Seria "Kronik Podziemia" może nie odbiła się wśród polskich czytelników tak szerokim echem jak "Igrzyska śmierci", lecz z pewnością zyskała o wiele lepsze oceny i skradła więcej serc fanów. Czy zasłużenie? Moim zdaniem nie do końca – przy ogromie poważnych wątków, jakie zdecydowała się poruszać Suzanne Collins, skierowana do młodzieży trylogia o Katniss Everdeen wypadła pewniej. W sadze Gregora osobiście odczuwam jednak pewien zgrzyt podczas porównania wieku docelowego odbiorcy (9+) z dosadnością niektórych morałów, których czytelnik na tym etapie życia może zwyczajnie nie zrozumieć lub wręcz się przestraszyć. Nie można jednakowoż odmówić słynnej pisarce talentu do kreowania ciekawego świata przedstawionego czy znakomitego czerpania ze znanych motywów w literaturze – np. z "Alicji w Krainie Czarów" – i przerabiania ich na własną modłę. Tak właśnie dotarliśmy do czwartego, przedostatniego już tomu opowieści o Naziemnym, wplątywanym co rusz w różnorakie przepowiednie Bartholomew Sandwicha.
"Krucjata Liberty'ego" jest dziełem autorstwa Jeffa Grubba – jednego ze znanych pisarzy gatunku fantasy. Twórca ten ma na swoim koncie opowieści wpisane w różne światy (uniwersum Starcrafta, Warcrafta i Magic: The Gathering), ale równie popularne są krainy, będące efektem jego własnej wyobraźni, z czego do najważniejszych zaliczę wkład w powstanie Zapomnianych Krain (m.in. Trylogia Kamienia Poszukiwacza). Choć "Krucjata Liberty'ego" nie należy do jego największych prac, bez wątpienia zasługuje na poświęcenie jej uwagi.
Gdy terranom przychodzi stanąć do walki przeciwko tyranii, potrzebują swych najlepszych ludzi i największych bohaterów. Sytuacja znacznie się pogarsza, gdy na pole bitwy wchodzą kolejni gracze.
Słyszeliście kiedyś o clockpunku? SQN Imaginatio postanowiło pomóc w nadrobieniu tego braku. "Mechaniczny" to pierwszy tom trylogii "Wojen alchemicznych", którym patronuje nasz portal. Ian Tregillis zaprasza czytelnika do alternatywnej wersji rzeczywistości, w której znanym światem włada dysponujący mechaniczną armią Mosiężny Tron.
Powieść zadebiutuje na polskim rynku 20 lipca, ale już teraz można dokonać zakupu w przedsprzedaży na empik.com.
Ogłoszono listę utworów nominowanych do tegorocznej edycji World Fantasy Award. Te prestiżowe nagrody są przyznawane od połowy lat 70. najlepszym autorom oraz pisanym tworom z gatunku fantastyki. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 27-30 października w Columbus w stanie Ohio. Wśród listy wyróżnionych nazwisk najbardziej jednak uwagę zwróciło to polskie: Andrzej Sapkowski. Twórca "Sagi o Wiedźminie" zostanie w tym roku nagrodzony za całokształt twórczości (ang. Lifetime Achievement Award). Tą samą nagrodą pośmiertnie zostanie także nagrodzony David G. Hartwell. Nagrodę przyznaje specjalne jury i ma ona wyróżnić autorów, którzy przez całą swoją pracę wywarli duży wpływ na całokształt fantastyki. Polski autor zostanie postawiony na równi z Philipem K. Dickiem, Ursulą K. Le Guin, Terrym Pratchettem, Georgem R. R. Martinem czy Marion Zimmer Bradley.
Całą listę nominacji znajdziecie w dalszej części.
“Dziecko Odyna” to pierwszy tom cyklu “Krucze Pierścienie”, napisany przez Siri Pettersen. Debiutancka powieść już zdobyła Fabelprisen i Sproing – norweskie nagrody dla początkujących autorów. Autorka sięgnęła do staronordyckich tradycji, wprowadzając w kanon fantastyki dotąd niezbyt obecny folklor skandynawski. Co więcej wydawcy obiecują, że książki Pettersen staną się dla gatunku tym, czym dla kryminałów stały się powieści Larssona, Nesbø czy Läckberg. Poprzeczka została zawieszona wysoko.
