Nawiązania

4 minuty czytania

wiedźmin 3 nawiązania, bitwa pod grunwaldem

Czy nie odnieśliście wrażenia, że twórcy dodatku "Serca z kamienia" pełnymi garściami czerpali zarówno z filmów, książek, jak i gier? Jeśli tak, to ten artykuł pomoże wam odszukać najbardziej oczywiste nawiązania.

Rozpocznijmy od głównego antagonisty, czyli niejakiego Olgierda von Everec. Imię jest tutaj najistotniejsze, bowiem takie samo nosił przedstawiciel XIV-wiecznych Giedyminowiczów. To dynastia rządząca Litwą lub raczej Wielkim Księstwem Litewskim, bowiem pod taką nazwą była znana domena władców zasiadających w Wilnie. Być może nie kojarzycie samego Olgierda, lecz na lekcjach historii na pewno padło imię Władysława Jagiełły. Sławny pogromca Krzyżaków spod Grunwaldu uważany jest za założyciela nowej dynastii, podczas gdy sam wywodził się z rodu Giedyminowiczów.

Protoplastą wspomnianej rodziny był Giedymin, zaś jego potomkiem niejaki Olgierd, który na łożu śmierci oddał władzę Władysławowi Jagielle. Być może nie pamiętacie już, że do rodziny należał też niejaki Kiejstut, noszący to samo imię, co jedna ze zjaw w krypcie rodu głównego antagonisty. Jego synem był Witold, który brał udział w wojnie domowej, dzięki której zdobył tytuł wielkiego księcia litewskiego aż do swojej śmierci w 1430 roku.

aveline

Zbieżność imion dotyczy także niejakiego Quinto, czyli złodziejaszka będącego potencjalnym członkiem drużyny mającej obrabować dom aukcyjny w Novigradzie. Liczne powtórki polskich filmów sprzed upadku komunizmu być może sprawiły, że obejrzeliście debiut Juliusza Machulskiego. Rzeczony film to oczywiście "Vabank" z 1981 roku, czyli komedia kryminalna o skoku na bank, gdzie głównym bohaterem był niejaki Henryk Kwinto.

Pozostając przy tematyce rabunku, warto także przyjrzeć się Eveline Gallo. Imię elfki, także będącej potencjalnym członkiem wspomnianej wcześniej drużyny, jest łudząco podobne do Aveline de Grandpré, czyli tego, które nosiła główna bohaterka gry "Assassin's Creed: Liberation". Obie piękne panie łączy także duża sprawność fizyczna oraz upodobanie do wspinania się na budynki.

Pozostając przy tematyce imion, warto zainteresować się imć Bohatyrowiczem, którego poznajemy podczas pierwszego spotkania z "atamanem" Olgierdem. Dowiadujemy się, że ten nowy kompan Dzikich, czyli tak naprawdę pewnej wariacji Kozaków, będzie chrzcić nową szablę. Miano szlachcica bezpośrednio pochodzi z powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Nie jest to oczywiście jedyne nawiązanie do literatury, bowiem warto przyjrzeć się nazwie wsi Bronowitz, gdzie odbywa się wesele przyjaciółki Shani. Od razu przywołuje na myśl Bronowice, czyli od 1941 roku dzielnicę Krakowa.

dwór rydlówka, kraków, wesele, wiedźmin 3 nawiązania

Niegdyś była to osobna wieś, gdzie w 1900 roku odbyło się sławne wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Jednym z gości był niejaki Stanisław Wyspiański, czyli twórca pewnego znanego dramatu. "Wesele" co prawda nie pojawia się tutaj bezpośrednio, bowiem zastępuje się je dziełem o nazwie "Zrękowiny", które stworzył niejaki Stanislas Islas. Miłośnicy języka hiszpańskiego szybko odkryją, że "islas" oznacza "wyspa".

Warto także spojrzeć na sam dworek, pokazany powyżej, który przypomina "Rydlówkę". Nie jest to doskonała kopia, podobnie jak użyto nieco innych materiałów przy budowie, jednak podobieństwo widać już na pierwszy rzut oka.

