„Mass Effect 3” – wieści z linii frontu #15

3 minuty czytania

Wiecie, od dobrego kwadransa zastanawiam się, w jaki sposób sklecić te wszystkie informacje na temat ostatniej przygody dziarskiego komandora, aby ponownie nie wyszła z tego czarna propaganda zacietrzewionego malkontenta. Może faktycznie jestem uprzedzony i kompletnie nie rozumiem standardów panujących we współczesnej branży elektronicznej rozrywki? Nigdy nie ukrywałem faktu, że tak może być w istocie. Dlatego tym razem podejdę do kwestii w duchu antycznych filozofów i w zgodzie z maksymą „kto pyta, nie błądzi” – skupię się jedynie na faktach, po cichu licząc, że w komentarzach ktoś rozwieje moje wątpliwości.

mass effect 3

Pierwsza wieść w weekendowym zalewie nowinek o „Mass Effect 3” jest również swoistym zamknięciem kwestii kontrowersyjnego DLC – „From Ashes”. Jeżeli jesteście zainteresowani dodatkiem, który za 33 zł dodaje do gry nowego towarzysza i parę innych smaczków (misje czy specjalną broń), to BioWare wraz z serwisem Gamespot zaprasza do składania zamówień przedpremierowych, co jest generalnie pewnym novum w kwestii cyfrowych mini-rozszerzeń. W celu zachęcenia niezdecydowanych, kanadyjskie studio wypuściło do sieci pięć obrazków promujących „From Ashes”.

Jaki sens ma pre-order dodatku, który wychodzi wraz z premierą podstawowej gry i trzeba za niego zapłacić standardową cenę? Do kogo w ogóle jest skierowana ta oferta? Kiedy możemy oczekiwać dorzucania kolejnych bonusowych DLC do tego typu zamówień?

Międzygalaktyczni poszukiwacze przygód i miłośnicy eksploracji kosmosu, którzy pragną śmiało podążać tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek, zapewne zachodzili w głowę, jak będzie wyglądał ten aspekt w „Mass Effect 3”. Twórcy obiecywali spore usprawnienia w tej kwestii, która na przestrzeni serii raczej rozczarowywała graczy i zapewniali, że w końcu rozgryźli problem nudy oraz monotonii. Jak wspomniany element prezentuje się w praniu? Redakcja serwisu IGN wyciąga do wszystkich zaciekawionych swoją pomocną dłoń.

Czy tylko ja poczułem pewien niedosyt po tych wszystkich zapowiedziach? Nie wygląda to czasem zbyt infantylnie, jak na grę z tak podniosłą atmosferą? Dlaczego BioWare kolejny raz decyduje się wykastrować problem, zamiast spróbować go w jakiś sposób naprawić? Z jakiego powodu to wszystko zmierza w kierunku, w którym do przejścia całej gry wystarczy toporne naciskanie jednego przycisku i ślepe podążanie za migającą strzałką?

mass effect 3

Serwis IGN nie próżnuje i obok uchylenia rąbka tajemnicy w kwestii eksploracji kosmosu, demonstruje krótki urywek misji na Marsie. Materiał wnosi niewiele nowego do wiedzy ogólnej, gdyż kładzie nacisk na system walki, który był już wcześniej wielokrotnie analizowany. Niemniej, i tak warto rzucić okiem.

Specjalny talent szturmowca wygląda niczego sobie, nieprawdaż?

Na deser, niemieckie czasopismo „Gamestar” zamieściło na swoich łamach prawdopodobnie pierwszą na świecie recenzję „Mass Effect 3”. Oto telegraficzny skrót wywodów szczęśliwego testera:

 • Ukończenie głównej osi fabularnej zajmuje 15-20 godzin.
 • Rozwiązanie wszystkich zadań pobocznych i zebranie niezbędnej ilości wojennych aktywów pochłonie około 40 godzin.
 • Gra zawiera około 90 minut przerywników filmowych.

