Książki fantastyczne

"Behemot" od dziś w księgarniach!

Dodał: , · Komentarzy: 0
pater, watts, trylogia, behemot

To już trzecia część... Owszem, już trzecia część Trylogii Ryfterów, , autorstwa Petera Wattsa. Już dziś ukazała się w księgarniach. Co się w niej znajdzie?

Pięć lat temu zniszczyłaś świat.

Świat sam sobie na to zasłużył.

Z głębin oceanu przyniosłaś mu pewien dar – apokaliptycznego mikroba zdolnego przewrócić całą planetę do góry nogami. Teraz samo DNA znalazło się na krawędzi wymarcia. Ameryka Północna legła w gruzach, opanowana przez wszechmocnego psychopatę.

Rządy na całym świecie upadły, a z popiołów wyłonili się samozwańczy przywódcy i samobójcze kulty. A wszystko to dlatego, że pięć lat temu musiałaś wyrównać rachunki...

Jednak w międzyczasie dokonałaś zaskakującego odkrycia: zniszczyłaś świat z powodu fałszywych pozorów.

Od kilku lat ukrywasz się pośród gór w głębinach Atlantyku. Nie możesz jednak tkwić tam wiecznie. Konsekwencje twoich przeszłych czynów zaczynają sięgać aż na same dno świata – i nagle nawet tam nie da się już cofnąć liczby ofiar.

Tak czy inaczej, musisz wreszcie wypić piwo, którego sama sobie nawarzyłaś.

Oby to piwo było smaczne. Czy będzie? Patrząc na poprzednie części – tak. Mam nadzieję, że i ta dorówna pozostałym.

Książki fantastyczne

"Królewski wygnaniec" – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 0

Ze wschodu nadciągnęła barbarzyńska horda prowadzona przez wodza Loethara... niczym bezlitosna plaga rozlała się po wszystkich królestwach, siejąc zniszczenie pośród tych, którzy niegdyś z niej kpili.

Do zdobycia pozostała już tylko jedna kraina. Najbogatsze i najpotężniejsze królestwo Koalicji Denova – Penraven. Władcy z rodu Valisarów stają w obliczu pewnej śmierci, tyran Loethar pożąda bowiem tego, czym władają tylko oni: legendarnego Uroku Valisarów, daru przekonywania, któremu nie można się oprzeć.

Z pomocą jednego żołnierza królewski syn – ostatnia nadzieja oblężonego miasta – umyka wrogowi. Od teraz przyszłość Penraven spoczywa na barkach tego młodego Valisara, musi on jednak przetrwać wśród bestialstwa i zdrady, by rozwikłać tajemnicę swego dziedzictwa.

Od pewnego czasu miałam ogromną ochotę przeczytać coś w stylu dość klasycznego fantasy – takiego z dobrymi królami, złymi barbarzyńcami itp. Według opisu wydawcy taki właśnie jest "Królewski wygnaniec", nowość Galerii Książki, napisany przez Fionę McIntosh. Od razu zaznaczę, że również przez ten opis nie miałam wielkich oczekiwań względem tej pozycji. Spodziewałam się nieskomplikowanej, prostej fabuły, gdzie dobro jest dobre, a zło złe. Bez wielkich twistów fabuły czy wielowarstwowych intryg." ...czytaj dalej recenzję Ati!

Książki fantastyczne

"Czas poza czasem" – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 0
czas poza czasem, okładka

Doskonała powieść Philipa K. Dicka – Czy poza naszym światem istnieje jakiś inny?

"W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi".

Philip Kindred Dick jest znany praktycznie każdemu maniakowi science-fiction. Kilka dni temu minęła 31. rocznica śmierci nieodżałowanego artysty. Kto wie, ile genialnych powieści mógłby jeszcze napisać? Ale czy na pewno pisarz jest martwy? Utrzymywał on, że w 1974 roku trafił go różowy promień, będący odbiciem słońca od amuletu pewnej napotkanej dziewczyny. Krótko potem miał serię wizji, od czasu których zaczął wieść dwa równoległe żywoty – jeden jako on sam, drugi jako chrześcijanin Thomas, prześladowany przez Rzymian w I wieku naszej ery. Brzmi to co najmniej niewiarygodnie, ale cała historia doskonale pasuje do tytułu recenzowanej przeze mnie książki – "Czas poza czasem". Mimo że przygoda ta zdarzyła się Dickowi dopiero 15 lat po napisaniu powieści, doskonale oddaje meandry umysłu pisarza, dzięki czemu przynajmniej w niewielkim stopniu wiecie, czego spodziewać się po fabule. ...czytaj dalej recenzję Medivha!