Skoro jesteśmy przy tematyce ślubnej, to warto przyjrzeć się także jednej z "aktywności", która polegała na wyciąganiu z jeziora buta towarzyszki. Jeśli kawaler wydobył właściwego trzewika, to mógł liczyć na dowód wdzięczności ze strony swojej partnerki. Istotne jest tutaj stwierdzenie, że "trza być w butach na weselu", co stanowi cytat z wymienionego wcześniej "Wesela" Wyspiańskiego (pierwsza scena, akt dwunasty).

Gaunter o'Dim, czyli akronim G.O.D (angielski "bóg"), to nic innego, jak postać nawiązująca do Pana Twardowskiego. Podobieństwo objawia się nie tylko w piosence o demonie, którą nucą dzieci niedaleko Górnego Młyna, ale także poprzez kwestię trzech życzeń i spotkania na księżycu. Co prawda Mickiewiczowski wiersz "Pani Twardowska" jasno ustala, iż wpierw należy wykonać wszystkie zadania "co do joty", jednak nie wspomina nic o pomocniku, w którego rolę wciela się Geralt z Rivii. Interpretacje mogą się różnić w innych krajach, odwołując się chociażby do niemieckiego Fausta.

pan twardowski

Warto także wspomnieć, iż jedna z interpretacji tego mitu mówi o tym, iż Twardowski na dworze króla Zygmunta Augusta dokonał udanej próby przywołania ducha zmarłej żony władcy wykorzystując do tego lustro. Ów seans spirytystyczny był ponoć doskonale przygotowaną inscenizacją, której zadaniem było posłużenie się wizerunkiem Barbary Radziwiłłówny do zdobycia wpływów na ostatniego z Jagiellonów. Słynne lustro Twardowskiego znajduje się w węgrowskim kościele, jednak podobno istnieje drugi egzemplarz, którego należy szukać w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Pamiętacie może oberżę "Rzym"? Jeśli tak, to zauważcie, że po spaleniu dworku Olgierd i jego banda przenoszą się do oxenfurckiej "Alchemii", czyli tamtejszej karczmy. To właśnie tam miało dojść do wypełnienia cyrografu, czyli zabrania duszy Twardowskiego przez diabła. Nie spotkamy tam jednak Olgierda, któremu wyznaczamy spotkanie w ruinach świątyni Lilwani. Dopiero na miejscu okazuje się, że Pan Lusterko wybrał zniszczone miejsce kultu ze względu na zdobiący posadzkę księżyc. Pamiętajmy, że Twardowski uciekł na księżyc w obawie przed wypełnieniem umowy i to właśnie tam Gaunter kończy swój pakt z von Everecem.

sezon burz

Nie zabrakło także typowo "wiedźmińskich" nawiązań. Zyskujemy możliwość nabycia okularów należących do Magistra, czyli pewnego typa, który napadł na siedzibę Szkoły Wilka w pierwszej odsłonie gry. Sam dom aukcyjny pojawia się na kartach "Sezonu burz" Sapkowskiego, bowiem to właśnie tam trafiają skradzione Białemu Wilkowi miecze. Co ciekawe, znajdował się on w Novigradzie, lecz przeprowadzka do Oxenfurtu została wyjaśniona już w samym dodatku.

Dodatek pełen jest także odzywek nawiązujących wprost do filmów, jak chociażby Czerwoni Rycerze rzucający teksty z "Mad Maxa" czy też Olgierd powtarzający znane dialogi Kmicica. Trudno wymienić je wszystkie, ale warto nadstawiać ucha przy każdej okazji. Nawiązania spotkamy także w nazwie zadań czy też poprzez specjalny kamień runiczny, który nie obdarza nas żadną właściwością.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł wam odszukać największe i najważniejsze nawiązania do świata filmów, gier i literatury, które pojawiły się w "Sercach z kamienia".

Komentarze

0
·
super artykuł.
Drobna uwaga- Pani Twardowska to nie wiersz, a ballada

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...