Książki fantastyczne
pkakat, campbell award

Konferencja Campbell w Kansas dobiegła niedawno ku końcowi. Tegorocznym tematem przewodnim wydarzenia była przyszłość edukacji SF, możliwości studiowania tej tematyki na uniwersytetach na świecie, w jaki sposób przemycić wątki SF do skostniałego sytemu oświaty oraz jak też SF wpłynęło na edukację i vice versa. Ponadto gośćmi honorowymi konferencji byli m.in. Robin Bailey, M.C. Chambers, Tina Connolly, Kij Johnson czy Tessa Gratton.

Poza tym była to także okazja do przyznania nagrody im. Johna W. Campbella dla opowiadania SF oraz im. Theodore'a Sturgeona dla miniatur literackich.

Poniżej znajduje się lista laureatów i nominowanych.

Książki fantastyczne

W ciemnym zwierciadle na Game Exe!

Dodała: , · Komentarzy: 0
w ciemnym zwierciadle, le fanu

Czym jest strach? Skąd bierze się to obezwładniające uczucie, które sprawia, że przestajemy myśleć i zachowywać się racjonalnie? Współcześnie trudno znaleźć utwór, który naprawdę by nas przeraził. Nie chodzi o to, że w masie kolejnych produkcji, gdzie krew leje się strumieniami, a przemoc jest na porządku dziennym, nie ma pereł gatunku. Chcę wierzyć także w to, że nadal zostało w nas trochę zrozumienia dla ludzkiej krzywdy. Jednak rzeczywistość już dawno przerosła wyobrażenia filmowców i pisarzy, a odbiorcy, chcąc nie chcąc, uodpornili się na kolejne relacje z zamachów, wojen, mordów oraz istnej hekatomby. Zupełnie inaczej wyglądał świat w XIX wieku, kiedy Joseph Sheridan Le Fanu tworzył swoje opowieści, a nie bez powodu pisarz do dzisiaj uważany jest za prekursora powieści gotyckiej.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Spotkanie z Mają L. Kossakowską

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

W związku z premierą książki "Takeshi 2. Taniec tygrysa", wydawnictwo Fabryka Słów zaprasza na spotkanie z Mają L. Kossakowską które odbędzie się 12 czerwca w Warszawie w Empiku Junior o godzinie 18:00. W programie pokaz walki mieczem samurajskim.

maja kossakowska
Książki fantastyczne
ostatnie życzenie, sapkowski, the last wish

Jeszcze osiem lat temu, kiedy "Wiedźmin" otrzymał swoje pierwsze zlecenie związane z podbojem serc graczy, Andrzej Sapkowski zaznaczał w praktycznie każdym wywiadzie, że gra komputerowa to tylko ciekawy smaczek do jego autorskiego uniwersum i robił wszystko co mógł, aby się od niej w jakimś stopniu odciąć. Wraz z sukcesem CD Projekt RED, którego dzieło spopularyzował markę na całym świecie, tego typu retoryka zaczęła mocno przygasać, natomiast sam autor teraz otwarcie opowiada o swojej miłości do wirtualnego świata.

Ta zmiana nie powinna nikogo dziwić, bo pisarz obecnie skutecznie spija śmietankę z pracy studia. Przykładem może być sukces "Ostatniego Życzenia" w Stanach Zjednoczonych, gdzie książka trafiła właśnie do prestiżowego zestawienia bestsellerów New York Times. Tytuł okupuje 15 miejsce w kategorii "Mass-Market Fiction" i wydaje się, że to nie jest jednorazowy wyskok.

Za sukcesem zbioru opowiadań wydanego w 2008 roku przez wydawnictwo Orbit, stoi z całą pewnością "Dziki Gon" i jego rozliczne odwołania do wydarzeń zawartych prozie. Nie da się inaczej wytłumaczyć tego nagłego skoku popularności. Można tylko się cieszyć, że mariaż literatury z elektroniczną rozrywką wpływa tak dobrze na obie strony.

