Adept

Adept – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 1
adept

Napisanie książki w konwencji historical fantasy jest zwodniczo proste. Autor wrzuca bohaterów i swoją wizję wydarzeń w jakiś okres historyczny. Patent jest efektywny, znacząco ułatwia konstrukcję świata i pewnie dlatego stał się modny. Wymaga jednak od autora niezłej wiedzy historycznej lub sprawnego researchera. Inaczej rodzą się pełne niezamierzonych anachronizmów, śmieszne potworki.

Na szczęście "Adept" Adama Przechrzty potworkiem nie jest. Akcja dzieje się na początku XX wieku, na terenie zaboru rosyjskiego (wtedy Królestwo Polskie). To okres bardzo burzliwy. Rywalizacja mocarstw narasta z każdym dniem. Nieuchronnie zbliża się Wielka Wojna, a wszystko to w Warszawie pod butem cara.

World of Warcraft: Kronika. Tom I
world of warcraft: kronika. tom i

Uniwersum Warcrafta w ciągu dwóch dekad urosło do ogromnych rozmiarów. Całe tysiąclecia historii pełne doniosłych wydarzeń, pamiętnych czynów i wielkich bohaterów. Jednakże, ponieważ początkowo nikt nie spodziewał się takiego obrotu zdarzeń, przyrost informacji odbywał się chaotycznie i w zbyt szybkim tempie, w wyniku czego pojawiło się wiele nieścisłości oraz sprzeczności. Patroni zatem postanowili raz jeszcze wezwać swą władzę nad Zamiecią i uporządkować ten bałagan. W wyniku tego powstało dzieło o tytule "World of Warcraft: Kronika. Tom I".

Komiksy
Conan Barbarzyńca

Na przestrzeni lat kolejni twórcy podejmowali się prób wzbogacenia życiorysu Conana o nowe przygody. Jednym wyszło to lepiej, innym gorzej. Jak poradził sobie Jason Aaron, będący wielkim fanem twórczości Roberta E. Howarda?

Amerykański scenarzysta, powszechnie znany m.in. z serii "Skalp" i "Bękarty z Południa", wziął na tapet życie i śmierć barbarzyńcy – a przynajmniej tak obiecuje na pierwszych stronach kolejnej conanowskiej publikacji w ofercie wydawnictwa Egmont. Nim jednak do owej śmierci dojdzie (lub nie), Aaron ma zamiar zaprezentować dzieje krnąbrnego Cymeryjczyka.

World of Warcraft: Malfurion

Premiera World of Warcraft: Malfurion

Dodał: , · Komentarzy: 1
world of warcraft: malfurion

Przygotujcie się na wyborne danie wprost ze świata Rzemiosła Wojny zaserwowane przez Richarda A. Knaaka, pisarza znanego i lubianego przez warcraftową społeczność, autora między innymi „Dnia Smoka” i legendarnej trylogii „Wojny Starożytnych”. Teraz powraca, by w serii Blizzard Legends opowiedzieć dalsze losy zarówno starych, jak i nowych bohaterów.

Nastał dzień, w którym każdy zostanie zmuszony do zmierzenia się ze swymi największymi lękami. Skryte dotąd w najdalszych zakamarkach podświadomości fobie przybywają na wezwanie Władcy Koszmaru, aby zdobyć nie tylko senny wymiar, ale i rozciągnąć jego panowanie na świat na jawie.

Podstępne szpony Szmaragdowego Koszmaru pochwycą każdego śniącego. Niezależnie od tego, czy spoczywa spokojnie za grubymi murami w bezpiecznych komnatach Wichrogrodu, czy głęboko pod ziemią w siedzibie nieumarłych Porzuconych. Śmiertelnik, smok, a nawet półbóg nie zdołają pokonać zagrożenia bez pomocy druidów. Jednak wielu z tych dzielnych strażników przyrody również poniosło klęskę, a ich przywódca – legendarny Malfurion Burzogniewny – został pojmany i stał się osobistym więźniem samego Władcy Koszmaru.

Komiksy
era conana

Uniwersum "Conana" od dawna rozpala wyobraźnię miłośników fantasy i jest miejscem akcji setek komiksów. A jednak pomimo upływu czasu era hyborejska wciąż obfituje w białe plamy. Za jedną z nich można uznać rzadko poruszaną przeszłość Belit, królowej piratów Czarnego Wybrzeża.

Pierwszy tom "Ery Conana" rozpoczyna się, kiedy straszliwego admirała Atrahasisa dopada przeszłość i zbliża się do końca swojego żywota. Wówczas to córka admirała, tytułowa Belit, przejmuje we władanie jeden z jego okrętów i obwołuje się królową piratów. Aby okryć się sławą na Czarnym Wybrzeżu, postanawia wyruszyć na spotkanie z Lewiatanem, potworem rodem z morskich legend.

