Komiksy
córka płomienia

Dziwna sprawa. W sieci znajdziecie pozytywne oceny pierwszych tomów komiksowego "Wiedźmina". Tymczasem mnie Paul Tobin zraził do swojej twórczości, to nieprawdopodobne, jak bardzo nie wiedział, co robić z postaciami, choć teoretycznie miał jakiś pomysł na ich historię. Sztuka opowiadania wyszła mu najlepiej w adaptacji fragmentu "Sezonu burz", "Dzieciach lisicy". We własnych opowieściach bywało nieźle ("Dom ze szkła"), jak i katastrofalnie ("Klątwa kruków"). Czwarta odsłona przynosi zmianę na stanowisku scenarzysty i ilustratora – i tu więcej spotykam krytyki niż pochwał, a przecież Aleksandra Motyka i Marianna Strychowska stworzyły najlepszą część "Wiedźmina".

"Córka płomienia" nawiązuje do wydarzeń z dodatku do "Wiedźmina 3", "Serca z kamienia". Geralt i Jaskier trafiają do Ofiru, gdzie wiedźmin jest osobą ściganą. Wydostanie się z tarapatów oznacza zajęcie się nową sprawą – i więcej nie warto zdradzać, lepiej sami odkryjcie szczegóły przygotowanej opowieści.

Komiksy
czarny młot: era zagłady. część 1

Scenarzyści piszą w charakterystyczny dla siebie sposób i Jeff Lemire nie należy do wyjątków. Może nawet stanowi jeden z wyrazistszych przykładów tej tezy, bo przez częste wydawanie jego komiksów można poczuć przesyt – każda kolejna historia zdaje się mieć podobne cechy, co poprzednia. Nie inaczej jest z "Czarnym Młotem", który na początku sprawiał wrażenie świeżej serii, przyrównywano go nawet do "Strażników" Alana Moore'a. Z perspektywy czasu pochwały pod adresem tego cyklu wydają się trochę przesadzone.

"Era Zagłady. Część 1" rozpoczyna się kontynuacją sceny, na której stanęliśmy – sceny odpowiedzi. Dlaczego superbohaterowie znaleźli się na farmie i nie mogą wrócić do swojego świata? Nim jednak autor odkryje, jak jest napisane na okładce, "całą prawdę", zabiera czytelnika na wyprawę z popkulturowymi nawiązaniami i popycha do przodu osobiste wątki bohaterów. A może powiedzmy wprost: odciąga chwilę, w której tajemnice zostaną ujawnione.

Komiksy

Informacja prasowa

W październiku Non Stop Comics wyda cztery tytuły. Będą to kontynuacje dwóch postapokaliptycznych serii: "Reszta świata, tom 2: Świat nazajutrz" Jaean-Christophe Chauzy i "Lastman, tom 2" Balaka i Vivesa, który z pewnością chwyci za serca fanów "Dragon Balla"; oraz dwie nowości: "Snow Blind" – thriller w klimacie "Fargo" z rysunkami Tylera Jenkinsa, znanego już polskim czytelnikom dzięki "Grass Kings", a także pierwsza część mocno politycznego dyptyku Alesa Kota, "Czas nienawiści".

non stop comics

Poniżej kalendarz premier:

Komiksy

Trylogia Nikopola – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 3
trylogia nikopola

Minęło dobrych kilka lat, odkąd po raz pierwszy sięgnąłem po "Trylogię Nikopola" Enkiego Bilala, motywowany wówczas chęcią poznania dorobku jednego z najsławniejszych europejskich twórców. Spotkanie nie należało do najprzyjemniejszych, komiks wzbudził sporo negatywnych emocji, wywołanych w głównej mierze ciężkostrawną narracją, niecodzienną i trudną w odbiorze wizją świata oraz trochę dziwaczną szatę graficzną. Czy po kilku latach inaczej odbieram najsłynniejsze dzieło Bilala?

Akcja "Trylogii Nikopola" rozpoczyna się w 2023 roku, czyli niedalekiej dla teraźniejszego czytelnika przyszłości, jednak trzeba pamiętać, że dla Bilala była to dalece odleglejsza perspektywa. Belgradczyk zaczął pracę nad "Targami nieśmiertelnych" — pierwszą częścią wchodzącą w skład omawianej "Trylogii..." — jeszcze w 1980 roku, a kolejne historie zatytułowane "Kobieta pułapka" i "Zimny równik" powstały odpowiednio w 1986 i 1992 roku.

Komiksy

Informacja prasowa

Pierwszy tom serii Swolfsa "Lonesome", czwarty album z opowieściami Moebiusa w kolekcji "Mistrzowie Komiksu", "Strażnicy Galaktyki" w linii klasyki Marvela oraz kolejny koci trójpak z przygodami Garfielda i 37 tom przygód "Smerfów" – do księgarń trafiły 18 września, jako pierwsze premiery tego miesiąca.

egmont

I – wydawałoby się – ostatnie, ale tylko teoretycznie. Bowiem już 28 września, podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, będą dostępne przedpremierowo albumy komiksowe Egmontu, które trafią do oficjalnej sprzedaży 2 października.

