Komiksy

Jonah Hex #2: Mściciel – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
jonah hex, mściciel

Esencja dobrego westernu? Pościgi, strzelaniny, hardzi mężczyźni nie stroniący od przemocy oraz przypadkowych potyczek i oczywiście krążący w powietrzu sęp liczący na syty, mięsny posiłek. A wszystko to dopasowane do smętnych pobrzękiwań gitary i szklaneczki pełnej whiskey.

Jonah Hex to heros pod wieloma względami typowy, jeśli spojrzymy na historię westernów. Świetny strzelec, twardziel i samotnik noszący w sobie rozczarowania, jakich przysporzyli mu inni ludzie. Z drugiej jednak strony, ma on wszelkie przywary, które mogłyby go uczynić antybohaterem z krwi i kości – nie waha się przed odebraniem komuś życia, bywa agresywny, alkohol pochłania w hurtowych ilościach, ale i tak kręte ścieżki losu często stawiają go w sytuacjach, w których niejednokrotnie sam zachowuje się jak samotny, mroczny heros, a niekiedy – mściciel.

Czytaj dalej...

Komiksy
batman, ziemia jeden, komiks, tom drugi

Przenoszenie przygód superbohaterów do alternatywnych światów staje się tak popularne, że już nikogo nie dziwi, za to daje pole do popisu twórcom, którzy mogą odświeżyć historie o popularnych herosach. Dokładnie tak czynią Geof Johns i Gary Frank przy "Ziemi Jeden".

Autorzy wzięli na warsztat początki Bruce'a Wayne'a w roli zamaskowanego mściciela, co pozwoliło im na nowo opowiedzieć historię nie tylko jego, ale również głównych antagonistów. Nic więc dziwnego, że w drugim tomie pojawia się zapowiedziany we wcześniejszym albumie Riddler, który wprowadza w Gotham potężny chaos, organizując serię zamachów w różnych częściach miasta. Batman nawiązuje współpracę z Jamesem Gordonem i podejrzewa, że ofiary mogą nie być tak przypadkowe, jak to się może na pierwszy rzut oka wydawać. Jakby kłopotów było mało, krążą słuchy o krwiożerczej bestii czyhającej na nieostrożnych w miejskich kanałach.

Czytaj dalej...

Komiksy

Antares #2 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
antares

Polscy fani twórczości brazylijskiego artysty o pseudonimie Leo musieli czekać aż dwa lata na drugą i ostatnią część komiksu poświęconego badaniom nieznanych planet. Czego można się po nim spodziewać?

Co prawda sam cykl "Antares" liczy sobie w Polsce dwa tomy, ale na gwiezdną epopeję składają się inne dzieła tego samego autora, "Aldebaran" oraz "Betelgeza", które łączy m.in. postać Kim Keller. Jej córka zostaje porwana przez… promień, którego źródłem jest sąsiednia planeta. Na czele zorganizowanej ekspedycji ratunkowej staje sama matka zaginionej. Na pokładzie znajduje się jeszcze parę innych osób, w tym fanatyk imieniem Jedediah, według którego szansa na spotkanie innej inteligentnej rasy jest zbyt duża, by to niewierząca i grzeszna kobieta prowadziła tak istotną dla homo sapiens wyprawę. Na dodatek ludzka kolonia na Antaresie ma problemy z grupką religijnych fundamentalistów, nie przebierających w środkach podczas narzucania swych idei.

Czytaj dalej...

Komiksy

Mroczny Rycerz kontratakuje – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
mroczny rycerz kontratakuje

Frank Miller to twórca powszechnie znany, jeden ze stojących na piedestale komiksowego światka. Jego dzieła stanowią punkt odniesienia i inspirację dla wielu innych artystów. Niestety, również jemu potrafi przytrafić się "wtopa".

Wspominany do dziś z rozrzewnieniem album "Powrót Mrocznego Rycerza" posiada reputację jednego z najambitniejszych w uniwersum Batmana. Kontynuacja zatytułowana "Batman: Mroczny Rycerz kontratakuje" kroczy wydeptaną przez pierwowzór ścieżką. Robi to jednak chwiejnym krokiem.

Pierwszy potencjalny problem nasuwa się sam, gdy tylko spojrzymy, ile lat minęło od wydania pierwszej części. Otóż premiera miała miejsce w roku 1986. Gdy uświadomimy sobie, że "Powrót" został opublikowany 30 lat temu, to nietrudno o wątpliwości co do jego kontynuacji i takie obawy znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Czytaj dalej...

Komiksy

Skalp #1 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
skalp, jason aaron

Rezerwat Indian Prairie Rose w Południowej Dakocie. Bieda, przemoc, alkohol a nawet metamfetamina stanowią codzienność tutejszych mieszkańców. Pieczę nad wszystkim trzyma szef lokalnego gangu, wódz Lincoln Czerwony Kruk, który postanawia zbudować kasyno. Do tego świata po kilkunastu latach powraca Dashiell Zły Koń, obecnie agent FBI, mający rozstrzygnąć sprawę morderstwa sprzed wielu lat.