Atlas nieba

Atlas nieba – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
atlas nieba

Człowiek chyba od zawsze kierował swoje oczy w niebo, upatrując tam bogów lub własnego losu zapisanego skomplikowanym szyfrem wśród świecących w oddali gwiazd. I rysował to co widzi, konstruując pasujące mu interpretacje, wymyślając świat, w którym przyszło mu żyć. "Atlasem nieba" Edward Brooke-Hitching po raz kolejny udowodnił, że zna się na starych mapach. Poznańskie wydawnictwo Rebis utrzymało wyśrubowany poziom edytorski i szybkość działania, a tłumacz – Janusz Szczepański – oraz anonimowa chińska drukarnia mieli w tym znaczący udział.

Duże, liczne i czytelne ilustracje są punktem wyjścia, a także stanowią z tekstem integralną całość. Fascynujące mapy nieba i schematy kosmologiczne zaczerpnięte z dawnych rękopisów, inkunabułów oraz starodruków, dają wgląd w wyobraźnię minionych pokoleń. Bardziej współczesne zdjęcia, ryciny i obrazy nie robią – z racji wieloletniej szkolnej tresury, która oduczyła nas naiwnego patrzenia – aż takiego wrażenia.

Inne

Kiedy przyszłość nas zawodzi pora zwrócić się do przeszłości. "Star Wars: The High Republic" to seria nowych komiksów, powieści i książek, których akacja będzie rozgrywała się 200 lat przed wydarzeniami z "Mrocznego Widma" w tak zwanym złotym wieku Republiki. Przygotujcie się na opowieść o Jedi u szczytu ich potęgi, gdy pełni optymizmu i nadziei strzegli porządku w Galaktyce i odkrywali nieznane obszary Zewnętrznych Rubieży. Nad całym projektem czuwa, aż pięciu pisarzy, którzy w zamieszczonym w rozszerzeniu trailerze opowiadają o szczegółach swojej pracy.

star wars: the high republic
Komiksy
usagi yojimbo saga #04

W swoim sztandarowym cyklu Stan Sakai wielokrotnie przesuwa ciężar narracji z królika ronina na inne postaci, które ten napotyka na drodze. Nie inaczej jest w czwartej księdze "Usagi Yojimbo Saga" zawierającej historie z tomów "Pojedynek przy świątyni Kitanoji", "Wędrówki z Jotaro" oraz "Ojcowie i synowie".

Tym razem nasz bohater spędza większość czasu w towarzystwie Jotaro, młodego ucznia mistrza Katsuichiego, dawnego nauczyciela Usagiego. Protagonista ma zresztą pełnić funkcję sekundanta podczas umówionego pojedynku senseia z Nakamurą Kojim, wędrującym samurajem, który poświęcił się szlifowaniu szermierczych umiejętności. To jednak zaledwie początek tego, co czeka nas w nowej księdze. Usagi i Jotaro zmierzą się z gildią zabójców Koroshi, demonami i klanem ninja Neko, a na ich drodze pojawią się również starzy znajomi.

Warcross

Warcross – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
warcross

Young Adult to gatunek stworzony przez twórców kultury, występujący głównie w literaturze, ale pojawia się również w komiksach i filmie. W założeniu tworzy się go z myślą o ludziach młodych, ale jest też bardzo popularny wśród dojrzalszych czytelników. Tematyką nawiązuje do wieku i doświadczeń bohatera. Dotyczy przyjaźni, pierwszych miłosnych uniesień i poszukiwania własnej tożsamości. Reprezentantem tego nurtu jest "Warcross" autorstwa Marie Lu. Zdaniem wielu jest to jedna z najlepszych książek tego typu.

Nieodległa przyszłość. Świat wkroczył w nową epokę dzięki dwóm rzeczom – Neurołączu i powiązanej z nim gry zwanej Warcross. Pozwoliło to na połączenie rzeczywistości realnej z wirtualną, odmieniając życie milionów. Wśród nich jest Emika Chen, młoda hakerka ze skomplikowaną przeszłością i poważnymi długami.

Komiksy
hellboy w piekle

"Hellboy w Piekle" to epilog opowieści o Piekielnym Chłopcu. Seria kontynuująca "Hellboya", ale przede wszystkim domykająca rozpoczętą w nim historię – może dlatego jest to już inna podróż, z poczuciem zbliżającego się końca.

Po wydarzeniach z szóstego tomu wydania zbiorczego Hellboy trafił do Piekła. Śmierć nie przynosi mu spokoju – w nowym środowisku znajduje tak sprzymierzeńców, jak i przeciwników, a do tego zachodzą zmiany na szczeblu władzy. Mimo to wędrówka po Piekle przebiega bez szaleństw. Dominuje ponura, przygnębiająca atmosfera pustki i śmierci. Bohater błąka się po tym miejscu niż podąża w jakimś celu, a jego spotkania z innymi postaciami sprawiają wrażenie przypadkowych i chaotycznych. Główny wątek, który długo przewija się gdzieś w tle i nawet pod koniec jest opowiadany z dystansu, nie ma odpowiedniej siły, żeby nadać całości wyrazisty kierunek.

Wczytywanie...