riese
Westerplatte

Westerplatte – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
westerplatte

Westerplatte broni się nadal… Podczas kiedy kolejne polskie miasta przechodziły w ręce Niemców, obrońcy tego wąskiego kawałka lądu dzień po dniu stawiali opór napastnikowi, mimo że mieli wytrzymać tylko kilka, kilkanaście godzin, mimo że przewaga wroga była ogromna, że znikąd nie było pomocy. Nie ma Polaka, który by nie słyszał o Westerplatte, uczą o tym w szkole, telewizja emituje reportaże w każdą rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. A jednak w tej powszechnej wiedzy mnóstwo jest luk, do czego przynajmniej w części przyczyniła się fałszująca historię komunistyczna propaganda. Najnowsza książka Jacka Komudy, historyka, uznanego autora fantasy i powieści historycznych, ma szansę wypełnić przynajmniej część z tych luk, dostarczając przy tym czytelnikom silnych emocji, tematów do rozważań, ale też po prostu – dobrej rozrywki.

Inne

Studio Obsidian nie zasypuje gruszek w popiele i po intratnej umowie z Microsoftem nie musi nerwowo obgryzać palców o swój byt. Choć premiera "The Outer Worlds" jest już za pasem, to twórcy nie uzależniają potencjalnego sukcesu tej produkcji w kontekście swoich dalszych poczynań. Przeciwnie, zdają się mierzyć wysoko i planować bez żadnego większego skrępowania.

obsidian entertainment

Świadczą o tym oferty pracy dla animatorów, programistów oraz projektantów systemu walki, którzy będą się zajmować "kolejnym wielkim wieloplatformowym RPG". Od potencjalnych zainteresowanych wymaga się doświadczenia z silnikiem Unreal Engine oraz tworzenia wieloosobowej rozgrywki.

Poza tym o grze, co za zaskoczenie, nie można napisać nic więcej. Pozostaje tylko czekać z uśmiechem na twarzy, wiedząc że Feargus Urquhart i ekipa mają się dobrze, obmyślając kolejne tytuły w ukochanym przez nas gatunku.

Gra o tron

Psy szczekają, karawana jedzie dalej? Tak mogą od wczoraj mówić twórcy telewizyjnej "Gry o tron", którzy zgarnęli statuetkę Emmy w najbardziej prestiżowej kategorii – "Najlepszy serial dramatyczny". W sumie ostatni sezon intryg na kontynencie Westeros zdobył 12 wyróżnień. 

peter dinklage

Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowaną większość nagród produkcja otrzymała w kategoriach technicznych, co raczej nie może dziwić, patrząc na skalę oraz budżet wielkiego finału. Jak widać katastrofalne recenzje nie wpłynęły zbytnio na decyzje akademii, choć tu i tam pojawiają się głosy, że to raczej wybór za zasługi dla telewizji na przestrzeni tych wszystkich lat niż za faktyczną jakość tegorocznych epizodów.

Gambit Wielopolskiego

Gambit Wielopolskiego – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
gambit wielopolskiego

Jesteśmy narodem, który wysoką estymą darzy swoją własną historię. Szczególnie wszelkiej maści zrywy niepodległościowe podejmowane raz za razem podczas zaborów, aby wyzwolić rozdarty kraj spod jarzma. Są to zatem wydarzenia powszechnie znane, a wszelkiego rodzaju spekulacje nad nimi są bardzo utrudnione. Adam Przechrzta to autor, który się tego nie boi. Polemikę na ten temat można znaleźć w jego dziele po tytułem ”Gambit Wielopolskiego”, które doczekało się ponownego wydania.

Kalendarz wskazuje dwudzieste drugie stulecie. Imperium Rosyjskie jest silniejsze niż kiedykolwiek, i to z bardzo ciekawego powodu. Dzięki skutecznym politykom i zaawansowanej technologii udało się uniknąć nie tylko powstania styczniowego, ale również obu wojen światowych. To jednak miało swoją cenę. W tej rzeczywistości istnieją ludzie obdarzeni potencjałem do zmieniania historii, zwani jokerami. W tej właśnie chwili na scenę wchodzi sztabskapitan Czachowski – dawny terrorysta niepodległościowy, a dziś jeden z najważniejszych agentów Imperium. Celem pozyskania wsparcia jednego ze szczególnych indywiduów udaje się na pogranicze z komunistycznymi Chinami. Ta wyprawa szybko wymyka się spod kontroli i zaczyna ciąg zdarzeń, których wpływ odczuje nie tylko domena Romanowów, ale i cały świat.

Baldur's Gate

Już niedługo pasjonaci gry na komputerach osobistych stracą jednego ze swoich asów atutowych w talii podczas dyskusji przeciwko miłośnikom konsol. Argument "a macie może Baldura i całą paletę klasycznych cRPGów na tym cudeńku? Ano właśnie!" pójdzie głęboko do lamusa. To za sprawą kontrowersyjnego studia Beamdog, które podjęło się wyzwania przeniesienia kultowych gier na PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

baldur's gate

Zbiorczego pakietu zawierającego "Baldur's Gate I", Baldur's Gate II" oraz "Icewind Dale" przeznaczonego na konsole nowej generacji, możemy oczekiwać 15 października. Natomiast efekty działania ekipy pracującej nad portem mamy szansę obejrzeć już dzisiaj. Serwis IGN zaprezentował blisko 25 minut czystego gameplayu, podzielonego na trzy segmenty prezentujące każdą z wyżej wymienionych produkcji. Jak wyszło?