Jason Aaron, autor komiksu, to obecnie jedna z najjaśniejszych postaci w komiksowym światku. W końcu człowiek ten był nominowany do nagrody Eisnera już za swój debiutancki projekt "The Other Side". Po drodze rozpisał również historie spod znaku Marvela czy Star Wars. Gołym okiem widać, że najlepiej radzi sobie z opowieściami niosącymi coś więcej niż tylko radosną akcję. W najbardziej znanym jego dziele pt. "Skalp", wziął na swój warsztat niepopularny temat, jakim są losy rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Czytaj dalej...

Komiksy
thunderbolts, bez pardonu, komiks, marvel

"Bez Pardonu", pomimo ciekawego wyjściowego pomysłu, okazało się tworem absolutnie pokracznym. Bardzo słabe grafiki współgrały z miałką, przewidywalną i w wielu momentach nieprzemyślaną fabułą, a kreacja postaci właściwie nie istniała. Czy drugi tom pt. "Czerwony Postrach" jest lepszy?

Z Kata Jayi skradziono broń na tyle potężną, iż jej mający skłonności do terroryzmu właściciel jest w stanie wystawić do boju osobistą gwardię. Mowa o robotach Crimson Dynamo, zasilanych za pomocą energii gamma. Na tym jednak nie koniec, ponieważ członkowie zespołu – z Venomem na czele – w końcu zaczynają burzyć się przeciw dowódcy grupy, generałowi Rossowi, który niezbyt chętnie dzieli się z towarzyszami swoją wiedzą, nawet gdy chodzi o cel misji. Zagrożenie ludzkości plus skłócona grupa potencjalnych jej zbawicieli, mających swoje na sumieniu, brzmi jak solidny zamysł historii ukierunkowanej na akcję. I tak też w istocie jest.

Czytaj dalej...

Thor Gromowładny: Bogobójca

Thor Gromowładny: Bogobójca – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
thor gromowładny, marvel, bogobójca, komiks

Thor to z pewnością jeden z najpopularniejszych obecnie bohaterów, zwłaszcza po sukcesach filmowych Avengersów. Polscy fani nordyckiego boga za sprawą Egmontu mają okazję zapoznać się z cyklem "Thor Gromowładny" wydanym w ramach Marvel Now. Czy warto było czekać?

Już gdy przyjrzymy się profilom twórców, oczekiwania skaczą mocno do góry. W końcu za scenariusz odpowiada będący od dłuższego już czasu na fali Jason Aaron. Autor świetnego "Skalpa" czy "Bękartów z Południa" nie pierwszy raz rozpisał historię jednego z marvelowskich bohaterów. Tym razem cały album poświęcony został Thorowi, który wpada na ślad tytułowego złoczyńcy mordującego na przestrzeni setek lat kolejne bóstwa. Na imię mu Gorr i niestety jego osoba od początku budzi mieszane uczucia.

Dungeons&Dragons

Od wczoraj możemy zaopatrzyć się w trzeci tom serii "Homecoming", zatytułowany "Hero". R.A Salvatore opowiada kolejne losy najsławniejszego renegata, który znów zawitał do rodzinnego Menzoberranzan.

homecoming, salvatore

Amerykański pisarz R.A Salvatore chyba daleki jest jeszcze od wysłania swojej najsławniejszej postaci na emeryturę. Trzeci tom jego najnowszej serii to ponownie wizyta Drizzta w rodzinnym Menzoberanzan. Samo Miasto Pająków, jak i cały Podmrok, podnosi się po niespodziewanej "wizycie" władców Otchłani, którzy z bezsłonecznej krainy urządzili sobie istny park rozrywek.

Komiksy

Amerykański Wampir #6 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
amerykański wampir

Wampiry. Temat zdawałoby się wyeksploatowany do cna, który po okresie wysokiej popularności nieco już przygasł. Na szczęście wciąż trafiają się godne uwagi pozycje spod znaku Draculi.

Jednym z komiksów wpisujących się w powyższą tezę jest z pewnością seria „Amerykański Wampir”, autorstwa Scotta Snydera i Rafaela Albuquerque. Swój udział w tworzeniu cyklu miał nawet sam Stephen King. W poniższym zbiorze znajdziemy również prace Grega Rucki czy Jasona Aarona.

Skinner Sweet to pierwszy wampir zrodzony na amerykańskiej ziemi. Fani poprzednich tomów oczywiście znają już tę postać, zaś ci, którzy dotąd nie mieli z nim styczności… ledwie się z nim zapoznają. Jeden z najważniejszych bohaterów cyklu oddaje pole do popisu innym wampirom, podobnie zresztą jak autorzy, którzy zaprosili do współpracy inne uznane nazwiska komiksowego światka, czego efektem jest antologia krótkich historyjek o „kolegach” Draculi. Odbicie od głównej linii fabularnej przyniosło efekt całkiem intrygujący.

Czytaj dalej...

Dom Yauntyrr

Vizeran DeVir to jeden z najpotężniejszych czarodziejów w Podmroku. Ten arcymag urodził się w nieistniejącym już czwartym domu Menzoberranzan. Nim doszło do zagłady jego rodu, studiował wiedzę tajemną w tym samym czasie co sam Gromph Baenre. Ten ostatni odkrył jednak, że jego najpoważniejszy rywal w sekrecie oddawał cześć Tharizdunowi, za co DeVir został skazany na banicję.

vizeran de vir

Czytaj dalej...

Wczytywanie...