Głodne Słońce. Ołtarz i krew
głodne słońce. ołtarz i krew

"Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło", pierwsza część dylogii Wojciecha Zembatego, pozostawiła po sobie uczucie niedosytu. Oryginalna opowieść osadzona w barwnej rzeczywistości Ameryki Środkowej urwała się w momencie, gdy akcja nabrała prawdziwych rumieńców. Teraz, po niespełna trzech latach oczekiwania, czytelnicy nareszcie mają szansę poznać zakończenie historii.

Ambicje Quinatzina, Cesarza Nowego Przymierza, są większe niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Nie interesują go półśrodki, chce raz na zawsze pokonać Tlaszkalan. Ta polityka nie wszystkim się podoba, wszak ta wiecznie trwająca wojna była czymś na kształt tradycji.

Quinatzin rozdaje karty, ale nie on gra główną rolę w tej opowieści. Narrator skupia się przede wszystkim na postaci barbarzyńcy Harana, który stał się bohaterem po wzięciu do niewoli Szaratangi, największego wojownika Tlaszkali. Powraca także Citlali, która po rozstaniu z Haranem przyłącza się do pewnego tajemniczego zakonu. Trzecią ważną postacią jest Tennok, młodzieniec, który zamiast wypełniać rolę, jaką zaplanował dla niego ojciec, woli spędzać czas wśród książek. Bohaterowie są różnorodni, łatwo im kibicować, a ich motywacje – zrozumieć.

Komiksy
hellboy: burza i pasja. piekielna narzeczona

Skoro już wiemy, że nowa ekranizacja "Hellboya" okazała się niewypałem (niestety), to lepiej swój czas poświęcić – chwalonemu u nas po raz szósty – komiksowemu pierwowzorowi. Szósty tom wydania zbiorczego stanowi zamknięcie serii.

Tradycyjnie album składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, "Burza i pasja", to finał historii rozpoczętej w piątym tomie, ale mającej swoje początki również we wcześniejszych wątkach. Druga, "Piekielna narzeczona", to następny zbiór krótkich opowiadań z Hellboyem w roli głównej.

W "Burzy i pasji" czytelnik znajdzie wszystkie cechy, które można było przypisać ostatnim wydarzeniom. Mike Mignola już wtedy rozkręcał akcję na światową skalę, więc nie jest dziwne, że finał ma wręcz apokaliptyczny wymiar. W uwydatnianiu rozmachu pomagają nawiązania do legend, mitologii, "Apokalipsy Św. Jana"... To nie pierwszy raz, gdy scenarzysta z rzeczywistości "Hellboya" tworzy wielokulturowy tygiel, zadziwiająco spójny i przekonujący, mający dwa wspólne punkty: głównego bohatera, który przecież przynależy do tego świata, oraz ludzkość, która kiedyś wierzyła (nadal wierzy?) w te fantastyczne postacie i opowieści.

Gamedec. Czas silnych istot
gamedec. czas silnych istot

Ostatnie lata są bardzo korzystne dla wszystkich gatunków polskiej literatury fantastycznej – ukazało się wiele nowych tytułów oraz wznowień renomowanych serii. Rebis wydał reedycję science fiction Marcina Przybyłka, "Gamedec". Tym razem to "Czas silnych istot" w jednym tomie.

Od porzucenia Ziemi przez ludzi i utworzenia Way Empire minęło sto cykli. Przez cały ten okres ludzkość zadomowiła się w innym zakątku galaktyki, eksplorując, ucząc i rozwijając się na wszystkie możliwe sposoby. Mimo to nie zapomniała o swoim dziedzictwie i gorzkich doświadczeniach. Imperator Ludzkości, Gorgon Nemezjusz Ezra, przygotowuje do wprowadzenia w życie plan, w którym w ramach rocznicy powstania jego domeny kolebka ludzkości wróci w prawowite ręce. Nie zapomina przy tym, że do zabawy mogą się włączyć Unithirowie. To właśnie w ten kocioł wkrótce właduje się Torkil Aymore, pionier, podróżnik, gamedec, głowa klanu, a przede wszystkim Ran – obdarzony potężnymi zdolnościami żołnierz z Pierwszej Centurii Pierwszego Maodionu. Choć na pierwszy rzut oka plan jest dobry i starannie przygotowany, już niedługo przyjdzie mu zatęsknić za kłótniami małżeńskimi i zmierzyć się z przeznaczeniem, które wysuwa pazury po każde z jego wcieleń.