Książki fantastyczne

Ze względu na rozmaite zawirowania wewnątrz wydawnictwa, MAG ograniczy ilość wydawanych książek. Do wakacji, jak twierdzi tamtejszy redaktor – Andrzej Miszkurka, mają ukazać się następujące pozycje:

mag, wydawnictwo, logo
  • Joe Abercrombie, Ostateczny argument królów
  • Steven Erikson, Łowcy kości
  • Brandon Mull, Pozaświatowcy: Zarzewie buntu
  • Brandon Mull, Pozaświatowcy: W pogoni za proroctwem
  • Charlaine, Harris Pułapka na martwego
  • Cassandra Clare, Mechaniczna księżniczka
  • Neil Gaiman, The Ocean at the End of the Lane
  • David Mitchell, The Thousand Autumns of Jacob de Zoet
Książki fantastyczne

Dziś wypadła 31 rocznica śmierci wybitnego pisarza SF – Philipa Kindreda Dicka. W jego książkach przewijały się liczne motywy filozoficzne, pisarza fascynowały pytania o naturę człowieka, otaczającej go rzeczywistości i relacji Boga ze stworzeniem. Chciałbym zachęcić naszych czytelników do zapoznania się z twórczością pisarza, dlatego też w rozszerzonej części znajdziecie linki do recenzji pięciu powieści autora, jakie znalazły się w zbiorach naszego serwisu.

philip k. dick, siudmak
Książki fantastyczne

Wyniki konkursu walentynkowego

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, podarunek śmierci

Konkurs walentynkowy zakończony. Z prawdziwym uśmiechem na twarzy (w końcu piękna pogoda!) prezentuję wam prawidłowe odpowiedzi oraz oczywiście zwycięzców – serdecznie wam gratulujemy!

Odpowiedzi:

  • Jeśli byłoby to możliwe, książkowy Geralt chciał spędzić swoją przyszłość z Yennefer,
  • Potencjalni kochankowie/kochanki kapitana Sheparda to chociażby Kaidan Alenko, Ashley Williams czy Liara T'Soni,
  • W rolę Pepper, ukochanej Tony'ego Starka, tytułowego Iron Mana, wcieliła się Gwyneth Paltrow.

Zwycięzcy:

  • Adam K. z Oleśnicy
  • Anna S. z Legnicy
  • Jowita Z. ze Stargardu Szczecińskiego
  • Katarzyna K. z Legionowa

Dziękujemy wydawnictwu Galeria Książki za ufundowanie nagród.

Książki fantastyczne

Oto dwie nowe recenzje, które specjalnie dla was przygotował Lionel!

Portret Pani Charbuque

Ta tajemnicza i nastrojowa powieść opowiada historię portrecisty Piero Piambo, który otrzymuje zlecenie inne od wszystkich. Pani Charbuque, bogata i skryta kobieta, zamawia u niego swój portret, jednak stawia dziwaczny warunek: Piambo może jej zadawać pytania na dowolny temat, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu jej zobaczyć. Tak rozpoczyna się oszałamiająca i wciągająca literacka podróż do świata pani Charbuque oraz Nowego Jorku w roku 1893.

Dziwna i poruszająca opowieść o obsesji, inspiracji i nadnaturalnych zjawiskach przyprawiona szczyptą morderstwa... Zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilę odłożyć książki.

"Podobnie jak w innych jego utworach, Ford znów wpadł na dość ekscentryczny pomysł malowania portretu, bazując na ludzkich opowieściach. Ma to nawet pewien duchowy wyraz – czyż obraz tworzony w ten sposób nie oddaje całego jestestwa modela, pozbawiając go płytkiej, zewnętrznej powłoki, często dającej mylny obraz o danej osobie? Co więcej, autor eksperymentuje z gatunkami literackimi, łącząc fantasy z XIX-wiecznym kryminałem." ...czytaj dalej!

Asystentka Pisarza Fantasty

Zdobywca dwóch World Fantasy Award w 2003 roku: za najlepsze opowiadanie („Stworzenie”) oraz najlepszy autorski zbiór!

Recenzja w „Publishers Weekly” oraz miejsce na ich liście „Najlepszych Książek Roku”.

„Miasto Egzo-Szkieletów” – w 2005 roku zdobywca francuskiej Grand Prix de l’Imaginaire za najlepsze przetłumaczone opowiadanie!

