Książki fantastyczne

"Oblężenie Macindaw" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Jaguar możecie przeczytać recenzję kolejnego tomu serii "Zwiadowcy" pt. "Oblężenie Macindaw". Po raz kolejny Tamc. ujawnia mocne i słabe strony lektury. Zapraszamy do czytania!

oblężenie macindaw

Każdy, kto czytał wszystkie książki z serii "Zwiadowcy", doskonale zdaje sobie sprawę, że piąty tom, pt. "Czarnoksiężnik z Północy", daleko odbiegał od pozostałych części. Okazał się przeciętną lekturą, bez emocjonującego zakończenia, w której akcja urywa się w niezrozumiałym momencie, a najmocniejszą stronę stanowi fakt, że, w końcu, to "Zwiadowcy". I choć książkę czytało się całkiem przyjemnie, pozostaje pewien niesmak. Pierwszą okazję do rehabilitacji John Flanagan dostał wraz z premierą szóstego tomu pt. "Oblężenie Macindaw". Czy Australijczyk wykorzystał swą szansę?

Wszystko zaczyna się od przedstawienia Skandian, obozujących na nieznanych sobie ziemiach. Przewodzącego im Gundara, który zastanawia się, jak umożliwić swoim ludziom powrót na ojczyste ziemie, odwiedza oczekiwany przez czytelników Will. Wizyta młodego zwiadowcy nie jest przypadkowa; bohater zamierza uratować swą przyjaciółkę, Alyss, uwięzioną przez Kerena i jego zbójów w zamku Macindaw. Posępne zamczysko słynie z faktu, że bardzo trudno je zdobyć, mając nawet trzykrotnie większą przewagę liczebną. Niestety, na obecną chwilę to obrońcy zamku mają przewagę nad ludźmi, którymi dyryguje Will, dlatego każdy skandiański topór będzie mile widziany u boku młodego zwiadowcy. Warto wspomnieć, że Macindaw został zbudowany w bardzo ważnym ze strategicznego punktu widzenia miejscu – broni Araluen przed najazdami Skottów. Fakt ten wykorzystał Keren, który obiecał najeźdźcom oddać zamek za późniejsze tytuły i władzę. Czy Willowi uda się pokrzyżować ich plany? Z pomocą nadejdzie ktoś jeszcze. Nie myślcie jednak o potężnej armii z samym królem na czele, o nie. Willowi pomoże... Horace. Czy dwójka młodych bohaterów, wspierana przez skromny oddział Skandian i "czarnoksiężnika" Malcolma, słynącego z robienia niewytłumaczalnych sztuczek, poradzi sobie z obrońcami Macindaw?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Dwa światy" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Dzięki uprzejmości Oficyny Wydawniczej Branta przedstawiam wam dziś recenzję książki Michała Dobrakowskiego pt. "Dwa światy", którą sporządził Ardis. Miłej lektury!

dwa światy

Do lektury „Dwóch Światów”, autorstwa Michała Dobrakowskiego, podchodziłem z dużą dozą ostrożności. Nie słyszałem wcześniej nic o wydawnictwie, nie mogłem więc sobie wstępnie zobrazować poziomu powieści. Fakt, że Oficyna Wydawnicza Branta zajmuje się głównie pozycjami akademickimi, nie wzbudził u mnie większego entuzjazmu. Również nazwisko autora nic mi nie mówiło. Internet milczy na temat tego pana. Krótka nota biograficzna na okładce książki musiała mi wystarczyć. Czytamy tam, że Michał Dobrakowski swoje życie związał z medycyną, kocha góry i muzykę poważną oraz ma na swoim koncie pojedynczy sukces literacki – zwycięstwo w konkursie koncernu Vattenfall. Z „Dwóch Światów” aż bije fascynacja autora turystyką wysokogórską.

Dobrakowski przedstawia nam z pozoru spokojne i zwyczajne, choć lekko izolujące się państwo o długiej historii, której zamierzchłe czasy skrywa mgiełka tajemnicy. Stolica Seraju, bo tak nazywa się kraj, leży u podnóża góry, której wierzchołek niknie w chmurach. Szczyt Talafúru, największego sekretu państwa, stał się obiektem pożądania mieszkańców. Trwają prace nad budową schodów prowadzących ponad linię chmur, które pochłaniają niezwykłe sumy pieniędzy i wiele istnień ludzkich. Serajskie władze utrzymują, że jest to jedyny sposób na poznanie wiekowej tajemnicy. Czy aby na pewno?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Nominacje do nagrody im. Janusza A. Zajdla

Dodała: , · Komentarzy: 0

Nominacje do nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009 zostały już ogłoszone! Kto w tym roku będzie się ubiegać o złotą statuetkę? A może macie jakieś prywatne nominacje?