Książki fantastyczne

Nagroda Nebula 2015 – laureaci

Dodał: , · Komentarzy: 0

Nie ma nic tak ważnego dla amerykańskiego pisarza fantastyki, jak otrzymanie Nebuli za jedno ze swoich dzieł. Uznawana za Oskara fantasy, wyróżnienie to przyznawane jest przez stowarzyszenie zrzeszające amerykańskich pisarzy SF i fantasy (SFWA).

logo, nebula, award

Poza głównym wyróżnieniem, dochodzi do przekazania nagrody im. Raya Brandbury'ego dla produkcji filmowych o podłożu fantastycznym. Co więcej, w trakcie bankietu nagradza się także obiecujących, młodych pisarzy, wręczając im nagrodę im. Andre Norton.

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.

Książki fantastyczne

Trylogia Ciągu na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

„Artefakty” to zupełnie nowa seria na rynku, której celem jest przypomnienie czytelnikom kultowych książek z fantastyki oraz zaprezentowanie tych niemających dotąd okazji pojawić się w Polsce (w przeciwieństwie do zagranicy, gdzie mogą być określane jako klasyka). Do pierwszych dzieł tworzących cykl MAG-a należy „Trylogia Ciągu” autorstwa Williamsa Gibsona uważanego za ojca cyberpunku.

trylogia ciągu

To on stworzył słowo „cyberprzestrzeń” i przewidział koncepcje wynalazków dzisiejszego świata – wirtualnej rzeczywistości oraz Internetu, kiedy te jeszcze nie ujrzały światła dziennego. Trudno obok takiej postaci przejść obojętnie, co nie? Podejrzewam, że nie tylko ja, sugerując się jego sławą i proroczymi pomysłami, postanowiłem sięgnąć po „Trylogię Ciągu”.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Spotkania z Robertem M. Wegnerem

Dodał: , · Komentarzy: 1

Informacja prasowa

Wydawnictwo Powergraph informuje, że w najbliższych dniach będzie możliwość spotkania się z Robertem M. Wegnerem, autorem "Opowieści z meekhańskiego pogranicza".

wegner

Oto daty i miejsca spotkań:

W Katowicach - 6 czerwca (sobota) o godz. 18.00 w Empiku Silesia (ul. Chorzowska 107)

We Wrocławiu - 11 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w Empiku Renoma (ul. Świdnicka 40)

W Krakowie – 15 czerwca (poniedziałek) o godz. 18.00 w Empiku Bonarka (ul. Kamieńskiego 11)

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

diablo. wojna grzechu: smocze łuski

Już 17 czerwca na półki sklepowe trafi nowa propozycja wydawnictwa Insignis autorstwa Richarda Knaaka pt. "Diablo. Wojna grzechu: Smocze łuski".

DIABLO: WOJNA GRZECHU

Od zarania dziejów anielskie zastępy Królestwa Niebios oraz demoniczne hordy Płonących Piekieł pogrążone były w wiecznym konflikcie o los całego Stworzenia. Teraz ta wojna objęła także Sanktuarium – świat ludzi. Każda ze stron pragnie zdobyć ludzkość dla własnych celów. Siły dobra toczą sekretną wojnę z siłami zła o dusze śmiertelników. Oto opowieść o Wojnie Grzechu – konflikcie, który już na zawsze zmieni przeznaczenie człowieka.

Książki fantastyczne

Dying Light. Aleja Koszmarów na Game Exe!

Dodała: , · Komentarzy: 0
dying light, aleja koszmarów

Książki na podstawie gier są ostatnio całkiem przyjemnie rozwijającym się nurtem i chociaż nie uważam ich za szczególnie ambitne lektury (bo i nie czarujmy się – zazwyczaj nią po prostu nie są), lubię do nich sięgać. Zwłaszcza, jeżeli tak jak “Dying Light. Aleja koszmarów” są rozszerzeniem wydarzeń oraz całego świata wykreowanego na potrzeby gry. Co prawda na samą produkcję trochę ponarzekałam w swojej recenzji, a w szczególności właśnie na tanią fabułę, to nadal muszę się przyznać do pewnej delikatnej fascynacji jej światem. Może po prostu skusiło mnie poznanie Harranu bez ryzykowania małymi zawałami serca, które serwował mi tytuł?

Czytaj dalej...

Wczytywanie...