Książki fantastyczne
abercrombie, ostateczny argument

Wyprawa pod przywództwem Bayaza spełzła na niczym. Miast broni zdolnej przechylić szalę zwycięstwa w wojnie z Bethodem, nasi bohaterowie zmuszeni zostali powrócić do Adui z niczym. Czy triumf Bethoda pozostaje już tylko kwestią czasu?

Abercrombie po dwóch bardzo dobrych, miejscami tylko nieco rozwlekłych tomach serwuje nam zwieńczenie trylogii w postaci "Ostatecznego argumentu". A warto już na wstępie zaznaczyć, iż kończy z klasą, tworząc najlepszą część cyklu. Pisarzowi udało się ograniczyć największy mankament poprzednich ksiąg – tym razem dłużyzn jest mniej, co dodatkowo zasługuje na odnotowanie z racji, iż mamy do czynienia z najobszerniejszym tomem cyklu, a część tychże fragmentów okazuje się po pewnym czasie dużo bardziej ważka dla fabuły, niż...

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
achaja

Na ostatni tom "Pomnika Cesarzowej Achai" Andrzeja Ziemiańskiego przyszło mi czekać półtora roku. Wieść o zbliżającej się dacie premiery książki niezwykle mnie zelektryzowała. Zdałem sobie jednak sprawę, że nie za bardzo pamiętam, co też działo się w poprzednich częściach. Stwierdziłem, że raz-dwa przewertuję "Pomnik Cesarzowej Achai t.4" i wszystko mi się przypomni. Skończyło się na tym, że przeszło godzinę spędziłem na czytaniu co gorętszych fragmentów, ponownie wciągając się w historię. Jednocześnie jednak odżyły moje obawy związane z jakością zakończenia sagi – uprzednio akcja zdecydowanie parła naprzód, ale próżno było szukać jakichś wskazówek odnośnie konkluzji serii. Miałem również w pamięci fatalny, napisany na kolanie tom 3 oryginalnej "Achai" – czy taki bubel się nie powtórzy?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Warcraft: Durotan – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
warcraft

Na północy Draneoru żyje Klan Mroźnego Wilka – klan silny, niezależny, od lat zamieszkujący Grań Mroźnego Ognia. Ma jednak swoje problemy. Zimy są coraz bardziej surowe, zwierzyny łownej także jest coraz mniej. Pewnego dnia w wiosce pojawia się arogancki Gul'Dan, tytułujący sam siebie czarnoksiężnikiem i proponuje dumnym orkom dołączenie do jego Hordy.

Książka Christie Golden jest oficjalnym prequelem filmu i ma tłumaczyć powody, dla których tytułowy Durotan – w początkowych rozdziałach książki syn wodza, a następnie przywódca klanu, zdecydował się dołączyć do Hordy i przybić do Azeroth.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
wacraft

Powieść „Warcraft”, której wydanie zbiega się z polską premierą filmu „Warcraft. Początek” w reżyserii Duncana Jonesa, do księgarń trafi już 15 czerwca. Na kartach książki czytelnicy wkroczą w nowy wymiar emocji towarzyszących bohaterom fikcyjnych światów Azeroth i Draenor. Za sprawą Christie Golden, pisarki od lat cenionej przez fanów świata Warcraft, konflikt ludzi i orków nabierze jeszcze większej intensywności.

Książki fantastyczne

Żałobne opaski – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Allomancja i Feruchemia od wieków towarzyszą ludzkości, pozwalając nielicznym na skorzystanie z niesamowitych umiejętności, będących obiektem pożądania wielu. Z pewnością znaleźliby się tacy, którzy oddaliby wszystko, choćby swoje najcenniejsze skarby, żeby sięgnąć po najmniejszy ułamek tej mocy. Kiedy jednak na horyzoncie pojawia się możliwość, by zdobyć jej więcej, niż można sobie wyobrazić, rozpoczyna się krwawy i bezwzględny wyścig o to, kto pierwszy położy rękę na mitycznym artefakcie, oferującym prawdziwą potęgę. Niewykluczone, że nikt nie wyjdzie z niego zwycięsko.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Cienie tożsamości – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

