Książki fantastyczne

Informacja prasowa

grimm city. wilk!

Jak informuje wydawnictwo Sine Qua Non, już 13 kwietnia odbędzie się premiera nowej książki Jakuba Ćwieka pt. "Grimm City. Wilk!". Tym razem autor funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i... opowieść. Książka dostępna jest już w przedsprzedaży!

Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym?

W rozwinięciu newsa znajdziecie fragment książki.

Książki fantastyczne

Krawawe rytuały – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
krawawe rytuały

"Akta Dresdena" są w moim odczuciu prawdziwą perełką wśród fantastycznych serii. Po pierwsze – na razie żaden z wydanych w Polsce tomów nie odstawał poziomem od reszty i zapewniał podobną czytelniczą frajdę. Po drugie – przecież wyszło ich już całkiem sporo, sam jestem właśnie po przeczytaniu szóstej części przygód Harry'ego Dresdena, "Krwawych rytuałów". Warto też dodać, że autor książek, Jim Butcher, wcale nie spoczął na laurach. Konsekwentnie realizuje swój cel napisania dwudziestu powieści (!) poświęconych perypetiom maga detektywa (możemy więc zakładać, że ma odpowiednio wszystko zaplanowane i nie pisze pod naciskiem fanów bądź wydawnictwa) oraz nieustannie rozwija fabułę całego cyklu, zapełniając ją zaskakującymi informacjami. Dowodzą tego również "Krwawe rytuały", które nawet w klasycznym kryminalnym śledztwie obierają interesujący i niespodziewany kierunek.

Czytaj dalej...

Czasomierze

Czasomierze – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
czasomierze

Mam taki nawyk, zapewne powszechny u większości ludzi – lubię poznawać to, co odgórnie uznano za „dobre/znakomite/wybitne” i wydawać własną opinię. Przeważnie chodzi o kanon literatury, gdyż tą sprawą żywotnie się interesuję. Na naszym niezbyt wielkim – ale za to jakże jakościowo imponującym – fantastycznym poletku dzieł uznawanych za „klasyczne” i „must-read” jest mnóstwo i nie sposób uchodzić za znawcę bez ciągłego douczania się. Co rusz na rynku pojawiają się pozycje, które przynajmniej wypadałoby przeczytać. Zaliczam do tego chyba całą Ucztę Wyobraźni, a dziś na warsztat biorę powieść Davida Mitchella pt. „Czasomierze”.

Fabułę osadzono w latach 1984-2043. Główna bohaterka to Holly Sykes, na samym początku zbuntowana nastoletnia dziewczyna, która postanawia uciec z domu. Podczas niedalekiej wędrówki napotyka nieco zdziwaczałą staruszkę, łowiącą ryby na pomoście.

Książki fantastyczne

Gala rozdania nagród BSFA, jednych z najważniejszych nagród na Starym Kontynencie w dziedzinie literatury fantastycznej, co roku odbywa się w innej części Wielkiej Brytanii na Eastercon. Tym razem wydarzenie miało miejsce w Manchester, ponownie po 18 latach. Nazwano je Mancunicon, na cześć mieszkańców Manchesteru. Gośćmi honorowymi byli: Aliette de Bodard, autorka serii książek w stylu noir rozgrywających się za czasów Azteków, David L. Clements, astrofizyk, Ian McDonald, autor futurystycznych książek rozgrywających się w egzotycznych krajach, oraz Sarah Pinborough, pisarka grozy.

bsfa, award

Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów poszczególnych kategorii:

Książki fantastyczne

Jak co roku, na Norwescon w SeaTac, w stanie Waszyngton, przyznano po raz kolejny nagrodę Philipa K. Dicka, którego postaci nie trzeba raczej przybliżać czytelnikom fantastyki, a jeśli ktoś nie zaznajomił się jeszcze z jego utworami, to zdecydowanie warto, bo w jego surrealistycznych światach znajduje się wiele aktualnych ripost do współczesnej rzeczywistości. Wyróżnienie przyznawane jest oryginalnym, amerykańskim, książkowym tytułom sci-fi.

norwescon, logo

Poniżej znajduje się lista nominowanych oraz laureat nagrody:

Książki fantastyczne

Dzień czytania Tolkiena

Dodał: , · Komentarzy: 0
zdjęcie, osoba, j.r.r. tolkien

Któż z nas nie zna starego, dobrego ojczulka Tolkiena? Wielu zaczynało od niego swoją przygodę z fantastyką, którą ukształtował tak silnie, że nawet dziś, ponad czterdzieści lat po jego śmierci, wpływy jego dzieł pozostają silne.

