Książki fantastyczne

Informacja prasowa

literacki debiutu roku

Ruszyła IV edycja konkursu "Literacki Debiut Roku" organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs został zainicjowany, aby promować polskich debiutantów w zakresie literatury pięknej. Głównym celem konkursu jest wyłonienie w danym roku kalendarzowym najlepszej powieści, która nie była dotychczas nigdzie publikowana drukiem. Konkurs składa się z czterech etapów: naboru tekstów, ich oceny przez Komisję Opiniującą, oceny przez Kapitułę oraz wyłonienia laureatów i wręczenie nagród.

"Literacki Debiut Roku" jest inicjatywą, dzięki której odnajdujemy i promujemy utalentowanych rodzimych debiutantów, których twórczość ma za zadanie odświeżyć polski rynek literacki – mówi Wojciech Gustowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Novae Res.

Książki fantastyczne
droga do woodbury

Już 4 marca nakładem Wydawnictwa SQN w księgarniach ukaże się drugie wydanie powieści pt. "Droga do Woodbury" w nowym, bardziej poręcznym formacie i ze zmienioną szatą graficzną. Autorzy książki, Robert Kirkman i Jay Bonansinga, kontynuują w niej wątki rozpoczęte w "Narodzinach Gubernatora".

Duet Kirkman – Bonansinga przedstawia wydarzenia, których zabrakło w serialu, a o których karty komiksu milczą. Tylko dzięki książkowej serii "The Walking Dead" można naprawdę poznać postać Gubernatora.

Diaspora

"Diaspora" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
diaspora

Najśmielszy ze współczesnych pisarzy fantastyki, Greg Egan, stworzył kwantowy nowy wspaniały świat, doskonałą opowieść o czasach, w których nie tylko ludzkie życie, lecz również sama cielesna rzeczywistość jest już tylko wspomnieniem?

Uczta wyobraźni to cykl, który – przynajmniej w teorii – powinien oferować czytelnikowi coś więcej, niźli tylko płochą rozrywkę. Czy owa zasada sprawdza się w przypadku "Diaspory"? A może tym razem wydawca popełnił karygodny błąd, decydując się na wydrukowanie tej właśnie pozycji? Zapraszam do recenzji!

Chociaż preferuję fantastykę tradycyjną, od czasu do czasu lubię sięgnąć po pozycję z nurtu science-fiction. Zazwyczaj bywam mile zaskoczony poziomem gatunku – bardzo podobały mi się „2312” Kima Stanleya Robinsona, „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich czy zbiór opowiadań „Wyższe Racje” Janusza Zajdla. Zazwyczaj przy takich okazjach postanawiam, iż znajdę czas na zaznajomienie się przynajmniej z tymi powieściami, które będę mógł czytać w ramach egzemplarzy recenzenckich. Zacząłem od „Diaspory” australijskiego pisarza Grega Egana… I lękam się, że na tym moja przygoda może się zakończyć.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Nieskończoność" na Game Exe i konkurs!

Dodała: , · Komentarzy: 0

Nick Gautier ma 14 lat i jest zwyczajnym chłopkiem, który wpadł w nieodpowiednie towarzystwo. Gdy jednak przychodzi co do czego, Nick postanawia nie zejść na ścieżkę przestępstwa i odmawia napaści na niewinnych turystów. Koledzy zwracają się wtedy przeciwko niemu. Już się wydaje, że życie Nicka dobiega końca… gdy jednak rozpoczyna się nowe.

Czy warto sprawdzać, jak będzie wyglądać nowe? Przekonajcie się dzięki recenzji Charona! A jeżeli mu nie uwierzycie możecie spróbować zawalczyć o własny egzemplarz "Nieskończoności" w naszym konkursie.

Jestem masochistą. Niestety nie mogę już używać jakichkolwiek lżejszych określeń, skoro po raz kolejny zapragnąłem recenzować książkę fantasy, skierowaną do młodzieży. Tyle razy przekonywałem się o wątpliwej jakości owego gatunku, tyle razy się zżymałem i zaklinałem „nigdy, nigdy więcej” i ponownie, jak dziecko, dałem złapać się w tę samą pułapkę.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Słowa światłości" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
słowa światłości

Brandon Sanderson i jego "Archiwum Burzowego Światła" stanowią nową jakość na rynku księgarskim. Pierwszy tom, "Droga królów", podbił również serca polskich czytelników. Był to oczywisty znak do kontynuowania serii, ba, do szybkiego kontynuowania – uznało wydawnictwo MAG i sprawiło nam bez zbędnych opóźnień "Słowa światłości". Dobre czy nie – dowiecie się z recenzji!

Nadchodzi wieczna burza, świat ogarnia chaos i wojna, a jedyni ludzie zdolni go uratować są uważani za szaleńców bądź ukrywają swoje nadzwyczajne moce. Tak mniej więcej przedstawia się fabuła „Słów światłości”, w której jednak nie odczuwa się powstałego zamieszania. Bohaterowie mają swoje zadania oraz ambitne plany i starają się je zrealizować. Historia prowadzi czytelnika po sznurku – przez bardziej oczywiste wątki, następne (nie aż tak szokujące, niestety) zwroty akcji oraz mocarne momenty, aż do spektakularnego finału. Te ostatnie poświadczają o geniuszu Brandona Sandersona, ponieważ prezentowane są w umiejętny sposób – z napięciem niepozwalającym na odłożenie książki i odpowiednią dozą dynamizmu. Wszystko wydaje się więc być na swoim miejscu. [...] Czy coś jest nie tak? Parę rzeczy.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"FUTU.RE" wkrótce w księgarniach!