"Książka zawiera 16 opowiadań o różnej długości i tematyce. Każde z nich opatrzone zostało autorskimi notatkami opisującymi ich genezę i nieco nakreślającymi, co autor miał na myśli. Jest to ciekawy zabieg edytorski, gdyż dzięki temu można lepiej przyjrzeć się życiu Forda i wpływowi, jakie miało ono na jego kunszt pisarski oraz ogrom wyobraźni. Fantazję ma wybujałą. Każde kolejne opowiadanie jest dziwniejsze, mniej konwencjonalne i coraz bardziej abstrakcyjne od poprzedniego." ...czytaj dalej!

Książki fantastyczne

"Dom Łańcuchów" – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 4

Od wydarzeń opisanych w „Bramach Domu Umarłych” minęło kilka lat. Sznur Psów uległ zagładzie. Coltaine, otaczany czcią dowódca malazańskiej Siódmej Armii, nie żyje. Tavore, siostra Ganoesa Parana i przyboczna cesarzowej, przybyła do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu Miastach. Choć brak jej doświadczenia, musi uczynić z niewielkiej armii, złożonej głównie z rekrutów, sprawną machinę wojenną i poprowadzić ją przeciwko hordom Tornada sha'ik. Jej jedyną nadzieją jest wskrzeszenie zniszczonej wiary garstki weteranów ocalałych z legendarnego marszu Coltaine'a.

"Steven Erikson posiada niezwykle płodny umysł, czego efektem jest pokaźna, dziesięciotomowa saga "Malazańskiej Księgi Poległych". Tworzenie tak rozwiniętej historii wiąże się z wieloma zagrożeniami. Najważniejsze to rozpalanie ciągłej ciekawości u czytelnika, by każda kolejna książka zaskakiwała zwrotami akcji oraz rozwojem sytuacji. Trudno jednak utrzymać równomierny poziom poszczególnych pozycji. Autor osiągnął niemal szczytową formę "Wspomnieniem Lodu", które zawierało wszystko, co stanowi o wspaniałej i trzymającej w napięciu historii. Tym samym sam wysoko ustawił sobie poprzeczkę, którą niełatwo przeskoczyć. Niestety, "Dom Łańcuchów" nie przebił poprzednich tomów, oferując znacznie mniej ciekawych zdarzeń oraz fabularnych kąsków." ...czytaj dalej recenzję Lionela!

Książki fantastyczne

Wielbiciele książek fantastycznych wydawanych przez Prószyński i S-ka mogą poczuć się zawiedzeni. Niestety, ale wydawnictwo zdecydowało się odsunąć z branży fantastyki i pod ich szyldem będą pojawiały się tego gatunku jedynie tytuły trzech znanych i cenionych autorów – Orsona Scotta Carda, Stephena Kinga oraz Terry'ego Pratchetta. Prószyński i S-ka nadal zamierza jednak dokończyć zaczęte serie, o których więcej dowiecie się w rozwinięciu newsa.

prószyński i s-ka
Książki fantastyczne

"Mądrości Shire" – recenzja

Dodała: , · Komentarzy: 1
mądrości shire, okładka

Piwo, jedzenie i przyjaciele – trzy rzeczy, które każdy szanujący się hobbit wymieni jako najbliższe swojemu sercu (prawdopodobnie w tej właśnie kolejności).

„Mądrości Shire” skupiają się także na innych ważnych dla niziołków sprawach. Przeczytacie o odwadze, życiu w zgodzie z naturą i odwiecznej walce dobra ze złem. Będziecie mieli również okazję zapoznać się z tajemniczym tematem romansów w Shire. Oddając się lekturze dojdziecie do wniosku, że hobbici to świetny wzór do naśladowania.

"Każdy, kto czytał tolkienowskiego "Hobbita" lub "Władcę Pierścieni" bądź oglądał ich adaptacje w reżyserii Petera Jacksona, z pewnością chociaż raz westchnął nad pozbawionym trosk życiem hobbitów – pełnym piwa, jedzenia i przyjaciół. Dzisiaj taki styl życia może wydawać się nieprawdopodobny. Cóż, pozwolę sobie teraz na klasyczne "nic bardziej mylnego!". Tak samo jak nawet najmniejszy niziołek może stać się bohaterem na równi z Jeźdźcem Rohanu, tak my możemy wieść żywot godny hobbita." ...czytaj dalej!

Zapoznaj się też przygotowanym przez Noble Smitha Testem hobbitów!

Wczytywanie...