Komiksy

Kultura Gniewu na styczeń

Dodał: , · Komentarzy: 0
Niesłychane losy Ivana Kotowicza tom 2

Styczeń u wydawnictwa Kultura Gniewu to łącznie pięć premier. Nas szczególnie interesuje ta jedyna fantastyczna – "Niesłychane losy Ivana Kotowicza tom 2 – Zamek rybiej dynastii". Za scenariusz komiksu odpowiada Kajetan Kusina, a za rysunki Michał Ambrzykowski. O swoim tytule autorzy mówią następująco:

Komiks „Niesłychane losy Ivana Kotowicza” powstał w celu zapełnienia pewnej luki na rodzimym rynku. Chcieliśmy stworzyć tytuł przygodowy mający na celu dostarczenie rozrywki zarówno znawcom komiksu, jak i tym początkującym. Chcemy, żeby czytelnik dobrze się bawił dzięki dopieszczonym rysunkom i wciągającej fabule, która nie obraża jego inteligencji.

W sprzedaży dostępny jest również pierwszy tom serii, który ukazał się na przełomie kwietnia/maja w 2015 roku. Całą listę zapowiedzi znajdziecie tutaj, zaś w rozwinięciu newsa możecie przeczytać szczegółowe informacje odnośnie premiery drugiej części "Niesłychanych losów Ivana Kotowicza".

Komiksy
tymek i mistrz tom 1

Przygody Tymka i Mistrza kiedyś były publikowane w "Komiksowie" jako dodatek do "Gazety Wyborczej". Pojawiały się również we francuskim magazynie "Spirou", a nawet szkolnych podręcznikach do języka polskiego. Tak więc część może kojarzyć komiksowe perypetie tej dwójki stworzone przez Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomka Leśniaka (rysunki). Czy warto się z nimi zapoznać w zbiorczym wydaniu, które ukazało się za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu?

"Tymek i Mistrz tom 1" to zbiór kilkudziesięciu zamkniętych historii, dostarczających bardzo dobrej, potrafiącej wspaniale umilić dzień rozrywki. Pojedynczy epizod zazwyczaj znajduje się na dwóch stronach, rzadko na większej ich liczbie, ale zawiera w sobie tyle atrakcji, że po przeczytaniu ma się wrażenie poznania pełnowartościowej przygody. Oczywiście trochę sprawia zawód, że nie trwała dłużej, lecz w końcu wystarczy przerzucić kartkę i ruszyć na kolejną wyprawę w nieznane.

Komiksy
jessica jones: alias

Jessica Jones nie jest typową bohaterką Marvela. Co prawda niegdyś należała do drużyny Avengers, ale ostatecznie z niej odeszła. Aktualnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie trudni się pracą detektywistyczną. Rok temu Netflix wyprodukował o niej serial – niezły, lecz zbyt rozwlekły. Można mówić o niewykorzystanym potencjale. Natomiast wydawnictwo Mucha Comics w maju 2016 wydało poświęcony jej komiks, który tego błędu nie popełnia.

Pierwszy tom "Alias" przedstawia dwie duże sprawy, którymi zajmuje się Jessica. Każda z nich to przykład świetnej kryminalnej historii, w której stopniowo poznajemy następne fakty – aż do odkrycia pełnej prawdy. Jak na ten gatunek przystało, nie obywa się bez śledzenia, przesłuchań, podszywania się pod kogoś czy sprawdzenia swoich klientów (od czego zawsze powinno się zaczynać, jak przekonuje protagonistka). Zazwyczaj jest to niewdzięczna robota, która wymaga wydobywania na wierzch brudnych sekretów, co niekoniecznie budzi zachwyt zatrudniających bohaterkę ludzi.

Komiksy

Flash: Rebelia Łotrów – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
flash,rebelia łotrów

Pierwszy tom przygód Flasha zatytułowany "Cała naprzód" można spokojnie określić jako udany, nawet jeżeli fabuła miewała gorsze momenty. Czy kontynuacja wyzbyła się tej dolegliwości?

Najszybszego człowieka na świecie czeka w niniejszym tomie kilka wyzwań: na dobry początek trafia on do plemienia małpoludów, gdzie spotyka niejakiego Grodda. Następnie ratuje swoją miłość ze szponów narkotykowych baronów, a na koniec mierzy się z przeżywającą kryzys i wewnętrznie skłóconą grupą Łotrów, czyli przestępców pragnących przede wszystkim bogactw. Mają jednak pewien kodeks – narkotyków się nie imają, liczy się łup, ale bez dążenia do niego po trupach. Wzorem pierwszego tomu dostajemy również garść retrospekcji. A wszystko, jak przystało na naszego Sprintera, odbywa się z prędkością błyskawicy.

Komiksy
batman: rok setny i inne opowieści

Batman od lat jest jednym z najpopularniejszych komiksowych bohaterów, a przedstawienia jego historii podejmują się różne osoby. Komiks pt. "Rok setny i inne opowieści" wyróżnia się przede wszystkim osadzeniem fabuły w futurystycznym świecie. Paul Pope umieścił Mrocznego Rycerza w nieprzyjaznym 2039 roku, każąc radzić mu sobie z obławą zorganizowaną przez jednostki odpowiadające za porządek. Jednak nie znają one ważnej informacji – kto kryje się za kostiumem człowieka nietoperza.

Już na przykładowych planszach widać, że Batman jest przedstawiany od mało atrakcyjnej strony. Można by rzec, że wygląda szkaradnie. Szpiczaste zęby jak u wampira, tylko w tej wersji zdecydowanie nieromantycznej. Postura trochę jak u zbira, kostium... Nie prezentuje się zbyt okazale. Właściwe wrażenie nadal robi, ale dobór butów to ewidentnie pójście na wygodę, rękawy nie w pełni zakrywają nadgarstki, natomiast usta są dziwnie grube. Dodając jeszcze wyraźne zmarszczki na ubiorze oraz pocenie się, otrzymujemy postać, którą trudno nazwać herosem.