Dodał: , · Komentarzy: 0
futu.re

Już 4 marca w księgarniach pojawi się najnowsza powieść autora bestsellerowego Metra 2033, Dmitrija Glukhovsky’ego pt. "FUTU.R".

"FUTU.RE jest opowieścią o świecie przyszłości, w którym nie istnieje już śmierć. Ludzkość, która posiadła sekret wiecznego życia, boryka się jednak z innymi problemami: depresją, przeludnieniem, kurczącymi się zasobami i legislaturą ograniczającą posiadanie potomstwa. Ten antyutopijny świat – zachowujący najlepsze cechy rasowego science fiction – to pretekst dla Glukhovsky’ego do rozważań na temat prawdziwej natury człowieka i roli Boga, który nieśmiertelnym istotom przestał już być potrzebny. FUTU.RE to nie tylko trzymająca w napięciu, wartka fabuła z niespodziewanymi zwrotami akcji i mroczną tajemnicą, ale także naładowana intensywnymi emocjami narracja, która szokuje i wzrusza."

Książki fantastyczne
widząca, okładka

Szczury nie przywodzą na myśl miłych skojarzeń. Głód, brud, zarazy i statki nabierające wody – nie brzmi to zbyt ciekawie, prawda? Nie dziwota więc, że szczury odgrywają dużą rolę w najnowszej książce Olgi Gromyko, idealnie wpasowując się w przedstawiony świat. Ale czy nowy świat dorównał beloryjskiemu? Możecie poszukać odpowiedzi w recenzji albo wziąć udział w konkursie i sprawdzić to własnorę... własnoocznie!

Recenzując "Wiernych wrogów", wspomniałam, że książki autorstwa Olgi Gromyko znacząco przyczyniły się do zainteresowania literaturą zza wschodniej granicy. Nie bez powodu zresztą – cykl o wiedźmie podbił moje serce, a późniejsze zapoznanie się z Szeleną jedynie potwierdziło wyrobioną już opinię o autorce. Nic więc dziwnego, że sięgając po kolejną pozycję, miałam naprawdę wielką nadzieję na fantastycznie spędzony czas. Niestety, srodze się zawiodłam. Kochana autorko: przykro mi, nie tędy droga, zawróć!

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Konkurs "Pieśń krwi" zakończony. Czas najwyższy zaprezentować prawidłowe odpowiedzi oraz oczywiście zwycięzców – serdecznie Wam gratulujemy!

pieśń krwi

Odpowiedzi:

  • Którą z kolei książką Anthony'ego Ryana jest "Pieśń krwi"? Pierwszą
  • "Pieśń krwi" wchodzi w skład trylogii: Kruczy Cień
  • W którym roku książka "Pieśń krwi" miała światową premierę? 2011

Zwycięzcy:

  • Karolina T. z Poznania
  • Monika C. z Raciąża
  • Magdalena K. z Sierakowa
  • Kamil M. z Trzebieża

Dziękujemy wydawnictwu Papierowy Księżyc za ufundowanie nagród.

Książki fantastyczne

"Kroniki Amberu" na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
kroniki amberu

Któż z nas nie słyszał o Rogerze Zelaznym i jego "Kronikach Amberu"? Za sprawą wydawnictwa Zysk i S-ka możemy ponownie zanurzyć się w ten niesamowity świat. Czy powieści, nazywane kanonem fantasy, nie utraciły na wartości po tak długim czasie od debiutanckiej publikacji? Na to pytanie postaram odpowiedzieć się w recenzji, do której przeczytania gorąco zachęcam!

Trudną sztuką jest rzetelna recenzja monumentalnego dzieła – szczególnie takiego, które zawiera w sobie pięć pojedynczych powieści. Nic jednakże nie mogę na to poradzić – swego czasu zażyczyłem sobie „Kronik Amberu, Tom 1” w pięknym, zbiorczym wydaniu. Niemniej nie tylko ogrom dzieła napawa mnie podziwem i nabożną zgrozą; Amber to legenda pośród czytelników fantasy oraz gatunków pokrewnych. Pierwszą część Kronik, pod tytułem „Dziewięciu Książąt Amberu” wydano w roku 1970 – nie trzeba więc doktoratu z matematyki, ażeby obliczyć, iż recenzja ta spóźnia się o jakieś czterdzieści pięć lat. Niewdzięcznym zadaniem jest opiniowanie produktu, który niezliczeni, szanowani i cenieni krytycy przemaglowali na wszystkie sposoby, a potencjalni odbiorcy mieli z nim przynajmniej powierzchowną styczność. Niemniej spróbujmy...

Zaczyna się jak u Hitchcocka – od metaforycznego trzęsienia ziemi, a później jest jeszcze ciekawiej...

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Konkurs o dwóch pierwszych tomach "Kronik Wardstone" zakończony. Czas najwyższy zaprezentować prawidłowe odpowiedzi oraz oczywiście zwycięzców – serdecznie Wam gratulujemy!

kroniki wardstone

Odpowiedzi:

  • W jakim kraju urodził się Joseph Delaney? W Anglii
  • Jak nazywa się główny bohater serii "Kroniki Wardstone"? Thomas Ward
  • W którym roku wydano oryginał "Klątwy z przeszłości"? 2005
  • Ile tomów "Kronik Wardstone" napisał Joseph Delaney? 13

Zwycięzcy:

  • Kamil K. z Tarnowa
  • Katarzyna W. z Wejherowa
  • Anna J. ze Szczecina
  • Małgorzata B. z Jejkowic
  • Mateusz Z. z Katowic

Dziękujemy wydawnictwu Jaguar za ufundowanie nagród.

Wczytywanie...