Nazwiska nominowanych ogłoszono wczoraj o godzinie 18.00 w warszawskiej KluboKawiarni Grawitacja.

Zarówno głosowanie, jak i ogłoszenie laureatów odbędzie się na tegorocznym Polconie (przypominam, że w tym roku mamy w trzypaku z Parconem i Euroconem w Cieszynie).

zajdel
Książki fantastyczne

Następca Twilight?

Dodała: , · Komentarzy: 0

Do sprzedaży trafiła dzisiaj kolejna cześć serii Rasa Środka NocySzkarłat Północy, autorstwa Lary Adrian. Powieść wydana u nas przez Amber, za oceanem cieszy się ogromną popularnością i podbija amerykańskie listy bestsellerów. Ciekawe w sumie, jak u nas, kiedy gorączka Zmierzchu przeszła w stadium utajone (a przynajmniej już nie wywołuje takiego szumu)? W dodatku najwyraźniej wampiry na dobre wpisały się do popkultury, bowiem w USA powstaje również film na podstawie tejże serii. Czytał ktoś z was pierwszy tom cyklu pt. "Pocałunek o Północy"? Podobał się? W końcu nie od parady powieści honorowane są nagrodami, a ta na zachodzie zdobyła nagrodę największej amerykańskiej sieci księgarń Borders Books Award 2007 dla najlepszego debiutu.

okładka, szkarłat północy
Książki fantastyczne

Dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis mamy dziś dla was kolejną recenzję książki, tym razem "Smoczych Kości". Autorem recenzji jest Rangramil. Korzystając z okazji informuję również o starcie konkursu związanego z tą pozycją – do wygrania 5 egzemplarzy. Zapraszam do czytania recenzji i udziału w konkursie!

smocze kości

Zacznijmy od tego, od czego prawie wszyscy zaczynają książkę – okładki. Muszę przyznać, że jest całkiem ładna, utrzymana w odcieniach brązu i złota, a wszelkie litery, z których składają się tytuł i nazwiska twórców, wytłoczono, więc książkę z przyjemnością bierze się do ręki. Jak w niewielu dziełach, które miałem okazję czytać, grafika jest powiązana z treścią. Patrzę i od razu wiem, że będzie o smokach i morzu.

Trochę gorzej sprawa ma się z tyłu, gdzie też jakiś niezależny publicysta ładuje coś od siebie, podkreślając ciekawe elementy i zdradzając co nieco z fabuły, byle tylko czytelnikowi włączyły się ślinianki. Jest w tym jakiś cel – jak obślinisz książkę w księgarni, musisz ją kupić. Jednak już po kilku stronach lektury dostrzegam spory błąd – mianowicie, przekręcone zostaje imię głównego boga bohatera. Niby nic, nie przekłamuje to fabuły, ale wywołuje refleksję: piszący czytał tę książkę czy tylko o niej słyszał?

Trudno, jakiś gryzipiórek walnął się, to nie przekreśla przecież książki? No nie, ona sama to robi. Z konsternacją przypominam sobie, że już czytałem książki tego tandemu. W końcu Margaret Weis i Tracy Hickman są autorami serii Dragonlance i trylogii Miecz mroku. Doskonale pamiętam, że ci autorzy mieli wielką wyobraźnię i z łatwością porywali mnie tworzonymi przez siebie światami. Niestety nie mogłem tego samego powiedzieć o stylu narracji i fabule. Tak jest i tutaj. "Smocze kości", pierwszy tom z nowego cyklu "Dragonships", przede wszystkim nie powalają akcją. Fakt, jak zwykle dostajemy barwne tło, wypełnione dziesiątkami legend i miejsc z nimi związanych, ale... Dobra, zacznijmy od początku.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Pan Lodowego Ogrodu i Kłamca do słuchania

Dodała: , · Komentarzy: 0

Dwie książki wydawnictwa Fabryka Słów, Pan Lodowego Ogrodu oraz Kłamca, już teraz dostępne są w formacie audiobooków. Powieści autorstwa Jarosława Grzędowicza i Jakuba Ćwieka czytają Jacek Rozenek ("PLO") oraz Krzysztof Banaszyk ("Kłamca"). Pliki do nabycia w Audiotece a także na stronie audioteka.orange.pl w cenie 28zł i 26zł.