Komiksy

Thanos Powstaje – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
thanos powstaje

Jason Aaron, twórca świetnego "Skalpa", kreślił już historie umiejscowione w wielkich uniwersach, jak chociażby "Gwiezdne Wojny", a także pisał opowieści dla Marvela, m.in. o Thorze Gromowładnym w wydanym niedawno "Bogobójcy". Wzięcie na warsztat gotowej postaci i opisanie jednej z wielu jej przygód to jednak co innego niż przedstawienie genezy protagonisty, zwłaszcza gdy mówimy o jednym z najgroźniejszych przeciwników słynnych Avengers.

Życie Thanosa od samego początku było naznaczone bólem i brakiem zrozumienia. Własna matka była gotowa zakończyć jego żywot tuż po urodzinach. Gdy trochę podrósł, przekonał się, że zdeformowane ciało jest równoznaczne z wyobcowaniem i samotnością. Brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia zastąpił licznymi badaniami i palącym pragnieniem nieustannego poszerzania wiedzy, m.in. o swojej odmienności. Z czasem zwykła ciekawość i zaintrygowanie przerodziły się w obsesję oraz eksperymenty o skutkach odczuwalnych przez inne istoty żywe.

Czytaj dalej...

Komiksy
hrabstwo harrow: niezliczone duchy

Ostatnio trochę brakuje nastrojowej grozy w kulturze – filmach, serialach czy komiksach. Takiej umiejscowionej nie we współczesnych czasach i korzystającej ze strachu, jaki budzą skrywające się w lesie zjawy, parające się czarną magią czarownice i inne niepokojące potwory. W poszukiwaniu podobnych doznań można dotrzeć do pierwszego tomu "Hrabstwa Harrow" pt. "Niezliczone duchy".

Komiks składa się z czterech zeszytów, które mają za zadanie odpowiednio zaintrygować czytelnika historią – i robią to bardzo skutecznie. Już pierwsze strony wprowadzają nas w znany temat polowania na czarownice. Samosądy mieszkańców budzą ambiwalentne uczucia, ponieważ trudno powiedzieć, czy są one słuszne, czy wręcz przeciwnie. Ta niejednoznaczność towarzyszy również dalszej lekturze. Nie do końca wiadomo, czego się po niej spodziewać, a to wpływa na szybkość, z jaką wciąga się w fabułę. Po przeczytaniu chciałoby się jak najszybciej sięgnąć po kontynuację.

Czytaj dalej...

Komiksy

Śmierć – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
śmierć, neil gaiman

Chociaż postać Śmierci wykreowanej przez Neila Gaimana mogliśmy poznać już w kultowym "Sandmanie", to dzięki omawianemu zbiorowi dostajemy wszystkie historie z tytułową bohaterką w jednym tomiszczu. Pytanie, na ile przypomina ona dzierżącą kosę istotę w czarnym płaszczu?

Otóż wizerunek utrwalony w świadomości ludzkiej zostaje przez Gaimana złamany. Jak się okazuje, Śmierć to młoda, pogodna i sympatyczna dziewczyna, ubierająca się na czarno oraz nosząca wisiorek z krzyżem Ankh. Na tym oryginalność dzieła się nie kończy.

Czytaj dalej...

Komiksy
jonah hex, początki

Dziki Zachód to zawsze wdzięczne miejsce akcji, a samotni mściciele potrafią przykuwać uwagę jako bohaterowie historii. Do tej kategorii komiksów z pewnością należy seria o Jonahu Hexie, w przeszłości skrzywdzonemu przez ludzi i teraz starającemu się samodzielnie wymierzać sprawiedliwość. "Początki" to trzeci tom, opowiadający o jego losach, który spokojnie może wprowadzić do świata łowcy nagród kompletnie nowego czytelnika.

Komiks składa się z trzech epizodów – każdy z nich przedstawia zamkniętą historię. "Zemsta" pełni rolę portretu Jonaha Hexa, przeplatając sceny z teraźniejszości i przeszłości. Te ostatnie uzasadniają aktualne działania protagonisty, dzięki czemu wraz z kolejnymi stronami staje się coraz bardziej wyrazistą postacią. Taka konstrukcja pozytywnie wpływa na odbiór, ponieważ stopniowo wchodzimy w świat Dzikiego Zachodu i, nim się spostrzeżemy, zaczynamy z zainteresowaniem śledzić losy Jonaha.

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Informacja prasowa

Wśród jesiennych nowości Fabryki Kart Trefl-Kraków pojawiły się karty Steampunk, inspirowane estetyką czasów wiktoriańskich i okresu rewolucji przemysłowej. Talia ukazała się w kolekcjonerskiej serii Excellent, znanej z dbałości zarówno o piękny wygląd kart, jak również o ich jakość i trwałość. Stworzeniem klimatycznych ilustracji zajęła się Elwira Pawlikowska.

talia kart, trefl, excellence, steampunk

"Wyobraźcie sobie, że historia potoczyła się nieco innym torem niż w rzeczywistości. Zamiast latać po świecie samolotami, korzystamy ze sterowców; zamiast bić się o ropę naftową, korzystamy z potęgi pary; zamiast rozwijać technologię komputerową – wykorzystujemy osiągnięcia techniczne czasów wiktoriańskich. Jeśli potraficie zamknąć oczy i wyobrazić sobie taką rzeczywistość, to brawo, własnie wkroczyliście do świata steampunku. (...)

Wczytywanie...