Burglar

3 minuty czytania

Rola: Debuffer, Crowd-control

Dostępny dla ras: Hobbit, Człowiek

Poziom trudności: Advanced (trudny)

Specjalizacje: Skradanie się (Stealth), Unieruchamianie (Mezzes), Manewry Drużynowe (Fellowship Manouevres)

Ciche kroki na zimnych kamiennych podłogach, przemykanie wśród cieni za plecami nieświadomych przeciwników. Szybkie i ciche ciosy sztyletem z zaskoczenia, prosto w najczulsze miejsca. Intrygujące zagadki, pozostawiające rywala osłupiałego. To chleb powszedni dla Burglara w LotRO.

burglar, klasa burglar, klasa

W niczym nie przypomina on Michaela Caine’a – złodzieja-dżentelmena, który roztaczając dookoła swój urok dokonuje kradzieży. Drobne kradzieże to tylko malutki wycinek tego, czym zajmuje się Burglar. Jest on przede wszystkim wojownikiem, używającym najbrudniejszych i najpodlejszych sztuczek, byle tylko umieścić ostrze w odsłoniętych częściach ciała przeciwnika. Pojęcie "uczciwa walka" interpretuje jako atak z zaskoczenia na usidlonego przeciwnika.

W grupie Burglar odpowiada za crowd-control. Używając potężnych, długotrwałych unieruchamiaczy, utrzymuje przeciwników z dala od walki. Dodatkowo zadaje też słuszną porcję obrażeń, choć nie jest postacią typu DPS jak Hunter, Champion czy Rune-keeper. Ta klasa jest również głównym debufferem, zadającym wiele ran, wyprowadzającym spowalniające ataki i używającym innych sposobów utrudniających życie przeciwnikom. Kiedy podróżuje bez drużyny, jest przebiegły i podstępny. Jest to jedna z najzdolniejszych klas w grze, lecz wymaga nieco więcej planowania i cierpliwości niż inne. W grze PvMP jest prawdziwym postrachem sług Saurona – został stworzony z myślą o pojedynkach jeden na jednego. Może z powodzeniem stawić czoła każdej klasie, na jaką może się natknąć podczas gry w trybie PvMP.

Jest to klasa dostępna jedynie dla hobbitów i ludzi. Hobbici mogą po pewnym czasie uzyskać umiejętność skradania, która nie jest konieczna dla tej klasy, ale talent Hobbit-Silence działa nieco lepiej niż Hide In Plain Sight, gdyż sprawia, że przeciwnicy przestają nas atakować. Jednakże na wyższych poziomach żadna z tych ras nie ma wyraźnej przewagi nad drugą.

Kluczowe atrybuty

Zręczność (Agility) jest najważniejsza dla Burglara – wpływa na szansę zadania krytycznego uderzenia i na ilość uników podczas walki wręcz. Im wyższy poziom tego atrybutu, tym częściej może użyć umiejętności odblokowywanych przez krytyczne uderzenie i tym większa szansa na unik. Nawet szeroki wachlarz brudnych sztuczek i umiejętności pozwalających szybko wycofać się z walki nie przyda się na wiele, jeśli zręczność zostanie zaniedbana.

Burglar zadaje zwiększone obrażenia, gdy zaatakuje przeciwnika od tyłu, dlatego dobrą taktyką jest obiegnięcie przeciwnika i szybki obrót o 180 stopni w celu zadania ciosu. W grze solo łatwo to wykonać, kiedy wróg jest ogłuszony, natomiast w grupie gdy tank skupia uwagę wrogów na sobie i zbiera aggro.

burglar, klasa burglar, klasa

Ważną rolę odgrywają umiejętności pozwalające na crowd-control. Niestety, najważniejsze umiejętności z tej grupy – Riddle i Confound – działają tylko na humanoidy (ludzi, orków, uruk-haie, gobliny, trolle, nieumarłych oraz innych dwunożnych wrogów) i smokopodobne; bestie naturalnie występujące w środowisku, pająki, insekty itd. nie są podatne na takie działania. Można je natomiast zwyczajnie ogłuszać czy unieruchamiać.

Rozpoczynanie umiejętności drużynowych również leży w gestii Burglara, gdyż dysponuje on szeregiem umiejętności, które obdarzone są dużym współczynnikiem prawdopodobieństwa rozpoczęcia manewrów (Exploit Opening, Trip i Bags of Marbles oraz legendarne Exposed Throat).

Kwestie drugorzędne

Burglar potrzebuje wiele cierpliwości, kiedy samotnie wybiera się w świat. Nie może zwyczajnie rzucić się w wir walki jak Champion czy Guardian. Ma też ograniczoną ilość możliwości, jeśli chodzi o zwalczanie przeciwników atakujących z dystansu, więc walka z grupami musi zostać uważnie zaplanowana. Cierpliwość jednak popłaca. Dobrze prowadzony Burglar jest w stanie sprostać trudnym wyzwaniom bez pomocy innych graczy.

burglar, klasa

Nawet gdy walka jest rozważnie zaplanowana, pech może zniweczyć cały wysiłek. Przykładowo, jeśli postawiliśmy na użycie umiejętności Riddle, która wstrzymuje przeciwnika, a on ją odeprze – plan się nie powiedzie. Burglar powinien w każdej chwili być gotów do szybkiej ucieczki.

Ponieważ klasa ta jest oparta na subtelności i przebiegłości, nie ma jednego dobrego sposobu prowadzenia Burglara, tak jak to jest w przypadku np. Huntera wyspecjalizowanego do gry solo czy Minstrela do raidów. Jeśli będziesz miał okazję walczyć u boku sześciu Burglarów w sześciu różnych sytuacjach, prawdopodobnie każdy z nich pokaże inne oblicze i stwierdzi, że to jego sposób gry jest najlepszy. To, jak prowadzimy tę klasę, zależy w dużej mierze od preferencji i stylu gracza. Trzeba zwyczajnie pograć i zobaczyć, co działa dla nas najlepiej.

Podsumowanie

Burglar jest jedną z najbardziej zaawansowanych, intrygujących i sprawiających wiele radości klas dostępnych dla darmowych graczy. Jej siła nie tkwi w zwykłych obrażeniach i potężnej obronie, ale w subtelnym planowaniu akcji i dobrym refleksie. Jest to klasa w sam raz dla tych, którym podoba się idea nieuczciwej walki lub którzy wolą przechytrzyć przeciwników, zamiast zwyczajnie ich pokonać. Dopóki ktoś nie spróbuje gry Burglarem, to może nie rozumieć tajemniczej aury, jaką owiane są schematy rozwoju tej postaci. Jeśli chcesz być bohaterem pola walki, zostań Championem, lecz jeśli chcesz być człowiekiem zza kulis, który pomaga kompanom walczyć skuteczniej, nawet, jeśli są nieświadomi twojej pomocy, to Burglar jest dobrym wyborem.

Źródło: tentonhammer.com

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...