25 marca jest Dniem Czytania Tolkiena. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was dwa teksty. Pierwszy, recenzja książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" jest miłym przypomnieniem dla nas wszystkich, a może i zachętą, aby sięgnąć kolejny raz po tę pozycję. Natomiast drugi, traktujący o łotrach w uniwersum Tolkiena rzuca więcej światła na antybohaterów stworzonych przez pisarza.

Książki fantastyczne

Pół wojny – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

„Pół wojny” jest trzecią, ostatnią już częścią spod znaku „Morza Drzazg”. Joe Abercrombie, znany raczej z książek dla dojrzałego czytelnika, popełnił trylogię „young adult”. Zapotrzebowanie na ten typ powieści jest ogromne, natomiast ich poziom często pozostawia sporo do życzenia, wiele jest pisanych na jedno kopyto, bez jakiejkolwiek oryginalności. Jak sprawdził się renomowany autor przy pisaniu poprzednich tomów, możecie sprawdzić w moich recenzjach, teraz zaś zapraszam na podsumowanie.

Rzeczywistość odmalowana jest w ponurych barwach. Najwyższy Król i Babka Wexen bez skrupułów likwidują przeciwników. Jedynymi ludźmi, zdolnymi się im przeciwstawić, są Grom-gil-Gorm i Uthil, władcy państw od lat pogrążonych we wzajemnych niesnaskach. Niełatwy sojusz potrzebuje pieczęci, czegoś lub kogoś, kto będzie tonował zapędy i rozdmuchane ambicje monarchów. Czy cudem ocalona księżniczka zdoła podźwignąć wielkie brzemię?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Co szykują w najbliższych miesiącach polscy autorzy piszący fantastykę? Wraz z Domem Wydawniczym Rebis zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem wybitnych autorów. Wezmą w nim udział: Marcin Przybyłek, Andrzej Sawicki i Robert J. Szmidt, którzy opowiedzą o swoich planach oraz odpowiedzą na wszystkie pytania czytelników. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do rozmowy odnośnie premiery najnowszej książki Roberta J. Szmidta "Ucieczka z raju. Tom 2. Pola dawno zapomnianych bitew" wydane w serii "Horyzonty zdarzeń".

rebis

Wydarzenie odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 18:00 w empiku w Manufakturze w łodzi (ul. Kraskiego 5).

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

teledysk, metro 2033, insignis

Rok 2016 obfituje w długo wyczekiwane premiery spod znaku Uniwersum Metro 2033. Po „Prawie do użycia siły” Denisa Szabałowa oraz fanowskiej antologii „Echo zgasłego świata” przyszła pora na kolejną powieść sygnowaną marką najlepszej serii postapo! W związku ze zbliżającą się premierą ruszamy z produkcją teledysku stworzonego specjalnie na tę okazję!

Książki fantastyczne

Biała Róża – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
biała róża

„Klejnot” napisany przez Amy Ewing, mimo trącącej kiczem okładki, okazał się ciekawą i wciągającą opowieścią. Chociaż nie obeszło się bez typowych dla książek młodzieżowych tanich wątków, jak pełna westchnięć romantyczna miłość między główną bohaterką a zabójczo przystojnym, acz niedostępnym dla niej młodym mężczyzną, to wymyślony przez autorkę świat wydawał się świeży i nietuzinkowy. Trudno zatem było nie wyczekiwać kontynuacji pt. „Biała Róża”, szczególnie, gdy fabuła pierwszej części została zakończona niezwykle zręcznym (chociaż mimo wszystko możliwym do przewidzenia) zwrotem akcji.

Romans Violet i Asha został odkryty przez Diuszesę Jeziora. Obojgu teraz grozi pewna śmierć – jemu szybka oraz brutalna na szafocie, jej powolne i bolesne przejście przez wymuszoną ciążę, której koniec stałby się także końcem Violet.

Czytaj dalej...

Wczytywanie...