Disco Elysium

Znamy datę premiery Disco Elysium

Dodał: , · Komentarzy: 1

Studio ZA/UM trochę w stylu nieoczekiwanej porannej wizyty mało sympatycznych panów w czarnych kominiarkach, postanowiło w końcu zdradzić datę premiery "Disco Elysium". Ten nietypowy projekt, długo wyczekiwany przez wszystkich pasjonatów klasycznych gier fabularnych, już 15 października pozwoli nam wcielić się w skórę doświadczonego gliniarza, który jednak od dawna przegrywa walkę z nałogami i pokusami. Od nas będzie zależało, czy w natłoku spraw trafiających na jego biurko, przywrócimy mu dawną chwałę i będziemy stanowić chlubę dla munduru, czy też stoczymy się na samo dno, działając w sposób brudny, niemoralny i biorąc w łapsko ile wlezie.

disco elysium

Otwarty świat, klimatyczna oprawa graficzna z izometrycznym widokiem, intrygująca narracja, rozbudowane drzewko postaci oraz maaaaaasa dylematów moralnych, to coś co RPG'owe tygryski lubią najbardziej. W "Disco Elysium" tych elementów nie zabraknie, co zapowiadają sami twórcy w najnowszym zwiastunie produkcji.

Inne

David Gaider to gość, który zrobił wiele dobrego w kontekście komputerowych gier fabularnych. Autor fabuły do "Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark". Ojciec HK-47 czy Cartha Onasiego z "Knights of the Old Republic". Twórca uniwersum Thedas, gdzie rozgrywana jest akcja kultowej serii "Dragon Age". No i facet, który maczał palce przy projektowaniu "Baldur's Gate II". Niezgorsze CV, trzeba szczerze przyznać.

summerfall studios

Trzy lata temu, wzorem wielu jego innych kolegów, postanowił opuścić studio BioWare i spróbować szczęścia gdzie indziej. Przez dwa lata zabawiał w studiu Beamdog, gdzie piastował funkcję dyrektora kreatywnego, a teraz razem z Liamem Elserem (ten m.in. odpowiadał za design "Pillars of Eternity") postanowił otworzyć własne studio – Summerfall.

The Outer Worlds

Premiera nowej produkcji studia Obsidian Entertainment, wspieranej przez ciężarówki forsy wynikających ze spóły z Microsoftem, coraz bliżej. Jeżeli niecierpliwie obgryzacie paznokcie na myśl o 25 października, to skutecznym panaceum może być świeża porcja fragmentów rozgrywki prosto z uniwersum "The Outer Worlds".

the outer worlds

W nich wszystkiego po trochu. Zwiedzanie majestatycznego świata gry. Sporo strzelania i przyziemnych czynności, takich jak handel. No i rzecz jasna, to co jest solą każdego cRPG – spojrzenie na dialogi oraz system rozwoju postaci. W każdym bądź razie jest co oglądać, gdyż materiał ma prawie 40 minut. Smacznego!

Gwint: Wiedźmińska gra karciana

Proszę bardzo, miła wiadomość. Swego czasu sporo mówiło się o powolnej śmierci "Gwinta", spowodowanej stopniowym odpływem graczy i spadkiem zainteresowania tą grą przez mainstream. Z całą pewnością tytuł nie osiągnął sukcesu, jaki przewidywali twórcy. Boom na karcianki już przeminął, nie kręcą one jak kiedyś. Dodatkowo pojawiały się głosy, że produkcja CD Projekt RED straciła gdzieś ten wyjątkowy czar z beta-testów i każde kolejne zmiany zmniejszały intensywność rozgrywki przy okazji upodabniając ją do konkurencji.

gwint

Jednak twórcy nie zamierzają się poddać bez walki i mozolnie pracują nad tym, aby odzyskać tę aurę świeżości, która kiedyś czyniła grę wyjątkową. W tym ma pomóc najnowszy dodatek "Żelazna Wola".

Borderlands 3

Tyle było płaczu o to, że "Borderlands 3" w wersji na komputery osobiste zadebiutuje tylko i wyłącznie na platformie Epic Games Store (przynajmniej na określony czas). Gracze złorzeczyli, grozili, lamentowali. Rozrywali koszulę niczym imć Rejtan, przyrzekając wieczystą lojalność serwisowi Steam i namawiając do bojkotu najnowszego dziecka studia Gearbox. I co? Developerom w pięty poszło, dostali chłopaki za swoje...

borderlands 3

...bo łzy po przeczytaniu krytycznych komentarzy mogą wytrzeć pachnącymi studolarówkami. "Borderlands 3" cieszy się ogromną popularnością i bije kolejne rekordy serii, czym nie zapomniał pochwalić się sam Randy Pitchford. Szef Gearbox Software poinformował, że w dniu premiery najnowszej odsłony marki, w szczytowych godzinach, liczba aktywnych graczy była dwukrotnie wyższa niż rekordowy wynik frekwencyjny w przypadku "Borderlands 2". Są więc powody do zadowolenia, zarówno za dobrą kampanię marketingową, jak i ryzykowną decyzję, która niewątpliwie się opłaciła.

Tylko co teraz z przeciwnikami Epic Games Store? Czy powiedzenie "jeżeli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich" tym razem okaże się równie prawdziwe?

Wczytywanie...