaci, ale wszystkie łączy miłość do komiksów.

Albumy z alternatywnymi okładkami będą ukazywać się od października 2019 r. do stycznia 2020 r.

Adwokat diabła

Adwokat diabła – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
adwokat diabła

Wydawnictwo Vesper ostatnimi czasy rozpieszcza miłośników literatury grozy, wydając regularnie zarówno klasykę gatunku, jak i zupełne nowości. Za sprawą tego właśnie wydawnictwa – niewiarygodne – niemal trzy dekady po premierze najbardziej znana (po części za sprawą ekranizacji) powieść Andrew Neidermana nareszcie trafiła do rąk polskich czytelników.

Młody prawnik z prowincji, Kevin Taylor, wygrywa swoją pierwszą dużą rozprawę, lecz ze względu na kontrowersje z nią związane i bezkompromisowe zachowanie adwokata sukces nie przysparza mu sympatii wśród lokalnej społeczności. Okazuje się jednak, że dokonania Taylora zainteresowały prężną, choć może niekoniecznie słynną firmę prawniczą z Nowego Jorku. Mimo początkowych obiekcji żony, mężczyzna ostatecznie decyduje się przyjąć propozycję dołączenia do spółki. Odmowa byłaby chyba przejawem szaleństwa, gdyż proponowane warunki są wręcz bajeczne. Ale jak to mówią – nie ma róży bez kolców i Taylor wkrótce zaczyna dostrzegać, jaka jest cena tego pozornego sukcesu.

Sacrifice of the Widow
sacrifice of the widow

Składający się z sześciu tomów cykl "Wojna Pajęczej Królowej" jako całość pozostaje najlepszą historią z mrocznymi elfami, jaka zawitała na powieściowe karty. Chociaż każda z książek była pisana przez kogoś innego, to jednak R.A Salvatore czuwał nad poziomem całości, zaś dramatyczne zakończenie pozostawiło kilka niewiadomych. Najważniejszą z nich były losy Halisstry Melarn, która wkroczyła do domeny Lolth, jednak nie opuściła jej bez szwanku.

Losy dawnej szlachcianki z Ched Nasad stanowią szkielet "Sacrifice of the Widow", planowanego jako trylogia kontynuująca wątki ze "Zmartwychwstania". Autorka nie oddała jej jednak narracji. Równolegle prowadzi wątek wyznawców Eilistraee walczących z zagrożeniami ze strony sług Vhaerauna oraz Selvetarma. Tak naprawdę jest to tylko tło do rozgrywki savy, czyli czegoś na wzór szachów mrocznych elfów, w której matka i córka toczą bój o zwierzchnictwo nad całą rasą. Żadna z nich nie przebiera w środkach, więc sama akcja obfituje w liczne trupy, wielką (często starożytną) magię oraz zmagania z bóstwami. Niestety, wielkie czyny są często przeplatane całymi stronami wędrówek po lesie, które co prawda nieco poszerzają naszą wiedzę o bohaterach, jednak potrafią zamęczyć nawet doświadczonego miłośnika podróżowania po pełnych niebezpieczeństw Zapomnianych Krainach.

Komiksy
usagi yojimbo

Nawet w najlepszych seriach trafiają się słabsze momenty. Analizując trylogie czy też po prostu dłuższe serie, często mówi się o syndromie drugiego tomu, który odstaje jakościowo od reszty. W przypadku "Usagiego Yojimbo" na spadek formy trzeba było poczekać aż do trzeciego tomiszcza.

Najnowszy album okazuje się także najkrótszym, bo liczy sobie zaledwie nieco ponad 600 stron. Wciąż jednak jest to kawał miejsca do zobrazowania przygód królika ronina i spółki. Ba, chociaż już wcześniej przyjaciele Usagiego odgrywali ważne role, tak teraz towarzyszą mu właściwie przez cały czas. Ma to uzasadnienie fabularne, bo Stan Sakai w kolejnych rozdziałach poświęcił sporo czasu wydarzeniom związanym z legendarnym Pożeraczem Traw. Mieczem, który w niewłaściwych rękach stałby się potężnym orężem politycznym.