Westerplatte

Westerplatte – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
westerplatte

Westerplatte broni się nadal… Podczas kiedy kolejne polskie miasta przechodziły w ręce Niemców, obrońcy tego wąskiego kawałka lądu dzień po dniu stawiali opór napastnikowi, mimo że mieli wytrzymać tylko kilka, kilkanaście godzin, mimo że przewaga wroga była ogromna, że znikąd nie było pomocy. Nie ma Polaka, który by nie słyszał o Westerplatte, uczą o tym w szkole, telewizja emituje reportaże w każdą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. A jednak w tej powszechnej wiedzy mnóstwo jest luk, do czego przynajmniej w części przyczyniła się fałszująca historię komunistyczna propaganda. Najnowsza książka Jacka Komudy, historyka, uznanego autora fantasy i powieści historycznych, ma szansę wypełnić przynajmniej część z tych luk, dostarczając przy tym czytelnikom silnych emocji, tematów do rozważań, ale też po prostu – dobrej rozrywki.

Gambit Wielopolskiego

Gambit Wielopolskiego – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
gambit wielopolskiego

Jesteśmy narodem, który wysoką estymą darzy swoją własną historię. Szczególnie wszelkiej maści zrywy niepodległościowe podejmowane raz za razem podczas zaborów, aby wyzwolić rozdarty kraj spod jarzma. Są to zatem wydarzenia powszechnie znane, a wszelkiego rodzaju spekulacje nad nimi są bardzo utrudnione. Adam Przechrzta to autor, który się tego nie boi. Polemikę na ten temat można znaleźć w jego dziele po tytułem ”Gambit Wielopolskiego”, które doczekało się ponownego wydania.

Kalendarz wskazuje dwudzieste drugie stulecie. Imperium Rosyjskie jest silniejsze niż kiedykolwiek, i to z bardzo ciekawego powodu. Dzięki skutecznym politykom i zaawansowanej technologii udało się uniknąć nie tylko powstania styczniowego, ale również obu wojen światowych. To jednak miało swoją cenę. W tej rzeczywistości istnieją ludzie obdarzeni potencjałem do zmieniania historii, zwani jokerami. W tej właśnie chwili na scenę wchodzi sztabskapitan Czachowski – dawny terrorysta niepodległościowy, a dziś jeden z najważniejszych agentów Imperium. Celem pozyskania wsparcia jednego ze szczególnych indywiduów udaje się na pogranicze z komunistycznymi Chinami. Ta wyprawa szybko wymyka się spod kontroli i zaczyna ciąg zdarzeń, których wpływ odczuje nie tylko domena Romanowów, ale i cały świat.

Komiksy

Infidel – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
infidel

Jordan Peele to nadal stosunkowo nowy twórca horrorów, którego karierze należy się bacznie przyglądać. Za debiutanckie "Uciekaj!" zdobył Oscara i to wtedy zaprezentował swoje zdolności w łączeniu tematyki społecznej z motywami grozy. Komiks "Infidel" miał być w tym miksie podobnie dobry.

Akcja dotyczy nawiedzonego domu – czy raczej: nawiedzonego bloku. W budynku mieszka istota, która swoją siłę czerpie z ksenofobicznych zachowań ludzi. Mieszkańcy – w tym jedna z bohaterek, muzułmanka z rodziną – stają się ofiarami mrocznego bytu.

Z okładki można przeczytać opinię Hollywood Reporter: "Perfekcyjnie wyważone". Nie mogę się z nią zgodzić, bo przekaz społeczny zdecydowanie i za bardzo dominuje nad historią grozy. To jest wyraźne do tego stopnia, że Porsnak Pichetshote prawie nie pisze normalnych rozmów. Zawsze stara się włączyć w dialog temat uprzedzeń i w ten sposób zaprzepaszcza szansę na stworzenie ciekawych bohaterów – służą mu oni głównie do dyskusji o ksenofobii. Autor nie ustrzegł się też czasem przegadania.

Książki fantastyczne

Zmarł Andrzej Polkowski

Dodał: , · Komentarzy: 1

W miniony czwartek, w dniu swoich 80. urodzin, zmarł Andrzej Polkowski – wybitny tłumacz, a także pisarz i archeolog.

andrzej polkowski

Najbardziej znany jest z tłumaczeń literatury dziecięcej i fantastycznej, przede wszystkim "Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa i "Harry'ego Pottera" J.K. Rowling. To jednakże tylko część jego wieloletniej pracy, przełożył bowiem ponad 100 tytułów. Pogrzeb odbędzie się w środę na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.

Komiksy

Informacja prasowa

We wrześniu Non Stop Comics wyda tylko trzy tytuły. Będą to kontynuacje dwóch serii z Image Comics: szósty tom "Odrodzenia" Tima Seeleya i Mike'a Nortona oraz trzeci "Deadly Class" Ricka Remendera i Wesa Craiga. Nowością będzie arcydzieło horroru, adaptacja opowiadań H.P. Lovecrafta w wykonaniu mistrza Alberto Brecci, "Mity Cthulhu".

non stop comics

Poniżej kalendarz premier:

Wczytywanie...