Guardian

3 minuty czytania

Rola: Tank

Dostępny dla ras: Krasnolud, Elf, Hobbit, Człowiek

Poziom trudności: Basic (łatwy)

Specjalizacje: Ciężka Zbroja (Heavy Armor), Generowanie Zagrożenia (Generating Threat), Wysoki Poziom Życia (High Health)

Częściowo nadludzka siła, częściowo niemożliwy do przesunięcia obiekt, dzielny Guardian jest pierwszorzędnym tankiem w LotRO. Z ciężką zbroją i solidną tarczą, stoi w pierwszej linii każdej walki, stawiając opór niezliczonym ciosom przeciwników. Przyjmuje na siebie tak wiele ataków, że na jego miejscu każdy inny by padł.

guardian, klasa, klasy guardian, klasa, klasy

W grupie jego zadaniem jest ochrona kompanów, przedkładając ich bezpieczeństwo ponad swoje własne. Skupia na sobie uwagę przeciwników. W grze solo jest maszyną do zabijania, niszczącą każdą przeszkodę, która stanie mu na drodze. W PvMP, może szarżować przez sam środek rajdu przeciwników i ma wielokrotnie większą szansę przeżycia niż inni.

Guardian jest klasą dostępną dla wszystkich ras. Na niższych poziomach, rasa gra bardziej znaczącą rolę w efektywności klasy. Krasnoludy, z ich wrodzoną odpornością i siłą, rasowymi talentami oraz wysoką regeneracją morale i energii w czasie walki, są naturalnym wyborem dla tej klasy. Oczywiście na wyższych poziomach żadna rasa nie ma widocznej przewagi nad innymi.

Kluczowe atrybuty

Zależnie od roli, Guardian pochłania obrażenia albo je zadaje – w obu przypadkach Siła (Strength) i Żywotność (Vitality) odgrywają ważne role.

Guardian walczący z tarczą i mieczem jednoręcznym z pewnością będzie chciał użyć najlepszej dostępnej tarczy i tak samo dobrej broni. Tarcza pochłonie sporą porcję obrażeń, co odblokuje kilka dodatkowych umiejętności generowania zagrożenia i zwiększy obronę kosztem DPS. Innym wyborem może być użycie broni dwuręcznej. Przy takim rozwiązaniu, postać otrzyma więcej obrażeń, ale również większe będą szkody, jakie wyrządzi przeciwnikom.

guardian, klasa, klasy guardian, klasa, klasy

Guardian zwykle ma większe morale niż inne klasy, otrzymuje też większy bonus do Żywotności. Morale jest tu jednak najważniejsze, a Guardian zwykle poprawia ten wynik za pomocą specjalnych przedmiotów, ekwipunku i talentów. Równie ważna jest umiejętność unikania obrażeń przez ulepszanie obrony za pomocą wyżej wymienionych rzeczy. Jego rolą jest przyjmowanie na siebie ciężaru ataków i im więcej z tych obrażeń zostanie zniwelowanych, tym dłużej będzie mógł wykonywać to zadanie.

Kwestie drugorzędne

Granie Guardianem efektywnie, szczególnie w grupie, może być sporym wyzwaniem. W małych drużynach zazwyczaj może pozwolić sobie na odrobinę lenistwa, ale w czasie rajdów wymaga pełnego skupienia, co może nieco przytłoczyć niektórych graczy. Im więcej graczy, tym łatwiej o to, że któryś z towarzyszy "ukradnie" ciężko wypracowane przez Guardiana aggro. Poza tym oznacza to większą ilość przeciwników do kontroli. Jeśli Guardian nie wykonuje dobrze swoich obowiązków, grupa zwykle przegrywa. Presja spoczywająca na nim jest więc większa niż na przykład na Hunterach, Championach czy Wardenach.

guardian, klasa, klasy

Tankowanie wymaga poświęcenia DPS i odwrotnie. Guardian musi wybrać jedną z ról i trwać w niej, dopóki sytuacja nie ulegnie zmianie. Odwrócenie ról wymaga zwykle gruntownej zmiany używanego ekwipunku – na przykład zmiany wielkiego miecza na topór i tarczę, itd. Jeśli tank chce spełniać dwie role, musi nosić przy sobie zawsze dwa zestawy... albo przynajmniej dwa rodzaje broni i tarczę. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy osiągniemy wyższy poziom, na którym zaczynamy używać legendarnych przedmiotów. Gracz może czuć się wtedy trochę ograniczony miejscem na panelu legendarnych przedmiotów, w porównaniu do innych klas, które potrzebują jednej głównej broni i jednego przedmiotu klasowego.

Zużycie energii Guardiana jest nieco powyżej przeciętnego, ale ciągle ma on kilka dróg do utrzymywania zużycia energii na niższym poziomie dzięki odpowiednim talentom i odpowiednim użyciu umiejętności. Również DPS waha się w granicach przeciętnego, można go trochę podnieść używając broni dwuręcznej. Choć trzeba pamiętać, że główną rolą tej klasy jest nie DPS, a przetrwanie jak największej ilości ciosów.

Podsumowanie

Nawet z popularnością nowych, kuszących klas typu tank, Guardian wciąż pozostaje wysoko na liście postaci ulubionych przez graczy. Jest on tak mocny i niezawodny, że mógłby grać główną rolę w reklamach pick-upów. Dodatkowo, jest niezastąpiony w grupowych walkach pod koniec gry. Jest to jedna z najłatwiejszych postaci, gdyż już od najniższych poziomów jest niezwykle trudny do zabicia.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...