W „Stopie prawa” mieliśmy okazję poznać wydarzenia rozgrywające się kilkaset lat po ostatecznej walce Allomantów ze Zniszczeniem. „Cienie tożsamości” ponownie zabierają nas do ogarniętego rewolucją przemysłową Elendel i otaczają nimbem spisków i tajemnic. Po raz kolejny miasto staje się areną zmagań stróżów prawa z czarnym charakterem, który nie cofnie się przed najpodlejszym zabójstwem, byle tylko osiągnąć swój cel. Na domiar złego mieszkańcom zaczynają doskwierać ciężkie warunki pracy i brakuje naprawdę niewiele, by stolica zaczęła płonąć, a ulice wypełniły zbuntowane tłumy. I tylko jeden człowiek jest w stanie powstrzymać świat przed chaosem.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Gwiazda Zaranna – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Trzecia część sztandarowej serii Pierce'a Browna – "Red Rising" – wieńczy trylogię opowiadającą o losach Darrowa – chłopaka wyrwanego z kopalń na Marsie, człowieka, który przeniknął do świata wyższych warstw i dzięki zdobytemu tam doświadczeniu wywołał wielkie powstanie, mające na celu wyzwolić ciemiężony i uciskany lud spod władzy starego układu – z rąk "Złotych". Czy epicka podróż, w jakiej uczestniczył ten młody Marsjanin, została zakończona w sposób godny? I czego spodziewać się po "Gwieździe Zarannej"?

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Hubal – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
hubal

Wstyd się przyznać, ale w szkole nigdy nie błyszczałam na lekcjach historii. Nie dlatego, że nie interesował mnie ten przedmiot, ale z powodu buntu, który się we mnie rodził, gdy musiałam zapamiętywać niezliczone daty, nazwiska, miejsca walk. Mnie bardziej ciekawili ludzie, ich losy, charaktery, motywacje, także wytwory ich kultury, obyczaje – w podręcznikach jednak najwięcej miejsca poświęcano suchym faktom. Również nauczyciele, skupieni na realizacji podstawy programowej, nie umieli zaszczepić nam swojej pasji. Dziś wstydzę się swojej ignorancji i dlatego chętnie sięgam po powieści historyczne, mając oczywiście świadomość tego, że rzeczywiste dzieje przeplatają się w nich z tworami wyobraźni autora. W końcu jeśli jakaś książka szczególnie mnie zaintryguje, nic nie stoi na przeszkodzie, by już po lekturze zweryfikować i być może poszerzyć uzyskaną wiedzę. Z takim też podejściem sięgnęłam po "Hubala" – najnowsze dzieło Jacka Komudy.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
james tiptree, award, nagroda, logo

WisCon uznawany jest za jeden z ważniejszych konwentów fantastycznych o charakterze feministycznym. Poza tym aspektem wiele związanych z wydarzeniem prelekcji i wykładów kładzie duży nacisk na problem płci, rasy i klasowości w sci-fi i fantasy. Coraz więcej kobiet zaczyna tworzyć w tym gatunku, odnosząc na tym polu sukcesy komercyjne i zawodowe. Głównymi bohaterami książek fantastycznych również zaczęły bywać coraz częściej kobiety. Nie wątłe i mdlejące księżniczki, ale silne, znające swoje zalety heroiny zgoła nie pozbawione kobiecości.

W trakcie konwentu przyznawana jest także nagroda im. Jamesa Tiptree dla prac, które w znaczący sposób poruszają problem płciowości w fantastyce nie w politycznie poprawny sposób, lecz prowokując, wpływając na wyobraźnię i nawet powodując pewną frustrację.

James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym.

Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.

Książki fantastyczne

Wieża – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka

Od premiery "Otchłani" Roberta J. Szmidta upłynął prawie rok. Jednak wydarzenia opisane na jej ostatnich stronach od tych, które rozpoczynają najnowszą powieść autora, dzieli zaledwie kilka dni. Nauczycielowi nie dane jest zaznać spokoju po morderczej przeprawie przez podziemia, ruiny i zakazane dzielnice dawnego Wrocławia. Po przyjęciu w szeregi tajemniczych Czystych musi mierzyć się z problemami o skali znacznie większej niż tylko własne przetrwanie: wojna domowa w Nowym Watykanie, kryzys władzy Pelego, widmo wojny z Lekterytami. Wszystko to, wraz z jego niepokornym charakterem, zapowiada iście szaleńczą gonitwę po zgliszczach wrocławskiego świata.

Czytaj dalej...

Wczytywanie...