Ekwipunek

3 minuty czytania

W Drakensang: The River of Time istnieje wiele sposobów na zdobywanie nowych przedmiotów – można przeszukiwać ciała pokonanych wrogów, zaglądać do skrzyń czy beczek, okradać spotykane postacie, dostawać przedmioty w ramach nagród za wykonywane zadania czy kupować to, co nam wpadnie w oko, za własne pieniądze. Możliwości te powodują, że do naszego ekwipunku stale trafiają wszelkiego rodzaju bronie, lśniące pancerze, magiczne amulety, cenne pierścienie, najróżniejsze mikstury, rośliny, zwierzęce skóry, ostre pazury, strzały, surowce czy receptury, a cały problem pojawia się wtedy, kiedy kończy się miejsce i nie możemy zabrać ze sobą niczego więcej. Aby temu zapobiec, wystarczy wziąć sobie do serca kilka cennych rad, które czekają na was w kolejnych akapitach.

ekwipunek
W oknie ekwipunku wszystko dokładnie widać.

Do okna ekwipunku można się dostać poprzez kliknięcie na odpowiednią ikonę na dole ekranu bądź wciśnięcie klawiszu "I". Wtedy naszym oczom ukazuje się umieszczona na samym środku sylwetka postaci, którą wykorzystujemy do zakładania na wybranego towarzysza odpowiedniego opancerzenia oraz broni. Każda z postaci może mieć na sobie hełm, pancerz, naramienniki, rękawice i/lub karwasze, spodnie i/lub nagolenniki, buty, amulet, dwa pierścienie, broń jednoręczną i tarczę/broń dwuręczną oraz wybraną amunicję. Osobiście radzę wkładać po 100 strzał/bełtów/kulek nawet tym towarzyszom, którzy z nich nie korzystają, ponieważ w ten sposób zaoszczędzimy cenne pole w ekwipunku, a odpowiednią amunicję można zawsze podać korzystającemu z niej towarzyszowi, gdy tylko mu się skończy własna.

Dowodzone przez nas postacie mają do dyspozycji po dwie sakwy składające się z 24 pól każda oraz jedną wspólną, do której trafiają wszystkie przedmioty bezpośrednio związane z wykonywanymi zadaniami. Takich, ważnych z fabularnego punktu widzenia, rzeczy nie można ani wyrzucać, ani sprzedawać.

ekwipunek
W trzeciej sakwie przetrzymywane są przedmioty ważne z fabularnego punktu widzenia.

Chcąc odpowiednio gospodarować dostępnym miejscem w dwóch pierwszych sakwach, należy zdawać sobie sprawę, że przedmioty takie jak bronie bądź pancerze zajmują po jednym polu, jednak są też takie, które można gromadzić np. osełki bądź smarowidła do broni po 10 sztuk na jednym polu. Inne, choćby skóry czy ścięgna oprawionych zwierząt, strzały bądź rośliny, są gromadzone po 100 sztuk. Zwrócenie uwagi na ten fakt pozwoli zaoszczędzić miejsca, jeśli nie będzie się trzymać tych samych rzeczy w ekwipunkach różnych postaci, skoro jedna z nich może przetrzymywać całość na jednym polu.

W związku z tym warto od razu ustalić sobie jakie rzeczy będzie zbierać konkretny towarzysz – jednemu przypisać wszelkie surowce potrzebne do kucia broni, innemu zioła i mikstury, a kolejnemu przedmioty niezbędne do tworzenia łuków. Nie dość, że tym sposobem maksymalnie wykorzystacie możliwości objętościowe ekwipunku, to tym samym będziecie mieć w nim porządek, a ten jest ważniejszy, niż się może wydawać.

ekwipunek
Fayris idealnie nadaje się do gromadzenia roślin i wszelkich części oprawionych stworzeń.

Następną znaczną składową stanowi waga poszczególnych przedmiotów i maksymalny udźwig poszczególnych postaci. Waga wszystkiego, co zbieramy, zwykle jest odzwierciedlona zgodnie z rzeczywistością np. zebrane zioła praktycznie nic nie ważą, a wielkie długie ostrze czy ogromna zbroja pokaźnie odbiją się na współczynniku obciążenia wyrażanym w kamieniach. Ten z kolei wiąże się z siłą bohatera – im silniejszy bohater, tym więcej może podnieść. Oczywiście niepotrzebne badziewia można wyrzucić z ekwipunku, jednak należy sobie zdawać sprawę, że taki przedmiot przepadnie bezpowrotnie, więc radzę nie postępować pochopnie.

Aby mieć choć prowizoryczny porządek i nie nosić ze sobą niepotrzebnych rzeczy, należy często czyścić ekwipunek, szczególnie przed wielkimi eskapadami, które mogą zaowocować całą stertą interesujących przedmiotów. Jak tego dokonać? Istnieją dwa rozsądne rozwiązania: niepotrzebne rzeczy powinniśmy sprzedawać, a te, które według nas mogą się kiedyś do czegoś przydać, należy przechowywać w skrzyniach na naszym statku, by nie zalegały i niepotrzebnie zajmowały cenne miejsce. Kupców różnej maści nie brakuje, dlatego można regularnie ich odwiedzać i sprzedawać to, co więcej nam się nie przyda, by zdobyć pieniądze na lepszą broń czy pancerz.

ekwipunek
Nie zwlekaj i śmiało odkładaj swoje rzeczy w skrzyni gracza na "Thalarii".

Jeśli będziecie na bieżąco kontrolować stan swojego ekwipunku, odpowiednio sortować posiadane przedmioty oraz sprzedawać niepotrzebne rzeczy, to nigdy nie powinniście mieć z nim żadnego problemu. Tego właśnie wam życzę!

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...