Sakai rozwija więc wątek walki o władzę w feudalnej Japonii, choć ambitni członkowie najwyższych klas społecznych są jedynie wspominani. Prawdziwa walka rozgrywa się pomiędzy Usagim i jego przyjaciółmi a klanami ninja wyrażającymi niezdrowe zainteresowanie Pożeraczem Traw. Niestety rozdziały, które pozwalają poznać nam dalsze losy miecza, są przesiąknięte pościgami i scenami walk. A z kreśleniem tych ostatnich nie jest za dobrze.

Komiksy

Grass Kings #3 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
grass kings #3

Trylogia "Grass Kings" dobiegła końca. Tym samym polski czytelnik może poznać finał historii lub – w zależności od przypadku – przeczytać ją całą za jednym zamachem. To drugie doświadczenie wydaje się najbardziej zalecane, bo poszczególne tomy tworzą zwartą całość.

W ostatniej odsłonie tempo akcji wzrasta, dzięki czemu czytelnik oczekujący odpowiedzi i zakończenia wątków dostanie to, czego chce. Twórcy sprawnie przechodzą od śledztwa i retrospekcji do walki o tytułowe Królestwo Traw, odkrywając przy tym ludzkie dramaty i okrucieństwo. W sprawie mordercy Matt Kindt decyduje się ukazać osobę o szalonych motywacjach, niczym w filmie "Siedem" Davida Finchera, ale być może przez pośpiech postać zostaje nakreślona zbyt grubą kreską, w odróżnieniu od przyziemnej reszty bohaterów.

Obyło się też bez wielkiego elementu zaskoczenia, ale może tu nie należało szarżować. Dzięki temu opowieść pasuje do poprzednich części. To nadal w wielu sprawach realistyczny dramat, który inny wymiar zawdzięcza akwarelowym ilustracjom i częstym wracaniem do przeszłości. Za ich pomocą poznawaliśmy losy postaci i informacje związane ze śledztwem.

Assassin's Creed: Odyssey
assasin's creed: odyssey

Mało kto nie słyszał o "Assassin’s Creed". Seria gier o zabójcach walczących o wolność i wolną wolę zyskała sporo fanów, kolekcję książek i film pełnometrażowy. Dzieła ze wszystkich tych odmian miały swoje wzloty i upadki. Gdzie wypadnie umieścić ostatnie literackie dzieło spod znaku ukrytego ostrza – "Assassin's Creed: Odyssey"?

Starożytna Grecja. Kraina bogów i ludzi, filozofów i wyroczni. Oto świat pogrążony w wojnie peloponeskiej, w którym przyszło żyć Kassandrze. Wygnana z domu za przeciwstawienie się woli wyroczni i władców Sparty wiedzie żywot najemnika w nadmorskiej prowincji. Jej dni przepełniają drobne, często szemrane zadania i użeranie się z miejscowymi rzezimieszkami. Trwa to do dnia przybycia tajemniczego nieznajomego. Ten zaś oferuje jej niewyobrażalne bogactwa w zamian za pozbycie się człowieka odpowiedzialnego za to, co ją spotkało, a któremu nigdy nie wybaczyła. Nieświadoma tego, co ją czeka, udaje się w podróż, w wyniku której przyjdzie jej rozpocząć walkę. Stawką jest nie tylko wynik wojny między Atenami a Spartą, lecz także los całej ludzkości.

Ostatni rozkaz

Dziś premiera Ostatniego rozkazu

Dodał: , · Komentarzy: 0
ostatni rozkaz

Wydawnictwo Uroboros oddaje w nasze ręce "Ostatni rozkaz", czyli trzeci tom wieńczący Trylogię Thrawna. Legendarny imperialny dowódca wciela w życie swój finałowy plan, co zwiastuje kłopoty dla sił Nowej Republiki. Czy ostatnia intryga zakończy się zniszczeniem znienawidzonego wroga?

Fani Gwiezdnych wojen mają powody do zadowolenia, bowiem na polskim rynku ląduje kolejna książka z ich ulubionego uniwersum. Tym razem jest to "Ostatni rozkaz", którą w 1993 roku napisał Timothy Zahn. Mamy do czynienia z bezpośrednią kontynuacją "Ciemnej strony mocy". Chociaż Imperium dobre czasy ma dawno za sobą, to Thrawn zbiera resztki sił i planuje zagładę niedawno odrodzonej Nowej Republiki. Ma do dyspozycji zarówno katańską flotę, jak też armię klonów, ale to wrodzona przebiegłość oraz zmysł strategiczny sprawiają, że staje się śmiertelnym zagrożeniem. Rodzeństwo Skywalkerów nie zamierza zasypywać gruszek w popiele, bowiem stawką jest przetrwanie demokracji. Luke wyrusza odkryć źródło sklonowanej armii, podczas gdy Mara Jade na Corousant powoli dochodzi do siebie po starciu z katańską flotą. Nie wolno jednak zapominać, że po stronie Thrawna stoi także Joruus C’Baoth, czyli mistrz Mrocznych Jedi. Tylko ścisła współpraca użytkowników Jasnej Strony sprawi, że szalony klon będzie musiał zrezygnować ze swoich ambitnych planów.