okładka, plookładka, kłamca

Fabryka przy okazji przypomina, że w Audiotece dostępne są także Kroniki Jakuba Wędrowycza do słuchania.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

oblężenie macindaw, john flanagan

W środę do sprzedaży trafił szósty tom bestsellerowej serii australijskiego pisarza Johna Flanagana, "Zwiadowcy". "Oblężenie Macindaw" kontynuuje wątki zapoczątkowane w "Czarnoksiężniku z Północy" i jest drugą odsłoną przygód Willa jako samodzielnego zwiadowcy. Tym razem młody podopieczny Halta będzie musiał zmierzyć się z rycerzem – renegatem Kerenem, który, wystąpiwszy przeciwko Królestwu, przejął kontrolę nad warowną twierdzą Macindaw. W rękach zdrajcy znajduje się Alyss, przyjaciółka Willa, adeptka sztuki dyplomacji, a sam Will nie ma najmniejszego pojęcia o zbrojnym zdobywaniu zamków.

Cenione za szybkie tempo akcji, intrygę, zgryźliwy humor i sympatycznych bohaterów, powieści Flanagana cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko w Australii i Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce. "Zwiadowcy" przypadli do gustu nie tylko młodym czytelnikom, do których są adresowani, ale również starszym, bardziej doświadczonym odbiorców literatury. Kolejny tom jesienią tego roku.

Książki fantastyczne

Magda Kozak jednym z rannych w Afganistanie

Dodała: , · Komentarzy: 2

Czterech polskich żołnierzy zostało rannych wskutek ataku na konwój, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – poinformował rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie. Przydrożny ładunek wybuchowy eksplodował, gdy drogą przejeżdżał polsko-amerykański patrol inżynieryjny. Do zdarzenia doszło na trasie Highway 1, kilkadziesiąt kilometrów od bazy Warrior o godz. 6.30 czasu lokalnego. - pisze Wprost24.

magda kozak

Jak poinformowała AW Runa, za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga, wśród rannych była również Magda Kozak, polska pisarka znana z takich powieści jak wydany niedawno "Fiolet", czy cykl "Nocarz".

Książki fantastyczne

"Krwawe Igrzyska" na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Mam niezmierną przyjemność poinformować, że wraz z tą chwilą na GameExe pojawił się kolejny artykuł. Jako że noc sprzyja wampirom, pragnę uroczyście przedstawić recenzję książki pt. "Krwawe Igrzyska", którą specjalnie dla Was, dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis, napisał nasz redaktor, Tamc.. Gorąco zachęcam do zapoznania się z świeżutką lekturą!

okładka

"W połowie bieżącego roku wydawnictwo Rebis wydało książkę pt. "Krwawe Igrzyska", będącą trzecią częścią cyklu poświęconego sławnemu hrabi Saint-Germain, autorstwa Chelsea Quinn Yarbro. Przyznam, że zastanawiałem się, czego tak naprawdę oczekiwać od tego tytułu, bowiem dobrze pamiętałem, że "Hotel Transylvania", otwierający omawianą serię, okazał się książką nad wyraz przeciętną. Część druga, pt. "Pałac", zaprezentowała się o wiele lepiej, co dało mi podstawy, by liczyć na to, że autorka utrzyma podobny poziom w "Krwawych Igrzyskach". Czy tak się stało? Tłumiłem w sobie mieszane uczucia, póki nie przekonałem się."

Książki fantastyczne

Zmiana tytułu szóstego tomu serii „Zwiadowcy”

Dodał: , · Komentarzy: 1

Informacja prasowa

zwiadowcy, oblężenie macindaw, john flanagan

W związku z powtarzającymi się prośbami ze strony wielbicieli serii Johna Flanagana „Zwiadowcy”, Wydawnictwo Jaguar zdecydowało się zmienić tytuł książki z „Oblężenie Zamku Macindaw” na „Oblężenie Macindaw”. Miło nam poinformować, że książka ukaże się już 16 czerwca 2010 roku.

„Zwiadowcy” należą do najpopularniejszych młodzieżowych serii fantasy na polskim rynku i od daty premiery pierwszego tomu w marcu 2009 cieszą się nieustającym zainteresowaniem czytelników. Cechujące się lekkością i bezpretensjonalnym stylem pisarstwo Flanagana zyskało uznanie nie tylko wśród nastolatków, ale również wśród starszych, bardziej doświadczonych odbiorców. W chwili obecnej cykl liczy sobie dziewięć tomów, w przygotowaniu są kolejne. Tom siódmy – „Halt’s Peril” został nominowany do australijskiej nagrody Book of the Year w kategorii książek dla młodego czytelnika.

Polskie wydanie szóstego tomu, „Erak’s Ransom” ukaże się jesienią tego roku.

Wczytywanie...