Krainą Ym wstrząsają przerażające plotki, oto bowiem widziano istoty, które dotąd postrzegano jedynie jako mit – Ślepych. Strach wśród ætlingów wywołuje także przyspieszenie przez rządzącą Radę Rytuału, ceremonii mającej dać im ochronę Widzącego przed wrogiem.
Azeroth, żyzny świat zamieszkiwany przez ludzi i elfy, od dłuższego czasu spokojny i nienękany wojnami, zostaje najechany przez Hordę – z ogromnego portalu wylewa się armia zielonoskórych, potężnych wojowników, którzy mają jedno zadanie – wytępić dotychczasowych mieszkańców tego kontynentu. Hordzie przewodzi Gul'Dan – czarnoksiężnik operujący magią zniszczenia – felem, którego motorem napędowym jest życie. Azeroth staje na krawędzi zagłady.
Na wstępie trzeba powiedzieć, że przed lekturą "Warcrafta" warto zapoznać się z "Warcraft: Durotan". Jest to prequel wydarzeń z filmu oraz książki i przybliża obraz chyba kluczowej postaci całej tej opowieści: mowa oczywiście o Durotanie, wodzu Klanu Mroźnych Wilków, który zdecydował się na przyłączenie swoich ludzi do wielkiej Hordy Gul'Dana z jednego tylko powodu – Draenor, ich świat, umierał.
W miniony weekend przyznano nagrodę magazynu Locus, w której nominację przyznawali sami czytelnicy gazety, co tym bardziej powinno być docenione przez wyróżnionych, gdyż vox populi, vox Dei. To także dobra wskazówka dla innych czytelników, czym warto się zainteresować. Przecież coś musi być w danym tytule, skoro spodobał się tak pokaźnej liczbie osób.
Liczba kategorii do nagrody jest dość pokaźna. Plebiscyt wyróżnia nie tylko oddzielnie literaturę sci-fi i fantasy, ale także całą otoczkę tego półświatka – magazyny, wydawców, redaktorów, artystów czy literaturę faktu.
Poniżej znajduje się lista nominowanych i laureatów w poszczególnych kategoriach.
Poznań jest fantastycznym miastem. Nie ma co do tego wątpliwości, bo jakże mogłoby być inaczej, skoro jest to miejsce corocznej pielgrzymki tysięcy fanów i fanatyków fantastyki wszelkiego rodzaju. A ich celem jeden z najpopularniejszych konwentów w Polsce – Pyrkon. A mimo to z rzadka słyszy się, by to miejsce o unikalnej historii i mentalności jego mieszkańców było tłem dla fabuły fantastycznych książek, nie wspominając o filmach. Jednak od pewnego czasu w rodzimej literaturze pojawił się trend do przychylniejszego spoglądania na lokalne podwórko i wykorzystywania polskich realiów w opisywaniu niesamowitych wydarzeń. Taki literacki patriotyzm to bardzo ciekawy i cenny trend, który warto utrzymać w czytelnictwie, gdyż nadaje zupełnie inny kąt patrzenia na odwiedzane codziennie dzielnice, ulice i punkty architektoniczne naszych miast. A jest z czego czerpać inspiracje, bo nie trzeba wymyślać odległych krain i nadawać im trudnych do wymówienia nazw, gdy interesująca historia kryje się tuż za winklem.
Zakończona zwycięstwem kampania wymierzona przeciwko Stalowemu Sercu okazała się dopiero początkiem przygód Davida Charlestone’a. Pokonawszy potężnego Epika, on i inni Mściciele podjęli się próby przywrócenia ludziom ich dawnego życia sprzed rządów tyrana. Jednak w świecie opanowanym przez istoty z nadprzyrodzonymi mocami pokój nie mógł trwać wiecznie. Wystarczyło kilka ataków wymierzonych w suwerenność Newcago, by jego wyzwoliciele zaczęli doszukiwać się w nich czegoś więcej niż przypadku. I z pewnością nie będzie zaskoczeniem fakt, że mieli rację.
„Pożar” to druga odsłona serii o Mścicielach Brandona Sandersona, dzierżącego pozycję jednego z najpoczytniejszych autorów fantasy. Tym razem pisarz zabiera nas do rządzonego przez niezwyciężonego Epika Babilaru, gdzie grupa rebeliantów, do której dołącza David, walczy o wolność dla zwykłych ludzi. Brzmi znajomo?
- 287 stron
- « Pierwsza
- ←
- 134
- 135
- 136
- 137
- 138
- →
- Ostatnia »