Za lekko ponad 300 stron w miękkiej oprawie, stanowiące podroż do rozszerzonego świata Star Wars, boleśnie skasowanego przez nowych właścicieli marki, przyjdzie nam zapłacić 49.99 PLN.

Komiksy

Promocja na serię Deadly Class

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

W sklepie wydawnictwa Non Stop Comics pojawiła się promocja na serię "Deadly Class" Ricka Remendera i Wesa Craiga. Promocja potrwa do niedzieli 18 sierpnia.

deadly class

Na czas jej trwania każdy z tomów można zakupić z rabatem 40-procentowym (czyli za 27 zł), zaś pakiet obydwu części z rabatem 45-procentowym (za około 49 zł). Jeśli zastanawiacie się, czy warto, to odsyłam was do recenzji: pierwszego tomu, "1987 Reagan Youth", i drugiego, "1988 Dzieci czarnej dziury".

Komiksy

Hawkeye #5: Odmieniony – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
hawkeye: odmieniony

Jeff Lemire stanął przed trudnym wyzwaniem – musiał zastąpić Matta Fractiona na stanowisku scenarzysty "Hawkeye'a". Wcale nie łatwiej miał nowy rysownik, Ramón Pérez, który z kolei zmienił Davidę Aję. Poprzedni duet stworzył bowiem cztery tomy komiksu uważanego dziś za jedną z najlepszych serii Marvela, mającą lekki ton, dystans do historii wykorzystującej nieraz znane schematy (jak postać femme fatale) i kameralność.

"Odmieniony" to pierwszy z dwóch albumów Lemire'a i Péreza. Obawy na bok – panowie starają się zachować charakter poprzedników i robią to całkiem dobrze. W najlepszych chwilach zmiana twórców jest ledwie zauważalna. Dwójka bohaterów, Clint i Kate, w trakcie walki droczy się ze sobą, a wydarzenia układają w dramat o wychowaniu i szukaniu rodziny. Jest większy, nadnaturalny wątek, mniej pasujący do tradycyjnych misji Hawkeye'ów, ale za to sceny z nim zostały zgrabnie połączone z retrospekcjami.

Akcja rozgrywa się dwutorowo. Ze scen z dzieciństwa Clinta przechodzimy do teraźniejszych zdarzeń – i tak na zmianę przez cały komiks. Obie linie czasowe różnią się przede wszystkim ilustracjami. W przypadku historii dziejącej się teraz Pérez próbuje naśladować minimalistyczny styl Davida Aji, zaś przeszłość ukazuje już w akwarelowych rysunkach, po swojemu. Scenarzysta tematycznie i nawet niektórymi tekstami wiąże te dwa czasy. W zasadzie czytelnik otrzymuje genezę starszego z Hawkeye'ów, Clinta.

Prochy Babilonu

Czekanie na kolejny sezon serialu "Expanse" z pewnością będzie przyjemniejsze dzięki wydawnictwu Mag, które pokazało oficjalną okładkę szóstej odsłony serii, noszącej tytuł "Prochy Babilonu". Co tym razem nawyczyniał James Holden i jego niepokorna załoga?

prochy babilonu,expanse

Odpowiedź znają nabywcy anglojęzycznego wydania, jednak Mag stopniowo tłumaczy i posyła do sprzedaży tę nagradzaną serię. Tym razem pokazano okładkę szóstego tomu, zatytułowanego "Prochy Babilonu", za którą ponownie odpowiada niezawodny artysta ukrywający się pod pseudonimem Dark Crayon. To właśnie on stworzył grafiki zdobiące polskie wydania m. in. "Hyperiona", "Endymiona" czy "Skrzydeł nocy" w ramach serii "Artefakty".

Wczytywanie...