Virion. Adept

Andrzej Ziemiański nie zwalnia tempa i przygotował "Adepta", czyli kolejny tom przygód przyszłego szermierza natchnionego, którego znamy z cyklu Achaja. Czy droga od zwykłego synka bogatego tatusia do postrachu kilku królestw potrafi wciągnąć?

virion

"Adept" to trzeci tom cyklu, w którym tytułowy bohater próbuje odnaleźć nową drogę życia w przygranicznej wiosce, gdzie nikt nie pyta o jego przeszłość czy pochodzenie. Andrzej Ziemiański wprowadza jednak zupełnie nową postać i tym samym sprawia, że ucieczka przed wymiarem sprawiedliwości jest w istocie ważnym etapem życia samego Viriona. Z przygód Achai znamy koniec tej drogi, ale czy poszczególne jej wycinki są wystarczająco wciągającą lekturą?

Odpowiedź możemy poznać dopiero po pokonaniu, bagatela, 580 stron, co czyni "Adepta" najdłuższą częścią serii.

Star Wars. Ahsoka

Star Wars. Ahsoka – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 2
star wars ahsoka

Książkowy kanon "Gwiezdnych Wojen" systematycznie się rozrasta, obecnie już ponad trzydzieści tytułów (z czego około dwudziestu przetłumaczonych na polski) uzupełnia historię znaną z filmów. Poziom tekstów faluje, część z nich rzeczywiście wnosi coś nowego, inne równie dobrze mogłyby nie powstać. Gdzie w tej stawce plasuje się jedna z najnowszych odsłon cyklu, "Ahsoka"?

Postać Ashoki Tano znana jest widzom animowanego filmu "Wojny klonów" oraz serialu o tym samym tytule. Jako padawanka Anakina Skywalkera walczyła u jego boku o zakończenie wojen klonów i przywrócenie porządku w galaktyce. Książka Emily Kate Johnston wyjaśnia natomiast, co stało się z bohaterką po tym, jak opuściła zakon Jedi.

Protagonistka próbuje całkowicie odciąć się od swojej przeszłości i wieść spokojne życie z dala od wielkich wydarzeń. Gdyby Imperium dowiedziało się o niej, jej życie byłoby zagrożone. Najwyraźniej jednak Tano nie jest pisany spokój, bowiem bezpieczna wydawałoby się planeta, na którą trafia po ucieczce z poprzedniego miejsca zamieszkania, nagle znajduje się w centrum zainteresowania Imperium. I tu pojawia się wielki dylemat: raz jeszcze, zapewne zresztą nie ostatni, salwować się ucieczką czy jednak zostać i ryzykować swoje życie, by pomóc mieszkańcom Raady? Nietrudno się domyślić, że prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna.

Komiksy
chew #10

"Chew" to niezwykła seria. Podczas lektury ostatnich dwóch czy nawet trzech części towarzyszyło mi uczucie przeciągania najważniejszych wątków i – co za tym idzie – odwlekania nieuchronnej konfrontacji Tony'ego Chu z wampirzym kolekcjonerem nietypowych zdolności. Mimo to czytałem dalej i bawiłem się świetnie, niemal zupełnie ignorując wszelkie przejawy zbaczania z przewodniej linii fabularnej.

W kolejnych tomach przeciwko Wampirowi stawali niemal wszyscy, od agenta Colby'ego aż po nastoletnią córkę Tony'ego Chu. Jednakże chyba żaden miłośnik serii nie miał wątpliwości, że w starciu z kolekcjonerem ważną rolę odegra również tytułowy cybopata. W "Krwawej kiszce" fabuła dostaje prawdziwego kopa, chociaż pierwsze strony mogą wskazywać na zupełnie odmienny stan rzeczy. Szybko staje się jasne, że to tylko finałowe odliczanie przed długo wyczekiwanym pojedynkiem i czytelnik jest świadkiem swego rodzaju zbrojenia się do tej walki. I jak to w przypadku "Chewa" zwykle bywało, tak zbrojenie, jak i walka są uroczo karykaturalne.

