Witch Doctor

2 minuty czytania

Większość uważa przerażającego witch doctora, potomka rasy umbaru, za legendę. Ja na własne oczy widziałem go w walce i nawet wtedy ciężko było mi w to uwierzyć. Eliminował swoich przeciwników z nieziemską precyzją, atakując jednocześnie ciała i umysły za pomocą ognistych eliksirów, wybuchowych pyłów oraz trujących dusz. Na dokładkę witch doctor mógł przyzywać nieumarłe stworzenia do pomocy.

Miałem okazję zobaczyć ten rzadki widok, gdy zawędrowałem głęboko w Trojańską dżunglę pokrywającą cały południowy kraniec wschodniego kontynentu. Chciałem dotrzeć do rozległego obszaru zwanego Teganze i zbadać tamtejsze plemiona. Ten teren jest bardzo odizolowany, więc niewielu miało okazję go zobaczyć. Zdołałem się zaprzyjaźnić ze spotkanym witch doctorem, a tym samym z jego plemieniem: Plemieniem Pięciu Wzgórz.

Kultura umbaru z niższego Teganze jest fascynująca dla tych, co pochodzą z bardziej cywilizowanych obszarów. Na przykład weźmy to, że Plemię Pięciu Wzgórz regularnie toczy wojny plemienne z Klanem Siedmiu Kamieni oraz Plemieniem Chmurnej Doliny. Jednakże nie chodzi w nich o zdobycze, a o rytuał. Usłyszałem, że te wojny są toczone w celu pozyskania ludzi na ofiary, wokół których obraca się ich kultura. Gdy mimochodem spytałem się moich gospodarzy o tę kwestię, roześmiali się w sposób wywołujący mimowolny strach o własne życie. Jednakże po długich rozmowach o tak skomplikowanych kwestiach, jak lokalna definicja honoru i bohaterstwa dowiedziałem się, że tylko pojmani w bitwie są godni rytualnych ofiar. Kamień spadł mi z serca.

Po dalszych dyskusjach z mymi gospodarzami odkryłem, że plemiona wyznają Mbwiru Eikura. W luźnym tłumaczeniu oznacza to „Nieuformowana Ziemia” (zaznaczam, że tłumaczenie to jest niedokładne, gdyż ta koncepcja jest zupełnie obca w naszej kulturze i języku). Ta wiara mówi, że prawdziwa, święta rzeczywistość jest ukryta za tym, co normalnie doświadczamy. Ich ceremonie koncentrują się na tym, aby ściągnąć do naszego świata siły życiowe od ich bogów, zamieszkujących Nieuformowaną Ziemię.

W wyniku połączenia z Nieuformowaną Ziemią witch doctorzy trenują swoje umysły, przez co mogą postrzegać nasz świat na wiele sposobów oraz wykorzystywać zioła i korzenie znalezione w dżunglach. Owy stan połączenia z innym światem nazywają Transem Duchowym.

Drugim wierzeniem, obok wiary w Nieuformowaną Ziemię, jest filozofia samo-poświęcenia oraz braku indywidualności, tłumienia potrzeb jednostki dla dobra plemienia. Ta idea, taka obca dla naszego społeczeństwa, zaintrygowała mnie najbardziej i chciałem tę sprawę drążyć.

Niestety pewien incydent w jednej z ich lokalnych wojen (tylko tyle mi powiedzieli) i związana z nim napięta atmosfera zmusiły mnie do szybkiego wyjazdu. Z tego powodu nie zdołałem się dowiedzieć niczego więcej od moich gospodarzy.

Źródło: diablo3.com

Komentarze

0
·
shaman - szaman
warlock - czarnoksiężnik
witch doctor - czarownik ( znachor )

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...