  mass effect 3
 • Finał nie kończy się żadnym cliffhangerem czy luźnym zakończeniem, otwierającym kilka furtek do kontynuacji przygód Sheparda. Epilog jest intensywny i wzruszający, ale definitywnie zamyka ten rozdział uniwersum.
 • Ponad sto scenek, konwersacji i sytuacji, które mogą potoczyć się diametralnie odmiennie, w zależności od naszych decyzji. Niektóre z nich nagradzane są małym smaczkiem (poklepanie po plecach czy nieprzyjemne reperkusje), a inne prowadzą do olbrzymich konsekwencji (eksterminacja całych ras).
 • Pomimo faktu, że tytuł jest przyjazny dla graczy, którzy nie grali w poprzednie części, gdyż posiada mocną historię i intrygującą mechanikę, to recenzent jednak zaleca zapoznanie się z wcześniejszymi przygodami Sheparda.

  mass effect 3
 • Intrygująca sekwencja po napisach końcowych.
 • Gra daje więcej możliwości, aby dostosować naszego protagonistę wedle własnego widzimisię. Każda klasa posiada osiem talentów po sześć poziomów każdy. Na dodatek od czwartego poziomu, umiejętności rozgałęziają się na dwie oddzielne drogi. Modyfikacja broni jest również zauważalna, lecz jej efekty są raczej marginalne.
 • Balansowi klas daleko do miana optymalnego.
 • Gra jest zauważalnie trudniejsza na normalnym poziomie trudności, gdzie bez modyfikacji broni i rozważnego użycia talentów w walce długo nie pożyjesz.
 • Sztuczna Inteligencja nadal zachowuje się dziwnie i nie jest doskonała.
 • Jest kilka „sekcji celowniczkowych”, ale nie należą one do przemyślanych.
 • Pochwała dla skanowania – jest szybsze, a mini-gierka z ucieczką przed Żniwiarzami przyjemna.
 • Koncept z walką wręcz jest ciekawy, ale ciosy są za mocne, co w efekcie owocuje lekkim „przegięciem”.

  mass effect 3
 • Graficznie tytuł nie powala – brak szczegółów, a niska rozdzielczość tekstur kompletnie zawodzi. Bohaterowie, pod względem modelowania i animacji, wypadają dobrze. Jednak ogólny styl, pomimo swojego podeszłego wieku, wciąż jest klimatyczny.
 • Świetny, dynamiczny soundtrack i znakomite efekty dźwiękowe.
 • Nasz stopień galaktycznej gotowości i ilość wojennych aktywów możemy stale śledzić poprzez terminal na Normandii.
 • Końcowa ocena – 93%.

Smaczki są miłe, ocena również cieszy, lecz czy można ufać recenzentowi, który dał 87% „Dragon Age II” i wychwalał pod niebiosa jego „porywającą fabułę” i „spójny świat”?

Komentarze

0
·

Cytat

Rozwiązanie wszystkich zadań pobocznych i zebranie niezbędnej ilości wojennych aktywów pochłonie około 40 godzin.

Mam nadzieję, że to nie będzie tak jak z dwugodzinnym demem singla.
0
·
Poczekamy, zobaczymy...
0
·
Hu hu hu, to uciekanie przed żniwiarzami po mapce może być nawet zabawne. Aż mi się przypominają katusze, jakie przeżywałem podczas gry w Galactrixa;p
0
·
@Kur: a jak cie zlapiom, to cie zjedzom! :O
0
·
Niech spróbują, to zrobię im w dupciach bengalski ogień!
0
·
Ja tam sie dam zlapac ot tak, zeby zobaczyc co sie stanie?
0
·

Przejdź do cytowanego postu Użytkownik Eirin dnia niedziela, 26 lutego 2012, 01:27 napisał

Ja tam sie dam zlapac ot tak, zeby zobaczyc co sie stanie?

W statki się będzie grać z nimi.
0
·
Albo w "kosi kosi łapci" - w końcu to żniwiarze
0
·
Cały wątek główny tylko 15-20 h? Nie tego oczekiwałem po zakończeniu historii Sheparda. Liczyłem na jakieś 10 h więcej. Mam nadzieję, że przynajmniej wątek główny będzie w miarę dobry i nie będzie nastawiony tylko na strzelanie.