Komiksy

W ciągu ostatniego miesiąca Mucha Comics wydała cztery nowe premiery. Są to:

mucha comics
  • Uncanny X-Force: Ostateczna egzekucja – czwarty tom serii "Uncanny X-Force"
  • Reborn. Odrodzona – następna pozycja popularnego Marka Millara
  • Criminal: Tchórz/Lawless – długo wyczekiwane dzieło Eda Brubakera
  • Nieśmiertelny Iron Fist: Ucieczka z ósmego miasta – czwarty tom przygód Iron Fista
Komiksy

Wydawnictwo Non Stop Comics udostępniło katalog z premierami na drugą połowę 2019 roku. Znajdziecie go tutaj.

coda

W sumie jesień i zima 2019 mają przynieść 19 nowych tytułów. Wśród nich są kontynuacje rozpoczętych serii, takich jak "Deadly Class" czy "Reszta świata", ale nie zabraknie również zupełnych nowości. Pojawi się pierwszy tom "Czasu nienawiści" (przedstawiający niedaleką, posttrumpowską przyszłość), będą też "Mity Ctulhu" z rysunkami Brecci, magiczna i tajemnicza "Porcelana" czy coś trochę fantasy, trochę w stylu "Mad Maxa", czyli "Coda".

Droga Szamana. Etap 2: Gambit Kartosa
droga szamana. etap 2: gambit kartosa,droga szamana

Kiedy Wasilij Machanienko w 2012 roku opublikował pierwszy tom swojej historii o pewnym szamanie w świecie Barliony, raczej nie oczekiwał wielkiego sukcesu. Obecnie jego seria "Droga Szamana" liczy siedem tomów, znajduje się na liście najpopularniejszych e-booków w Rosji i doczekała się tłumaczenia na kilka języków obcych, w tym polski. Tym razem w ręce czytelników znad Wisły trafiła kolejna część cyklu – "Etap 2: Gambit Kartosa".

Barliona to świat MMORPG jak żaden inny. Najnowocześniejsza technologia zapewnia niezwykłe przygody i niesamowite doznania, zaś gwarancja wartości waluty w świecie realnym przez rząd kusi wizją łatwego zarobku. Obietnice te ściągają całe rzesze graczy. Jednak jak każdy inny świat, ten również ma swoją ciemną stronę – skazańców pełniących rolę darmowej siły roboczej, zakulisowe rozgrywki i brudne chwyty.

Dmitrij Machan zna tą rzeczywistość aż za dobrze. W końcu dopiero nadgryzł swój ośmioletni wyrok jako najmniej popularna klasa (Szaman ze specjalizacją Jubilera). Gdy w końcu udaje mu się wydostać z kopalni, chęć ochrony przed niecnym systemem rzuca go na pogranicze cywilizacji. Żeby się wzmocnić, musi wykonywać misje, a trafia mu się sporo unikalnych i legendarnych zleceń, w tym powiązanych z globalną aktualizacją gry. Nic więc dziwnego, że przyciąga kłopoty jak magnes. Na niezwykłe umiejętności Machana ostrzą sobie zęby nie tylko najlepsi z graczy, lecz także Kartos – Mroczne Imperium zarządzane przez Symulatorów. Hegemon jest gotowy do poświęcenia ogromnych sił, by zrealizować swoje cele i nie dać nikomu pokrzyżować swoich planów.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

the division 2

Najnowsza powieść Aleksa Irvine’a podejmuje niektóre wątki z pierwszej odsłony serii. Świat po zarazie poznajemy z perspektywy czwórki bohaterów: April Kelleher próbującej rozwiązać zagadkę morderstwa swojego męża, dwóch agentów Division – Aurelio Diaza i Ike’a Ronsona, którzy na różne sposoby odgrywają rolę w wątku April, oraz Violet, dziewczynki, której wraz z grupą dzieci udało się przetrwać zarazę.

Podobnie jak druga odsłona serii gier, książka kładzie duży nacisk na losy cywilów. Choć perspektywa agentów jest niezwykle interesująca, a misje, których się podejmują, pełne napięcia, twórcy gry oraz autor książki przyglądają się również życiu zwykłego człowieka w obliczu upadku cywilizacji. Kiedy wokół nich potęgują się tendencje ekstremistyczne i rodzą się żądne władzy frakcje, zwykli obywatele po prostu starają się radzić sobie jak najlepiej i zwyczajnie przetrwać.

Wczytywanie...