Cała gra z zadaniami pobocznymi to 40 h? Cóż, jak dla mnie ciut za mało.

Co do epilogu - niby fajnie, że wszystko zamyka, ale ja jestem ciekaw ile będzie odmiennych zakończeń.

Ocena 90%? Mało. Moje oczekiwania były o wiele większe (100%!). Miała to być gra roku, a tu się okazuje, że raczej nie będzie. Z tekstu wynika, że Bioware powinno ulepszać grę jeszcze rok. Choć to w końcu pierwsza recenzja, zobaczymy jakie oceny dadzą inni redaktorzy. Ale fakt, że ten sam recenzent dał 87% "DA2" nie przemawia na korzyść "ME3". Nie wiem już co myśleć. Ale akurat fabuła w "DA2" była bardzo dobra, a określenie jej "porywająca" jest jak najbardziej na miejscu. A że ocena za duża to co innego.
0
·
40 h całkowitej rozgrywki to moim zdaniem wystarczająco. Nie oczekiwałem więcej, a nawet obawiałem się, że może wyjść sporo mniej.

O tym ile będzie odmiennych zakończeń nieraz już mówiono. Będziesz miał okazję sprawdzić podczas gry (tym samym czas rozgrywki znacznie Ci się wydłuży!).

Co do wątku głównego: wszechświat jest na skraju katastrofy, wszędzie pałętają się Żniwiarze, ich pomioty, a do tego jeszcze Cerberus. Czym, jeśli nie strzelaniem, chcesz uratować wszechświat?;p Przecież w ME chodzi głównie o strzelanie. W końcu co chwila natykasz się na kogoś, kogo musisz zwyczajnie odstrzelić, by iść dalej.

Jak dla mnie ME3 mogliby ocenić nawet na 50%, a i tak w to zagram, bo chcę dokończyć historię (i na końcu zasalutować Shepardowi, chlip chlip) ;p
0
·
@Trzeci Kur Chodziło mi o to, żeby nie było to samo strzelanie. Żeby podczas robienia misji czuło się klimat, a fabuła zaskakiwała, a nie tylko idziemy, zbieramy rasy i strzelamy itk., itk. To by było wtedy nijakie.
0
·
Będziesz miał do wyboru 3 tryby rozgrywki, więc wybierzesz sobie taki, jaki ci przypadnie do gustu;p

Nie wiem co w fabule ME3 mogłoby zaskoczyć (ach te nieprzerwane strumienie niusów i spojlerów x]) - to w końcu koniec trylogii, a finał jest ogólnie znany. Albo zniszczymy Żniwiarzy, albo zginiemy próbując.
Zaskakujące mogły być część pierwsza i druga (choć moim zdaniem pierwsza bardziej - po skończeniu założyłem buty i poleciałem czym prędzej do empiku po dwójkę, a przecież zbliżał się ostateczny termin zdania pracy licencjackiej;p). Od części trzeciej oczekuję epickiej walki o istnienie galaktyki i tego, że wszystkie odpowiedzi zostaną mi ładnie wyłożone (choć może nie jak na tacy). Nie chcę nowych zagadek (no, może jedną czy dwie, ewentualnie utrzymanie już istniejących, jak np. wygląd quarian, bo po namyśle jednak nie chcę by ich prawdziwe twarze ujawniono;p) ani nagłych i nieprawdopodobnych zwrotów akcji (jak choćby ten nieszczęsny "nowy towarzysz", którego rzekomo będzie można przyłączyć do zespołu).
0
·
Na szczęście pisze iż misje poboczne to około 40 godz. + 15-20 godz. głównej ścieżki. Co na mój rozum daje w okolicach 60 godzin gry. Doliczyć do tego dodatki, oraz opcję Galaxy at War + jego dodatki. ME2 w całości, wraz ze wszystkimi dodatkami można skończyć wcześniej.
Nie podoba mi się że znów BioWare nie przyłożyło się do strony technicznej gry. Silnik UT3 odchodzi do powoli do lamusa a oni ciągle nie potrafią go w pełni wykorzystać. Znów fani będą musieli wszystko poprawiać za nich. Żałosne.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...